Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie układów PLD typu Gal

zarazek 29 Lut 2004 15:23 4886 19
  • #1 29 Lut 2004 15:23
    zarazek
    Poziom 10  

Szukam informacji na temat programowania w Galu,

• #2 29 Lut 2004 15:55
    morph13
    Poziom 25  

Języka i softu do pisania programu na GAL-e, czy programatora do GAL-i ??.

• #3 29 Lut 2004 18:43
    kozak_sc
    Poziom 23  

mi by sie przydalo jedno i drugie fdlatego jak ktos ma cos to bede wdzieczny.

• #4 29 Lut 2004 18:55
    morph13
    Poziom 25  

Co do języka to zetknołem się osobiście tylko z CUPL-em.
    A programator, najpopularniejszy to GALBlaster, nawet ostatnio w Nowym Elektroniku się tym zainteresowali, jak ktoś kupuje to może zamówić sobie darmową płytkę.

• #5 29 Lut 2004 21:14
    kosster
    Poziom 12  

Witam. Mozna też samemu zrobić programator w miarę prosty. potrzebny jest do tego tylko zasilacz o regulowanym napięciu, parę rezystorków, 2 bufory i podstawka no i przekaźnik (wersja do np GAL16v8) Schemat ten jest dostepny w internecie niestety już nie pamiętam pod jakim adresem ale jak coś to mogę go przesłać na maila. (ja zrobiłem na uniwersalnej płytce o wymiarach 5x8 i śmiga)Programator jest sterowany programikiem, który też jest udostępniony darmo w necie. Ja programuję w ABBEL ale można też w PROTEL 99SE albo CUPL. Pozdrawiam. :)

• #6 29 Lut 2004 22:47
    h-doc
    Poziom 27  

Polecam Galblasta - zrobiłem i jestem w miarę zadowolony. Czasem nie chce zaprogramować jakiegoś układu, ale być może to nie wina programatora. Jako kompilator polecam darmowego WinCupla od Atmela.

• #7 04 Mar 2004 00:12
    vidmo
    Poziom 14  

Witam:)
    mam pyutanie co do PLd bo niebardzo jaze czy dobrze trafilem
    zalozmy ze mam jakis uklad (schemat) wykonany na samych bramkach logicznych
    i wyglada to mnie wiecej tak ze jest to 30ukladow serii 74 na plytce czy moge to przeniesc do jedego ukladu i czy GAL mi na takie cos pozwoli ?
    przegladajac juz z gory przypadkowe strony na temat GAL znalazlem tam dosc dziwaczny jezyk programowania GAL i niebardzo wiem jak by to mialo w takim ukladze wygladac
    czy ktos moze mi jakos pomoc z tym problemem ?

• #8 04 Mar 2004 08:50
    zarazek
    Poziom 10  

Układy typu Gal mają ograniczoną liczbę wejść i 30 układów możesz tam nie zmieścić, ale jeśli dobrze funkcję rozpiszesz może się udać. Wszystko zależy ile masz wejść i ile chcesz mieć wyjść.

• #9 04 Mar 2004 09:31
    vidmo
    Poziom 14  

zalozmy ze miesci sie w przedziale GAL'a (wej/wyj) piszesz ze jezeli rozpisze odpowiednio czyli musze pisac CUPL a czy niema jakis programow co przetlumacza schemat na ten jezyk ?
    a jesli nie w GAL'u to moze jakis inny uklad PLD ? jaki ma wieksza pojemnosc ?

• #10 04 Mar 2004 10:47
    h-doc
    Poziom 27  

mozesz sprobowac uklady cpld (complex pld), ktore juz sa niezlymi kombajnami, a jeszcze nie sa tak drogie jak fpga. cupl jest stosunkowo prosty, zwlaszcza jak masz kilka przykladowych programikow i nie musisz robic bardzo skomplikowanych rzeczy. W cuplu fajne jest to, ze mozesz uklad opisac behawioralnie, przy pomocy funkcji logicznych lub tablicy wejsc/wyjsc. Nie jest to takie trudne, wiec nie ma sie czego bac.

• #11 04 Mar 2004 12:13
    fantom
    Poziom 31  

Jak sie zmiescisz z wejsciami i wyjsciami w GAL-u to pojdzie (chyba ze masz jakas ostro zakombinowana maszyne stanowa).W razie czego pozostaja ci np MACHY-y jeszcze nie za drogie a juz sporo I/O.Sa programy tlumaczace ze schematu tzw. "behawioralnego" od razu na kod wynikowy ale podejrzewam ze niestety sa dobrze platne.Nie znam tego CUPL-a (pierwszy raz o nim slysze) ale podejrzewam ze jest podobny do ABLA lub PALASM-a wiec pewnie jest bardzo prosty.Uwazam ze naprawde warto sie tego nauczyc,wierz mi.Pozdro.

• #12 04 Mar 2004 13:12
    vidmo
    Poziom 14  

hmm no to moze jednak sprobuje z tymi galami przegladalem cene i chyba sa w cenie 5-7pln
    wiec nie az tak drogie mozna sporbowac
    tylko czy do tego jezyka jest tez moze jakis symulator? emulator ? aby to jakos przetestowac przed zapisem? gdze moge dostac do tego jakies wyczerpujace informacje ? jak na start ? jakis tani programator (wystarczyl by schemat) gdzes widzalem taki z paru elementow ale schematu niebylo) czy tos ma moze dostep do takich materialow ? albo bawi sie ktos z was tymi GALami ?

• #13 04 Mar 2004 13:16
    fantom
    Poziom 31  

Ktos tu mowil o WinCUPL na stronie atmela moze zajrzyj najpierw tam.Jesli np chcesz ABLA to np Active-HDL firmy Lattice (darmowy,rejestracja na dany numer seryjny dysku,programik dobry do ABLA,VHDL,VERILOG).Obsluga programu na poczatek moze byc troche trudna ale za to jaki SYMULATOR !!!

• #14 04 Mar 2004 13:22
    PiRoman2
    Poziom 20  

Podeślij schemat tego co chcesz zrobic, to Ci zrobie w PLD

• #15 04 Mar 2004 13:36
    fantom
    Poziom 31  

:arrow: PiRoman2
    Mozesz wrzucic schemacik programatora z ktorego korzystasz oraz nazwe sofciku do programowania ? :lol:

• #18 08 Mar 2004 15:48
    fantom
    Poziom 31  

:arrow: Vidmo
    Miales PiRomanowi2 jakis schemacik podeslac,czyz nie ?

• #20 08 Mar 2004 16:07
    fantom
    Poziom 31  

No napisalem ci przeciez wyzej co mozesz sobie sciagnac.Active ma bardzo dobry symulator.Obslugi jakos sie nauczysz.A co do schematu programatora to ja tez czekam :lol:

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME