Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł elektryczny Kospel a Ecopower, który wybrać?

tarantula48 04 Sep 2008 21:06 92605 32
 • #1
  tarantula48
  Level 9  
  Witam. Jestem zdecydowany założyć kocioł elektryczny (12kW). I tu pojawia się mój problem. Nie mam doświadczeń z tej branży. W oferatch spotkałem dwóch producentów:
  1. Kospel z podłączeniem fi 1/2 cala http://www.kospel.pl/index.php?s=pl/produkty/elek_kotly_cent_ogrz
  2. Ecopower fi 1 cal:
  http://www.ecopower.com.pl/

  Który z nich, a może innego producenta wybrać?
  Czy podzielnik mocy (np. trzystopniowy) stosowany w niektórych kotłach ma przewagę w porównaniu z kotłem pracującym pełną mocą?
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAO
 • #2
  William Bonawentura
  Level 32  
  tarantula48 wrote:
  Czy podzielnik mocy (np.trzystopniowy) stosowany w niektórych kotłach ma przewagę w porównaniu z kotłem pracującym pełną mocą?


  Ma znaczenie, jeśli moc kotła jest zbliżona do mocy przyłącza. W nocy dajesz 100%, w dzień przy pracy np. kuchni odciążasz dwie fazy
 • #3
  bruns
  Level 30  
  Miałem w kotle CO grzałki 14kW, ale jak zobaczyłem że w zimie potrafiły zużyć ponad 100kWh po 0,5zł na dobę to szybko z nich zrezygnowałem. Czy przy obecnych cenach energii i zapowiadanych następnych podwyżkach opłaca się jeszcze ogrzewać dom prądem?
 • #4
  Astra12001
  Level 10  
  Witam,
  miałem okazje korzystać z KOSPELA CO 12kW, max rach na przełomie zimy 2005/2006 to rachunek nieco ponad 500zł za miesiąc (gdzoe śr dobowa w ciągu 30dni to -15C (max było -30), teraz mam gaz i koszta spadły o połowę. W każdym razie piec CO KOSPELa sprawował się bez zarzutów ( nadal mam go włączonego do obiegu jako źródło ogrzewania awaryjne)
  Pozdrawiam

  Kocioł elektryczny Kospel a Ecopower, który wybrać?

  Kocioł elektryczny Kospel a Ecopower, który wybrać?

  Kocioł elektryczny Kospel a Ecopower, który wybrać?
 • #5
  William Bonawentura
  Level 32  
  bruns wrote:
  Miałem w piecu CO grzałki 14kW ale jak zobaczyłem ze w zimie potrafiły zużyć ponad 100kWh po 0,5 zł. na dobę to szybko z nich zrezygnowałem . Czy przy obecnych cenach energii i zapowiadanych następnych podwyżkach opłaca sie jeszcze ogrzewać dom prądem ?


  Prąd w II taryfie jest nadal tańszy od gazu. A przyłącze kosztuje znacznie mniej niż podprowadzenie gazu i kominy.
 • #6
  bruns
  Level 30  
  Wiem dokładnie ! U mnie jeden kWh w dziennej kosztuje 0,52zł a w nocnej 0,23zł . Ale nocną mam tylko 11 godz. na dobę .
  Z tym że ogrzewanie prądem nawet na drugiej taryfie jest tańsze niż gazem się nie zgodzę .
  12kWh x 11godz. x 0,23zł = 30,36zł dziennie
  i razy 30 dni = 910,8 zł miesięcznie
  Piec gazowy o mocy 12 KW na pewno nie spali miesięcznie gazu na ponad 910 zł .
 • #7
  Nargo
  Level 20  
  Zdecyduj sie na kospela
  1. Lepsze wykonanie
  2. Pewniejsza firma
  nie ma znaczenia ze jest podejscie 1/2"
  to sie fachowo nazywa przewezenia miejscowe a na wymienniku (piecu) to jest standardowo stosowane w celu zwiekszenia sprawnosci kotla.
  Zauwaz ze wymiennik w gazowym wiszacym kotle jest zrobiony z rurki fi12-18 zaleznie od producenta.

