Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alarm w renault Twingo 97 - samodzielnie i z problemami

szymi79 06 Sep 2008 20:24 1809 1
Optex
 • #1
  szymi79
  Level 10  
  Witam wszystkich,

  nigdy wcześniej nie zakładałem alarmu w samochodzie, więc postanowiłem zrobić ten "pierwszy raz". Dodam. że moja wiedza jest podstawowa.
  Alarm to cudo z Chin :) Tornado RTX.
  Zakupiłem alarm, czujnik położenia, czujnik ultradźwiękowy i czujnik udarowy oraz krańcówka maski.
  Twingo ma oryginalny immobiliser wraz z kluczykiem na podczerwień, który steruje również centralnym zamkiem.
  Otóż poległem na kilku frontach:

  1. Niby proste, ale krańcówki - drzwi: wyszukałem jakie kolory kabli wychodzą z krańcówki drzwi (biało szary i czarno szary), miernikiem sprawdziłem, który zwiera masę i podpiołem go do centralki alarmu. To samo z krańcówką maski (nowy kabel od razu pod centralkę). Dodam, że krańcówki obsługują lampkę pod sufitem. Mimo to otwarcie drzwi lub maski nie powoduje wywołania alarmu :(

  2. Sterowanie centralnym - z informacji od sprzedawcy i schematu podpiołem odpowiednie przewody pod te, które są pod lampką i sterują centralnym oraz dwa następne do masy (wg informacji zamek podaje masę). Mimo to pilot alarmu nie obsługuje centralnego.

  3. Czujnik udarowy - najpierw się cały cza spalił, a potem zamarł. Napięcie dostaje - wszystko ok, a mimo to przy uzbrajaniu dioda nie mruga (dioda sprawdzona - działa).

  4. Czujnik położenia i czujniki ruchu w kabinie są podpięte razem,pod jedno gniazdo w centralce i reagują prawidłowo (diody), a mimo to nie wywołują alarmu.

  Po włączeniu (uzbrojeniu alarmu) następuje krótki sygnał i czasami po nim 3 krótkie, co oznacza, że drzwi są nie domknięte, a przecież krańcówki nie działają :(

  Po całym dniu walki poddałem się i nie wiem, jak się za to zabrać. Niestety nie mam opisu schematów od auta, co bardzo by pomogło w podpięciu się pod odpowiednie przewody, bo pewnie gdzieś popełniłem błąd. Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś rady lub opisy przewodów na podszybiu i w lewym słupku z Twingo 97, jeżeli ktoś już się w to bawił.

  Pozdrawiam,

  Szymi79
 • Optex
 • #2
  wopor
  Level 32  
  witam, w tej żabie jest moduł sterownia kabiny i tam nalezy troszke namieszać by alarm zewnetrzny działał, jak nie masz doświadczenia to daj sobie spokój , ostatnio naprawiałem samochód klijentowi który podłaczył "tylko" jak sie wyraził radio i spalił pół instalacji w kabinie, ale każdy ma prawo popsuć sobie samochód, podaj maila to moge ci opis tego ustroistwa przesłać, powodzenia