Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ABIT NF7, kontroler SATA VIA VT6421A i Barracuda ST3500320AS

skarbnik 09 Wrz 2008 11:06 28663 53
  • #1 09 Wrz 2008 11:06
    skarbnik
    Poziom 2  

Witam
    Przejrzałem forum i znalazłem kilka pokrewnych tematów, ale musze z bólem przyznać że niejednokrotnie pisanych językiem zrozumiałym przynajmniej dla osoby średnio zawansowanej w medycynie BIOSU, a po ich przeczytaniu uświadomiłem sobie że ja do takowych na na pewno nie należę.
    Najbardziej zbliżony temat na forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic923742.html
    Problem tkwi w tym że nigdy przy biosie nie grzebałem - a bez tego się nie obejdzie, a powyższy temat pisali na moje oko wprawni chirurdzy w tym temacie.

W czym rzecz. Mam płytę ABIT NF7 (bez SATA) z chipsetem nforce2, AwardBIOS v 6.00 PG. Kupiłem nowy dysk twardy SATA Barracuda 500GB ST3500320AS za jedyna 199 zł brutto. Do tego kupiłem kontroler VIA VT6421A. Założenie miałem i mam nadal takie, że na starym dysku Linux. Nowy dysk w wyjmowanej kieszeni i Windows.
    Temat 1. Chcę po prostu skopiować dane na nowy dysk.
    Temat 2. Będę chciał zainstalować na nowym dysku system WndowsXP

Podłączyłem wszystko jak trzeba, zainstalowałem sterowniki do SATA w systemie i w systemie widać dysk, ale tylko tyle. Nie da się z nim nic zrobić.
    Zacząłem czytać po internecie i wyszło na to - jak w przytoczonym powyżej temacie na Forum że trzeba grzebać w Biosie.
    Moja prośba brzmi jak krok po kroku to zrobić, bo z tego co wiem grzebanie w Biosie to operacja na otwartym sersu - jeden błąd i płyta TRUP.
    Czyli uratowałoby mnie info jakim programem jaki moduł dodać do Biosu, jak sprawdzić, że zrobiłem to OK., jak wgrać zmodyfikowany BIOS do BIOSu.
    Będę zobowiązany za pomoc.
    Z góry dzięki

Oznaczenie mojej płyty to NF7 bez żadnych dodatkowych liter.

POPRAWKA Moja płyta to NF7 2.0

0 29
  • Pomocny post
    #2 09 Wrz 2008 11:21
    gsm_virus
    VIP Zasłużony dla elektroda

A więc do rzeczy.
    1 Etap: Modyfikacja pliku z BIOSem
    Po pierwsze: proszę zawsze sprawdzać czy podany model płyty głównej jest w 100% tym modelem, który podajesz
    (5 modeli -> Abit NF7).
    Sprawdzić to można:
    - wizualnie, oglądają i spisując najlepiej na kartce zauważone oznaczenia znajdujące się na płycie głównej.
    - za pomocą programów typu Everest , lub SIW lub BIOS Wizard, choć równie dobrym sposobem jest spisanie BIOS String ID, to jest tzw. identyfikator BIOS, który jest wyświetlany podczas uruchomienia komputera i jest ukazywany w lewym dolnym rogu ekranu przez kilka sekund, aby zatrzymać procedurę w tym miejscu naciśnij Pause / Break na klawiaturze i spisz w/w cyferkowe oznaczenie np. 01/01/2008-nVidia-nForce-6A61BPACC-00, następnie szukaj w Google.

Po drugie: wsady dla biosów abit'a, są dostępne na stronie producenta, po wybraniu swojego modelu płyty (dostępne w menu po prawej, sekcja BIOS). Proszę wybrać najnowszy i ściągnąć.
    Rozpakować (to jest plik samorozpakowujący się), wystarczy kliknąć 2 razy na niego i się rozpakuje w aktualnej lokalizacji (plik z rozszerzeniem . BIN to plik biosu).

