Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytwornica dymu antari f-80z zabezpieczenie termiczne

Tomasz Piskorski 04 Wrz 2008 20:38 9896 14
  • #1 04 Wrz 2008 20:38
    Tomasz Piskorski
    Poziom 9  

Poszło zabezpieczenie grzałki przed przegrzaniem. "Naprawiłem" poprzez zwarcie :P Działa, ale...
    Z jakiegoś powodu wywaliło, więc mam zamiar przetestować termostat (kuchenka elektryczna + miernik) żeby grzałki nie spalić... Przy jakiej temperaturze termostat powinien odcinać zasilanie grzałki? Jaka jest normalna temperatura pracy piecyka? Co to właściwie jest za element (ktoś kto projektował maszynę tam go wsadził, więc jak najszybciej chcę wymienić na nowy zamiast drucika). Czy to jest zabezpieczenie które działa w roli czujnika, czy bezpiecznika, inaczej - czy jeśli termostat okaże się sprawny istnieje ryzyko zjarania wszystkich bebechów mimo sprawnego termostatu?
    Czerwona strzałka to miejsce w którym "jest zabezpieczenie", obecnie zastąpione drutem miedzianym:D Schemat dorwałem od kogoś tutaj na forum, niestety nie pamiętam od kogo... A tu zdjęcia elementu zabezpieczającego
    Pozdrawiam;)

Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

Termostat działa, załącza i wyłącza, temperatury nie mogę zmierzyć, ale pstryk jest, i termostat się wyłącza :) mam zamiar wszystko złożyć do kupy i poobserwować czy dzieje się z tym coś niedobrego, niemniej proszę o radę czy takie rozwiązanie jest bezpieczne i jak bardzo NIE :)

Dodano po 46 [minuty]:

OK, po testach w domu, przez okno, wydaje się że zadymiara jest sprawna. Termostat wyłącza grzałkę, a po wyrzuceniu z piecyka standardowej (o ile dobrze pamiętam, bo nie chodziła z pół roku już :P) ilości dymu blokuje pompkę i włącza grzałkę:) Jedyne co mi się ie podoba to to że po jednym pełnym cyklu (rozgrzanie, dym dym dym... ponowny start grzania, w tym momencie wyłączyłem) wydaje mi się że obudowa jest ZA ciepła... może ulegam autosugestii :D a może nie... Tak czy siak biorę toto dzisiaj do lokalu na testy, jutro piątek, a nie chcę ryzykować na pełnym parkiecie...

Nadal aktualne jest pytanie: Co to za element i jaki wpływ na bezpieczeństwo ma to co z nim zrobiłem. Pozdrawiam i czekam na komentarze!

Dodano po 5 [minuty]:

Brakuje podstawowej informacji, ten element jest przymocowany do obudowy pod piecykiem, NA ZEWNĄTRZ otuliny z wełny mineralnej. Zastanawia mnie czemu się zjarał? Normalnie przewodzi, a w tej chili robi przerwę w obwodzie, tzn robiłby gdybym go nie zbocznikował...

0 14
  • Relpol
  • #2 05 Wrz 2008 23:17
    Tomasz Piskorski
    Poziom 9  

OK, zabezpieczenia nie wolno omijać, jest na wypadek awarii termostatu, co sie w tym przypadku stało, tzn nie zawsze się wyłącza, zabezpieczenie to ma na celu zapobiec pożarowi spowodowanemu przez przegrzanie urządzenia. Zadymiara pochodziła wczoraj kilka minut i zdecydowałem się ją wyłączyć gdy temperatura obudowy byłą wyższa niż tolerancja termiczna moich rąk. Termostat nie odłączył grzałki. Jeśli znajdzie się ktoś na tyle dobry i mądry że powie mi co mam wsadzić tam zamiast tego elementu zabezpieczającego będę wdzięczny. Jeśli brak takich ludzi - skończy się serwisem, co polecam każdemu kto miałby podobny problem, nie warto ryzykować uszkodzeniem pozostałych części wytwornicy z powodu takiej małej "pierdółki".

0
  • Relpol
  • #3 09 Wrz 2008 23:50
    sheeeep
    Poziom 25  

Ok, nie pisz postu pod postem.
    Wystarczy użyć wyszukiwarki i dowiesz się gdzie można kupić owe termostaty do antarii i za ile.

pozdrawiam

0
  • #4 07 Mar 2010 19:06
    maly3000
    Poziom 14  

Odsmażam kotleta.

Może mi ktoś powiedzieć na jaką temperaturę jest ten bezpiecznik termiczny o którym mowa w temacie ?

Padł mi ostatnio i nie mogę wygooglać co to za jeden.

1
  • #5 20 Maj 2010 22:21
    zbyszkoj
    Poziom 11  

U mnie w wytwornicy jest zamontowany bezpiecznik termiczny 172 stopnie C. Wygląda jak ten na zdjeciu powyżej.

0
  • #6 20 Maj 2010 22:30
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Cytat:
    Przy jakiej temperaturze termostat powinien odcinać zasilanie grzałki?

