Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Program do projektowania/rysowania schematów el/automatyki

tomip 05 Sep 2008 14:39 38760 16
Computer Controls
 • #1
  tomip
  Level 2  
  Poszukuję programu do rysowania, projektowania, schematów-obwodów elektrycznych, obwodów automatyki przemysłowej. Chodzi mi o środowisko umożliwiające stworzenie bazy danych, i na jej podstawie tworzenia schematów, generowania zestawień materiałowych, list we/wy, rysowania logiki, generowania list kablowych, generowania listw zaciskowych, itp. są programy - Eplan, SEE Electrical expert - czy spotkał się ktoś jeszcze z jakimś innym programem, który by posiadał te funkcje które wymieniłem, nie chodzi mi o darmowy program. jeżeli ktoś mógłby dokonać porównania tych dwóch programów, które wymieniłem będę wdzięczny.
 • Computer Controls
 • #2
  00marian00
  Level 11  
  Ja polecam PCschematic http://www.pcschematic.com/english/index.htm
  Można ściągnąć wersje demo i wypróbować.

  Ma naprawdę bardzo dużą bazę gotowych obiektów i spore możliwości automatyzacji procesu projektowania. Jeżeli masz jakiekolwiek pojęcie o robieniu schematów w CADzie to nie będziesz miał problemów. Co do EPlan oraz SEE to są do siebie bardzo podobne. Tak na prawdę to wszystko zależ co komu się podoba. Najlepiej ściągnąć wersję demo i wypróbować. Możliwości tych programów są bardzo porównywalne, jedynym co je tak naprawdę różni to interfejs.
 • #3
  *paweł*

  Automation specialist
  Mikro Elcad-prosty i darmowy jest gdzieś na elektrodzie jeśli nie znajdziesz to daj znać to wyślę.
  Pozdrawiam
 • #4
  gigipawel
  Level 15  
  AutoCAD Electrical jak ktoś przyzwyczajony do AutoCada.
 • #5
  gacolini
  Level 19  
  00marian00 wrote:


  W 100% popieram kolegę i także szczerze polecam PCSchematic, prosty, intuicyjny i co najważniejsze dużo automatycznych opcji, dzięki czemu wygenerowanie połączeń kablowych, listy elementów, itd... to czysta przyjemność. A do tego do opanowania w kilka godzinek.

  Pozdrawiam
 • Computer Controls
 • #6
  pimo17
  Level 15  
  Tomek, kup sobie PCschematic. Cena programu zależy od wielkości schematów jakie chcesz wykonywać. Ja używam go już drugi rok i nic lepszego nie potrzebuję.
  Piotrek
 • #7
  ronin1ab
  Level 1  
  Witam,
  Proponuje EPLAN. Duża ilość symboli oraz makra do sciągnięcia za darmo
  z internetu.
  Pozdrawiam
 • #8
  kryszak1
  Level 11  
  Witam ja osobiście używam Eplan Electric P8 w polskiej wersji językowej
  Moge podesła na meila
 • #9
  wojrol
  Level 12  
  Witam!
  Od kilku dni ćwiczę PCSchematic Elautomation 40- wersję demonstracyjną. Bardzo fajny programik. Mam pytanie do bardziej zaawansowanych użytkowników, czy producenci aparatów (CI najbardziej znani oczywiście), tworzą i udostępniają bazy symboli swoich elementów, które można wykorzystać w projektach. Szczególnie zależy mi na sterownikach (GE Fanuc, OMRON, oraz elementach RELPOLU.
  Programik generalnie super- i do tego bardzo dobrze opracowane książki w pdf-ie. Naprawdę polecam- tylko te ograniczenia wersji DEMO... chyba będzie trzeba kupić oryginał, albo...
  Pozdrawiam
 • #10
  gervee
  Automation specialist
  Z tego podwórka to jeszcze coś z oferty IGE-XAO możesz wypróbować albo np. WSCAD. Chyba jednak Eplan byłby najlepszy (choć chyba jednocześnie najdroższy z wymienionych w tym wątku - ale tego nie jestem pewien bo nie znam aktualnych cen Eplana).

  Bardzo często zdarza się w w/w oprogramowaniu, że brakuje np. sterowników GE-Fanuc a są np. Siemensa (co bywa problematyczne jeśli nie korzysta się z Siemensa).
 • #11
  jkoczor
  Level 12  
  SEE Buliding LT - 30 dniowy trial na stronie: http://www.ige-xao.pl/?page=seeBuildingLT

  - 900 zł+VAT,
  - schematy jednokreskowe,
  - schematy automatyki,
  - instalacje elektryczne,
  - rysowanie budynków,
  - otwarte biblioteki symbole,
  - import dwg,
  (po co wydawać więcej na początku?)
 • #12
  Narciarzr
  Level 12  
  Potrzebuje programu do poprawiania istniejącej dokumentacji papierowej.
  tzn. Czasami po jakieś zmianie trzeba zmienić kilka stron, dotychczas poprawki nanosimy ołówkiem ale wygląda to nie za profesjonalnie.
  Nie mam dokumentacji w wersji elektronicznej.
 • #13
  Ranster
  Level 12  
  Witam
  osobiście polecam WSCAD. Pracuję na nim od 98r zarówno na wersji podstawowej (prosty do rysowania) jak i na wersji Mega. Teraz dystrybutor zaproponował wersje Mega okrojoną do 40 stron (co w większości przypadków jest wystarczające) i cena dosyć przyzwoita.
 • #14
  kubai
  Level 14  
  Narciarzr wrote:
  Zapytam tutaj.
  Potrzebuje programu do poprawiania istniejącej dokumentacji papierowej.
  tzn. Czasami po jakieś zmianie trzeba zmienić kilka stron, dotychczas poprawki nanosimy ołówkiem ale wygląda to nie za profesionalnie.
  Nie mam dokumentacji w wersji elektronicznej.
  Pajączek Moellera wystarczy w zupełności. Do ściągnięcia ze strony producenta po darmowej rejestracji. Temat programów do rysowania schematów (nie tylko freeware ale i kombajnów typu ePLAN) poruszany był już na forum w dziale "Przemysł Elektryka Energoelektronika" i tam Kolega z pewnością znajdzie więcej informacji.
 • #15
  kaltron
  Level 17  
  Witam,
  osobiście używam od dłuższego czasu sPlan'a - prosty w obsłudze i niedrogi programik.
  Więcej TUTAJ.
 • #16
  Przem188
  EDA specialist
  Jest jeszcze program Zukena - z serii E3Logic . Jest to program, który umozliwia stworzenie kompleksowej dokumentacji projektowej - schemat elektryczny, pneumatyczny i hydrauliczny. Z tego programu korzystają duże firmy branż samochodowej i lotniczej. W jednym programie tworzą cały projekt wszelkich instalacji. Program integruje się z Cadstarem - programem do projektowania płytek drukowanych, czyli projektant płytki zmieniając np. podpięcie sygnałów na złaczu pakietu będącego na wyposażeniu np. szafy sterowniczej nie musi sie martwić ze teraz złącze kablowe wpinane w płytkę ma pomylone sygnały, pakiet sam zamieni w wiązce kablowej doprowadzenia.