Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Padł bezpiecznik w inwerterze pod¶wietlania..

ROB-D 09 Sep 2008 04:07 2274 4
    ROB-D
    Level 11  
    Witam,
    Padło mi pod¶wietlanie monitora <górne i dolne>.. Po prostych oględzinach doszedłem, że przepalił się bezpiecznik.. Kondensator elektrolityczny 220uf, znajduj±cy się tuż przy bezpieczniku, po sprawdzeniu pojemno¶ci bez wylutowywania ma 86uF. Po zwarciu bezpiecznika, monitor działa normalnie <wł±czony na jakie¶ 20min>, obraz jest taki jaki był przed usterk±, nic się nie dzieje na płytce invertera - jedynie wspomniany kondensator elektrolityczny do¶ć mocno się nagrzewa <jakie¶ 70stopni>.
    Teraz pytanie.. Co mogło być przyczyn± spalenia sie bezpiecznika i czy mógł być winny temu ten kondensator?

Ps.
    Bezpiecznik ma na obudowie smd napisane FP. Nie znam sie na opisach obudów smd, może kto¶ mógłby mi napisać co oznaczaj± te litery?
  • Helpful post
    satgal
    Level 40  
    Wszystko zależy od konstrukcji tego inwertera, ja bym wymienił profilaktycznie kondensatory przy tranzystorach kluczuj±cych TR WN bo one maj± najcięższ± pracę typowo około 200nf a grzanie się elektrolitu 220uf może ¶wiadczyć że przejmuje na siebie jak±¶ czę¶ć ich pracy.
    ROB-D
    Level 11  
    Nie bardzo wiem, które to tranzystory kluczuj±ce.. W zasadzie na płytce inwertera s± tylko trzy kondensatory nie smd, wspomniany elektrolit <w ¶rodku przy bezpieczniku> i dwa poliestrowe 150nF nieco bo bokach. Wymienie więc te trzy kondy. Dzięki za sugestie.
    asylum
    Level 17  
    Witam!
    Wymień ten elektrolit, koniecznie.
    Pozdrawiam.
    grzkas
    Level 10  
    wymień ten kondensator, przy normalnej pracy kondensator nie powinien w ogóle się grzać, kup taki na 105 stopni
    w miejsce bezpiecznika podł±cz amperomierz i zmierz jaki pr±d płynie
    na podstawie pomiaru dobierzesz bezpiecznik
    powodzenia