Witajcie
Dzisiaj mam do zaprezentowania właśnie co ukończoną stację lutowniczą (24V 50W). Projekt to artykuł z PE 3/99 (dla chętnych mogę umieścić wyciętego PDF'a z artem). Stacja powstała po spaleniu chyba już 3 lutownicy kolbowej za 15zł. Pierwotnie nie było tam wyświetlacza, lecz okazało się, że przydał by się takowy oraz potrzeba zmiany obudowy (poprzednia brzydko wyszła).
Obudowa to zwykła uniwersalna, z dorobionym panelem przednim i tylnym z blachy aluminiowe (wcześniej siedział tu zasilacz, ale go przeniosłem). Otwory wycięte metodą wiertłowo-pilnokową. Obydwa pomalowałem czarnym spray'em żaroodpornym (akurat zwykły mi się skończył ). Napisy wydrukowane są a białym papierze samoprzylepnym drukarką atramentową (dlatego widać różnice w jasności koloru czarnego). Niestety trochę za wysoko przykleiłem jeden opis (lutownica), a drugi źle wymierzyłem (zasilanie), ale nie jest jeszcze źle. Dla chętnych mogę zamieścić dokładniejszy opis i fotki krok po kroku, jak je robiłem.
Płytka sterownika została zrobiona już jakiś czas temu (około roku) zatem jest trochę niestarannie. Postanowiłem ją pocynować, żeby zabezpieczyć ścieżki. Większość elementów pochodzi z wylutu. Niestety kiedyś byłem mądrzejszy i nie dałem podstawek pod układy, które jednak powinny być :] Płytki wyświetlacza i miernika zostały zrobione WŁASNORĘCZNIE. Sodlermaska to farba En-Solder. Farba trochę się przebiła na drugą stronę płytkę (widocznie lepiej będzie wiercić otwory po jej nałożeniu). Płytki połączone takim wysokim goldpinem, żeby nie stosować tasiemek. Część elementów pochodzi z wylutu. Dla chętnych moge zamieścić instrukcję oraz foty, jak wykonać takie płytki.
Kable w obudowie starałem się prowadzić w miarę dobrze, klejąc je "glutem" albo spinając. Uziemienie obejmuje panel przedni, tylni oraz kolbę lutownicy, kable od niego są przyklejone klejem na gorąco, jako, że nie chciałem mieć żadnych śrub na panelach. Ten kawałek laminatu pod płytką sterownika to prowizoryczny ekran. Musiałem go dodać, ponieważ przekaźnik często "latał" (problem opisany tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4424353#4424353)..
Całość wykalibrowana zwykłym miernikiem, toteż temperatura nie jest idealna, ale jak na moje potrzeby wystarcza dokładność 50 stopni Podstawka pod kolbę kupiona w sklepie za ok. 10zł, gąbeczka w sklepie AVT (jak i część elementów), sama kolba kupiona ok. rok temu w TME za 36zł, (i druga część elementów też).
Jak macie jakieś pytania to śmiało, będę starał się odpowiedzieć na wszystkie
No i oczywiście foty:
Fajne!