Po trzecie: do modyfikacji BIOSów od Award'a , będzie trzeba użyć CBROM, najlepiej wersję 32 bitową , która to umożliwia pracę pod systemem Windows, w oknie DOS'owym,
    - cbrom 32 v. 1.82 (w razie jak z w/w linku nie da się pobrać , to zamieszczam plik w załączniku na dole tego posta).
    , i dodatkowo proponuję przydatne narzędzie od Microsoftu dla Windowsów z serii XP, jakim jest
    Open Command Window Here = CmdHere ściągnąć i zainstalować to.

Czwartym krokiem będzie sprawdzenie, czy CBROM poprawnie rozpoznaje "nasz" BIOS.
    Wystarczy użyć tu wcześniej podane możliwości CmdHere i CBROM, ale ...
    plik biosu (tu np. NF7_28.BIN) , CBROM.EXE i dodatkowy moduł kontrolera SATA (tu 6421V431.rom) muszą znajdować się w jednym (i tym samym) folderze, bez innych zbędnych plików.

Wystarczy kliknąć PPM (Prawym Przyciskiem Myszy), na "nasz" folder i z widocznego menu wybrać Open Command Window Here ABIT NF7, kontroler SATA VIA VT6421A i Barracuda ST3500320AS

następnie "w naszym przypadku" należy w widocznym oknie komend po znaku > wpisać:
    CBROM NF7_28.BIN /D (i kliknąć ENTER) ,
    wyjaśnię co wpisaliśmy:
    CBROM -> to nazwa programu do uruchomienia
    NF7_28.BIN -> to nazwa pliku BIOSu
    /D -> to komenda CBROM, wyświetlająca zawartość ROM biosu.
    i naszym oczom ukaże się zawartość pliku BIOSu (poniżej)
    I tu mała UWAGA: jak ktoś jest uważny i rozumie "o co chodzi" zapewne zauważył iż w/w BIOS od producenta oryginalnie zawiera w sobie moduł SATA (jest to) 9. PCI ROM ... 4247.bin (a dokładniej kryje się tam Silicon Image SIL3112A v4.2.47), wynika to zapewne z ujednolicenia przez producenta plików BIOSu dla płyt głównych o tej samej architekturze, czyli NF7 , NF7-M , NF7-S v1.x .
    Ponieważ temat tyczy się płyty głównej Abit NF7 bez zintegrowanego kontrolera SATA a dołączanego na slocie PCI, to można go bez żadnych konsekwencji usunąć i w to miejsce "dorzucić" ROM naszego kontrolera SATA.
    W przypadku innego typu i producenta płyty głównej nic byśmy nie usuwali tylko dodali "zintegrowali" nasz moduł SATA od VIA.

Procedura usunięcia w/w zbędnego modułu (tylko w przypadku tego BIOSu i tej płyty Abit NF7) sprowadza się do jednej komendy (i potwierdzenia) z użyciem naszych narzędzi
    wpisz: CBROM NF7_28.BIN /PCI release (potwierdź ENTERem)
    program zapyta się jaki moduł chcesz usunąć, w naszym przypadku jest to moduł B : 4247.bin ,
    więc przy wyborze Enter a choice: wpisujemy B , wygląda to tak jak na poniższym obrazku
    Można również po tej procedurze sprawdzić czy rzeczywiście moduł został usunięty, sprawdzając zawartość BIOSu, znaną już komendą CBROM NF7_28.BIN /D

Jeżeli modyfikacja dotyczyła by innego producenta płyty głównej jak również typu i modelu BIOSu,
    to przestrzegam nie usuwamy niczego (żadnego modułu) z BIOSu ,
    "nie wiesz - nie ruszaj" tylko dodaj "zintegruj" moduł dla w/w kontrolera ze swoim BIOSem.

