Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybija zabezpieczenie przedlicznikowe

MRSERWIS1 07 Wrz 2008 09:35 10827 19
  • #1 07 Wrz 2008 09:35
    MRSERWIS1
    Poziom 2  

Na wstępie pozdrawiam

Problem dotyczy wybijania zabezpieczeń w nowej instalacji elektrycznej przedlicznikowych a nie za licznikowych.
    Przy każdorazowym zwarciu wybija zabezpieczenie przedlicznikowe.
    Zabezpieczenia przedlicznikowe mają wartość C 25 a za licznikiem C16 C10.
    Zabezpieczenie gniazdka C10 wybija w domu jak i przed licznikiem i tak dzieje się za każdym razem.
    Czy może ktoś z Państwa jest w stanie udzielić mi rady dla czego tak się dzieje.
    Pozdrawiam wszystkich

0 19
  • #2 07 Wrz 2008 10:03
    DJRobin
    Poziom 13  

twój problem to brak selektywności zabezpieczenia przedlicznikowego i było by po sprawie a druga sprawa to po co w domu do zabezpieczeń gniazdek i oświetlenia montować bezpieczniki z charakterystyką typu C ??

0
  • #3 07 Wrz 2008 10:04
    kazitor23
    Poziom 15  

zmien zabezpieczenia c16 i c10 na b16 ;b10.w moim przypadku to pomoglo. B od C rozni sie charakterystyka wyzwalania,B "wyrzuca" szybciej.

0
  • #4 07 Wrz 2008 10:23
    DJRobin
    Poziom 13  

nic to raczej nie zmieni bo koledze chodzi o wyłączanie się bezpieczników podczas zwarcia a zmiana tylko charakterystyki z C na B pozwoli na prawidłowe wybijanie podczas przeciążenia obwodu

0
  • #5 07 Wrz 2008 11:04
    michcio
    Specjalista elektryk

Jedyny sposób na to, żeby nie wybijało przedlicznikowego to zmienić je na wyłącznik nadprądowy selektywny albo na wkładki topikowe.

Swoją drogą kto ci wsadzi do instalacji char. C a nie B?

0
  • #6 07 Wrz 2008 13:40
    marino199
    Poziom 2  

hehe... Wy elektryki. Może kolega by opisał podczas pracy lub startu jakich urządzeń nasępuję przeciążenie? Bo przecież jak sobie zaświecisz żarówkę to nie wywala ci biezpiecznika. Masz solidną instalację! tylko ktoś niedokładnie zrobił uziom ochronnego. Przy starcie lub przeciążeniu "ciężkich" urzadzeń następuje zwarcie na ochronny, który połączony tylko do sieci zewnętrznej wywoła spięcie jeszcze przed licznikiem tam gdzie jest dobrze uziemiony. Zawsze wywali pierwsze zabezpieczenia! Rada- Dobrze wykonać uziom ochronnego w mieszkaniu,(rury co, inst odgromowa, itp) a na czs prac budowlanych założyć większe bezpieczniki. C20- za mało na byle szlifierkę.
    Pozdrawiam

1
  • #7 07 Wrz 2008 13:47
    Ryszard49
    Poziom 33  

Witam.
    Spotkałem się z takim samym przypadkiem. Po wymianie zabezpieczeń na wkładki topikowe problem nie występuje.
    Pozdrawiam.

0
  • #8 07 Wrz 2008 14:04
    marian_em
    Poziom 26  

marino199 napisał:
    hehe... Wy elektryki. (...) Przy starcie lub przeciążeniu "ciężkich" urzadzeń następuje zwarcie na ochronny
    U nas w firmie pracuja urzadzenia wazace kilkanascie ton i zadne z nich nie wywoluje "zwarc na ochronny", a moze one sa jeszcze za lekkie?
    Cytat:
    który połączony tylko do sieci zewnętrznej wywoła spięcie jeszcze przed licznikiem tam gdzie jest dobrze uziemiony.
    Co to za uklad sieciowy, ze przewod ochronny jest tylko do sieci zewnetrznej?
    Cytat:
    Zawsze wywali pierwsze zabezpieczenia!
    Czak Noris tez zawsze wywalal pierwsze zabezpieczenia. Zawsze!
    Cytat:
    C20- za mało na byle szlifierkę.
    A na nie-byle szlifierke jakie zakladasz zabezpieczenia? BM-y 200A?

