Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja domowa - dlaczego nie 12V?

04 Wrz 2008 11:40 6325 9
 • Poziom 12  
  Witam,
  Chciałem się zapytać dlaczego w mieszkaniach/domach nie stosuje się (a przynajmniej ja o czymś takim nie słyszałem) instalacji niskiego stałego napięcia, np. 12V (takiego aby było stosunkowo bezpieczne dla dorosłych/dzieci)?
  Mam zegarek z budzikiem, zegar, lampkę, i inne maleńkie urządzenia (także peryferia komputerowe) podłączane pod 220V poprzez transformator (zintegrowany bądź zewnętrzny). Zazwyczaj są to zasilacze "stratne" o wydajności poniżej 1A. Czyż nie byłoby lepiej zainstalować jeden większy transformator na cały dom i pozbyć się niewygodnych małych transformatorów?
  Zgaduję, że może to być związane ze spadkiem napięcia na okablowaniu...
 • Poziom 19  
  Starty duże. I niebezpiecznie wysokie natężenie.
 • Poziom 14  
  To oblicz sobie jaki prąd płynąłby w przewodach gdyby np.byle pralka o mocy 2000W była zasilana napięciem np.12V.-jaki musiałby być przekrój przewodów do pojedynczych urządzeń,do całego domu czy nawet bloku??? I jakie rozmiary gniazdek itd...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 19  
  Poza tym prąd zmienny jest bezpieczniejszy niż prąd stały
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Panowie, spokojnie

  2 sprostowania: duży prąd nie jest niebezpieczny, predzej wysokie
  napięcie. Prąd zmienny nie jest bardziej bezpieczny od stałego, nie
  ma to znaczenia.

  Jedynym uzasadnieniem jest to, że jak wspomniał któryś z Kolegów to
  chodzi tylko i wyłącznie o przekroje przewodów. Dlatego przecież niedawno
  zmieniono nam nominalne napięcie z 220 na 230 V - spadki napięc sa wtedy mniejsze przy danej mocy.

  A jeśli chodzi o napięcie stałe czy zmienne. Łatwiej jest przetwarzać
  napiecie zmienne (wystarczy transformator) niż stałe (trzeba już zastosować
  jakąś przetwornicę.

  pozdrawiam
 • Poziom 33  
  lukas_jg napisał:
  Poza tym prąd zmienny jest bezpieczniejszy niż prąd stały

  Prąd zmienny o częstotliwości 50Hz powoduje migotanie komór serca, jeśli nie zawał. Sam przepływ prądu o napięciu 230V nie zabije człowieka.
 • Poziom 27  
  to nie napięcie zabija, tylko prąd :/ jak będziecie ranni w obie dłonie i za rany chwycicie przewody o różnicy potencjałów 50V to możecie umrzeć. A jak macie gruby, suchy naskórek to i 500V może wam nic nie zrobić. (uwielbiam prawo Ohma, takie życiowe)

  I jak już napisano: napięcie zmienne łatwiej przetwarzać, gdyż można je zawsze ew. wyprostować, a zmieniać wartość zarówno trafem jak i impulsowo. W przypadku stałego byśmy potrzebowali szereg falowników i przetwornic podwyższajacych napięcie. Poza tym wyższe napięcie jest ze względów pożarowych bezpieczniejsze - obciążając w całym domu na (w sumie) 10kW (komputer, lodówka, pralka, czajnik, odkurzacz, promiennik zimą/klimatyzacja latem u niektórych + kilka innych rzeczy) nie powodujemy topienia i palenia się kabli (jakby nie było prawie 1000A).
 • Poziom 27  
  Jeśli już to instalacja 24 VAC dla warsztatu ( gniazda i wtyczki dostępne w porządnych hurtowniach) :).
 • Poziom 36  
  Qwet napisał:
  lukas_jg napisał:
  Poza tym prąd zmienny jest bezpieczniejszy niż prąd stały

  Prąd zmienny o częstotliwości 50Hz powoduje migotanie komór serca, jeśli nie zawał. Sam przepływ prądu o napięciu 230V nie zabije człowieka.


  Prąd stały powoduje skurcz mięśni (serce to również mięsień) oraz elektrolizę krwi. Przy porażeniu prądem elektrycznym istotna jest również droga przejścia. Dlatego bardzo dawno temu w szkołach uczących zawodu elektryka nauczano, że w układach pod napięciem nie wolno "grzebać" obu rękoma jednocześnie a jeśli już zachodzi taka konieczność to tylko ręką prawą.

  Prąd stały do zasilania to oprócz przewodów o dużym przekroju w instalacji domowej również konieczność stosowania prostowników (jakich?). Bo chyba nikomu nie marzy się przesył prądu stałego do gospodarstw domowych od producenta.