Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HB9CV na 28MHz - jak zrobić?

04 Wrz 2008 11:29 7133 8
  • Poziom 22  
    Witam.
    Znalazłem taki opis:
    http://cbworld.w.interia.pl/hb_eln.html
    Czy elementy czynne są odizolowane od nośnika i połączone ze sobą poprzez kabel 50ohm czy są mocowane bezpośrednio na nośniku plus łączenie kablem 50ohm.
    Oczywiście wymiary przelicze sobie na 28.450Mhz.
  • Poziom 22  
    OK.
    Dzieki!
    Wychodzi ze zdjęć że jest połączone z boomem.
    Jeszcze pytanie o kondensator.
    Do mocy 50W (ewentualnie 100W - choc preferuje małe moce) - na jakie napięcie powinien być ten kondensator ?
    Czy jeśli radio posiada skrzynkę antenowa to można zrobić bez kondensatora?
  • Poziom 22  
    Pisze post pod postem żeby wyszło na wierzch bo nikt by tego nie przeczytał.

No i zrobiłem tą antenę jakiś czas temu ale ze względu braku propagacji przetestowałem dopiero 22-01-2009 - była przez chwile propagacja.

Antena wykonana z rurek po starych antenach CB.
    Boom z dwóch ceowników alu złączonych jeden w drugi.
    Kondensator w szczelnej puszce, antena na 6 metrowym maszcie.
    Do łączności lokalnych się nie nadaje !! Już dużo lepiej idzie z kawałka drutu na strychu.
    Do DX jest super.
    Wczoraj (22-01-2009) jak ustawiłem się na włocha i przyłożyłem skromnie bo tylko 50W to dostałem raport typu "very, very strong signal !! "

Tłumienie przód-tył jest bardzo duże bo z S9 po obróceniu się tyłem korespondent znika całkiem.

Jak zrobię rysunek i zdjęcia to zamieszczę je tutaj w ciągu kilku najbliższych dni.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    pietach napisał:
    Do DX jest super.
    Wczoraj (22-01-2009) jak ustawiłem się na włocha i przyłożyłem skromnie bo tylko 50W to dostałem raport typu "very, very strong signal !! "

SUPER. !!!
    Cytat:
    Tłumienie przód-tył jest bardzo duże bo z S9 po obróceniu się tyłem korespondent znika całkiem.

To tu jest chyba problem , bo taka antena nie powinna tyle tłumić sygnał tył/przód , jak napisałeś (tłumienie z S9 do S1) to przecież około 54dB.
    Tosz To Szok jak wymawiali Kargule. :D

Cytat:
    Jak zrobię rysunek i zdjęcia to zamieszczę je tutaj w ciągu kilku najbliższych dni.

Osobiście czekam na te rysunki.

Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    A oto obiecane zdjęcia:
    Podstawowy schemat - ogólnodostepne dane w internecie na temat HB9CV
    Kila słów:
    -wykorzystane stare anteny CB (rurki)
    -boom wykonany z dwóch ceowników aluminiowych - włożone jeden w drugi i skręcone,
    -kondensator z allegro
    -puszka ze sklepu elektrycznego.
    -llinia fazująca wykonana z płaskownika aluminiowego 15x2mm umieszczona około 70mm nad elementami czynnymi anteny.

Całość narazie wisi na 6 metrowym maszcie i nie jest dokładnie zestrojona. Miałem to tylko na próbe, potem nie chciało mi sie tego sciagac bo juz zima przyszła.
  • Poziom 10  
    Witam . Chcę zbudować podobną konstrukcję i mam jedno pytanie .
    Wymiary anteny są podawane do osi rurek czy ścianki ?
    Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punky 3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Przecież jest narysowane...
  • Poziom 10  
    Ok czyli osi dziękuję i pozdrawiam 73

Dodano po 2 [godziny] 4 [minuty]:

dobrze ,ale linia fazująca ? Też do osi ? Nie jest narysowane .
    Pozdrawiam .

Dodano po 40 [minuty]:

Sorki, że się tak czepiam szczegółów, ale jestem ślusarzem spawaczem z zawodu. Na co dzień spawam aluminium z całą gamą metali żelaznych i nieżelaznych, dlatego dokładność do 1 mm jest dla mnie czymś naturalnym . Dziś zakupiłem rurki do budowy owej anteny, będzie moją pierwszą w karierze, tj. 16mmx2 ,12mmx1 i 8mmx1 na linię fazującą. Myślę o Boomie, jak go wykonać ? To znaczy czy lepiej wykorzystać rurkę z otworami np. fi 28, czy ceownik z otworami lub przyspawać do niego z góry te elementy ?
    Pozdrawiam .