Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktywny Subwoofer za 50zł !!!

DJKompot 04 Wrz 2008 16:22 7590 5
  • Aktywny Subwoofer za 50zł !!!

Witam

Chciałem się pochwalić konstrukcją która była wykonana okazyjnie jakiś miesiąc temu (z tego ten kurz na płycie górnej). Pewnego dnia niedzielnego wybrałem się z moim Tatą na giełde elektroniczną do Krakowa po troche dupereli dla mnie (nie mogłem sam jechać bo mam 16 lat). Przeleciałem kilka stoisk oraz kupiłem co musiałem. Kierując się do wyjścia natrafiłem na stoisko z głośnikami. Wypatrzyłem głośnik Alphard LW800 za 20zł.... z rozbiórki. Wyglądał dobrze i też mębrana pod naciskiem nie tarła. Był sprawny to odrazu go kupiłem. Potem patrze, a obok ktoś sprzedawał wzmacniacze do subwooferów aktywnych z demontażu. Potargowałem się i za 20zł był mój ;). Był to wzmacniacz Canton CS 200A, wzmacniacz samochodowy. Dojechaliśmy do domu, myśle sprawdze głośnik. Tragedia!!!!! Głośnik przy mocniejszym wysterowaniu tarł karkasem o magnes. Wtedy zabrałem się do wzmacniacza. Wygrzebałem jakiś zasilacz AT 200W i podłączyłem. Wtedy można powiedzieć załamałem się. 40zł w tył :(. Spędziłem godziny przy kompie aby znaleść jakiś schemat ale nic nie było :(. Zabrałem się do oględzin. Wszystko wyglądało dobrze. Przetwornica na TL494 też pracowała poprawnie. Co było nietak????!!!! Niepocieszony wymieniłem potencjometry na odpowiednie i podniosłem całą elektronikę na śrubach bo by nie weszły. Napisałem kilka tematów na elce ale zero odzewu. Więc musiałem sam działać. Po jakiś 2h Końcówka ożyła!!!!!!!!!! Niesprawne były mosfety mocy. Wygrzebałem podobne tranzystorki z innej końcówki samochodowej ze złamaną płytą główną. Noi co teraz? Mam głośnik ale niesprawny :(. Musiałem coś z tym zrobić i zaryzykowałem (co mi szkodziło w końcu to tylko 20zł). Rozkleiłem gume zawieszenia górnego która i tak zbyt dobrze nie trzymała ;P. Nastawiłem głośnik sklejając na końcu kropelką. Pierwszy raz naprawiałem głośnik ..... i SUKCESS!!!
    Myśląc o obudowie przypowniałem sobie że kolega (syn stolarza) ma wobec mnie dług wdzięczności za naprawe PC. Kolega zrobił mi na wymiar obudowe z resztek, prawie jak profesjonalisa choć młodszy jest odemnie o 2 lata!!!! W domu tylko musiałem przerobic delikatnie zasilacz AT aby dał rade, dodać dodatkowe radiatorki do wzmacniacza i przetwornicy oraz, rozkręcić obudowe aby skleić ją na dobre wikolem. Wyrzynarką wyciołem otwory pod elektronikę i przykręciłem całość. Br orginalnych nie miałem więc zrobiłem z PCV. Oczwiście głośnik jest oddzielony od elektroniki. Jest w środku wytłumiony. Głośnik był liczony, choc też kierowałem się wrażeniami niektórych użytkowników tego forum.

WRAŻENIA:

Głośnik gra ładnie, czuć mocny zdecydowany wykop. Troszku trzęsie biurkiem ;). Głośnik jest słaby. Ile mu watów trzeba 35??? Wzmacniacz oddaje jakieś 65W. Zasilacz jest mocny ale troszke traci na cieple przetwornica zasilajaca przedwzacniacze i końcówkę. Wzmacniacz działa prawidłowo. Wszystkie regulacje są sprawne. Dość mocno się grzeje ale to niczemu nie szkodzi. Ew. dokręce radiator z tyłu. Ogólnie jestem zadowolony bo brakowało mi troche bassu w kinie 5.1 tracer 1000W POMPO ;).

KOSZT:

Głośnik: 20zł
    CANTON CS 200A: 20zł
    Zasilacz AT: 10zł
    2x Rura PCV: miałem
    Płyta wiórowa: miałem
    Wkręty, kable, radiatory i inne duperele: też miałem ;)

Pozdrawiam

Fajne!
  • #2 04 Wrz 2008 16:47
    lord_blaha
    Poziom 33  

Czy ta skrzynia aby na pewno jest szczelna? Na 1wszej fotce jest chyba szpara pomiędzy górą a tyłem.... Ogólnie wykończenie nie powala- mogłeś zrobić podfrezowania pod śruby, jakoś je ukryć i chociaż całość okleić.
    Seria LW akurat Alphardowi wyszła, ale nie jest to jakiś rewelacyjny głośnik. Do tego naprawiany Kropelką (sic!)...
    Ale jeśli to Twoja pierwsza konstrukcja- gratuluje wytrwałości.

• #3 04 Wrz 2008 17:16
    DJKompot
    Poziom 26  

Z tyłu płyta była przycięta tak aby wchodziła bez problemów. Nie potrzebuje szczelności z tyłu bo tam jest elektronika. Komora głośnika jest osobno oddzielona. Jest tylko od góry - przynajmniej jakaś wętylacja będzie :). Taka szczelinka to nic. Poza tym jest z tyłu i nie widać.

Jeśli chodzi o 'frezy' to pewnie ci chodzi o płyte elektroniki i jej mocowanie? No powiem że sie nie chciało ale to zrobie jak wymieniac będe głośnik bo jest cieniutki. Nawet do połowy głośności nie dojde a już ledwo głośnik wytrzymuje ;)

Okleić? To zależy od gustu mi się tak podoba.
    Pod ręką niestety była tylko kropelka :).
    Nie ma się co przyczepić trzyma jak należy. Jakbyś widział jak łatwo schodziła mębrana ;). Wystarczyło ciągnąć za gume aby rozebrać go. A teraz ani drgnie.

Co do konstrukcji to nie jest moja pierwsza. Wystawiłem ją tyko z tego powodu że udało mi się zrobić coś porządnego niewiarygodnie niskim kosztem. Aha i udowodniłem że warto się czasem na giełde wybrać ;).

Co do wzmacniacza dodam że:

Moc muzyczna to 150W, a moc sinus to 80W

Pozdrawiam

• #4 04 Wrz 2008 18:45
    otomsono
    Poziom 15  

No cóż... mocno budżetowy subwoofer, podoba mi się to że cały z odzysku i tylko 50zł Cię kosztował, ale do obudowy to mogłeś się przyłożyć. Mam wątpliwości co do równości i szczelności obudowy, gdyby nie ta buda byłby naprawdę fajny subek.

• #5 04 Wrz 2008 18:55
    DJKompot
    Poziom 26  

Jeśli chodzi o górną płytę to ona jest specjalnie cofnięta w dół bo tak mi się podobało. Zapewniam że jest prosto zamocowana. Całość oprócz wkrętów jest klejona wikolem.
    No zdjęcia nie powalają bo z telefonu robiłem więc mogą wyglądać jak wyglądają. Przypominam o czytaniu postów!

Pozdrawiam

• #6 06 Wrz 2008 15:26
    zapek42
    Poziom 27  

Całkiem całkiem, też muszę się wybrac na giełdę ;-) .
    Hmm...50 zł to nie dużo, ważne że Tobie podoba się efekt .
    8/10 ;-) .
    Pozdrawiam .

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME