Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skaner na pasmo lotnicze 118-136 MHz.

Driver- 07 Sep 2008 06:52 65268 67
IGE-XAO
 • #1
  Driver-
  Level 38  
  Wszystko zaczęło się do tematu odbiornik lotniczy schemat-problem. Kolega marek_34 miał problemy, próbował budować proste odbiorniki, lecz żaden z nich go nie zadowalał. Dopiero gdy wykonał odbiornik jaki mu zaprojektowałem wreszcie coś na tym paśmie usłyszał. Ale zaczęły się nowe problemy, niewystarczająca stabilność VFO uniemożliwiała stabilny odbiór, np. depesz ACARDS. Odbiornik został wyposażony w syntezer sterowany mikrokontrolerem, marek_34 w prototypie zdecydował się na wykorzystanie syntezera częstotliwości sterowanego mikroprocesorowo autorstwa Michała SQ9FQQ. Michał SQ9FQQ udostępnił również plik hex z programem do mikroprocesora sterującego układem syntezy i wyświetlacza. Dodana została blokada szumów i dopiero wtedy można było nazwać urządzenie skanerem. Do tego jeszcze projekt szerokopasmowej anteny i to dopiero spełniło jego oczekiwania.

  Dla kolegi sprawa się praktycznie zakończyła, a dla mnie zaczęła, ponieważ od pewnego czasu dostaję e-maile z prośbami o schemat odbiornika lotniczego na pasmo 118-136 MHz. Chcąc spełnić prośby zainteresowanych, postanowiłem zebrać wszystkie materiały schematy, wsad procesora, oraz szczegóły konstrukcyjne skanera na pasmo lotnicze i mieścić na forum w jednym miejscu. Odbiornik ten jest wstanie wykonać średnio zaawansowany radioamator. Lecz aby prawidłowo zestroić odbiornik oprócz przyrządu uniwersalnego, trzeba dysponować lub mieć dostęp do częstościomierza, generatora sygnałowego lub kalibratora i miliwoltomierza z sondą w.cz.

  Zastanawiałem się na którym forum umieść materiały czy tu czy na "Układy elektroniczne DIY pomysły, problemy" ale nie pasowało nawet do najciekawszych tematów, więc skoro tu się wszystko zaczęło, myślę że to miejsce jest najbardziej odpowiednie.


  Właściwości skanera
  - zakres częstotliwości: 118-136 MHz,
  - krok syntezy: 12,5 kHz,
  - częstotliwości pośrednie: I 10,7 MHz; II 455 (460; 465) kHz,
  - oporność wejściowa odbiornika 50 Ω
  - emisja: AM,
  - płynnie regulowana czułość blokady szumów,
  - sygnalizacja fali nośnej na diodzie LED,
  - wskaźnik siły sygnału
  - możliwość odbioru na głośnik lub słuchawki,
  - wyjście liniowe do PC,
  - wyświetlacz: LCD 24 znaki, 1 linia,
  - pamięć: 20 komórek pamięci i niezależne VFO,
  - podtrzymanie pamięci i stanu pracy po wyłączeniu zasilania,
  - skanowanie całego pasma do 100 kanałów/sek,
  - skanowanie wybranych pamięci,
  - programowanie czasów w zakresie 0 ms do 2,5 s
  - szybkości skanowania pasma,
  - szybkości skanowania pamięci,
  - zwłoki wznowienia skanowania po zaniku sygnału.
  - napięcie zasilania 12V 0,5A (stabilizowane).

  Pliki do pobrania w formacie PDF:
  kompletny opis wszystkich bloków ze schematami i anteną - kompl-air-2if-superhet-v2
  opis części analogowej - air-2if-superhet-v2-analog
  schematy części analogowej - air-2if-superhet-v2-sch-analog
  opis części cyfrowej - air-2if-superhet-v2-synt
  schemat części cyfrowej - air-2if-superhet-v2-sch-synt
  modyfikacja blokady z radiotelefonu RADMOR R-2432 - sql-tr-sch
  szerokopasmowa antena GP 118-136 MHz - air-antena
  wsad procesora - synlot1.hex spakowane ZIPem
 • IGE-XAO
 • #2
  Andrew
  Level 12  
  Witam

  Gratuluje projektu, mam pytanie czy jest dostępny rysunek lub projekt pcb do części analogowej ?

  Z góry dziękuje za informacje i pozdrawiam

  Andrzej
 • #3
  Driver-
  Level 38  
  Powstał projekt płytki do wersji I z filtrami pasmowymi w.cz. i bez blokady szumów. Nad płytką do wersji II pracuję w miarę wolnego czasu. Niestety ostatnio cierpię na chroniczny brak czasu i sytuacja ta potrwa jeszcze jakiś czas, myślę że około 3-4 tygodnie. Jeśli ukończę projekt płytki, natychmiast tu umieszczę. Proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
 • IGE-XAO
 • #4
  pasior1
  Level 10  
  Witam,

  jestem nowy na forum także na początku chciał bym wszystkich serdecznie przywitać.

  Od dawna chciałem zrobić lub kupić odbiornik na pasmo lotnicze. Kupno dobrego odbiornika to wydatek około 300 zł, czyli trochę dużo jak dla mnie. Do odbiorników domowej produkcji nie byłem przekonany, aż nie znalazłem tego projektu. Jednak zrobienie go to też nie mały wydatek, ale nie to jest moim problemem. Chciał bym zapytać autora, a właściwie autorów i osób które wykonały taki odbiornik jak to jest z jakością jego działania? Planuje posłuchać rozmów pilotów zarówno będąc na lotnisku (mam na myśli głównie Pyrzowice) jak i będąc w domu, około 25 km od lotniska. Obecnie uczę się w 3 klasie technikum jako technik elektronik, także mam nadzieje, że potrafię poprawnie wykonać ten schemat w praktyce ;). Potrzebny sprzęt do pomiarów mam dostępny w szkole. Zanim zabiorę się do roboty proszę o szczerą odpowiedz - czy warto?

  Pozdrwaiam,
  Piotrek
 • #6
  Łukasz_S
  Level 12  
  Ja ze swojej strony polecic chciałem taka antenkę poniżej foto, wykonuje takie metodą chałupnicza w moim warsztaciku i robię to w czynie społecznym, gorąco polecam,wspaniała ,szerokopasmowa konstrukcja
 • #7
  marek_34
  Level 18  
  pasior1 wrote:

  Zanim zabiorę się do roboty proszę o szczerą odpowiedz - czy warto?


  krótko i zwięźle: warto. :D

  te nagrania które zamieścił Driver... atis to jest ok 65 km od mojego domu - moim zdaniem odbiór b. czytelny
  134,925 z tego co wiem to wawa radar nadaje z Chorągwicy - tu już wchodzą odległości rzędu 100km dlatego ziemia zaszumiona, zależy dużo od propagacji.
  wizzair - z tego co pamiętam to było nagrywane zaraz po uruchomieniu z prostym dipolem powieszonym na szafie w pokoju - wieży nie łapie bez anteny na dachu

  Też mam do Pyrzowic ok 25 km :) wieża odbiera dobrze
  tyle ode mnie
  pozdrawiam
 • #8
  pasior1
  Level 10  
  marek_34 wrote:

  krótko i zwięźle: warto. :D
  te nagrania które zamieścił Driver... atis to jest ok 65 km od mojego domu - moim zdaniem odbiór b. czytelny
  134,925 z tego co wiem to wawa radar nadaje z Chorągwicy - tu już wchodzą odległości rzędu 100km dlatego ziemia zaszumiona, zależy dużo od propagacji.
  wizzair - z tego co pamiętam to było nagrywane zaraz po uruchomieniu z prostym dipolem powieszonym na szafie w pokoju - wieży nie łapie bez anteny na dachu
  Też mam do Pyrzowic ok 25 km :) wieża odbiera dobrze
  tyle ode mnie
  pozdrawiam

  OK, przekonałeś mnie. Jakość nagrań jest naprawdę niezła.

  Martwi mnie tylko jedna sprawa - zasilanie. W domu to nie problem, ale nie mam pomysłu jak mógł bym zasilić odbiornik będąc np. na lotnisku :?:

  Mimo to od kilku dni staram się projektować płytkę pod część cyfrową w programie Eagle. Wiem, że projekty płytek są dostępne, ale przy okazji chcę się czegoś nauczyć i zrobić to samemu :D Jeśli zapału wystarczy będę informował jak mi idzie.

  Pozdrawiam ;)
 • #9
  bojp
  Level 13  
  Witam,

  Mam pytanie: Czy zamiast kwarcu 11,165MHz mogę użyć regulowany generator kwarcowy ustawiony na tą częstotliwość? tego rezonatora nigdzie nie można zdobyć.
 • #10
  Driver-
  Level 38  
  Rezonatory X1 w generatorze II hetrodyny
  11,165 MHz – dla II p.cz. 465 kHz
  10,235 MHz – dla II p.cz. 465 kHz
  10,240 MHz – dla II p.cz. 460 kHz
  10,245 MHz – dla II p.cz. 455 kHz
  Możesz użyć zewnętrznego generatora 11,165MHz. Wtedy wyjście tego generatora podłączasz do nóżki (4) przez kondensator 0,8-5,6pF, którego pojemność trzeba dobrać na max. sygnału na wyjściu II p.cz. (7) mierzonego sondą w.cz. (sygnał może być niemodulowany). Nóżkę (5) pozostawiasz połączoną jak na schemacie, a nóżkę (6) łączycz bezpośrednio do (+) zasilania 9V.
 • #11
  austin007
  Level 17  
  Ze względu bliskość dwóch lotnisk zainteresowałem się projektem. Czy ktoś z Kolegów szacował koszt urządzenia?

  Czy zechciałbyś Driver- podzielić się projektem płytki. . Ze względu na niewielkie doświadczenie w w.cz. nie zaś lenistwo wdzięczny byłbym (i pewnie inni:) za wzór płytki.

  Czy zamiast TCA440 można zastosować nasz rodzimy UL1203? Pinologia będzie zgodna? Zdaje się nasz UL ma większe wzmocnienie.

  Pozdrawiam
  Leszek Świderski

  Moderated By c2h5oh:

  Regulamin, punkt 16.
  Czy tak ciężko porównać sobie noty katalogowe? Czy ciężko sprawdzić to w internecie?
  Następny taki post poleci do kosza. Za totalne lenistwo.

 • #12
  Driver-
  Level 38  
  UL1203 to odpowiednik TCA440, więc można go wsadzić. Projekt płytek jest na ukończeniu. Płytki blokady szumów na UL1111 oraz tranzystorowej są już zrobione, natomiast część w.cz, p.cz. i m.cz. w końcowej fazie projektowania. Myślę że za parę dni wreszcie skończę i umieszczę na ELEKTRODZIE.
 • #13
  austin007
  Level 17  
  Świetnie. Fajnie, gdyby co możliwe upchnąć w smd:)
  Szukam teraz jakoś niedrogo TSA6057 i do roboty. Czasem trafia się coś z odzysku.
  Proszę wybaczyć mi niewiedzę ale nie rozumiem dlaczego przy powyższej syntezie wykorzystywane jest FMo a pozostawione NC AMo, gdy łączność lotnicza jest modulowana amplitudowo.

