Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kuchnia elektryczna - płyta w mieszkaniu z inst jednofazową

PiotrU 28 Lut 2004 22:50 19692 18
  • #1 28 Lut 2004 22:50
    PiotrU
    Poziom 10  

W moim nowym mieszkaniu jest instalacja jednofazowa. Chciałbym podłączyć tam kuchnię z płytą grzejną elektryczną i w związku z tym mam pytanie.
    1. Czy to jest możliwe?
    2. Czy ktoś się do tego przyczepi np. serwisant przy ewentualnej naprawie?

Blok jest dosyć nowy - 4 lata więc i instalacja jest raczej nowoczesna.

1 18
  • #2 29 Lut 2004 08:40
    lechm56
    Moderator

ad.1-jest to możliwe(zależy od zabezpieczeniajakie posiadasz na gniazdach 1 fazowych i mocy kuchni)
    ad.2-nie powinien się nikt czepiać.
    Podaj :
    moc kuchni w kilowatach
    jakie zabezpieczenie ma gniazdo do którego podłączysz kuchnię,
    jakie jest zabezpieczenie przedlicznikowe.

0
  • #3 01 Mar 2004 18:47
    GREGORsw
    Poziom 16  

Witam !!Moja rada...trzeba poprowadzić nową instalację elektryczną najlepiej 3 faz licznik itd.W nowym budownictwie gdzie nie ma inst gazowej normą jest inst 3faz +różnicowo pradowe zabezpieczenie.Panowie, bez kombinacji.

0
  • #4 02 Mar 2004 17:34
    PiotrU
    Poziom 10  

GREGORsw napisał:
    Witam !!Moja rada...trzeba poprowadzić nową instalację elektryczną najlepiej 3 faz licznik itd.W nowym budownictwie gdzie nie ma inst gazowej normą jest inst 3faz +różnicowo pradowe zabezpieczenie.Panowie, bez kombinacji.

No tak ale za tym idą chyba straszne koszty. Wiem, że sporo ludzi tak robi, interesowało mnie głównie to czy później stracę gwarancję po podłączeniu kuchni w ten sposób. W sklepach twierdzą że nie a wręcz niektórzy producenci dołączją nawet schemat podłączenia do instalacji normalnej i do trzy fazowej. Czyli co? Wystarczą mocniejsze korki?

0
  • #5 03 Mar 2004 14:13
    fiLEM0Nik
    Poziom 14  

plyta 4 "fajerkowa" ma od 5 do 6,7 kW ,to duzo jak na jedna faze ale nie jest nieosiagalne,wypada miec bezpiecznik 25-30A na ta kuchenke i osobny na reszte domu(nie mozesz miec pralki;) ) czyli powiedzmy 40A lacznie,na jedna faze to juz raczej nierealne,mozesz probowac przez przkaznik z priorytetem,np dwie fajerki i reszta domu/3 lub 4 fajerki i lodowka+ lampka nocna zebys nie zginal w wigilie ;) .pomysl o plycie 2 lub 3 fajerkowej,sa takie w sprzedazy,ogolnie mozna podlaczyc ale trzeba pilnowac przekrojow kabli i zabezpieczen oraz skazac sie na rezim w domu-jak pierzemy to nie gotujemy

0
  • #6 03 Mar 2004 16:06
    lechm56
    Moderator

Jeżeli masz możliwość wydzielenia gniazda tylko dla tej kuchni ,można zastosować wyłączniki piorytetowe.

1
  • #7 05 Mar 2004 19:22
    GREGORsw
    Poziom 16  

Witam ponownie!!W normalnych instalacjach domowych przekrój przewodów 2,5 mm.Zgadzam sie z lechm 56 oddzielic obwod zasilajacy plyte kuchenną +zabezpieczenie( ale z pewna nieśmiałością). 8O

1
  • #8 10 Mar 2004 13:12
    jomek78
    Poziom 24  

..zależy jaka to jest instalacja. Jeżeli Cu 3*2,5 to osobny obwód załatwia sprawę ,jednak nie zalecałbym używać wszystkich płyt.Poza tym serwisant musi ustawić zasilanie na listwie na jednofazowe.pozdrawiam.jomek

0
  • #9 11 Mar 2004 00:10
    Kaz K
    Poziom 20  

Koledzy nie przesadzajcie. W kuchni mozna samemu przepiac zasilanie na 1 - fazowe nic nie tracac bo dojscie do listwy laczeniowej nie jest plombowane. nawet powinien byc tam schemat jak przelaczyc. Po drugie jesli nie bedziesz uzywal wiecej niz dwie plytki na raz to nic nie powinno sie stac (warunek - zabezpieczenie tego obwodu 20A a przed licznkiem na klatce 25 A. ) Jesli nie posiadasz umiejetnosci to popros jakiegos elektryka to ci to zrobi za przyslowiowe piwo.

