Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie awaryjne sterownika od pieca

energy1987 05 Wrz 2008 13:06 14610 29
  • #1 05 Wrz 2008 13:06
    energy1987
    Poziom 9  

witam chciałem zrobic awaryjne zasilanie sterownika od pieca w razie gdy braknie pradu to automatycznie by sie przełaczało na zasilanie awaryjne do ktorego chciałem wykorzystac akumulator i przetwornice pradu ale szukam przełacznika ktory automatycznie przełaczy zrodło zasilania gdy w sieci braknie prądu ale nie wiem czego uzyc. zastanawiałem sie nad ups'em do pc. prosze o pomoc i podpowiedz co zrobic

0 29
  • #2 05 Wrz 2008 13:43
    OldSkull
    Poziom 27  

UPS + przetwornica

lub też sprawdzasz jakie sterownik ma zasilanie (czyli jaki zasilacz w środku, jakie napięcie i jaki prąd - napięcie sprawdź miernikiem!) i na zasilaniu dajesz odpowiedni akumulator kwasowo-ołowiowy lub litowo jonowy (może być potrzebne ograniczenie prądowe).

1
  • #3 05 Wrz 2008 14:30
    Ronin64
    Poziom 35  

Zależy czy chcesz zasilać sam sterownik czy jeszcze jakiś osprzęt przy piecu? Jeżeli sam sterownik to propozycja OldSkull'a jest dobra ale jeśli jest jakiś osprzęt jeszcze (wentylator, pompka) to lepszy będzie UPS o odpowiedniej mocy.

0
  • #4 06 Wrz 2008 20:34
    energy1987
    Poziom 9  

sterownik bedzie tylko zasilany gdyz dmuchawa i pomopa sa zasilane przez sterownik. prosze o pomoc jak to dobrze połaczyc

0
  • #5 06 Wrz 2008 20:48
    OldSkull
    Poziom 27  

To może kilka pytań:

-jaki zasilacz ma ten sterownik, jakie napięcie (wartość maksymalna, zmierzona miernikiem), jaki maksymalny prąd obciążenia. Jaki typ zasilacza.
    -jaki prąd pobiera sterownik razem z przyległościami z zasilacza?
    -czy pompa i dwuchawa są zasilane z tego samego zasilacza co sterownik, z oddzielnego, czy może napięciem sieciowym?

Jak odpowiesz na te pytania to będziesz mógł liczyć na dalsza pomoc.

0
  • #6 06 Wrz 2008 20:51
    Lutek49
    Poziom 36  

Dobrej klasy UPS o odpowiednio dobranej mocy i długim czasie podtrzymania, bo to jest raczej najbardziej wymagany parametr zasilania awaryjnego. Trzeba się liczyć z koniecznością długiego czasu zasilania sterownika.

UPS, który spełni Twoje oczekiwania (długi czas podtrzymania) może sporo kosztować.

Może jednak lepiej przetwornica zasilana z akumulatora o dużej pojemności. Układem wykrywającym zanik napięcia zasilającego może być zwykły przekaźnik o stykach przełączających (ciągle zasilany z sieci) po zaniku napięcia styki włączą przetwornicę (a dokładnie jej zasilanie). Należy zadbać o dużą wytrzymałość prądową styków przekaźnika. Lepszy będzie stycznik.

0
  • #7 07 Wrz 2008 00:32
    energy1987
    Poziom 9  

jak bede miał chwilke to pomierze wszyskie te wartosci i podam. a czy da rade zastosowac srednij klasy ups + dodadkowo akumulator no i przetwornica. mogło by to dobrze działac??