  BTW.Dodam,że pytanie o UL1203 nie jest przejawem lenistwa, lecz rozbieżnościami w opisach. Jedne źródła podają jako zamiennik, inne wskazują różnice (np wzmocnieniu). Ponadto nie udało mi się dotrzeć do noty UL1203.
 • #14
  rosomak19
  Level 22  
  Takie pytanie do autora projektu, chodzi mi tylko o tę część z układem TCA440, ponieważ mam już głowice itd. tylko chciałem dobudować dekoder AM . Wydłubałem ze starego radia układ A244D z którego noty katalogowej wynika że jest zamiennikiem TCA440. Zabrałem się więc do roboty i zrobiłem sobie płytkę, problemem okazały się filtry 7x7 104 więc postanowiłem swoich sił w nawijaniu i jako tako coś wyszło. Po załączeniu zasilania coś zaczęło szumieć regulując filtr w torze rezonatora kwarcowego słychać też jakieś zmiany, ale niestety nic nie mogę odebrać :( strojenie filtrami 104 nie daje żadnych zmian. Nie wiem co może być nie tak płytkę to już z dziesięć razy sprawdzałem i wydaje się być wszystko dobrze, układ powinien być sprawny bo przed wylutowaniem jeszcze działał w radiu.
 • #15
  Driver-
  Level 38  
  Wreszcie miałem czas aby ukończyć obiecane płytki części analogowej. Do pobrania spakowane ZIPem płytki odbiornika i dwóch blokad szumów do wyboru na UL1111 i tranzystorowej (zmodyfikowana na 12V wersja 24V z radiotelefonu Radmor). Po rozpakowaniu w ZIPach znajdziecie pliki z rozszerzeniami *.ps do bezpośredniego wydruku oraz *.pdf od podglądu. trzeba. Pliki płytek do termo-transferu maja w nazwach "inv", po wydrukowaniu na drukarce można przenieść toner bezpośrednio na laminat. Oczywiście można też drukować z PDFów lecz trzeba pamiętać o "inv" i sprawdzić czy w skali 100% marginesy drukarki nie zmieniają rozstawu punktów lutowniczych układów scalonych. Jeśli rozstaw będzie inny trzeba dobrać odpowiednio skalę drukowania. Dla tych którzy chcieli by zlecić wykonanie płytek jakiejś firmie, mogę udostępnić pliki w formacie HPLG, Gerbera lub zwykłego Postscriptu. Plik o nazwie "Rysunkowa" w katalogu "air-tuneV2-plytka" jest rysunkiem ekranowania wzmacniacza w.cz heterodyny i I go mieszacza. Ekran powinien być umieszczony nad i pod płytką. Ścianki ekranu nad płytką powinny być wyższe od karkasów cewek o około 1÷2mm i nakryte pokrywką z otworami nad karkasem i trymerami, pokrywka ekranu pod płytką powinna być w odległości 3÷5mm od płaszczyzny ścieżek. Płytka jest zrobiona pod filtr MCF10.715E, jeśli ktoś będzie stosował filtr KX1 wykonany na 3 x 10U20A to proponuję umieścić filtry 10U20A na płytce z laminatu dobierając rozstaw punktów lutowniczych odpowiadający punktom KX1, dolutować końcówki i dopiero wlutować na płytkę odbiornika.
  Przy okazji projektowania płytki odbiornika znalazłem błąd, który wkradł się podczas rysowania schematu. Poprawka podłączenia wejścia TCA440 na rysunku "errata".

  :arrow: rosomak19 Być może przyczyną jest wspomniany błąd.

