Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia wiatrowa przydomowa a przepisy

03 Wrz 2008 20:27 17789 2
  • Poziom 1  
    Witam jestem tu nowy
    ale mam pytanie - mam zamiar postawić sobie wiatraczek o mocy 1000W na własny użytek maszt 9,5 m.
    Mam zgode sąsiada obok.

Jakie potrzebuję zezwolenia i czy są sposoby aby postawic to bez?
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 24  
    Zgoda sasiada jest potrzebna jezeli urzadzenie ma stać blizej niz kilka 4czy 5 metrów od granicy posesji, to wg mnie raczej dobry oczyczaj nicz wymaganie. natomiast wymagane jest aby maszt stał w odległości takiej gdzie promień padania masztu nie moze zagrozic posesji sasiada, kiedyśkolega tez miał zamiar budować taką konstrukcję wiec troche wiedzy usłyszałem. Pozatym jest wiele nieuregulowań prawnych w w.w. temacie. Najprostsza droga to zgoda z Twego urzędu gminy choć niektóre urzędy nie chcą lub boja sie to wystawiać .
    Polecam Ci lektórę portalu:
    http://www.elektrownie-wiatrowe.org.pl/
    Tam sporo wiedzy można zdobyć z zakresu prawa jak i budowy
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Taki maszt to wg prawa budowlanego jest już budowla wymagająca pozwolenia na budowę, zarówno jak chodzi o wysokość ( do wysokości 210 czy 220cm to tzw. mała architektura nie wymagająca zezwolenia na budowę), jak i o sposób posadowienia na gruncie - zezwolenie potrzebne, gdy jest trwałe połączenie z ziemią -typu fundament. Nie wymagają zezwolenia na budowę konstrukcje przewożne na kołach lub przenośne, nawet, gdy czasowo stosowane są odciągi stabilizujące, nie wiem tylko czy nie ma przepisów ograniczających wysokość w takim przypadku.