Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik FM Stereo BA1404

Kwarcu 04 Wrz 2008 19:19 25276 37
  • Nadajnik FM Stereo BA1404

Witam :D
    Jest to mój chyba 4 nadajnik ale na poważnie czyli z obudową, płytka itp.
    W zamierzeniu miałbyć to jakis mocniejszy nadajnik o mocy ok. 500mW mono, ale jednak postawiłem na jakość dźwięku i zbudowałem nadajnik stereo na układzie BA1404.
    Sam nadajnik to projekt Nowy Elektronik 186-K a to tego dobudowałem zasilacz stabilizowany. Płytka zaprojektrowana w Eagle a wykonana metodą termotransferu po raz pierwszy bo przedtem bawiłem się pisakiem :D Całość wpakowana do obudowy KM-42
    Na początku przy uruchamianiu i strojeniu było troche kłopotów no i niestety poraziłem się 230V :cry: troche bolała ręka ale jakoś żyje.
    Jakość dźwięku jak dla mnie jest zadowalająca jak na taki prosty układ.
    No niestety generator trochę pływa(0.05MHz) ale to nie problem.
    W radiu nie słychać buczenia trafa , chyba że podgłośni się do połowy.
    Panel przedni zaprojektowałem w 5 min. w Corel.
    Poniżej kilka zdjęć:

I jeszcze pytanie: w separatorze mam tranzystory BF 240 czy mogę zamienić je na BFR96??
    Tu pdf z Nowy Elektronik a zasilacz chyba każdy wie jak złożyć :D
    http://www.cyfronika.com.pl/kitynepdf/186K.pdf
    Płytka w załączniku.
    Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Kwarcu
    Poziom 12  
    Kwarcu napisał 69 postów o ocenie 32, pomógł 4 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2007 roku.
  • Fabryka prądu
    rob.cioo
    Poziom 11  
    No chyba nikt tu nie powie, że wykonanie płytki jest nieestetyczne lub nieschludne, w skali od 1 do 10, to 9 jak nie 10. A można prosić o schemacik ?? to juz by było super, co nieco dla forowiczów ;]
    Pozdro.
    mlody91
    Poziom 20  
    stosuj aku na zasilaniu jeśli naprawdę stawiasz na jakość dźwięku
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Rzeczywiście estetyczne wykonanie, ale:
    - zaizoluj jakoś kable do wyłącznika bo "porazisz się 230V" po raz drugi :p
    - unikaj montażu zasilacza z resztą nadajnika - montaż generatora, wzmacniacza w.cz. i zasilacza w trochę większych konstrukcjach woła o pomstę do nieba objawiającą się buczeniem i innymi rewelacjami ;)
    - nadajnik (bez zasilacza!) musi być ekranowany, bo kończy się jak wyżej
    - jak masz zamiar gdzieś tego używać to pamiętaj o filtrze wyjściowym i dobrym dopasowaniu anteny

Powodzenia przy następnych konstrukcjach :)
  • Fabryka prądu
    telemah
    Poziom 27  
    rob.cioo napisał:
    No chyba nikt tu nie powie, że wykonanie płytki jest nieestetyczne lub nieschludne, w skali od 1 do 10, to 9 jak nie 10. A można prosić o schemacik ?? to juz by było super, co nieco dla forowiczów ;]
    Pozdro.

A bozia oczek nie dała i główki co to w niej coś być w środku powinno też nie :?: u dołu jest jak byk link do pliku PDF w którym jest wszystko , jak widać "czytać" i "przeczytać " to dwie różne sprawy kol. rob.cioo czytał ale przeczytać nie zdołał :cry:

Ps. co do zasilania to lepiej by było gdyby zasilacz był poza obudową nadajnika myślę że zredukowało by to większość przydźwięku sieciowego, jak widać zasilacz posiada stabilizator scalony który niweluję większość przydźwięku sieciowego i innych zakłóceń /tętnień o ile:

-zastosuje się kondensatory odsprzęgające najlepiej ceramiczne
    -Nadwyżka napięcia poddanego stabilizacji wynosi przynajmniej 3v
    -Sam transformator będzie jak najbardziej oddalony lub usunięty z
    sąsiedztwa urządzenia wrażliwego na zakłócenia, lub zostanie użyte bardzo dobre ekranowanie