  Poprawiona płytka air-tuneV2-plytka.zip. Poniżej zamieszczonego pliku "air-tuneV2-plytka.zip" proszę nie pobierać
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  Driver-
  Level 38  
  Skaner pracuje w całym pasmie lotniczym, może odbierać sygnały z modulacją AM w tym cyfrowe np. ACARDS. Sygnały o jakich mówisz w swoim temacie również będzie odbierał, ale chcąc wykorzystać tylko samą nośną sygnał dla komend musiał byś brać z sygnalizacji wystąpienia nośnej nośnej blokady szumów, z sygnału "Scan-Stop" dla wyłączenia skanowania. W innych punktach (detektor, m.cz.) mógłbyś mieć fałszywe sygnały spowodowane szumem, który powodował by stany odczytywane jako komendę.
 • #18
  User removed account
  User removed account  
 • #20
  Driver-
  Level 38  
  :arrow: tuner22 Rzeczywista oporność wejściowa odbiornika wynosi ~61Ω. Została przeze mnie dobrana kompromisowo, aby można było podłączyć zarówno anteny 50Ω jak i 75Ω. W obu przypadkach SWR na wejściu odbiornika jest ~1,2 więc straty wynikające z niedopasowania będą ±1%, są więc niewielkie. Jeśli Twoja antena ma oporność falową granicach 50÷75Ω to nic nie stoi na przeszkodzie abyś mógł ją wykorzystać. Odbiornik będzie działał praktycznie z każdą anteną na to pasmo. Pomijając poprawne zestrojenie odbiornika, jakość odbioru na poszczególnych częstotliwościach pasma zależała będzie głównie od typu anteny - jej charakterystyki, częstotliwości środkowej, szerokopasmowości (przy SWR nie przekraczającym 1,5-2), zysku, wysokości nad ziemią itp. oraz od parametrów kabla antenowego. Jak faktycznie będzie pracowała, trudno mi powiedzieć, gdyż nie miałem okazji z takiej anteny korzystać.
 • #21
  tuner22
  Level 12  
  Dziękuję za odpowiedź, moja antena sprawuje się wyśmienicie przy odbiorniku NOAA więc myślę że i tu zda egzamin a jeśli nie to zbuduję nową antenkę. Wyciągam mierniki i wszystko co jest potrzebne do budowy tego radyjka i zabieram się do pracy. O postępach dam znać. Mam jeszcze jedno pytanie a mianowicie mam problem ze zdobyciem wyświetlacza LCD 24x1 u mnie w mieście nie ma w sklepach z elektroniką próbowałem na allegro i kicha, znalazła się jedna firma we Wrocławiu ale tylko sprzedają hurtowo (100 szt):cry: ręce mi opadają. Może Pan ma zbędny LCD 24x1 na sprzedaż. Pozdrawiam Paweł
 • #22
  Wojtek_1961
  Level 1  
  Witam !
  Bardzo ciekawy i fajny projekt! Gratulacje !
  Mam trzy pytania :
  1. Czy ktoś z Was czy autorów projektu, czy też z wykonawców nie ma gotowych płytek do sprzedania ? Czy może ktoś z Was zlecał je jakiejś profesjonalnej firmie produkującej płytki na zamówienie, może jakby się nas chętnych zebrało więcej warto by zrobić takie zamówienie i wtedy było by taniej?
  2. Dlaczego taki wyświetlacz (24 x 1) a nie inny bardziej popularny np 16 x 2 , 20 x1 albo coś innego bardziej popularnego i dostępnego? Co należało by zmienić w oprogramowaniu zastosowanego kontrolera AT89C2051 by zmienić format zastosowanego wyświetlacza ?
  3. Wersja na inne pasmo np. meteorologiczne (satelity NOAA), morskie 156 - 162 MHz. Oczywiście z uwzględnieniem stosowanej na danym paśmie modulacji. Czy ktoś próbował zaprojektować lub zbudować taką wersję ?
  Czy, tu zwracam się do Autorów można wykorzystać ten projekt do takiej modyfikacji? Co trzeba zmienić w oprogramowaniu kontrolera syntezy by zmienić zakres i krok syntezy ?
  73! Wojtek
 • #23
  marek_34
  Level 18  
  Witam!

  Odpowiadając na pytania:
  1. Niestety płytek gotowych nie ma, a przynajmniej nic mi nie wiadomo o takiej inicjatywie. Do prototypu płytka była wykonana domowymi sposobami.

  2. Co do wyświetlacza to po prostu taki został zastosowany w syntezie http://www.freefm.kni.pl/mike/skaner/skaner80.html i taki pozostał, taki wyświetlacz osobiście nabyłem tutaj http://www.cebit.pl//product_info.php?cPath=28&products_id=130 . Używa on do wyświetlania 20 znaków, końcowe 4 są niewykorzystane, jednak czy będzie działał na wyświetlaczu 20x1 nie wiem, najlepiej zwrócić się do autora syntezy.

  3. Co do satelit noaa, to nie wiem czy jest sens przy popularnych na sieci odbiornikach przeznaczonych tylko do odbioru takich satelit (np. Emgo, również z syntezą). trzebaby zmienić modulacje na Fm i pozmieniać filtry, także chyba bardziej opłaca się zrobić dedykowany do tego odbiornik. Co do pasma morskiego, to tsa6057 działa do 150 Mhz, więc wyrobi się z heterodyną 10,7 niżej, wsad ze zmienioną pośrednią i częstotliwością na pewno jest dostępny u autora, jeżeli się go poprosi. Pozostaje wtedy dorobienie pośredniej na Fm.

  pozdrawiam
 • #24
  damkar
  Level 11  
  Witam!!

  przejrzałem chyba wszystkie wątki i zapiski dot. odbiornika wg koncepcji Driver_'a wykonywanego przez marek_34. Zastanawiam się teraz nad wybraniem wersji, czy tą z niniejszego wątku (air tune V2) czy z maja 2008 (z wątku "Zamienniki do odbiornika ...".
  Różnice konstrukcyjne nie są wielkie -ale pewnie ma to swoje przełożenie na czułość, selektywność itp. odbiornika. Również jeśli chodzi o strojenie końcowe -wersja z maja 2008 ma mniejszą ilość filtrów czyli jest prostsza w strojeniu.

