Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lista i zmiana komórek Excel

08 Wrz 2008 09:29 2690 2
  • Poziom 10  
    Witam. Mam raczej nietypowy pomysł. Chciałbym jedna komórka w excelu decydować o tym jakie dane pojawia sie w pozostalych komórkach. Przykład: w kolumnach od A - U posiadam dane stale ktore chce zeby caly czas byly wyswietlane. W kolumnach od W - Z chce zeby znajdowaly sie dane podwojne, tzn. jakas komórka pozwoli mi decydowac co ma sie aktualnie wysiwetlac. Np. W1 bedzie lista: audi, mercedes. Zaleznie co w niej wybiore, w kolumnach od W do Z beda pojawiać sie informacje zwiazane z tym modelem a do kolejnego beda ukryte.

Czyli cos na zasadzie po lewej w kolumnach dane stale, a dalej po prawej dane ktore beda sie wyswietlaly naprzemiennie zaleznie co wybiore w innej komorce. Jesli da sie cos takiego zrobic to prosze o pomoc.
  • Poziom 13  
    Takie rzeczy to raczej w excelu będą niewykonalne. Natomiast Access Ci pomoże, też tworzysz tabelę i przydzielasz odpowiednie czynności. Nie jest to trudne.
  • Poziom 40  
    Jak najbardziej wykonalne.

Wykorzystaj funkcję "jeżeli".

Najprościej i bez zabezpieczeń
    Zgodnie z twoim przykładem wpisz w komórkę X1:
    =jeżeli(W1="mercedes";Arkusz2!A1;Arkusz2!B1)

Wpisz w arkuszu 2 w komórce A1 daną dotyczącą mercedesa a w komórkę B1 daną dotycząca czegoś innego.

Jeżeli teraz w komórce W1 wpiszesz mercedes to w komórce X1 pojawią się dane wpisane w Arkuszu2 w komórce A1. Jeżeli tam ( w W1) będzie wpisane co innego pojawią sie dane z komórki B1.

Zakładam że nie zmieniłeś nazwy arkusza z "Arkusz2" inaczej zamiast "arkusz2" wpisz w formule nazwę odpowiedniego arkusza z danymi.

Pamiętaj że funkcję jeżeli możesz "zagłębić" do 7 razy.

Jeżeli byś miał więcej danych na liście wyboru (od siedmiu) proponuje już użyć funkcji indeks i wyszukaj.pionowo. Chociaż przy zapętlaniu funkcji jeżeli i czasochonności powyżej 3 ja już bym korzystał z indeks i wyszukaj.pionowo.

Jeżeli będziesz miał trudności to załącz swój arkusz podaj gdzie jaki dane mają być to się podpowie. Chociaż z excelem najlepiej wszytko robić samemu a każda funkcja ma pomoc z przykadami dzięki czemu można się wiele dowiedzieć i samemu nauczyć.