0
  • #8 07 Wrz 2008 10:36
    Lutek49
    Poziom 36  

Być może wystarczy sam UPS ale żeby odpowiedzieć konkretnie należy znać odpowiedzi na pytania, które postawił kolega OldSkull.
    UPS to pisząc w skrócie właśnie akumulator i przetwornica. Gdy będzie miał odpowiednią wydajność prądową (moc) to podłączenie bardziej pojemnego akumulatora może wymagać przeróbki układu ładowania, gdyż będzie on skonstruowany dla danego typu akumulatora.
    Wydaje się, że zasilacz sterownika zasila tylko elektronikę a pompa i dmuchawa są zasilane z napięcia sieci - ale mogę się mylić.
    Jak podasz odpowiedzi na pytania można główkować dalej.

0
  • #9 07 Wrz 2008 10:59
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Cos mi sie wydaje że pytanie zadane jest do niczego.:cry:
    Domyślam się że to piec na paliwo stałe. Ale jakie?? miał. węgiel /koks. pelety?? Jaki rodzaj palnika?? tradycyjny?? retortowy??
    Jaka instalacja-miedź/plastyk?
    Kaloryfery standard -żeliwne czy blaszaki?? ile wody w instalacji??
    Jak moc pompy i dmuchawy??
    Z najlepszego UPS'a nie wydusiz 300 W dłużej niż godzinę.:cry:
    ( akumulator musiałby mieć 300 amperogodzin bez spadku napięcia czyli faktycznie co najmniej 5 razy tyle-zobacz krzywe rozładowania.)
    A jak dasz baterie akumulatorów to zbankrutujesz. Na inwestycji. :D
    Ile ma chodzić to podtrzymanie?? Jakiej mocy potrzeba-sterownik +pompa +dmuchawa??
    Odpowiedz najpierw na te pytania.To podstawow sprawa. :!:
    No i na dodatek silniki pomp i dmuchawy fatalnie znoszą inny kształt napięcia niż sinus. A nieliczne UPS spełniaja ten warunek Podłącz pompę pod UPS to zobaczysz co sie dzieje o ile w ogóle ruszy.:?:

0
  • #10 09 Paź 2008 19:20
    energy1987
    Poziom 9  

Przepraszam za tak dluga przerwe ;] ale nie moglem wczesniej sie dezwac
    [quote="W.Wojtek"]
    Domyślam się że to piec na paliwo stałe. Ale jakie?? miał. węgiel /koks. pelety??

odp: wegiel groszek
    Jaki rodzaj palnika?? tradycyjny?? retortowy??

odp: palnik tradycyjny
    Jaka instalacja-miedź/plastyk?

odp: wiekszosc miedz i troche plastik
    Kaloryfery standard -żeliwne czy blaszaki??

odp:convector blaszane
    Jak moc pompy i dmuchawy??

pompa i dmuchawa jest podłaczona bezpposrednio do sterownika łacznie wydaje mi sie ze ma ok 300W ale moge sie mylic
    Ile ma chodzić to podtrzymanie??

odp: ok 2h
    Jakiej mocy potrzeba-sterownik +pompa +dmuchawa

odp: nie rozumiem pytania ;] prosze o wyjasnienie co gdzie i jak sprawdzic

0
  • #11 09 Paź 2008 23:15
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Na tabliczkach znamionowych.
    Moc w watach.

0
  • #12 10 Paź 2008 09:20
    Miroslaw Pajdak
    Poziom 14  

Dzień dobry; Moim zdaniem zasilanie awaryjne powinno być tylko do samej pompy. Ze strony sterownika nic nie grozi ; nadmuch wyłączony, proces spalania zatrzymany. Zasilany sterownik będzie wykonywał program, chyba, że ma wejście informujące go o zasilaniu awaryjnym. Dobrze byłoby gdy SZR (samoczynne załączenie rezerwy) przełączając zasilanie;-> odłączy sterownik-> przełączy bieg pompy na minimum-> uzależni pracę jej od progu temperatury, która staje się niebezpieczna dla instalacji.
    Pozdrawiam

0
  • #13 10 Paź 2008 18:44
    energy1987
    Poziom 9  

Dmuchawa ma moc 26W a pompa na najwyzszym 3 zakresie ma 75W.