Tego ostatniego założenia kolega nie spełnił

Ta cieniuchna blaszka miedziana to dla takiego transformatora na rdzeniu
    z blach żaden ekran ! Tutaj ekranem musiałaby być blacha stalowa o grubości przynajmniej 0,8-1mm osłaniająca transformator z wszystkich stron - tak jak to było i jest robione w transformatorach które mają być
    zastosowane w sprzęcie wrażliwym na przeróżne zakłócenia. Najlepszym zaś pomysłem jest wyrzucenie zasilacza do osobnej malutkiej obudowy
    i umieszczenie go z dala od nadajnika.No i sam nadajnik też by się pewnie nie pogniewał za jakieś ekranowanie nawet w sytuacji gdy zasilacz byłby w osobnej obudowie
    augustinho
    Poziom 11  
    Świetne wykonanie płytki, ale kabel sieciowy może warto by było zabezpieczyć przed wyciągnięciem(?) i chociaż na jeden lut przy włączniku jakąś koszulkę założyć(zwłaszcza że jak piszesz miałeś już bliskie spotkanie z prądem:D)
    MacGyver.
    Poziom 21  
    Sądzę, iż jest ok, co do buczenia spróbowałbym zrobić "parasol" z blachy nad całym układem i podpiął go pod masę.
    Wykonanie staranne, estetyczne, płytka również.
    Ja swoje zabawki zasilam ATX'em wyjętym z kompa lub kostkowym do gniazdka - zasilanie zewnętrzne.
    telemah
    Poziom 27  
    Zasilacz "do kompa" nie jest dobrym rozwiązaniem dla takiego sprzętu - wiele z nich wprowadza straszne zakłócenia ! zasilacz wtyczkowy też może być wątpliwej jakości ! Musi być zasilacz stabilizowany dobrej jakości do tego jak najdalej od nadajnika.Większość tanich zasilaczy wtyczkowych nie ma żadnego stabilizatora napięcia choć piszą że to zasilacz stabilizowany w środku jest tylko marnej jakości transformatorek mostek z 4 diód i kondensator rzadko przekraczający pojemność 470uf.
    MacGyver.
    Poziom 21  
    Telemah, nie ma się co bać to nie jest kolejny Codegen tylko stary zasilacz wyjęty z kompa będącego z 1996 roku, gdzie sprzęt był dużo wyższej jakości, a że padł dysk a płyta główna nie obsługuje większych niż 3GB więc sobie go wyjąłem aniżeli reanimować tego osiołka.
    Zasilacze kostkowe nie każdy jest taki be, a nawet powiem że w jednej mojej zabaweczce jest... impulsowy i niekoniecznie powoduje zakłócanie całego eteru. To też zależy na jakie "spłodziwo" się trafi.

Do takich konstrukcji jak ta najlepsze są zasilacze do CB, cena powala jednak zadowolenie da zapomnieć o wydanych pieniądzach.

Kwarcu, gdzie zdobyłeś kwarc 38kHz jeśli to nie allegro? Ta natalka czy jakoś tak olewa całkowicie przyszłego klienta a póki co mam przygotowany sam koderek który stoi ponad pół roku bez kwarca a wszelkie próby zaadaptowania układu LC kończyły się fiaskiem z trzaskami w radiu.
    Madman07
    Poziom 19  
    Otwór w papierze masz trochę niestarannie wycięty (w plastiku ok). Moja rada, to nakłuwaj go w środku i zawijaj cały papier do środka (żeby z drugiej strony panelu wylazł) to wtedy będzie to ładnie wyglądało :-) A Kabel od 230V przydałoby się chociaż "glutem" podkleić. Mimo wszystko super konstrukcja, płytka też ładna, może pokażesz ją od spodu?
    cezar91
    Poziom 11  
    - kabel sieciowy nie zabezpieczony przed wyrwaniem (chocby supelkiem)
    - przewody audio od gniazda Jack nie zakranowane w dodatku poprowadzone sa zaraz przy kablu AC.
    - PCB raczej malo ma wspolnego z W.CZ.
    mimo87
    Poziom 10  
    cezar uważasz że płytka jest źle zaprojektowana na W.CZ.?? możesz podać powody??
    mógłbym prosić autora o udostępnienie własnego projekty schematu płytki??
    i mógłbyś się podzielić wrażeniami dotyczącymi zasięgu(oczywiście z użytą anteną)
    jaką moc posiada ten układ??
    cezar91
    Poziom 11  
    mimo87 napisał:
    cezar uważasz że płytka jest źle zaprojektowana na W.CZ.?? możesz podać powody??