Piątym krokiem jest przystąpieniem do sedna sprawy, czyli
    integracji modułu dla kontrolera SATA VIA VT6421A (plik modułu 6421V431.rar pobrany i rozpakowany z tego tematu).
    Upewniamy się czy wszystkie potrzebne pliki (CBROM, nasz BIOS , oraz moduł 6421V431.rom) nadal są tam gdzie były.
    Uruchamiamy komendę, która doda nasz moduł > CBROM NF7_28.BIN /PCI 6421V431.rom , a efekt jej jest taki

Na koniec sprawdzamy jeszcze raz "efekt naszej pracy" komendą CBROM NF7_28.BIN /D.
    jeżeli zobaczymy że nasz moduł znajduje się w pliku BIOSu, można przystąpić do uaktualnienia naszej płyty głównej plikiem NF7_28.BIN z naszego folderu roboczego.

2 Etap: Aktualizacja BIOSu.

skarbnik napisał:
    ... grzebanie w Biosie to operacja na otwartym sercu - jeden błąd i płyta TRUP.
    Nie tylko "grzebanie" a również podczas aktualizacji, trzeba uważać, bo np. utrata zasilania (zwarcie lub wyłączenie), niestabilna praca komputera ("zawiesi się") itp. przypadki mogą spowodować że aktualizacja nie zostanie ukończona a zapis w kości BIOS będzie nie kompletny (uszkodzony).
    Tak więc bezpieczeństwo ponad wszystko. Przygotować powinniśmy dwie w 100% sprawne dyskietki. Jedną zrobimy "ratunkową" z oryginalnym BIOSem, drugą zaś wykorzystamy do wgrania naszego zmodyfikowanego pliku BIOS.
    Jedną z form pomocy przy flash'owaniu biosu (by wiedzieć jak się za to zabrać) jest strona producenta Abit - BIOS Upgrade Guide , w szczególności 3 punkty tejże instrukcji (czyli pkt 5 , 6 i 7).

Dyskietki (obydwie) formatujemy, używając do tego standardowej opcji -> "Mój komputer" i kliknąć PPM na stację dyskietek opcja Formatuj i zaznaczyć kwadracik z "Utwórz dysk startowy systemu MS-DOS" następnie klik na "Rozpocznij".
    Po tym formatowaniu najpierw przygotowujemy dyskietkę tzw. ratunkową "w razie W" czyli kopiujemy wszystkie pliki jakie dostarczone były oryginalnie od producenta w samorozpakowującym się pliku nf728.exe oraz proszę zmienić na dyskietce nazwę pliku RUNME.BAT na AUTOEXEC.BAT i odkładamy dyskietkę w bezpieczne miejsce, by się nie zapodziała.
    Drugą dyskietkę, czyli tą którą będziemy wgrywać nasz zmodyfikowany BIOS, robimy w podobny sposób jak tą pierwszą, tylko że podmieniamy właśnie ten jeden plik NF7_28.BIN ((kopiuj -> wklej)z folderu, w którym był modyfikowany na dyskietkę).
    Jeżeli w ustawieniach biosu jest już ustawione boot'owanie z dyskietki (patrz na punkt 6. Boot from the floppy disk. ) to można przystąpić do aktualizacji / flash'u .
    Po zakończonej procedurze, AwdFlash powinien zakomunikować "Update successful" lub podobnie.
    Wtedy można bezpiecznie wyłączyć komputer przyciskiem na obudowie.
    Następnie otwieramy obudowę komputera i zworką na płycie głównej (koło baterii) resetujemy BIOS (proszę zobaczyć w instrukcji obsługi).

Jeżeli aktualizacja BIOSu dotyczy innego producenta płyty głównej, proszę zastosować porady z mojego posta poniżej.

W razie jak by sytuacja przerosła umiejętności, umieszczam gotowy i zmodyfikowany plik BIOSu w załączniku.

2
  • #3 10 Wrz 2008 07:55
    skarbnik
    Poziom 2  

Po prostu rewelacja
    Jak dla mnie, który pierwszy raz robił Upgrade Biosu i do tego jeszcze samodzielnie zmodyfikowanego to wyszła poza lekkim stresikiem bułka z masłem. Robiłem po kolei wszystko jak napisał gsm_virus (wielkie podziękowania) i z tematem wgrania zmodyfikowanego BIOSu jest OK. Poza tym, że pomyliłem typ płyty głównej, którą mam - bo mam ABIT NF7 2.0 (a nie jak pisałem NF7) i przy pierwszej próbie pojawił mi się komunikat że to nie jest soft do tej płyty i całe szczęście BIOS się nie wgrał, ale się zorientowałem i później poszło wszystko super.
    Podczas odpalania kompa widzę BIOS kontrolera SATA, mogę do niego wejść jakbym chciał zrobić RAID to pewnie można by tam coś poustawiać.