0
  • #14 12 Paź 2008 09:39
    janekw
    Poziom 12  

Niestety, muszę kolegę nieco rozczarować, a może nawet nieco ostudzić. Niektóre sterowniki potrzebują do działania zasilania sinusoidą. Tak jest w przypadku mojego sterownika. Zbudowałem przetwornicę 12DC/230AC ale na wyjścu prostokąt. Niestety, o ile pompa obiegowa działa na prostokącie, o ile dmuchawa działa na prostokącie, o tyle samo cały sterownik zasilony "z prostokąta" z zapiętą dmuchawą i pompą nie stety nie działa. Obejrzałem wnętrze sterownika, okazuje się, że sterownik posiada jakiś układ do detekcji szczytu sinusoidy, nie wiem po co, ale posiada. I nie da się oszukać prostokątem. Być może ma to związek z koniecznością sterowania PWM dmuchawą. Nic innego mi do głowy nie przychodzi. Mój sterownik produkuje TATAREX. Narazie sam myślę nad rozwiązaniem tego problemu, bo raz mi się instalacja CO ładnie zagotowała, - duże straty :-( W moim przypadku potrzebuję normalego falownika 12DC/230AC sinus na wyjściu. Sprawdź proszę zanim zainwestujesz gotówkę.

0
  • #15 12 Paź 2008 09:51
    Darrieus
    Poziom 38  

Są UPSy ktorę mają na wyjściu czystą sinusoidę a nie aproksymowaną... ale cena odpowiednio większa (wtedy w danych technicznych jest wyraźnie napisane że nadaje się do zasilania silników) , sumaryczna moc dmuchawy i pompy na 3 biedu wychodzi tutaj ok 100W +/-10W... , wystarczy do UPSa podłaczyć akumulator ok 20Ah i powinno to chodzić sporo ponad 2h , nie wspomnę że dmuchawa nie chodzi cały czas a pompa niekoniecznie musi chodzić na trzecim biegu....

Pobór prądu z akku przy pompie na 3 biegu i włączonej dmuchawie wyniesie ~10A , można się pokusić o aku 46Ah i masz zasilanie awaryjne na średnio 6h

0
  • #16 12 Paź 2008 09:59
    janekw
    Poziom 12  

Poza tym, rozwiązanie sugerowane przez Mirka P. jest jak najbardziej zasadne. W piecach na paliwo stałe mamy ten dyskomfort, że jak już się pali, no to się pali i raczej nie sposób tego zatrzymać. Więc potrzeba solidnego zasilania do układu podtrzymania. A jak prądu nie będzie przez 2 dni, to każdy układ podtrzymania skapituluje. Proponuję przyjąć rozwiązanie MIrka. Pal licho sterownik i nadmuch. Brak napięcia sieci niech skutkuje uruchomieniem pompy CO do puki piec gorący i prąd w akumulatorach. Bez nadmuchu piec sam zgaśnie.

0
  • #17 12 Paź 2008 10:19
    Darrieus
    Poziom 38  

Jak często nie ma prądu przez 2 dni ?? Chyba na jakimś wygwizdowiu...
    Może tak odrazu elektrozawór który po zaniku 230V z sieci zaleje piec wodą i wogóle zasilania nie potrzeba, bez jaj :D
    Można zasilać dmuchawe poprzez zwarte styki stycznika 230V, jak zasilanie z sieci zaniknie stycznik rozłączy , a zostanie sama pompa , jak już się upieracie przy samej pompie.
    Wtedy akumulator 20Ah wystarczy napewno, przez 2-3h bez nadmuchu piec zgaśnie i tyle. Kwestia tylko tej sinusoidy , bo te pompy różnie reagują na różne UPSy - do przetestowania jakby coś.

Rozwiązanie Mirka jest dobre jak sterownik ma funkcję SZR, inaczej pozostaje ten stycznik i wybranie odpowiedniego UPSa...

