Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analizator widma (juz wszystko działa)

arturm88 07 Wrz 2008 00:06 6353 8
  • #1 07 Wrz 2008 00:06
    arturm88
    Poziom 9  

Witam! zbudowałem właśnie analizatorek widma 8x10 LED. Korzystałem ze schematów z tej strony: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic605539.html Problem jest taki że działają poprawnie tylko 4 słupki z 8. Świeci dokładnie co drugi i nie mam pojęcia co może być tego przyczyną. Proszę Was o pomoc...

Przeniesiono z DIY Niedokończone ... andre1979

0 8
  • #2 07 Wrz 2008 11:51
    arturm88
    Poziom 9  

analizator wykonany jest wg tego schematu.
    proszę o podpowiedż co moze w nim być wadliwe... czy układ CD4028 nie jest sprawny? na to wyglada. chyba ze nie działa co drugi tranzystor a to raczej byłby smieszny zbieg okolicznosci. prosze podpowiedzcie. wsadziłem w to wiele pracy a efekt koncowy jest taki... ;/

0
  • #3 07 Wrz 2008 11:54
    edekk
    Poziom 26  

Sprawdź czy nie masz przerwanych ścieżek pomiędzy generatorem US3-4,5,6 ->US4-9,10,11->US2-10,12,13 , jak będzie przerwa to dekodery będą omijały co drugie wyjście.Płytke sam robiłeś??? , być moze popełniłeś jakiś błąd.

0
  • #4 07 Wrz 2008 15:21
    arturm88
    Poziom 9  

dzieki ale niestety nie trafione... przerwy zadnej nie ma sprawdzilem jeszcze raz... plytke robilem samodzielnie

Dodano po 3 [godziny] 9 [minuty]:

problem rozwiązany... w US2 zamiast nozki 10 na plytce wykonalem polaczenie do 9. teraz poprawilem i jest PRAWIE dobrze... swieca sie wszystkie słupki oprocz ostatnich dwóch (z prawej strony) wygląda to tak:
    PO ZASILENIU UKŁADU NAPIĘCIEM +12 i -12V I PRZED PODANIEM SYGNAŁU Z KARTY DZWIEKOWEJ: (pierwsza dioda z dołu w 7 słupku jest wadliwa dlatego nie swieci tak samo jak pierwsza w 4 słupku i zapewne tez by swieciła jak te 3 feralne;/)
    wygląda to jakby na ostatnich 2 słupkach ustawił o sie jakies stałe napiecie, ktore ani drgnie. sprawdziłem tranzystory czy są sprawne i okazuje się ze tak.
    dodam jeszcze fotki podczas pracy analizatora (jak zobaczycie 2 ostatnie słupki cały czas bez zmian...)
    CO MOŻE BYĆ TEGO PRZYCZYNĄ? pomóżcie...

0
  • #5 08 Wrz 2008 10:29
    arturm88
    Poziom 9  

zmieniłem scalaki i nadal to samo tyle ze na 2 ostatnich słupkach teraz nie ma kompletnie niczego... zadna dioda nie swieci...;/ PORADZI KTOŚ COŚ?

0
  • #6 08 Wrz 2008 15:17
    aorych
    Poziom 10  

Zacząłbym od sprawdzenia tego co na wyjściu OpAmpów (nóżki 8, 14 US5). Jak masz generator i oscyloskop to nie ma problemu, jak nie... może jest jakiś program co generuje sinusoidę... Potem prostowniki. Sprawdź polaryzację D83, 86 oraz C23, 25. Zwróć również uwagę na poprawność montażu R45, 46, a także R43, 44.

Zbudowałem ten układ i ruszył od pierwszego podłączenia U (fakt, że filtry trzeba było dobierać). Tak nawiasem mówiąc: stawiam na jakieś mikro zwarcia ew. przerwy. Przy montażu przydałoby się więcej staranności... chyba.

PCB też robiłem sam, tyle, że metodą FotoChem DualSide... Obecnie projektuję na bazie tego schematu analizator 16 punktowy z automatyczną regulacją wzmocnienia stopnia wejściowego. Efekt końcowy (o ile będzie jakiś) zaprezentuję.

0
  • #7 12 Wrz 2008 09:10
    arturm88
    Poziom 9  

Problem rozwiązany. Okazało się, że R36 nie miał przejścia. Teraz wszystko działa:) Zauważyłem, że US1 grzeje się i zamontowałem jeszcze na niego wiatraczek:D Na razie wszystko jest prowizorycznie i bez żadnej obudowy, ale to się zmieni i pokażę wam efekty. Na razie wygląda tak...patrz co sobie sam zrobiłem:D
    http://pl.youtube.com/watch?v=9Z-gj1nz8IE
    Dodam, że jest to mój pierwszy w życiu projekt elektroniczny, który robiłem:) i jestem podwójnie zadowolony ;)

[]

0
  • #8 14 Wrz 2008 22:16
    aorych
    Poziom 10  

arturm88 napisał:
    zauwazylem ze US1 sie grzeje i zamontowałem jeszcze na niego wiatraczek:D

Tym bym się nie przejmował. Moje też się grzeją ale działają poprawnie bez wiatraków. Radiatorów również nie montowałem. Układy (2) pracują w aluminiowej obudowie (bez perforacji) wzmacniacza mocy od ok. miesiąca i nie ma z tym żadnego kłopotu.

P.S. Gratulacje!!

0
  • #9 16 Wrz 2008 13:19
    Mariuszek15
    Poziom 24  

arturm88, Po co wiatraczek? On jest nie potrzebny!! Ciepło wydzielające się na nim jest normalne. Ja w swoim analizatorze nie dawałem żadnych wentylatorów i radiatorów. Matryca LED jest multipleksowana 50Hz jak dobrze pamiętam. W czasie 1 sekundy musi obsłużyć US1 wszystkie słupki LED i odpowiednio je wysterować…

0