  Mam na serwisie oba typy kotlow i do kospela sie nie jezdzi a do eco tak
 • #8
  pablo 40
  Level 14  
  Popieram Kospela, nie spotkałem się z awarią tych kotłów. Bardzo dobre wykonanie, prosta obsługa i serwis. Ja mam klienta który ogrzewa stary zabytkowy budynek gdzie jest apteka, jest 12 grzejników plytowych i nie ma możliwości na normalną kotłownię nawet gazową/Konserwator zabytków nie zezwolił na wykonanie komina/ cały sezon grzewczy kosztuje 3 000 zł, i jest OK:D
 • IGE-XAO
 • #9
  William Bonawentura
  Level 32  
  Policz sobie:
  Gaz w taryfie W-3 to 1,62 brutto/m3, kaloryczność 31MJ/m3, sprawność kotła 90% daje w sumie koszty kWh 0,21 zł.
 • #10
  bruns
  Level 30  
  pablo 40 wrote:
  jest 12 grzejników plytowych i cały sezon grzewczy kosztuje 3 000 zł, i jest OK:D
  Coś bardzo tanio ! Przecież ten piec ma 12 kW ,to ile godzin na dobę on "chodzi"?

  Dodano po 4 [minuty]:

  bruns wrote:
  U mnie jeden kWh w dziennej kosztuje 0,52zł a w nocnej 0,23zł . Ale nocną mam tylko 11 godz. na dobę .
  12kWh x 11godz. x 0,23zł = 30,36zł dziennie
  i razy 30 dni = 910,8 zł miesięcznie .
  I razy siedem miesięcy okresu grzewczego to 6370 zł. Policzyłem tylko w taryfie nocnej tańszej a przecież w dzień też trzeba grzać .
 • #11
  pablo 40
  Level 14  
  Nie wiem ile godzin na dobę, wiem że ma utrzymać zadaną temperaturę w ciągu dnia, inną w nocy, inną w dzień powszedni i inną w soboty i niedziele./jest to apteka a nie mieszkanie/. Podałem to jako przykład.
 • #12
  Nargo
  Level 20  
  To ze kociol jest 12kW wcale nie znaczy ze bierze on 12kW na godzine tylko ze jego znamionowa moc grzewcza to 12kW. Przy piecach gazowych niektorzy producenci podaja spalanie gazu w m3/h przyczym to wcale nie oznacza ze kociol przez godzine wezmie np. 2 m3 bo tak pisze w instrukcji.
  Niewiem czy sobie zdajecie sprawe ze kociol gazowy nie jest rowny kotlowi gazowemu. Najwieksza sprawnosc maja kotly kondensacyjne 109% ala to wcale nie oznacza ze ogrzewanie takim kotlem bedzie tansze niz grzanie kotlem atmosferycznym. duzo tu na przyklad zalezy od komina i odpowiedniego doboru grzejnikow. Dokladnie to samo jest przy piecach elektrycznych jesli zaprojektuje sie ogrzewanie na niski parametr 55/45 lub sredni 75/55 to napewno bedzie tansze ogrzewanie niz przy doborze grzejnikow na 95/75.
  To ze ogrzewanie tego samego mieszkania bedzie tansze gazem to nie ulega watpliwosci, jednak nie wszyscy maja dostep do tego luksusu.
  zaraz ktos napisze, ze jest jeszcze gaz plynny jednak przy obecnych cenach tego zrodla energii mozna przyjac za porownywalne kosztami do ogrzewania pradem, przy czym gaz plynny nie wszedzie moze zostac dostarczony.
 • #13
  William Bonawentura
  Level 32  
  Nargo wrote:
  Dokladnie to samo jest przy piecach elektrycznych jesli zaprojektuje sie ogrzewanie na niski parametr 55/45 lub sredni 75/55 to napewno bedzie tansze ogrzewanie niz przy doborze grzejnikow na 95/75.