W obu ACME jakie posiadałem temp była ustawiona na max, jak dobrze pamiętam skala kończyła się na 300*C (nie gwarantuję)

0
  • #7 21 Maj 2010 00:06
    dj arq
    Warunkowo odblokowany

Polecam kupić nowy termostat i nie puszczać przez niego prądu grzałki tylko dać małe trafko na 12V, mostek i kondziołka i dać dodatkowy przekaźnik na 10A/12V w miejsce termostatu. Będzie działać lata a termostat nie ucierpi.

Zrobiłem kiedyś zworę w F-80 gdy się termostat zepsuł. Efekt był taki że na którejś imprezie zapomniałem wyłączyć i po kwadransie wypłyną z niej płynny ołów czy co tam było i przepalił krzesło na którym dymiarka stała :)

0
  • #8 21 Maj 2010 10:13
    maly3000
    Poziom 14  

Termostat da sie kupić. W TME chociażby. Dobrze jest zrobić patent dj arq - sterowanie termistorem jakiego przekaznika. Winnym za padający termistor jest duży prąd grzałki który przy załączaniu i rozłączaniu wypala styki.

Problem leży w tym gdzie kupić ten bezpiecznik temperaturowy bo nie mogę znaleźć ?

0
  • #9 08 Lis 2010 23:34
    marchu
    Poziom 2  

Może odkopuję trochę temat ale taki termostat nazywa się termostatem bimetalicznym, niestety nie wiem przy jakiej temperaturze się rozłącza. Zapewne jest to temperatura w granicach 130 - 200 stopni C bo nie sądzę żeby blaszka na zewnątrz miała taką samą temperaturę jak temperatura wewnątrz pieca. Temperatura w środku pieca może wynosić około 250 stopni ale blaszka na zewnątrz do której przykręcony jest ten termostat nie będzie przekraczać 160 -200 stopni.

0
  • #10 04 Sie 2012 11:25
    darexm559
    Poziom 7  

A mógłby ktoś podać link do strony gdzie mogę kupić taki termostat bo mi sie zepsuł w mojej wytwornic dymu i niegdzie nie umiem znaleźć takiego termostatu ( ten termostat musi mięć ok.260 stopni)

0
  • #11 09 Wrz 2014 20:51
    jankesmj
    Poziom 10  

Szukałem, ale nie znalazłem rozwiązania, więc pytam się tu...

Mam taką wytwornicę która padła... Jak?
    - podczas rozgrzewania się jakoś dziwnie śmierdziała jakby przypalana guma, kable, coś w tym rodzaju,
    - po puszczeniu 2 x dymu (dodam że wyszedł taki bardzo gęsty i śmierdzący) dymiarka przestała się rozgrzewać.
    - objaw: po podłączeniu na pilocie cały czas świeci dioda, nie rozgrzewa się, bezpiecznik przy wlocie napięcia jest OK.

Jaką diagnozę stawiacie? Co należy wymienić: piec, grzałka, termostat?

0
  • #12 10 Wrz 2014 09:22
    adambyw
    Moderator Akustyka

Jak piec się nie grzeje to uszkodzone mogą być połączenia, grzałka albo termostat.

Miernik w rękę, rozkręć, wizualnie oceń czy się coś nie rozłączyło lub upaliło, zmierz rezystancję grzałki (ok 67Ω dla 700W, 59Ω dla 900W rezystancję dla swojej oblicz wg wzoru R=U²/P), zmierz rezystancję zimnego termostatu (bliska zeru).
    Po tym szybko ocenisz co jest uszkodzone.

0
  • #13 02 Paź 2014 11:16
    maly3000
    Poziom 14  

To standardowe uszkodzenie tej wytwornicy. Na dole pod blaszką połączoną z grzałką schowany jest bezpiecznik termiczny. On się przepala jak temperatura grzałki przekroczy 300*C.

Geneza problemu:
    Sklejają się styki termobimetalu, grzałka pracuje bez przerwy. Płyn wewnątrz wylatuje samoistnie z powodu przegrzania (śmierdzący gęsty dym). Układ grzeje się dalej, do momentu zadziałania bezpiecznika termicznego o którym wspomniałem. Bezpiecznik przerywa obwód, objawy są takie jak piszesz. Pokazuje neonówką, że się nagrzewa, ale grzałka ciągle zimna.

Bezpiecznik termiczny KONIECZNIE trzeba wymienić (obejście, w najlepszym wypadku może zakończyć się spaleniem grzałki). Da się go kupić w TME, temperatura zadziałania to około 170*C (jest niższa niż pracy, ze względu na odsunięcie na blaszce i izolacji). Oprócz tego trzeba wymienić termobimetal.

0
  • #14 13 Paź 2014 10:36
    jankesmj
    Poziom 10  

Sprawdzę to, dzięki za podpowiedź!
    Ten "termobimetal" to ten termostat właśnie?
    (obrazek z posta powyżej)

1
  • #15 25 Paź 2014 16:26
    jankesmj
    Poziom 10  

Okazało się, że to bezpiecznik zaznaczony kółkiem powyżej. Termostat tez przy okazji wymienię. Dzięki za porady. Temat rozwiązany.

0