0
  • #9 07 Wrz 2008 14:10
    KrzysztofS
    Poziom 18  

marino199 Ty psełdo znawco jak możesz coś takiego pisać " urządzeń następuje zwarcie na ochronny, który połączony tylko do sieci zewnętrznej wywoła spięcie jeszcze przed licznikiem tam gdzie jest dobrze uziemiony" To jest chore. Nie masz pojęcia co piszesz a robisz hehehe z innych. Jestem zbyt nerwowy więc może ktoś Ci to wytłumaczy. Masz jakieś przygotowanie elektryczne ??

1
  • #11 07 Wrz 2008 14:52
    MRSERWIS1
    Poziom 2  

Instalację wykonała firma elektryczna ,i do dziś nie zrobili z tą usterką nic.
    W związku z tym sam postanowiłem usunąć usterkę.
    Zatem rozumiem,że jeżeli zmienię w domu charakterystykę zabezpieczeń z C na B być może problem zginie
    Problem z wybijaniem zabezpieczeń pojawia się za każdym razem gdy wystąpi zwarcie. Niepokoi mnie to, że jeżeli mam chronione np.gniazdko bezpiecznikiem C 10 potrafi wybić zabezpieczenie C 25 przed licznikiem.
    pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

W odpowiedzi dla kolegi marino199, nie chodzi mi o przeciążenie a zwarcie w obwodzie
    pozdrawiam

0
  • #12 07 Wrz 2008 14:53
    Akrzy74
    Poziom 39  

MRSERWIS1- napisał:

Cytat:
    Przy każdorazowym zwarciu wybija zabezpieczenie przedlicznikowe.
    hehehe /marino199/-napisał-
    Cytat:
    hehe... Wy elektryki. Może kolega by opisał podczas pracy lub startu jakich urządzeń nasępuję przeciążenie?
    Jeśli kolega nie rozróżnia przeciążenia od zwarcia- to nie ma co dyskutować...i jednocześnie gratuluję wiedzy - więc nie bagatelizuj oponenta, gdyż nie wiesz z kim rozmawiasz i czasami możesz wyjść na mniej.........niż myślisz o sobie...Jeśli zaś chodzi o tą selektywnośc- niestety to jest kopanie sie z koniem. Jedyne co możesz zrobić to zmienić charakterystykę w domu z C na B , ograniczyć zwarcia i mieć nadzieje że podczas zwarcia prąd będzie na tyle mały że zadziała pierwsze zabezpieczenie obwodu. Selektywnych zabezpieczeń z ZK raczej ZE Ci nie założy...

0
  • #13 07 Wrz 2008 14:54
    marian_em
    Poziom 26  

MRSERWIS1 napisał:
    W związku z tym sam postanowiłem usunąć usterkę.
    To nie jest usterka tylko brak selektywnosci, jesli przedlicznikowe pozostanie na zwyklych esach to nie musisz nic kombinowac bo i tak nic nie zdzialasz.

0
  • #14 07 Wrz 2008 15:03
    MRSERWIS1
    Poziom 2  

Przepraszam jeżeli kolegę uraziłem

Dodano po 3 [minuty]:

Dziękuje wszystkim za rady ,myślę że sobie dalej poradzę
    pozdrawiam wszystkich

0
  • #15 07 Wrz 2008 15:48
    pletwonurek2
    Poziom 13  

w domach instalujemy zabezpieczenia typu B one mają za zadanie reagować szybciej niż zabezpieczenia typu C

Dodano po 2 [minuty]:

ale przyzwarciu "S" ma to do siebie że przy zwarciu wybić może i B na instalacji jak i C przedlicznikowe.