Zamieszczam zmodyfikowany BIOS (usunałem moduł SATA który był oryginalnie i dołozyłem moduł 6421V431.rom) do NF7 2.0 - wersja BIOS-u - numer 27.

Ale celem było zainstalowanie HDD i tu sie nic nie zmieniło. Dopiero musiałem poprzez Panel Sterowania >> Narzędzia dministracyjne >> Zarządzanie komputerem >> Zarządzanie dyskami INICJALIZOWAć dysk, i mogłem zalozyc partycje i widze teraz dysk i partycje pod obecnym systemem.

Jak podejme próbę instalcji systemu to podzielę sie efektami

0
  • #4 10 Wrz 2008 22:14
    gsm_virus

skarbnik napisał:
    Poza tym, że pomyliłem typ płyty głównej, którą mam - bo mam ABIT NF7 2.0 (a nie jak pisałem NF7) i przy pierwszej próbie pojawił mi się komunikat że to nie jest soft do tej płyty i całe szczęście BIOS się nie wgrał...
    No "ładnie", ale na szczęście nie doszło do katastrofy.
    Dlatego dla przyszłych użytkowników tego forum mała ale dobra rada:
    Cytat:
    Jeżeli nie wiesz lub masz problem z identyfikacją swojej płyty głównej w 100% , nie wgrywaj ściągniętego z internetu i zmodyfikowanego BIOSu, tylko "zgraj" = "zapisz do pliku" aktualnie działający i na nim przeprowadzaj swoje działania.
    Jak to zrobić i czym podam poniżej.
    Zapis BIOSu do pliku
    Najprostszą metodą dla biosów "ze stajni" Award (obecnie Phoenix) , jest użycie:
    -AwardBIOS WinFlash v1.76 lub nowszy WinFlash 1.92.
    Jest to program działający pod Windows a nie pod DOS.
    Wystarczy go ściągnąć, rozpakować i uruchomić (jeżeli się uruchomi to proszę sprawdzić czy rozpoznaje kość i wersje BIOSu) opcja >View -> BIOS Information...
    jako przykład screen z mojego biosu poniżej
    Jak WinFlash rozpoznaje prawidłowo typ BIOSu i kości to można przejść do dalszych czynności, czyli zapis aktualnie używanego BIOSu, który jest w kości na płycie głównej. W WinFlash wybierz opcje:
    >File >Save Old BIOS
    ABIT NF7, kontroler SATA VIA VT6421A i Barracuda ST3500320AS i zapisz plik BIOSu.
    Następnie sprawdzamy czy zapisany przed chwilą bios jest poprawnie rozpoznawany przez CBROM (komenda z /D) jeżeli cbrom pokazuje "bezład" "porozrzucane cyferki" itp. w/w pliku znaczy się że plik nie został poprawnie zapisany (jest błędny).
    I tutaj jeszcze jedna przestroga, WinFlash potrafi zrobić "cuda" ponieważ działa pod Windows'em i "nie obchodzi go" co wgrywa do kości BIOS, potrafi również wgrać plik, który zawiera w sobie same zera "jest pusty" (próbowałem, więc wiem co piszę), co doprowadza do uszkodzenia BIOSu i gdy zamkniesz Windows'a i spróbujesz ponownie uruchomić komputer... po prostu nie uruchomisz komputera i wtedy ratuje nas tylko kupno/zamówienie nowej zaprogramowanej kości lub Hot-Swap (podmiana kości "na gorąco", czyli podczas pracy komputera w DOSie). Także przestrzegam przed użyciem.. jak nie wiesz do czego służy dana opcja to nie używaj jej.
    Poza tym "nigdy nie wgrywaj innego BIOSu" z pod Windows'a.

