Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Feel model 300W ATX warystor czy termistor po wybuchu?

*bodkowski* 03 Wrz 2008 17:21 6037 4
  • #1 03 Wrz 2008 17:21
    *bodkowski*
    Poziom 13  

Mam takowy zasilacz, a pewnego dnia włączając go było pstryk, wywaliło bezpieczniki w domu...
    Zauważyłem, że strzela takie coś zielone co wygląda jak warystor, ma napisane SCK083 o ile dobrze dostrzegam bo jest w złym stanie :D

Nigdzie nie mogę go kopić bo pytałem w paru sklepach i nawet sprzedawcy intensywnie się nad tym zastanawiali. Mam inny zasilacz 350W, który ogólnie nie działa, a jest tam podobny element, który wylutowałem, ale nie wstawiałem jeszcze do zasilacza czy będzie on pasował?
    Ten dobry element to wiem ze termistor - NTC 5D-9...

Czy zmniejszenie radiatorów - bo są wyłamane mogło mieć wpływ na wybuch tego elementu?
    Przepraszam za jakość zdjęć, a na tym uszkodzonym na 80% pisze SCK083

0 4
  • #2 03 Wrz 2008 19:26
    TONI_2003
    Moderator

2
  • #3 03 Wrz 2008 21:23
    *bodkowski*
    Poziom 13  

Dzięki wielkie i pytanie jeszcze jedno...
    Co mogło by być przyczyną wybuchu tego termistora czy tak jak napisałem wcześniej to ze radiatory są wyłamane?
    Choć nie wydaje mi się żeby to mogło być powodem., a zwarcia na płycie nie ma na pewno.

0
  • #4 03 Wrz 2008 21:25
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    ten termistor - będący w obwodzie prądu przemiennego - sam z siebie nie wybucha, to jest skutek, a nie przyczyna.
    Przyczyny należy szukać w jego obwodzie; diody mostka prostowniczego, kondensatory elektrolityczne filtru DC, kondensator i dławik filtru AC, a przede wszystkim tranzystory półmostka.
    Ciekawym jest tylko to, że nie zadział - będący w szeregu - bezpiecznik topikowy.
    Wobec powyższego, nim wstawi się tam następny termistor, to należy dokładnie zlokalizować usterkę... :!: :idea: :cry: ... a takich termistorów Ci u mnie dostatek - z wylutów... :D

0
  • #5 04 Wrz 2008 07:33
    *bodkowski*
    Poziom 13  

To zabieram się do szukania przyczyny, a na razie dzięki wielkie...
    Sprawdziłem elektrolity filtru DC i są ok, diody prostownicze również, tranzystory aż głupio mi, ale nie wiem jak sprawdzić..
    Wy-lutowałem kondensator MKT jutro pójdę po taki do sklepu i wymienię...
    Urządzenie sprawdzam z żarówką wpiętą zamiast bezpiecznika topikowego, świeci ona światłem stałym gdy włączam zasilacz, a wiec nie jest dobrze prawda?

0