Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podgrzewanie płynu chłodzącego

lenin10 05 Feb 2012 11:13 63753 64
    vw_golfik
    Level 10  
    Witam, potrzebuje porady,zrobiłem instalację podgrzewacza według schematu kolegi powyżej, tj.
    Podgrzewanie płynu chłodzącego .

I Tak mam 2 przekaźniki 40A,pod jeden podłączona 1 świeca, pod drugi 2 świece, do pinu:
    87 - podałem bezpośrednio 12V z aku,
    30 - wyjście na świece żarowe,
    85 - masa z akumulatora,
    86 - +12V po stacyjce z włącznikiem.

Czy do pinu 87a ma również coś być podłączone?
    Objaw jest taki że jak włączę to pali mi bezpiecznik 15 w skrzynce bezpieczników, a jak ominę włącznik i chce podać +12V aby wzbudzić to dość solidnie iskrzy przewód,i coś strzeliło w przekaźniku.
    Co robię nie tak?
  • LegrandLegrand
    kidu22
    Level 35  
    Może masz zwartą świece żarową.
  • LegrandLegrand
    dylus1
    Level 16  
    proponuje sprawdzić jeszcze raz podłączenie kabelków.
    sprawdź bez podłączenia pod świece. czy jak dajesz napięcie to przekaźniki działają ("pstryknięcie" po podłączeniu napięcia.
    pin 87a jest nie potrzebny ponieważ jest domyślnie zwarty z pinem 30.

pod który obwód masz wpięty ten bezpiecznik?
    dylus1
    Level 16  
    Pod poniższym linkiem można pobrać manual podgrzewacza na przykładzie Fiata Stilo JTD, (opis krok po kroku + schemat)
    Link :D
    sq9cwd
    Level 27  
    Swego czasu posiadałem poloneza, który przy -10°C lepiej odpalał na gazie niż benzynie. Myk polegał na tym, że tylko za 1 razem. Jeśli się to nie udało pozostawało żmudne odmrażanie parownika. Odnosząc się do pytania autora najsensowniejszym w tym przypadku jest (co już koledzy wcześniej sygnalizowali) obniżyć próg załączania gazu do 20°C. Taka temperatura wcale nie zaszkodzi parownikowi, a znacznie przyspieszy moment przejścia na gaz.
    Alternatywnie założyłbym wodne ogrzewanie postojowe i z pilota je uruchamiał odpowiednio wcześniej.