Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

projekt stabilizowanego zasilacza 20A

04 Wrz 2008 20:44 3634 8
 • Poziom 11  
  witam
  jeżeli macie jakieś schematy ,projekty ,opisówki zasilacza 20A
  potrzebuje oddać projekt na zaliczenie
  pozdro grześ
 • Poziom 33  
  Jakie napiecie zasilania, jakie napiecie wyjsciowe, ew. jaka sprawność?
 • Poziom 11  
  nap wej i wyj dowolne prąd ma byc 20 A max
 • Poziom 27  
  Weź sobie dowolny stabilizator monolityczny (zalezy jakie chcesz mieć napięcie) Następnie dołóż sobie równolegle ze 4 mocne tranzystory dobierz tak spadek napięcie żeby uzyskać dobrą stabilizację i zabezpieczyć się przed spadkiem napięcia proponuje wybrać np. napięcie wynikowe 12v a wejściowe 16-17v potrzebujesz transformatora o wydajności przynajmniej 20A czyli o mocy ok 300-350Watt radiatora który będzie w stanie oddać ok 80W mocy strat przy projektowaniu uwzględnij odpowiednio grube ścieżki oraz odp. grubość przewodów - najlepiej dać grube i podwójne ! Do tego mostek prostowniczy dużej mocy + radiator gdyż na mostku prostowniczym wytraci się moc kilkunastu Watt.

  Ps. Projekt ma być tylko " na papierze" czy też zmontowany w "realu" ??
 • Poziom 11  
  papier kilka słów opisu schemat spis elementów i jakieś wnioski
 • Poziom 27  
  Zerknij do noty katalogowej układu 7812 , tam na którejś ze stron gdzie są pokazane typowe zastosowania aplikacyjne jest wersja z tranzystorem pomocniczym zamiast jednego daj równolegle np 3-4szt w szereg z wszystkimi emiterami tranzystorów daj rezystory ok 0,5 Ω i mocy 5Watt
  następnie końce wszystkich rezystorów emiterowych połącz we wspólny punkt , kolektory i bazy łączysz bez żadnych oporników w punkty wspólne.
  Załóż sobie napięcie wejściowe już wyfiltrowane na równe 16v wyjściowe na 12v.Stąd spadek napięcia 4v X 20A co daje 80Watt mocy strat - oczywiście moc strat w większości odłoży się na tranzystorach - w zależności od dobranego rezystora sam stabilizator będzie obciążony minimalnym prądem - gdyż po przekroczeniu tego niewielkiego prądu tranzystory wspomagające zaczynają przewodzić i odciążają sam stabilizator. Zacznij od narysowania schematu - później będziemy składać resztę potrzebnego opracowania

  Oczywiście przed całym blokiem stabilizacji musisz przepuścić prąd zmienny z transformatora przez mostek prostowniczy (na radiatorze) mostek minimum 35A , do tego kondensator filtrujący lub kilka - tak czy inaczej pojemności filtrującej ma być przynajmniej 20.000 uF gdyż przyjmuje się zwykle pojemność ok 1000uf jako wystarczającą pojemność minimalną do wyfiltrowania napięcia dla prądu wynoszącego 1A.
 • Poziom 11  
  znalazlem cos takiego

  Dodano po 50 [sekundy]:

  projekt stabilizowanego zasilacza 20A
 • Poziom 17  
  Ten schemat jest niepoprawny. Tranzystor KD502 nie nadaje się do takiego prądu (20A). Trzeba użyć przynajmniej 2 tranzystorów połączonych równolegle + rezystory emiterowe gdyż inaczej przekroczony będzie obszar bezpiecznej pracy. Dodatkowo na wyjściu kondesnator 100nF jest za mały. Wszystkie stabilizatory napięcia ujemnego z serii 79xx posiadają wyjście z kolektora wewnętrzenego tranzystora mocy a takie układu są mniej stabilne i wymagają większej pojemności kondesatora na wyjściu w celu stłumienia oscylacji i zapewnienia stabilności pracy stabilizatora.

  Cytat:
  mostek prostowniczy złóż z diód szybkich a najlepiej z diód shotkyego


  Do prostowania napięcia o częst. 50Hz nie muszą być szybkie diody. Tu chodzi tylko o mniejszy spadek napięcia na nich. W przypadku prądu rzędu 20A spadek napięcie będzie podobny jak w zwykłej diodzie przy małym prądzie i będzie ok. 0,7V (przy zwykłych diodach będzie to nawet ponad 1V).
 • Poziom 27  
  Przy zwykłych diodach i prądzie 20A masz niemal 2 razy większy spadek napięcia niż na diodach Schottky-ego - sprawdzałem to w praktyce.

  Kolego - zacznij pisać normalnie nazwiska (poprawiłem). [Mirek Z.]