z tego co przeswituje przez plytke, widac ze sciezki przy obwodzie rezonansowym i wzmacniaczu za za dlugie, powinny byc jak najkrotsze w dodatku "oblane" masą. wykonanie takie jak tutaj bedzie dosc mocno "mikrofonowało"
    Kwarcu
    Poziom 12  
    Witam znów!
    Kwarc 38 kHz kupiłem za chyba 3 zł w Rzeszowie :D :D
    Nie wiem dlaczego mówicie ze blacha jest za cienka ma 0,8mm a buczenia nie słychać w głośnikach radia dlatego że do kazdej z diod jest dołączony kondek 10nF a filtracja to 2200uF przed LM a po 680uF + 10 nF.
    Kabli 230V nie zabezpiecze tylko bede odłaczał kabel z sieci :D
    Pozostaje mi tylko wpakować we wzmacniacz zamiast BF240 - BFR96 i dobranie ich punktów pracy + filtr π i będzie GIT(jeśli nie to proszę mnie poprawić)
    Zasięg na BF240 wyniósł ok 100m
    Płytka juz jest.
    mkpl
    Poziom 37  
    Nadajnik na początek naprawde ok ;) można się wiele nauczyć i odpalić bez wielkich umiejętności. Wykonanie 10/10 postarałeś się i widać to ;)
    Jeśli chcesz budować dopał do tego to nie z tym scalakiem bo niestety strasznie pływa a bawienie się w dorabianie do niego syntezy PLL też jakiś extra efektów nieda. Jeśli już chcesz rozbudowywać swój projekt to zrób normalny generator z możliwościa podpięcia syntezy i ewentualnie jakiś wzmacniacz a ten nadajnik możesz używać jako koder stereo i w ten sposób z czasem poskładasz całkiem niezłą nadynę ;)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Kwarcu
    Poziom 12  
    Veehraz napisał:
    Cytat:
    W zamierzeniu miałbyć to jakis mocniejszy nadajnik o mocy ok. 500mW mono, ale jednak postawiłem na jakość dźwięku i zbudowałem nadajnik stereo na układzie BA1404.

Na jakość dźwięku postawiłeś? Z tego BA to taki syf idzie ze głowa boli! Na skraju zasięgu stereo przy tym prostokącie pojawiają się takie świsty szumy i świergoty w radiu, że się po prostu paskudnie słucha. Że nie wspomnę o nędznym przesłuchu. TRansformator wymień może na jakiś toroid, o ile taki mały dostaniesz.

Zupełnie się mylisz - mój nadajnik ma pracować w zasięgu 30m (dom i ogroód) a nie rozyłać po całym mieście heavy metal 8) W takim przypadku w głośnikach radia słychać lekki szum i nic więcej. Może jak miałeś badziewną antenę to takie świsty były :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Gizmoń
    Poziom 28  
    Hmmm... Nadajnik bardzo fajnie zrobiony, wystarczy tylko poprawić drobne rzeczy (połączenia gdzie jest wysokie napięcie).
    Zastanawia mnie, po co tam dałeś zasilacz stabilizowany. Na schemacie, do którego link podałeś w temacie, widać układ LM317D który jest właśnie stabilizatorem. Wystarczyłoby więc chyba tylko odpowiednie "trafo" i prostownik.
    dj PIOTREczek
    Poziom 15  
    Kwarcu napisał:
    Może jak miałeś badziewną antenę to takie świsty były :)

Co ma antena do świstów?
    Nie wiem czy wiesz ale to buczenie czyli tzw. brum , nie musi sie brać koniecznie z trafa. Trzeba wziąść pod uwage wszystko: cewke w generatorze, odległosc masy od cewki, rozkład ściezek na płytce (które i tak u ciebie są nie dopuszczalne jesli chodzi o w.cz. wejscia , wyjscia ) .
    Podłączanie do tego stopni wzmacniających to już barbarzyństwo.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Andrzej_RATM
    Poziom 13  
    Jak dla mnie wykonanie na 5+ ! Tylko nie ten schemat ! W sieci roi się od schematów nadajników z syntezą PLL i filtrami. Przydałoby się również dać konkretny koder stereo, w późniejszym etapie programowany również koderek RDS`u. Stopień mocy można zostawić na deser, najważniejsze jest to aby nadajnik nie siał ! Problem przydźwięku tzw buczenie może również być efektem pojawiania się sygnału w.cz. na wejściu nadajnika. Zalecam separację i maksymalne oddalenie anteny nadawczej od nadajnika. POMAGA - przetestowałem na swoim !
    bb84
    Poziom 21  
    :arrow: Kwarcu

Stosujesz jakąś soldermaske/zabezpieczenie ? co to tak przebija na niebiesko przez laminat ?

Pozdrawiam.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Kwarcu
    Poziom 12  
    bb84 napisał:
    :arrow: Kwarcu

Stosujesz jakąś soldermaske/zabezpieczenie ? co to tak przebija na niebiesko przez laminat ?

Pozdrawiam.

Soldermaska a tak to się nazywa :D Tak niebieska farba transparentna do szkła. Co prawda nie jest bardzo twarda ale za to da sie łatwo zdrapać z pól lutowniczych.

