Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic TX25MD1P - uszkodzone odchylanie pionowe.

07 Wrz 2008 19:06 4064 19
  • Poziom 16  
    Witam, stwierdziłem uszkodzenie TDA8175, rezystora 4.7ohm, diody zenera 18V. Po wymianie elementów, tv nadal się nie załącza (na ułamek sekundy startuje i się wyłącza). Pomierzyłem vcc1 i vcc2 na TDA 8175 - 29V, nie zdążyłem sprawdzić przebiegów na wyjściu TDA (napięcie stałe 19V - powinno być 3V), jedynie sprawdzałem na wyjściu TDA napięcie AC multimetrem - około 3V.

Pytanie - ic kupiłem w firmie Impel, scalak miał napisy zrobione ostrym narzędziem na radiatorze, napisy jasno srebrzyste na froncie, oraz załączona była karteczka z rezystancjami (spadkami napięć) między 3-ma końcówkami. Kosztował ładnych parę dych. Czy mogła to być tzw. "malowanka"?
  • Poziom 36  
    Drapanka,są dostępne oryginały.Powodzenia.
  • Poziom 16  
    Prosiłbym o bliższe namiary pewnych kości TDA8175.
  • Poziom 16  
    Tak z tym, że w Poltronicu mają dostawę tych ic pod koniec września,
    No cóż, poczekam. Czy impel uwzględnia reklamacje na swoje malowanki? Kupiłem u nich też ostatnio laser który działał dobrze ale tylko 2 dni.
    W cybor-techu dość drogo ale gwarantują zakup tda od producenta.
  • Poziom 30  
    Producent TDA już dawno nie robi a te oryginały są tak dobre że w jednym pracują a w drugim nie
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ani u Cyborków, ani tym bardziej w Poltronicu, tych scalaków nie dostaniesz - tylko malowanki/drapanki. Jak pisał kolega, już ich nie produkują.
    Na dziś jedynym pewnym źródłem TDA8175 jest... wylut ze sprawnej płyty...

Pozdrawiam.
  • Moderator
    Sprawdź dla pewności oscyloskopem, czy przez tą chwilkę po załączeniu są impulsy na wejściu.
  • Poziom 16  
    Właśnie dzisiaj przysiadłem się z oscyloskopem do tv. No i niestety nie mam impulsów wejściowych TDA8175 przy starcie. Z procesora VDP 3108A PP A1 z 6k. nie wychodzi piła (Vdrv) na 27 nodze mam prawidłowe imp. Hdrv przez ułamek sekundy. Muszę jeszcze przywlec analogowy oscyloskop, bo nie ufam do końca osc.TDS2024 którym kontrolowałem przebiegi. A wiem, że cyfrowe potrafią gubić szpilki na wolnych podstawach czasu, i może ta chwilka 50hz przebiegu jest mu za krótka żeby coś wyswietlić.
    Niemniej jednak TDA oryginalny może być sprawny jak i zakupiony. Chyba muszę rozejrzeć się za prockiem. (Cena troszkę odstraszająca) Może Ktoś posiada takowy z płyty na części??? Czy zamiast VDP3108A-PP-A1 pójdzie VDP3108A? - troszkę tańszy?
  • Poziom 30  
    Zamiast szukac VDP można spróbować wysterować końcówkę pionu poprzez trafo i tak ustawić sobie napięcie dzielnikiem by amplituda miała około 1V. Na pewno nie będzie synchro ale przynajmniej upewnisz się że końcówka jest sprawna. A co do zamienności to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic312573.html