- AwdFlash (ściągnąć i rozpakować), sprowadza się do użycia "utworzenia boot'owalnej dyskietki" i skopiowania AWDFLASH.EXE na powyższa dyskietkę.
    Następnie w ustawieniach biosu naszej płyty ustawiamy opcje uruchomienia komputera "First BOOT device" na "floppy" bądź "FDD" i uruchamiamy komputer z powyższej dyskietki i wpisujemy komendę awdflash plikbios.bin /pn /sy
    w skrócie wyjaśnię znaczenie przełączników i składni komendy:
    plikbios.bin <- nazwa dla pliku (max. 8 znaków i po kropce rozszerzenie BIN) , bez wpisania nazwy dla pliku AWDflash "głupieje" i nic nie zrobi.
    /pn <- "program no" czyli "nie programuj" (teraz bez programowania kości bios)
    /sy <- "save yes" czyli "tak zapisz" (zapisz zawartość kości do pliku)
    AwdFlash poprosi tylko jeszcze o nazwę dla pliku (np. plikbios.bin) i po kliknięciu na klawisz ENTER zapisze nasz bios do pliku.
    Wygląda to tak na poniższym zdjęciu
    Ten plik z biosem, również później sprawdzamy CBROM'em.
    Komenda do zapisu naszego nowego pliku BIOS do kości ROM powinna wyglądać analogicznie do tej użytej przy "zgrywaniu", czyli:
    awdflash plikbios.bin /py /sn <- (/py - programuj , /sn - nie rób kopii )

Ostatnim z możliwych narzędziem do zapisu (również do wgrywania) BIOSu jest,
    -UniFlash v1.40 (ściągamy i rozpakowujemy), ten program również wymaga uruchomienia z boot'owalnej dyskietki, czyli trzeba utworzyć dyskietkę startową, następnie skopiować pliki (z wcześniej rozpakowanego archiwum) UniFlasha.
    Następnie po uruchomieniu komputera z powyższej dyskietki, wystarczy wpisać UNIFLASH a uruchomi się on w ascetycznym interfejsem graficznym (w języku angielskim oczywiście). Poruszasz się po menu w/w uniflash'a za pomocą "strzałek klawiatury" i zatwierdzasz ENTER'em.
    Aby zapisać zawartość kości BIOS do pliku wybieramy opcje: Write backup BIOS image to file i po nadaniu nazwy klikamy na ENTER by uniflash dokończył procedurę zapisu naszego BIOSu do pliku.
    Wygląda to tak jak poniżej
    Zapisany plik również sprawdzamy CBROM'em.
    I po odpowiedniej modyfikacji naszego BIOSu o niezbędne moduły, zapis BIOSu do kości, również robimy za pomocą UniFlash'a (z zasady: czym odczytałeś, tym zapisuj).
    Zapis najlepiej wykonać bez nadpisywania BootBlock'a, odpowiednia i zalecana opcja "wgrania" pliku z BIOS'em do naszej kości ROM BIOS, znajduje się po wybraniu w menu głównym UniFlash'a , czyli ADVANCED submenu i w następnym menu wybieramy Flash BIOS image WITHOUT bootblock , wpisujemy nazwę naszego pliku, który zawiera nasz BIOS i potwierdzamy procedurę ENTERem.

I to tyle na temat "wyciągania" czyli zapis BIOS do pliku.