  Mógłby mnie ktoś doinformować czy podarować sobie uproszczenia bo efekt końcowy będzie zdecydowanie lepszy czy odwrotnie -bo różnica w odbiorze będzie znikoma i niesłyszalna.
  Byłbym wdzięczny za odpowiedź.

  Pozdrawiam,
 • #25
  marek_34
  Level 18  
  wersja obecna jest wersją dopracowaną i chyba taką powinieneś rozważyć, poprzedni schemat wymagał kilku poprawek, z tego co pamiętam to np generator 2 pośredniej nie chciał się wzbudzać itd...
 • #26
  Dariusz Goliński
  Level 22  
  Strasznie mnie pociąga lotnictwo od strony technicznej.
  Chciałem mieć taki skaner ale szkoda mi min 300 zł na gotowe urządzenie dostępne na a..... wątpliwej jakości.
  Pociągnąłem sobie dokumentacje ale jak zobaczyłem te cewki to mi ręce opadły. Weź to wszystko poreguluj. A i ze zrobieniem pewnie był by problem.
  Chciałem płytki zamawiać ale chęci mi przeszły.
  Konstrukcja super, szkoda że jej nie zrobię z braku umiejętności i sprzętu z tymi cewkami.
  Pozdrawiam.
 • #27
  damkar
  Level 11  
  Chyba nie jest tak najgorzej. Kiedyś (właściwie to nie tak dawno) amatorzy budowali swoje "radia" nie mając 10% dzisiejszych przyrządów i ... działało, bo to pasja pozwala na więcej niż się wydaje. Trzeba spróbować. Sam mam już płytki wytrawione i zaczynam je składać. Odrobinę problemów jest z niektórymi elementami, z innymi więcej niż odrobinę ale jakoś powoli zaczyna się całość materializować. Jestem na etapie nawijania cewek obwodów wejściowych. Jak mi się uda uruchomić to napiszę ... a jak nie to też napiszę ... ale o poradę :-)
 • #28
  Dariusz Goliński
  Level 22  
  Rację to masz, ale też i przewagę, jesteś bliżej lotniska. Ja jestem trochę dalej bo w Brzezinach więc na 100 % nie wiedział bym dlaczego nie odbiera, czy dlatego że brak zasięgu czy źle wstrojone. Przez 1,5 miecha będę mieszkał na 4 piętrze z balkonem od strony Łodzi ale po tym okresie już w bogdance, więc sporo dalej i w dołku. Raczej nie zdąże złożyć w takim okresie.
  Ale opisuj co i jak. Jak ci się uda to może ja się wezmę ?!
  Na częstotliwości 124.225 MHz będziesz miał wieże wiec tam często gadają.
 • #29
  damkar
  Level 11  
  Trochę mi się przedłużyła budowa -problem z filtrami 7x7. Ale rozpoczynam uruchamianie całości - dziś synteza została uruchomiona.
  Czy poza marek_34 był jeszcze ktoś, kto uruchomił odbiornik wg pomysłu Driver- z niniejszego wątku? Mam kilka wątpliwości i chciałbym sobie je wyjaśnić.
  Pozdrawiam,
 • #30
  austin007
  Level 17  
  Prośba do DRIVER-a.
  Chciałem przeprojektować płytkę pod swoją obudowę. Czy jest szansa na schematy najlepiej w Protelu. Ew.innym np.Eagle- nauczę się najwyżej. Oszczędziłoby mi to trochę czasu.

  Skompletowałem części. Przystępuję do budowy. Zmieniam ciut za p.cz. Chciałbym sterować ATMegą. Czy ktoś z kolegów próbował uprzejmie prosić autora wsadu o kod źródłowy/ część tego kodu do skompilowania pod w/w AVR?