0
  • #10 11 Mar 2004 00:33
    Robert B
    Poziom 43  

Tu masz na podobny temat :)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/searchtopic107915-.html

1
  • #11 18 Mar 2004 11:13
    bpiq
    Poziom 13  

Zacznij od jednej podstawowej sprawy a mianowicie sprawdź czy przypadkiem instalacja nie jest aluminiowa. Jeśli to mieszkanie w starszym bloku lub domu to wysoce prawdopodobne. Jeśli bedzie to aluminium to nawet się nie zabieraj za sprawę bo "owkurzasz" się więcej niż warte jest pociągnięcie nowej instalacji.

0
  • #12 06 Kwi 2004 12:49
    wegan
    Poziom 11  

PiotrU napisał, że blok jest nowy ma 4 lata, wiec instalacja musi być połozona przewodami Cu (w miedzi). Od ponad 10 lat nie kładzie sie przewodów Al ( aluminiowych) a nawet nie produkuje, ze względu na utlenianie przez co dochodziło do iskrzeń w instalacji co mogło doprowadzic do pozaru.

0
  • #13 06 Kwi 2004 14:17
    bpiq
    Poziom 13  

faktycznie przeoczyłem :oops: więc podstawowym problemem będą tylko zabezpieczenia (bezpieczniki).

0
  • #14 09 Kwi 2004 00:43
    macher
    Poziom 15  

panowie te płyty na 1-dnej fazie to męczenie.
    Przydział na chatę to ok. 25A, więc poza to bez podania o dodatkową moc nie wyskoczy.
    Zostaw te płyty na 1 fazie w spokoju( pewnie 2 by poszły, ale bez pralki lub żelazka w tym czasie) . Praktyczna realizacja w tym układze jest bez sensu.
    Albo 3f albo gaz.
    8O
    macher
    proponuję grzanie przez kolektor słoneczny będzie prostrze.

0
  • #15 09 Kwi 2004 07:49
    bpiq
    Poziom 13  

:) teoria teorią a rzeczywistość.... mieszkam w domu jednorodzinnym gdzie dwa piętra są "na jednej fazie". Zdarza się więc, że jednocześnie pracują dwie pralki, 2 bojlery elektryczne, dwa telewizory, komputer, przynajmniej jedna mikrofalówka i dużo oświetlenia. Zabezpieczenie "policznikowe" to 25 A wkręcany automat - przedlicznikowe to 32A - zespolone wyłącznik trójfazowy. Wierzcie mi, że może z 2 razy w ciągu kilku lat "wybiło" mi bezpiecznik. Na początku nie wierzyłem że to bedzie działać wszystko bo podszedchodziłem do sprawy teoretycznie ale... z biegiem czasu skoro nic się nie działo to... po co dodawać sobie roboty?

1
  • #16 10 Kwi 2004 01:48
    macher
    Poziom 15  

"teoria teorią a rzeczywistość.... mieszkam w domu jednorodzinnym gdzie dwa piętra są "na jednej fazie". Zdarza się więc, że jednocześnie pracują dwie pralki, 2 bojlery elektryczne, dwa telewizory, komputer, przynajmniej jedna mikrofalówka i dużo oświetlenia. Zabezpieczenie "policznikowe" to 25 A wkręcany automat - przedlicznikowe to 32A - zespolone wyłącznik trójfazowy. Wierzcie mi, że może z 2 razy w ciągu kilku lat "wybiło" mi bezpiecznik. Na początku nie wierzyłem że to bedzie działać wszystko bo podszedchodziłem do sprawy teoretycznie ale... z biegiem czasu skoro nic się nie działo to... po co dodawać sobie roboty?"

Nie przeczę, czasami w praktyce coś funkcjonuje.
    To się fachowo nazywa współczynnik wykorzystania obwodów. I nie jest standardowo znów taki duży. Ale masz 32A.
    pralka to ok. 10-12A
    żelazko do 10A
    kuchnia ok 7kw to na 1f przy 4 płytach - ok 30A, 2 płyty ok 15A
    =====
    pralka + 2 płyty będzie przy 25A standardowo przedlicznikowo w bloku już
    za dużo . Co można pogotować na 1 płycie?
    Będzie to funkcjonowało jeżeli domownicy się dostosują z praniem i żelazkiem.
    Tylko po co gdy jest gaz, na dodatek tańszy.
    Przy 32A i dobrze wykonanej instalacji - będzie to działało, ale 25A to
    nie warto kombinować.

0
  • #18 13 Kwi 2004 08:01
    bpiq
    Poziom 13  

Co jest karalne? przeprowadzanie obliczeń przez kolege macher czy włączanie większej ilości urzadzeń niż to przewidują te wyliczenia? :?

0
  • #19 13 Kwi 2004 12:44
    gicio
    Poziom 13  

Wystarczy to sprawdzić w instrukcji kuchenki, powinny tam być zarówno schematy podłączania jak i wymagane zabezpieczenia.

0