:arrow: Veehraz - wybacz, na pewno masz lepszy sprzęt i antene ale musze przyznać że ten nadajnik rzeczywiście nie jest super nadajnikiem bo zbdowałem o podobnej mocy mono z normalnym generatorem na BF-ie
    i z napięciem zasilania ok 13,5V i prostą anteną miał zasięg ze 150m. Ten takiego zasięgu nie uzyskał niestety i dlateego chciałbym zwiększyć go choć trochę żeby dorównał tamtemu, więc co najlepiej zrobić?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    SP8JZ
    Poziom 33  

Nadajnik FM jest zespołem wielu urządzeń.
    Powyższy koder jest jedyną udaną konstrukcją ,jakie miałem przyjemność wykonać - pomimo ostrych zboczy kluczowania można z zadowoleniem patrzeć na ekran oscyloskopu.
    Jakiś prosty Kompresor dynamiki

Polecam koledze Preemfazę i Limiter jako uzupełnienie omawianego generatora.
    A tak na marginesie widząc ,że temat zmierza w tym kierunku ,chciałbym wspomnieć że dobra konstrukcja wymaga sporego doświadczenia i nie tylko.Ważny jest najdrobniejszy szczegół - w tym przypadku jest nim niedostosowanie się do zasad obchodzenia się z techniką W.CZ.

Chciałbym dodać ,że kluczowym elementem poprawnego działania ARW w powyższym Limiterze jest pojemność C5 - musi to być tantal.Uważam ,że jest to super konstrukcja i zachęcam do zabawy.
    Andrzej_RATM
    Poziom 13  
    Co do kodera RDS, przedstawionego powyżej. Koder wydaje mnie się, że do pracy wymaga ciągłego podłączenia do PCeta. Nie jest to rewelacyjne rozwiązanie.

Dodano po 53 [sekundy]:

Veehraz napisał:
    Andrzej_RATM - to prawda buczenie jest powodowane także bliskoscią anteny. Ale przy mocach większych niż 1W. Mi buczenie pojawia się przy mocy 14W, gdy antena jest 2 metry od toru audio (szaleństwo ;p).
    W moim pojawia się już przy mocy nieco powyżej 1W
    SP8JZ
    Poziom 33  
    Tak ,właściwie jest to jedynie modulator bifazowy.

Linie wejściowe to szeregowy strumień RDS (RDCL i RDDA) ,na schemacie tego nie ma.Zegar RDCL=1,1875kHz wychodzi pin 12 TDA7330 ,jeśli nie podamy go na RS232 to opcje nadawania SIRRDS będą nieaktywne.Program potwierdza otrzymany prawidłowy RDCL dźwiękowo i wizualnie.
    Znalazłem jeszcze coś takiego:
    artykuł dj'a Bluzgacza

Można tu w prosty sposób podłączyć laptopa P100 (dla początkujących dobry jest np. SIRRDS) ,lub zaprogramowany mikrokontroler uzyskując całkiem niezależne urządzenie Uwaga - tutaj tylko przykład ,gdyż kiedyś robiłem podobny i dawno temu !!!
    Myśle ,że najważniejszą zasadą przy tego typu konstrukcjach jest wysoka jakość sygnału.Tutaj uzyskujemy bardzo czysty sygnał - sprytne wykorzystanie wewnętrznych filtrów TDA7330.
    Można "pożyczyć" RDS ze zwykłego odbiornika z wyjść RDCL i RDDA ,zestroić nasz koder ,a następnie przystąpić do zabawy w programowanie niezależnego mikrokontrolera mając pewność ,że ewentualne błędy leżą po stronie wadliwego programu.
    Idealna konstrukcja dla początkujących ,sam się na niej uczyłem i polecam.

Co do buczenia bardzo dobra Antena
    Pojawia się ono raczej po stronie odbiorczej - jest to interferencja na własną falę która odbijając się np. w pokoju wraca z lekkim opóźnieniem i powstaje buczenie.Jeśli jest inaczej ,oznacza to że trzeba umieścić nadajnik w metalowej obudowie tak aby fala nośna nie przedostawała się do VCO.
    W bliskim sąsiedztwie z anteną powstają bardzo silne odbicia ,czasem tak silne że nawet moje przyrządy głupieją od tego :)
    Bardzo ważne są pojemności odsprzęgające w.cz. na mostku prostowniczym zasilacza ,czasem się o tym zapomina np w przypadku CB radio.

Podobne odbicia fal ultrakrótkich można zaobserwować na ekranie telewizora przy źle ukierunkowanej antenie odbiorczej.Widzimy lekko przesunięty w prawo cień