Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ws 442 , Diora , charczy jeden kanał

05 Wrz 2008 01:33 3050 7
 • Poziom 10  
  Podczas tuningowania polegającego na wymianie kondensatorów na nowsze i lepsze doszło do nie umyślnego zwarcia tj. zetknięcia oprawki żarówki podświetlającej skalę z jakimś elementem przy potecjometrze głośności - zaczęło warczeć i szybko wyłączyłem. Włączyłem i w jednym kanale charczenie. Przelutowałem wszystkie tranzystory które były na końcówce mocy (nie w przedwzmacniaczu - trochę rozróżniam te elementy) i ... charczy dalej a żaden tranzystor chyba się nie spalił. Jeden tranzystor oznaczony BD139 przyczepiony do kaloryferka(radiatora) bardzo sie nagrzewa. Od jakiegoś czasu trwa ten stan nic sie więcej nie przepala ani nie przestaje działać. Co robić aby nie charczało jest to strasznie wnerwiające.
 • Poziom 26  
  Na początek wymień tego BD-ka, bo wygląda na to że jest uszkodzony. Radziłbym ci jeszcze sprawdzić przedwzmacniacz pod względem działania.
 • Poziom 37  
  Wszyscy klienci, którym naprawiam wzmacniacze mówią podobne: "dotknąłem niechcący i strzeliła iskra". A co ma potencjometr do wzmacniacza mocy? A niewiele. I teraz trzeba niestety odlutować wyprowadzenia wszystkich tranzystorów wzmacniacza końcowego i zmierzyć je. Dobrze jest też nazywać elementy po imieniu, nie wystarczy BD139. Jakie jest jego oznaczenie na płycie: T...?
 • Poziom 10  
  Muszę dopowiedzieć że umiem ustawiac prąd spoczynkowy (nie wiem tylko czy wartości dla tego prąu ustawiam poprawnie) i ustawiłem na jednym kanale 22mV a na drugim 20mV (bo inaczej nie bardzo się dawało) przy czym te ustawienia przeprowadziłem zanim spowodowałem ... charczenie. Po wypadku... ustawienia dla prądu spoczynkowego to: kanał lewy 6,5 mV, a na prawym dobrym zostało 22mV. Zaopatrzyłem się w schemat i zmierzyłem napięcia miernikiem uniwersalnym takim za 50 zł (czerwony kabelek do mierzonego elementu a czarny do masy). O to jakie miałem wyniki - napiecie za opornikami:
  Lewy R509 nap 8.1 V ; prawy R510 nap 8.3 V
  lewy R525 nap 1.33 V ; prawy R526 nap 1.171 V
  lewy R515 nap. 19.1 V ; prawy R516 nap. 19.3 V
  - napięcia przed opornikami:
  lewy R529 nap. ok 1.2 ; prawy R530 to samo
  lewy R509 nap. 38.3 V; prawy R510 nap. 38.4 V -> na schemacie jest 37 V
  Podałem takie wartości bo te udało mi sie je łatwo zmierzyć. Jeśli ktoś mi coś podpowie to zmierzę wszystko co tylko będzie potrzebne (ten mój miernik nie mierzy wartości tranzystorów i kondensatorów bez wylutowania ich z układu). Dodam że tranzystor BD139 (T509) grzeje się równiez po wymianie go na nowy. Nie wymieniłem na nowe T501 T503 bo tam gdzie kupowałem tranzystory akurat ich nie mieli może polecicie mi jakieś zamienniki.
  ...aha jak wspomniałem o tym na początku to wymieniłem kondensatory elektrolityczne i nie mam juz 2 x 4700uf tylko 2 x 10000uf (moze to ma zwiazek z tym napięciem że nie mam 37V tylko 38.3V.)

  Co dalej robic żeby nie charczało?
 • Poziom 10  
  Jescze jedna wskazówka dziś zauważyłem że oprócz nagrzewającego się bd139 na kaloryferku grzeje się takze opornik R535.
  Co to oznacza?
 • Poziom 37  
  Że jest uszkodzony tranzystor T513. A nie mówiłem? Do wymiany wraz z T509. Ja tam bym kontrolnie wywalił także T511 i T515 do pary. Jakie tam siedzą typy i co masz na wymianę?
 • Poziom 10  
  To prawda uszkodzony T513 !!!
  Grało więc myslałem że tranzystory mocy były sprawne ale dziwne bo ten który sprawiał kłopot (wymieniłem go) miał utrąconą nóżkę albo od początku był felerny.

  Dodano po 1 [godziny] 47 [minuty]:

  Wstawiłem Bd911 i 912 oraz bd 139 i bd 140 a za bd135 wstawiłem bd139 bo mi tak poradzono w sklepie z elektroniką. Czy warto tak wymieniać i wstawiac nowsze zamienniki do tych wzmacniaczy?
  Bo że nowe elektrolity to wiem na pewno bo już sprawdziłem, wiem również że gdzie tylko można to warto wstawiać zamiast polskich miflex mkse kondensatory typu MKP jak tak zrobiłem i wzmacniacz wogóle nie "buczy" tylko "pomrukuje" ... ale czy tranzystory tez warto wymieniać? Podobno można zmniejszyc szumy ale słyszałem tez że można stracić dynamikę więc nie wiem czy wymieniac tranzystory wstawiając zamienniki zreszta nie znam się za bardzo i jeszcze ten wypadek ze zwarciem...
 • Pomocny post
  Admin grupy audio
  Wzmacniacz został naprawiony, a tysięcznego wywodu o tuningu nie potrzebujemy.
  Proszę użyć wyszukiwarki - modyfikacje tego wzmacniacza są szeroko omówione na forum.

  Temat zamykam.