  Możesz podać jakieś uzasadnienie ? Bo jak dla mnie sytuacja będzie dokładnie odwrotna. Wyższa temperatura grzejników zwiększy udział promieniowania podczerwonego i dla zapewnienia tej samej temperatury odczuwalnej, będzie możliwe dostarczenie do CO niższej mocy.
 • #14
  bruns
  Level 30  
  Nargo wrote:
  To ze kociol jest 12kW wcale nie znaczy ze bierze on 12kW na godzine tylko ze jego znamionowa moc grzewcza to 12kW.
  Znasz piec elektryczny o mocy 12kW z grzałkami 12kW który pracując z tą mocą pobiera mniej ? Ja rozumiem że piec nie pracuje całą godzinę non stop tylko z przerwami lub obniżoną mocą . Ale jednak tych godzin w ciągu doby się nazbiera . Dla tego do prostego obliczenia przyjąłem że pracuje 11godz. na dobę .
  Poza tym nie wiem po co ten wykład o kominach i kotłach gazowych ? Chcesz błysnąć na forum znajomością tematu , czy udowodnić że ogrzewanie gazem jest tańsze niż prądem .
 • #15
  Nargo
  Level 20  
  William Bonawentura wrote:

  Możesz podać jakieś uzasadnienie ? Bo jak dla mnie sytuacja będzie dokładnie odwrotna. Wyższa temperatura grzejników zwiększy udział promieniowania podczerwonego i dla zapewnienia tej samej temperatury odczuwalnej, będzie możliwe dostarczenie do CO niższej mocy.


  Moc dostarczasz zawsze ta sama jednak praca ukladu na nizszych parametrach zwieksza pozorna sprawnosc kotla. Chodzi o to ze mniej energi traci sie na przesyle i wytworzeniu ciepla, co skutkuje nizszymi rachunakami za ogrzewanie.
  Inna sprawa odnosnie promieniowania. Aktualnie ucieka sie od promiennikow w kierunku grzejnikow konwekcyjnych, gdzie cieplo jest oddawane w postaci zwiekszonej cyrkulacji nagrzanego powietrza, co daje szybsze i bardziej rownomierne rozprowadzenie ciepla. Ma to rowniez odbicie w czasie nagrzewania pomieszczenia i daje wieksze mozliwosci do sterowania zrodlem ciepla.

  bruns wrote:
  Ale jednak tych godzin w ciągu doby się nazbiera . Dla tego do prostego obliczenia przyjąłem że pracuje 11godz. na dobę.

  Z wlasnych obserwacji zauwazylem ze to zalezy od ukladu CO.
  Jutro albo w poniedzialek postaram sie sczytac dane z kilku kotlow do ktorych mam dostep od reki :)
 • #16
  bruns
  Level 30  
  Nargo wrote:

  Z wlasnych obserwacji zauwazylem ze to zalezy od ukladu CO.)
  A z moich że to zależy od kubatury i zapotrzebowania obiektu na ciepło .
 • #17
  Nargo
  Level 20  
  W tym co teraz napisalem biore pod uwage dwa identyczne obiekty
 • #18
  William Bonawentura
  Level 32  
  Nargo wrote:
  Chodzi o to ze mniej energi traci sie na przesyle i wytworzeniu ciepla, co skutkuje nizszymi rachunakami za ogrzewanie.


  Wątek jest o DOMOWEJ instalacji CO z kotłem elektrycznym. Sprawność tego układu przy każdej temperaturze wyniesie 99,9% bo przesył jest wewnątrz budynku, zatem bez strat.
 • #19
  bruns
  Level 30  
  William Bonawentura wrote:
  Sprawność tego układu przy każdej temperaturze wyniesie 99,9% bo przesył jest wewnątrz budynku, zatem bez strat.
  Też mi się tak wydaje , bo cała spożytkowana energia zostaje w budynku . Nie ma tu mowy o niedokładnym spalaniu i stracie kalorii uciekających do komina wraz z gazami spalinowymi .
 • #20
  Nargo
  Level 20  
  Tu sie niezgodze gdyz jesli zastosujemy instalacje prowadzona po scianie to mamy teoretycznie oddane cale cieplo w mieszkaniu, jednak straty na przesyle sa tam gdzie nie potrzebujem zyskow cielnych. Zas prowadzenie pod tynkami(posadzkami) pozwala na dostarczenie Ciepla w miejsce gdzie ma byc odbior ciepla praktycznie bez strat (przy stosowaniu odpowiednich izolacji).
  W pierwszym ukladzie gdzie teoretycznie mamy 100% sprawnosci mamy duze problemy z wyregulowaniem cieplnym ukaldu co skutkuje przegrzewaniem albo niedogrzaniem pomieszczen.
  Drugi sposob ma teoretycznie nizsza sprawnosc 85-95% jednak mozemy zaoszczedzic gdyz regulacja przez termostaty ma wplyw na konkretne pomieszczenia. Nie wystepuje takie zjawisko jak ogrzewanie nagrzanego pomieszczenia przez ktore ida rury CO.
 • #22
  William Bonawentura
  Level 32  
  Nargo wrote:
  W pierwszym ukladzie gdzie teoretycznie mamy 100% sprawnosci mamy duze problemy z wyregulowaniem cieplnym ukaldu co skutkuje przegrzewaniem albo niedogrzaniem pomieszczen.