Dodam tylko że ta zamiana się udała.
  • Serwisant
    Powiem tam miałem ostatnio na warsztacie rodzinny OTVC Panasonic chassis euro 2 i ktoregoś dnia się nie uruchomił stwierdziałem zimne luty na tda8175 przelutowałem i działał jeden dzien potem tylko pozioma kreska i się wyłaczał brak impulsów z VDP kupiłem układ w firmie Poltronic wstawiłem i działa bez problemu.,czyli wniosek TDA8175 uszkodził wyjscie V w VDP?????
  • Poziom 16  
    Ok. Dzięki za zainteresowanie tematem. Na 6k. VDP pojawia się napięcie stałe ok 3.5V na ok 1s co 10 sekund wraz z miganiem diody. Na cewkach odchylania V wzgl. masy też zmienia się nap. z 10V do 20V wraz ze sterującym 3.5 V Vdrive. Najtaniej znalazłem oryginalny VDP za 180zł.
    Poszukam jeszcze z wylutu. Jeśli Komuś zalega ic. w szufladzie albo cała płyta w piwnicy proszę o kontakt.
    W zasadzie nie zaszkodziła by dioda zenera 5V6 na wyjściu Vdrive procesora VDP.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Mam jeszcze pytanie o zamianie VDP3108APPA1 na VDP3108A, czy wystarczy wymiana wsadu w pamięci eeprom? Natomiast Eprom pozostaje bez zmian? Może Ktoś posiada wsad pamięci EPROM dla wersji VDP3108A. Dzięki. Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Czytałem ten wątek i podobne, niestety o zamianie APPA1 na A jest niewiele. Wiem, że przy zamianie ze starszej wersji A na nowszą APPA1 trzeba było zmieniać EPROM, wnioskuję, że przy zamianie odwrotnej pamięć EPROM jest też do wymiany (przeprogramowania). Nie jestem tego pewien na 100%. Jestem zainteresowany wsadem EPROMa do wersji proc. VDP3108A.
  • Poziom 16  
    Ok. Udało mi się dostać VDP3108A z wylutu, do tego eprom do wersji VDP z końcówką A, oraz załadowałem nowy wsad do pamięci eeprom z tv z tą wersją procesora. TV startuje, aczkolwiek:
    - co 3, 4 załączenia wyświetla poziomą kreskę po środku czarnego ekranu (pion pracuje ok), bądź szybko przesuwające się cienkie kolorowe linie.
    - jeśli wystartuje prawidłowo to - na wcześniej zaprogramowanych kanałach przy braku sygnału z anteny wyświetla białe pionowe pasy, na wejściach m.cz - podobnie.
    - po doprowadzeniu sygnału przez scart obraz się pojawia, tv gra poprawnie dowolnie długo.
    - nie znajduje kanałów przy strojeniu automatycznym, na wcześniej zaprogramowanych kanałach nie mam możliwości sprawdzenia. W czasie automatycznego strojenia - białe paski przeginają się wraz z przestrajaniem.

Co mogę jeszcze sprawdzić? AGC w service mode? czy te białe pionowe pasy to standartowy "wygaszacz" w tym modelu? Co mogę sprawdzić na okoliczność problemów ze startem? Próbowałem uruchomić odbiornik z oryginalnymi dla VDP3108 PP A1 epromem i eepromem przy wlutowanym VDP3108A - efekt ten sam - podobnie tv startuje również bez pamięci eeprom.

PS. Scalak TDA z IMPELA pracuje poprawnie.
  • Poziom 15  
    Miałem sam taki przypadek że musiałem wymienić VDP i to dopiero pomogło.Powodzenia.
  • Poziom 20  
    Witam .Też miałem historie z VDP i pokusiłem się i zakupiłem w poltronicu ponoć testują tylko jak doszło do wymiany okazało sie ze jest uszkodzony nawet nie mogłem odpalić tv oczywiście reklamacja bez szans bo testowany od tamtej pory polegam na wylutach VDP te chodzą bez zarzutu.Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    TDA8175 i VDP3108A z różnymi końcówkami oznaczeń można kupić z demontażu w miarę dobrej cenie w http://www.mikromega.otwarte24.pl. Stronka jest niepozorna i w trakcie budowy, ale mają sporo ciekawostek np. moduły cyfrowe Sony AE-5, AE-6, Grundig, Philips, Panasonic Euro 4 itp. Serwisom RTV dają gwarancję.
  • Poziom 16  
    OK.Udało mi się naprawić tv. Oryginał VDP3108APPA1 z demontażu okazał się właściwym rozwiązaniem. Reasumując polecam firmy Impel (końcówka odch. V ) kupiona właśnie tam działa poprawnie oraz Mikromega - wylutowywane, oryginalne, testowane procesory VDP3108 z gwarancją rozruchową. Pozdrawiam.