Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn. Proszę o pomoc.

p-p141 11 Wrz 2008 17:31 4939 53
    p-p141
    Poziom 14  
    to wiem, lecz rozmiarów nie ma...
    lord_blaha
    Poziom 33  
    A tak trudno policzyć sobie wymiar wewnętrzny mając daną objętość? 23 litry to 23 • 1000= 23000cm³.
    melisław
    Poziom 24  
    AKX-y są fajne ale basu za dużo z nich nie ma... ARN w swojej klasie cenowej a nawet i w wyższych na basie jest wyśmienity... Teraz kolego wybieraj. Biorąc Jakiegoś AKX-a bedziesz miał ładne całe pasmo ale bas średni, biorąc ARN-a bedziesz miał ubytki na średnich tonach ale za to bas świetny.
    p-p141
    Poziom 14  
    zainteresowany jestem bardziej ARN, gdyż lubie słuchać muzyki z ładnym basem.
    cmal
    Poziom 15  
    A czy masz na tyle wyczulony słuch by usłyszeć ubytki w srednicy?
    p-p141
    Poziom 14  
    hmm... do dźwięku jestem troszkę wybredny ;P
    melisław
    Poziom 24  
    A co słyszałeś do tej pory?
    Paweł6239
    Poziom 10  
    Witam wszystkich. Nie chciałem zaczynac nowego tematu wiec przyłączyłem sie tutaj. Mam wzmacniacz 2x120w rms. Do tego podłaczone są 2 kolumny które sam wczesniej złozyłem(2 lata). Robiłem je w ciemno (stwierdziłem ze przy takiej mocy nie warto bawic sie w wylicznie a poza tym jestem w tym zielony). Graja swietnie, głośno i z poteznym basem(tak jak lubie:D). Chciałbym do tego zestawu dorobic jeszcze kolumne basową. Zastanawiam sie nad wyborem głosnika do niej. Czytajac różne posty doszedłem do wniosku ze musi byc to głosnik na sztywnym zawieszeniu. Zastanawiam sie nad zakupem stx GDN-32-400-8-SE. Nie wiem czy to dobry wybór.... Prosze o pomoc.

Z góry dziekuje:D
    cmal
    Poziom 15  
    Może powiedz najpierw na jakich przetwornikach masz te "potężne kolumny"? Bez tego nie wiele zwojujemy...
    wariato
    Poziom 43  
    Piszesz że grają głośno i z potężnym basem to po co ci jeszcze subwoofer? I może jeszcze powiesz że podepniesz ten przykładowy sub z GDN 32-400 pod tą końcówke?
    Paweł6239
    Poziom 10  
    No zamierzam podpiac to do tego wzmaka. W kolumnie jest jeden niskotonowy 100rms ( do niego zwrotnica basowa) i drugi szerokopasmowka bez zadnych przetworników.

Dodano po 1 [minuty]:

prosze tylko o rade czy ten głosnik stx nadaje sie na taka kolumne i o ewentualne wymiary skrzyni
    melisław
    Poziom 24  
    Toś mnie stary rozbawił na koniec dnia :D Przetworniki elektroakustyczne to głośniki :D A co ma moc do tego czy warto liczyć wymiary? Poza tym te kolumny to trochę kicha. Już lepiej żeby oddzielnie były szerokopasmówki a doły oddzielnie... Ale może raczysz powiedzieć co to za głośniki konkretnie? Bo moc ma się tak do głośnika jak kolor samochodu do jego osiągów... Ja bym ci radził sprzedać te "kolumny" dołożyć kasę którą wydał byś na suba (nie licz na podłączenie do tego wzmacniacza co masz, potrzebujesz jeszcze końcówki mocy do subwoofera czyli końcowy koszt suba wyniósł by cię jakieś 700zł ) i zrób porządne stereo...
    Paweł6239
    Poziom 10  
    wiem o tym ze to troche bedzie kosztowac. W przyszłosci planuje kupic drugi wzmak. To jak nadaje sie ten stx GDN 32-400 ? Co do tych przetworników to mowiłem ze zielony jestem...:D
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Nie tyle chodzi o drugi wzmak co o końcówkę do subwoofera. Na razie o subie zapomnij i złóż jakieś dwie kolumienki, które będą ładnie grały i prawdopodobnie sub nie będzie Ci już potrzebny...
    wariat7777
    Poziom 2  
    Pieniądze to nie wszystko, ja zrobiłem skrzynie basową za dosłownie 50 zł prawie wszytko z odzysku oprócz głośnika. Możecie się śmiać z głośnika który kosztował 35 zł (alphard ew 120) Wiadomo to nie jest Herc czy Tonsil.
    Ktos by mógł powiedzieć ze ten głośnik ma chu**wy "bas". Ale sam głośnik nic nie daje. Ważniejsza jest pojemnośc skrzyni basowej u mnie wynosi 90 litrów. Czy nie za dużo jak na 20 cm głośnik ?? Wcale nie :) Objętość skrzyni jak i tunel refleksa obliczałem w programie. Wniosek jest prosty im większa pojemność skrzyni tym niższe częstotliwośc nasz głośnik odegra. U mnie pasmo zaczyna się od 30 hz (mierzone programem)
    lord_blaha
    Poziom 33  
    wariat7777 napisał:
    Ale sam głośnik nic nie daje.