Zapis pliku z BIOSem do kości ROM na płycie głównej.
    Zapis naszego zmodyfikowanego lub nowego BIOSu , wykonuje się z podobną łatwością. Wystarczy utworzyć drugą dyskietkę startową z programem flash'ującym i wkleić nasz nowy lub zmodyfikowany plik BIOSu.
    Z tym że proszę trzymać się zasady "Czym odczytałeś, tym zapisz" jednak przestrzegam ponownie przed programem WinFlash.
    Oraz proszę zawsze mieć kopię oryginalnego (wyciągniętego) pliku z BIOSem lub nie używać tej dyskietki z oryginalnie wyciągniętym BIOSem.
    A i jeszcze jedna uwaga;
    jeżeli nie chcecie używać standardowej opcji "Utwórz dysk startowy systemu MS-DOS" , można użyć prostego DrDflash (Caldera DR-DOS) , zajmuje mniej miejsca na dyskietce niż standardowy MS-DOS.
    Wystarczy go ściągnąć, włożyć dyskietkę do stacji, uruchomić programik i potwierdzić chęć sformatowania dyskietki (dyskietka po tej procedurze jest już boot'owalna) i wystarczy skopiować na nią nasz program flash'ujący (AwdFlash lub UniFlash) i używać według podanych powyżej przykładów.

Wszystkie działania dokonujesz na własną odpowiedzialność.
    To forum, jak również i ja jako użytkownik nie ponoszę jakiejkolwiek odpowiedzialności za szkody spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem, błędami oprogramowania, brakiem wiedzy technicznej lub innych zdarzeń losowych powstałych w czasie dokonywanych zmian.

Kolegi przykłady postępowania zostały za linkowane i :arrow: zamieszczone tutaj.
    Proszę poprawić coś jeszcze o ile kolega uzna to za stosowne!
    Dziękuję w imieniu ewentualnych zainteresowanych...
    TONI_2003

Dodałem, poprawiłem.
    Ewentualne uwagi lub zauważone błędy proszę podać na
    PW.
    gsm_virus

2
  • #5 03 Paź 2008 16:44
    RobaG
    Poziom 10  

Witam.
    Mam mały problem postępując zgodnie, ze wskazówkami jak również z tym: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic923742.html próbuje dodać bios VT6421A do biosu Asusa A7V266-E http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=pl-pl niestety napotykam na przeszkodę w postaci komunikatu o braku miejsca :(
    Niestety po wylistowaniu bios-u płyty nie bardzo jest nawet co osunąć bo jest dość zintegrowany.

Ma ktoś jakiś pomysł?

0
  • #6 03 Paź 2008 17:48
    gsm_virus

RobaG napisał:
    ma ktoś jakiś pomysł ?
    Tak, mam. To jest błąd CBROM'a , bo ten BIOS ma więcej komponentów (zliczyłem 10).
    Proszę na razie nic nie kombinować z BIOS'em (nie wgrywać i nie modyfikować).

Proszę użyć UniFlash'a (opis w poście wyżej) i "wyciągnąć" zapisać do pliku BIOS, który aktualnie działa w kości na płycie głównej.
    UniFlash dla Asus'a trzeba uruchomić z poniższym przełącznikiem -ASUS, czyli
    Cytat:
    uniflash -ASUS
    . I później sprawdzić ponownie co CBROM rozpoznaje (i daj z tego screen'a).
    Poza tym nie jesteś pierwszym, który ma problemy z modyfikacją BIOSu Asusa -> tu podobny problem

0
  • #7 09 Paź 2008 10:03
    RobaG
    Poziom 10  

Niestety po zgraniu uniflash-em cbrom rozpoznaje w ten sam sposób:
    Domyślam się więc że raczej nici z integracji :(
    Wygrzebałem inną płytę : Shuttle ak31 i mam nadzieje, że tam będzie bezproblemowo...
    Poprawiłem posty lecz następnym razem wylądują w koszu...
    TONI_2003

0
  • #8 09 Paź 2008 14:34
    gsm_virus

RobaG napisał:
    Niestety po zgraniu uniflash-em cbrom rozpoznaje w ten sam sposób:
    Domyślam się więc że raczej nici z integracji
    Tak, jakoś nie mogę znaleźć sposobu na bezproblemową modyfikację BIOS-ów Asusa (problem jest nagminny).
    RobaG napisał:
    Wygrzebałem inną płytę : Shuttle ak31 i mam nadzieje, że tam będzie bezproblemowo...
    Tak, BIOS powinien się łatwo poddać modyfikacji bo w/w płycie jest BIOS 2 MBit Flash EPROM Award BIOS V6.0PG.