0
  • #18 13 Paź 2008 00:16
    energy1987
    Poziom 9  

podłaczenie zasilania awaryjnego pod sama pompe jest dobrym rozwiazaniem ale nie koniecznie gdyz pompa podlaczona do sterownika wyłacza sie po spadku temperatury do odpowiedniego poziomu natomias pompa od niego odlaczona nie wyłacza sie co i pomine tu ze na darmo czerpie prad ale takze studzi wode w boilerze poprzez ciagly ruch wody. Moja idea jest taka ze przy piecu 1.1 ktory jest zasypany powiedzmy do pelna to 2h przy właczonej dmuchawie powinno doprowadzic do tego ze paliwo ulegnie spaleniu i nie bedzie zagrozenia dla innstalacji. i podsumowujac to powinienem kupic tak: przetwornice 150 W chyba wystarczy, akumulator i UPS z sinusem na wyjsciu?? A jezeli bym zastosowal stycznik to akumulator nie bedzie ładowany. a tu chyba ladowanie akumulatora jest rownie wazne

0
  • #19 13 Paź 2008 01:39
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Oj Panowie , Panowie..
    Od kiedy to przetwornica działa w całym zakresie napięc akumulatora i to że akumulator ma 20Ah to znaczy że mozna z niego tyle odebrać..
    Radze obejrzeć dokładnie krzywe rozładowania.
    Wnioski.
    Porzadna przetwornica z czystym sinusem.
    Moc co najmnie 150 W ( prądy rozruchu..)
    Akumulator
    45 Ah wystarczy może na 15 minut..w co watpie.
    Radze poczytac w danych UPS jak długo dostarcza pełna moc. Miałam kiedys taki działał przez godzine , (400 W) miał akumulatory 400Ah..

0
  • #20 15 Paź 2008 21:53
    szun
    Poziom 19  

masz problem brak zasilania:
    to
    AGREGAT prądotwórczy
    załączany automatycznie (zasilanie całego domu)
    masz światło ciepło i nieważne czym palisz
    Agregat trochę kosztuje ale dobry UPS też ma cenę i nie załatwia sprawy

0
  • #21 20 Lis 2008 14:46
    jacety
    Poziom 10  

Witam,
    podłącze się po temat, mianowicie problem z piecem na ekogroszek jest taki, że jeśli długo nie będzie zasilania to piec wygaśnie a po powrocie zasilania zaczyna pracować podajnik mimo iż w piecu się już nie pali co skutkuje przesypaniem całego węgla z zasobnika do popielnika.
    Do głowy przyszło mi takie rozwiązanie aby piec podłączyć przez układ który po powrocie zasilania nie "puści" już prądu na piec tzn.
    wtykam taki układ do gniazda a do tego układu zasilanie pieca i to wszystko działa, pada zasilanie układ się rozłącza, powraca zasilanie ale układ nadal pozostaje rozłączony i należy go "ręcznie" załączyć.

Czy istnieje w ogóle coś takiego w sprzedaży bo jakoś nie mogę nigdzie nic takiego znaleźć.

Będę wdzięczny za ewentualne namiary.

Pozdrawiam

0
  • #23 20 Lis 2008 19:03
    szun
    Poziom 19  

Kolego jacety
    Moim skromnym zdaniem to masz kiepski sterownik do pieca
    skoro ci zadaje opał bezsensownie
    A odłączenie po zaniku napięcia jest bardzo proste jeden przekażnik i dwa przyciski

0
  • #24 21 Lis 2008 07:40
    jacety
    Poziom 10  

szun napisał:
    Kolego jacety
    Moim skromnym zdaniem to masz kiepski sterownik do pieca
    skoro ci zadaje opał bezsensownie
    A odłączenie po zaniku napięcia jest bardzo proste jeden przekażnik i dwa przyciski

No cóż sterownik jest jaki jest, zadzwonie do producenta i zapytam się dlaczego tak się dzieje i dlaczego jest to nie zabezpieczone.