Ot, ciekawa teoria. Następną skrzynię zrobię bez głośnika- ciekawe czy będzie miała "zaje*** bas".... (Swoją drogą ciekawe dlaczego "zaje*** bas to ostatnio jest taki bas, który wywala kit z okien?)
    wariat7777 napisał:
    Ważniejsza jest pojemnośc skrzyni basowej u mnie wynosi 90 litrów. Czy nie za dużo jak na 20 cm głośnik ??

Jak najbardziej za dużo. I to "dużo za dużo"....
    wariat7777 napisał:
    U mnie pasmo zaczyna się od 30 hz (mierzone programem)

No to pomiary są bardzo miarodajne...
    Jejku, dlaczego na Elektodzie jest coraz więcej takich osób??
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    wariat7777 napisał:
    Pieniądze to nie wszystko, ja zrobiłem skrzynie basową za dosłownie 50 zł prawie wszytko z odzysku oprócz głośnika. Możecie się śmiać z głośnika który kosztował 35 zł (alphard ew 120) Wiadomo to nie jest Herc czy Tonsil.
    Ktos by mógł powiedzieć ze ten głośnik ma chu**wy "bas". Ale sam głośnik nic nie daje. Ważniejsza jest pojemnośc skrzyni basowej u mnie wynosi 90 litrów. Czy nie za dużo jak na 20 cm głośnik ?? Wcale nie :) Objętość skrzyni jak i tunel refleksa obliczałem w programie. Wniosek jest prosty im większa pojemność skrzyni tym niższe częstotliwośc nasz głośnik odegra. U mnie pasmo zaczyna się od 30 hz (mierzone programem)

Kolego.
    1.Jaki to program?
    2.Wiesz na jakie parametry wpływa zbyt duża obudowa?
    wariato
    Poziom 43  
    wariat7777 napisał:
    ... Możecie się śmiać z głośnika który kosztował 35 zł (alphard ew 120)... Czy nie za dużo jak na 20 cm głośnik ??...

Coś mi się tu nie zgadza najpierw kolega pisze że model tego alpharda to zaznaczam ,,EW 120'' a ztego co wiem powinien to być głośnik 12" to jak to możliwe że się zmniejszył do rozmiaru 8" ?
    cmal
    Poziom 15  
    Może to poprostu literówka... Ale swoją drogą sporo nowych rzeczy się tu dowiedziałem xD Np. że głośnik nie ma znaczenia, tylko obudowa <<< Bardzo pouczające forum XD
    Paweł6239
    Poziom 10  
    moze ktos podac jakis program do obliczania litrazu paki itd... (najlepiej zeby był po polsku i w miare zrozumiały)
    gangsta
    Poziom 14  
    Ja za cenę 500 zyla polecam ARN 226/07 + ARP 150 + ARV 104 lub jakigoś tonsila. Przetworniki kupisz za mniej niż 300 zł. Zwrotnica to tego też jest gdzieś na forum ostatecznie uniwersalna. Obudowa zamknięta jakieś 20l. Pozostaje 200 zł na obudowy czyli pewnie płyta wiórowa ok 20mm i okleina bo na fornir nie wystarczy ale dobre położona da przyzwoity efekt.
    KaeRTe
    Poziom 12  
    20l ? Chyba sobie żarujesz? Stroic na 75Hz?
    Zwrotnice uniwersalne do projektu, który jest robiony od podstaw? - dobry kawał

Skoro sugerowana obudowa przez producenta to 70l to jakim cudem taki głosnik wstawić w 20l?

Rozsądna obudowa jest z przedzialu od 50l (choć też to nie jest takie piekne bo tu mamy strojenie na poziomie 54Hz), przy 70l mamy strojenie na 49Hz.

W BR też ciezko go dostroić- jest to głośnik wybitnie do obudowy zamknietej. Z reguły obudowy zamkniete mają dużo wiekszą objetość niż obudowy BR.

Lepszym pomysłem byłyby 2 (no ewentualnie 1) ARN 6618 lub jakiś np. GDN 22-200-8SC

Co do ARP-150-00-8 to jest to jak najbardziej rozsądne, ponieważ głosnik ten ma kubełek (a jesli już padnie decyzja, że bedzie zastosowany ARN 226 to zalezy nam w tym momencie na tym, zeby nie robić oddzielnej komory). Należy jednak uwzględnić objętość kubełka, o który bedzie pomniejszona objetośc "robocza" obudowy zamknietej.

Moderowany przez przemo-lukas:

Dość tego. Kolego, proszę zapoznać się z podstawami elektroakustyki. Między innymi co to jest objętość ekwiwalentna głośnika Vas oraz EBP i czy ten głośnik jest "wybitnie do obudowy zamkniętej". Regulamin: Udzielanie porad uznanych za szkodliwe bądź bezwartościowe podlega regulaminowym restrykcjom. Kolega ma miesiąc na zapoznanie się z parametrami głośnika. Pisanie zablokowane.

cmal
    Poziom 15  
    KaeRTe napisał:

Z reguły obudowy zamkniete mają dużo wiekszą objetość niż obudowy BR.

Taaak? Tokolega ustanowił nowe reguły elektroakustyki rozumiem?