0
  • #16 07 Wrz 2008 19:45
    EAndrzej
    Poziom 21  

Cytat:
    hehe... Wy elektryki. Może kolega by opisał podczas pracy lub startu jakich urządzeń nasępuję przeciążenie? Bo przecież jak sobie zaświecisz żarówkę to nie wywala ci biezpiecznika. Masz solidną instalację! tylko ktoś niedokładnie zrobił uziom ochronnego. Przy starcie lub przeciążeniu "ciężkich" urzadzeń następuje zwarcie na ochronny, który połączony tylko do sieci zewnętrznej wywoła spięcie jeszcze przed licznikiem tam gdzie jest dobrze uziemiony. Zawsze wywali pierwsze zabezpieczenia! Rada- Dobrze wykonać uziom ochronnego w mieszkaniu,(rury co, inst odgromowa, itp) a na czs prac budowlanych założyć większe bezpieczniki. C20- za mało na byle szlifierkę.
    Pozdrawiam

Dobre i zabawne :D :lol: przez rozrywkę do głupoty to dewiza marino199 a reszta tego jakoś nie docenia, dlaczego przecież widać, że marino199 bardzo się stara na miarę swoich możliwości- trzeba być wyrozumiałym na więcej go nie stać tylko tym nas potrafi zabawić :cry: .

0
  • #17 07 Wrz 2008 20:59
    DJRobin
    Poziom 13  

jeżeli masz dość częsty problem z zwarciami ( systematycznie je wywołujesz) można by pomyśleć o zgłoszeniu do ZE o wymianę zab. przedlicznikowego na selektywne ale tekie ustrojstwo trochę więcej kosztuje niz zwykły s193 C25 a może napisz czym wywołujesz te zwarcia może po prostu kombinujesz coś w piwnicy przy majsterkowaniu i warto by było jakieś ustrojstwo zamontować przeciw zwarciowe co żarówka swieci zamiast wywalać bezpieczniki

0
  • #18 08 Wrz 2008 09:36
    MadmaxxR
    Poziom 2  

U mnie podobny problem :)

Pralka pracuje na osobnym obwodzie zabezpieczonym bezpiecznikiem B16 G&E, przed licznikiem zabezpieczenie C25 Moeler. W czasie wirowania lub odprowadzania wody z pralki wybija oba zabezpieczenia i w domu i w skrzyni z licznikiem energii, co powoduje totalny blackout w domu, bo C25 wywala wszystkie 3 fazy, jest zblokowany. Dodam, że na instalacji w domu jest różnicówka, której nie wywala.

Czy to zwarcie czy przeciążenie?
    Zauważyłem, że awaria zaczełą sie pojawiać od czasu zmiany zasilacza w komputerze na 400W, zasilacz ma APFC (aktywna korekcja współczynnika mocy- active power factor correction, czy coś w tym stylu).

Radzę sobię z tym nie uruchamiając komputera w czasie pracy pralki :):)

Można i tak...

0
  • #19 08 Wrz 2008 10:12
    alfaam
    Poziom 19  

Jeśli tylko w czasie odprowadzania wody (główny silnik nie działa) to chyba gdzieś woda cieknie, problem z pompką odprowadzającą wode.
    Tak na szybko oprócz przejrzenia pralki, sprawdz czy komp i pralka są na tej samej fazie. Jeśli tak to zastanów się jak zmienić to by odbiorniki symetrycznie obciążały wszystkie 3f.
    Jeśli nie posiadasz odbiorników 3f można zab. przedlicznikowe wymienić na 3 szt. 1f

0
  • #20 08 Wrz 2008 10:19
    e2rd.o
    Poziom 19  

Pompka do odprowadzania wody gdy się załączy może robić zwarcie.

0