  W obliczeniach instalacji wlicza się moc oddawaną przez rurki do pomieszczeń. Mamy XXIw i programy typu Audytor CO robią to same. Podobnie problem z precyzyjną regulacją grzejników i obwodów stracił sporo na znaczeniu odkąd wszędzie są stosowane zawory termostatyczne. Ale jeśli chcesz wierzyć w straty w domowym CO to nie będę ci bronił. Każda ma taką religię jaką chce.
 • #23
  User removed account
  User removed account  
 • #25
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Utrzymanie oleju i prądu mniej więcej na jednym poziomie, z przewagą na plus dla oleju
  Fajne są kotły Ulricha. Małe, nieskomplikowane i fajnie chodzą. Obsługa serwisowa - sporadyczna
 • #26
  zbigmaz1
  Level 18  
  Czegoś tu nie rozumiem :

  mirrzo wrote:
  Utrzymanie oleju i prądu mniej więcej na jednym poziomie, z przewagą na plus dla oleju

  To znaczy że utrzymanie zbiorników na olej, tankowanie, strata miejsca (przeważnie piwnica), i zapachy oleju są lepsze od kawałka kabla na ścianie? Wiem że jeden i drugi piec powinny byś serwisowane ale ile z tego kłopotu przy oleju opałowym (czyszczenie palnika olejowego, co kilka lat czyszczenie zbiorników) a piecu elektrycznym. Dochodzi jeszcze do tego wkład kominowy ze stali szlachetnych co też nie jest bez znaczenia bo nie jest tani, opinie i koszty kominiarskie, więc jakie utrzymanie miałeś na myśli? Jeszcze trzeba wspomnieć o złośliwości wszystkich urządzeń. Psują się w takim czasie kiedy są najbardziej potrzebne. Jak wtedy można porównać koszty napraw poszczególnych urządzeń?
  Ja na elektrodzie już pisałem o moim elektrycznym piecyku. Jak poszukasz to znajdziesz. W nim nie ma nic co mogło by się popsuć. I nie zgodzę się z twierdzeniem że Utrzymanie oleju i prądu mniej więcej na jednym poziomie, z przewagą na plus dla oleju
 • #27
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Dalej jednak twierdzę, że "Utrzymanie oleju i prądu mniej więcej na jednym poziomie, z przewagą na plus dla oleju"
  Komin? wyrzut bezpośrednio za ścianę- znikomy koszt i brak ograniczeń prawnych.
  Kominiarz? nie ma tu prawa bytu, poza opinią na wentylację
  Brak miejsca? spójrz ile masz niepotrzebnych "przydasiów" w piwnicy
  Psują się? jak wszystko co martwe ( również Twój elektryczny padnie) i żywe
 • #28
  zbigmaz1
  Level 18  
  mirrzo wrote:

  również Twój elektryczny padnie

  A co ma się w nim zepsuć?:?::D
 • #29
  NemoNo1
  Level 10  
  Witam wszystkich. Mam mieszkanie 54 m2 ,ściana szczytowa w dwóch pokojach,w jednym ( 18m2 )od podłogi jest mały warsztat i bardzo słabo ogrzewany (ten pokój jest najzimniejszy i w nim mam czujnik wewnętrzny , pokojowy) ,w łazience jedna ściana totalnie zimna od klatki schodowej ( stary budynek,bez ocieplenia )wysokość mieszkania 2,70 m . Mam piec Kospel 3 fazowy o mocy 8 kW z czujnikiem pogodowym ( zewnętrzny czujnik temp.) . Ten piec można samemu zaprogramować i cieszyć się ciepłym domkiem zimą . Ma on w układzie grzewczym 6 grzałek ,ale włancza tylko tyle ile na tą chwilę potrzebuje,aby dogrzać mieszkanie ( dom ) do zaprogramowanej wcześniej temp. Można go tak zaprogramować, że grzeje tylko w godzinach tz drugiej taryfy . Tak właśnie zrobiłem . W ubiegłym sezonie grzewczym ,moje rachunki miesięczne , za prąd ,nie przekraczały 200 zł ,a w mieszkaniu miałem temp 18 - 21,5 C , w żadnym pomieszczeniu nie musiałem zamykać drzwi. Instalacja cała jest zgrzewana ( nie traci się ciepła na przepływie w plastiku ). Najważniejsze jednak są grzejniki ( na nich nie można oszczędzać ) . W każdym pomieszczeniu ma grzejniki stalowe ( płytowe ) EUROTHERM C22 (bardzo szybko oddają ciepło). Jedno jest ważne,nie ma co się sugerować tabliczkami typu , że grzejnik o wymiarach : wys 60 cm/ szer 80cm / gł 10,5 cm , mocy grzewczej 1052W , zadowalająco i oszczędnie będzie nagrzewał pomieszczenie około 10 m2. Im większa powieszchnia oddająca ciepło, tym krócej pracuje piec w chwili nagrzewania mieszkania ( domu ) lub dogrzewania . Faktem jest,że zakup odpowiednio większych grzejników , niż mówi tabelka ich producenta,jest troszkę kosztowny,ale uważam,że warto . Np w pokoju 18 m2 ,zamiast proponowanego grzejnika o o wymiarach : wys 60cm/szer 140 cm/ gł.10,5 cm i mocy grzewczej 2456 W , mam 2 grzejniki o wymiarach : wys 60cm/ szer 160cm / gł 10,5 cm o mocy grzewczej 2806 W ( w tym pokoju mam czujnik temp ) , w drugim pokoju 11 m2 zamiast grzejnika o szer 80cm ,mam grzejnik o szer 160cm . W łazience i kuchni ,też nie oszczędzałem na grzejnikach . W łazience 6m2, z powodu ściany od strony klatki schodowej i suszenia np ręczników ,mam grzejnik o szer 140 cm o mocy grzewczej 2456 W. W kuchni 11m2 ,mam grzejnik też o szer 140cm . Został przedpokój ,wąski i długi ,ale nie zapomniałem o grzejniku ,zamontowałem grzejnik o szer 80cm . Całą instalacje zrobiłem sam ( odeszła mi robocizna ) , tym większą miałem radość spoglądając na rachunki za prąd . W tym roku likwiduje Junkers i zakładam Bojler 80 litrów. Pozdrawiam wszystkich .
 • #30
  chaplin81
  Level 1  
  Witam, mam pewien problem z ustawieniami Kospela mam piec kospel c.o. 12kW- niestety pobiera mi bardzo dużo prądu mimo że pogoda za oknami dopiero spadła do 3 stopni wiec co będzie dalej :-) dlatego moje pytanie kieruje do użytkownika NemoNo1 ponieważ masz takie pozytywne doświadczenie z piecem Kospel bardzo proszę o radę ponieważ nawet konsultacja z serwisem i różne kombinacje nastawów nic nie dały prosze o pomoc jak miałes ustawiony piec że wszystko było ok. Ja mam nową instalację z alu-pex dom ok 75m2 od dołu ogrzewany warsztat okna szczelne wszędzie nowe grzejniki temp. nie ustawiałam nigdy większej niż 18 stopni bo wyższych nie lubię. Zaznaczam ze nie mam i nie będę miała mozliwości ogrzewania gazowego wiec to jest moje jedyne wyjście .
  Proszę o pomoc każdego kto ma takie pozytywne info jak użytkownik NemoNo1.