Czy taki cały układ tj. przekaźnik i dwa przyciski można kupić jako gotowy zespół, lub gdzie znajdę dobry schemat bo powiem szczerze że bez łopatologicznego wytłumaczenia sam tego nie zrobię.

Pozdrawiam

0
  • #25 21 Lis 2008 20:04
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

JAk sam nie masz doświadczenia(???) i nie potrafisz zamontowac termostatu od pralki w szereg z zasilaniem podajnika ..to sobie odpuść. Nikt tu schematu i to pewnie jeszcze monatażowego rysowac raczej nie będzie. Zawołaj i zapłac pierwszemu z brzegu elektrykowi.

0
  • #26 21 Lis 2008 20:27
    Lutek49
    Poziom 36  

Schemat to drobnostka - pytanie kto to połączy?
    zasilanie awaryjne sterownika od pieca
    Przekaźnik typu DPST (DPDT - też może być).

0
  • #27 21 Lis 2008 21:17
    szun
    Poziom 19  

W.Wojtek napisał:
    JAk sam nie masz doświadczenia(???) i nie potrafisz zamontowac termostatu od pralki w szereg z zasilaniem podajnika ..to sobie odpuść. Nikt tu schematu i to pewnie jeszcze monatażowego rysowac raczej nie będzie.

A właśnie został narysowany

0
  • #28 22 Lis 2008 10:21
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

To montuj...

0
  • #29 25 Lis 2008 20:08
    orinoco
    Poziom 13  

W.Wojtek napisał:
    JAk sam nie masz doświadczenia(???) i nie potrafisz zamontowac termostatu od pralki w szereg z zasilaniem podajnika ..to sobie odpuść.

To nie jest dobre rozwiązanie. Termostat od pralki nie pozwoli również na rozpalenie pieca, bo dopóki nie będzie temperatury - nie będzie też zasilania podajnika. Trzeba by rozbudować układ przynajmniej o włącznik zwierający termostat na czas startu. I potem pamiętać o jego rozłączeniu po rozpaleniu.

0
  • #30 26 Lis 2008 00:18
    mdziewie
    Poziom 18  

Ja osobiście od roku używam układu UPS + akumulator. UPS to stary, zezłomowany 180-watowiec (więc bez przesady), z aproksymowaną sinusoidą (czyli z trapezem). Współpracuje z akumulatorem samochodowym 12V/50Ah. Zestaw zasila sterownik pieca, pompę wody i wentylator. Układ można uznać za działający, z kilkoma drobnymi zarzutami:
    - UPS z obciążeniem indukcyjnym (silniki) buczy jak potępiony i jest w stanie wydolić gdzieś tak połowę znamionowej mocy (ale to wystarcza, pompa 45W plus wentylator 30; sam sterownik ciągnie jakieś grosze). Podobnie, również silniki są nieco głośniejsze, ale działają bez zarzutu.
    - Sterowanie prędkością dmuchawy (prawdopodobnie na triaku) trochę nawala - zdarza się, że przy małych obrotach silnika (zadanych) ten włącza się na pełną moc. Niemniej nie wpływa to w sposób widoczny na stabilizację temperatury pieca.

Akumulator spokojnie wystarcza na kilka godzin (4 na pewno, więcej nie sprawdzałem), co pozwala wygasić piec - bo o to nam przede wszystkim chodzi, żeby się nie zagotował pod nieobecność prądu.

Podsumowując, mimo pewnych wad, jestem z wynalazku zadowolony i nie mam zamiaru robić niczego innego.

P.S. Z tym niedoładowywaniem dużych akumulatorów to jakaś bzdura; ładowarka w UPSie (przynajmniej w moim) składa się z transformatora i dwóch diod:)

0
  Szukaj w 5mln produktów