0
  • #9 09 Paź 2008 23:15
    drvatican
    Poziom 13  

Witam,
    mam podobny problem na dwóch różnych płytach głównych ms6378 oraz ms6117. Mam jeszcze solteka sl75drv5 z koscią 39f020 ale jeszcze go nie testowałem. Płyty mają różne kości biosu, jedna to 29f002 a druga to 29ee011.
    W obydwu wywala błąd - not enough space. Próbowałem usunąć pewne składniki jak antyvir, logo, eng_font itp ale wciąż to samo. Dziwie się ze nie wywala tego błędu przy flashowaniu biosu tylko przy samym wgrywaniu składnika, widocznie program do modu ma zapisane info o pojemności kości. Nie boje się że uwale płytę bo mam w razie co zewnętrzny programator. Czy istnieje coś czym można skompresować te pliki? żeby jakimś cudem zmieściły się do kości biosu? Z tego wynika ze chyba raczej mniejszość płyt głównych da się "naprawić" tym sposobem ponieważ kości biosu są ładowane na full. Tak a propos tego kontrolera to niezła ściema moim zdaniem, niby (uzyskuje pełną funkcjonalność z własnym biosem) a tu nici bo w biosie płyty głównej o kontrolerze ni widu ni słychu.
    Aha, a może zmienić zawartość biosu na samym kontrolerze żeby był łatwiej wykrywalny przez bios kompa? Czy jest taka możliwość?
    Za wszelką pomoc w uruchomieniu kontrolera w w/w płytach będę niezmiernie wdzięczny, ponieważ używanie tego rodzaju sprzętu poprzez platformę Windows mija się z celem.
    Pozdr.

0
  • #10 16 Lis 2008 16:59
    mateuszciupka
    Poziom 13  

Witam

Mam mały problem a mianowicie przy dodawaniu 6421V431.rom program nie chce zmieścić się w kości w płycie głównej Soltek SL-75FRN2-L

po wywołaniu programu CBROM otrzymuje:

cbrom V1.82 [04/11/07] (C)Phoenix Technologies 2001-2007

******** 75fn220Loryg.bin BIOS component ********

No. Item-Name Original-Size Compressed-Size Original-File-Name
    ================================================================================
    0. System BIOS 20000h(128.00K) 1350Ah(77.26K) N75N2L20.BIN
    1. XGROUP CODE 0BE10h(47.52K) 08208h(32.51K) awardext.rom
    2. ACPI table 04C94h(19.14K) 01C74h(7.11K) ACPITBL.BIN
    3. YGROUP ROM 056C0h(21.69K) 03790h(13.89K) awardeyt.rom
    4. GROUP ROM[ 0] 03DA0h(15.41K) 01C9Bh(7.15K) _EN_CODE.BIN
    5. OEM0 CODE 04060h(16.09K) 00CF5h(3.24K) BSMICODE.ROM
    6. PCI ROM[A] 10000h(64.00K) 077A9h(29.92K) 376.bin
    7. PCI ROM[B] 10000h(64.00K) 0739Ah(28.90K) 378.bin
    8. EPA LOGO 0124Ch(4.57K) 004E2h(1.22K) r6nored.bmp

Total compress code space = 34000h(208.00K)
    Total compressed code size = 324CBh(201.20K)
    Remain compress code space = 01B35h(6.80K)

** Micro Code Information **
    Update ID CPUID | Update ID CPUID | Update ID CPUID | Update ID CPUID
    ------------------+--------------------+--------------------+-------------------

Proszę o podpowiedź które elementy z biosu mogę usunąć ?
    (wydaje mi się że element 7 (7. PCI ROM[B] 10000h(64.00K) 0739Ah(28.90K) 378.bin) ale nie jestem pewien)

0
  • #11 17 Lis 2008 00:38
    gsm_virus

Kolego mateuszciupka ten BIOS co zaczynasz modyfikować to oryginał (zapisany z Twojej płyty gł.)?

Jeżeli tak to mogę podpowiedzieć że twoje "podejrzenia" są słuszne... z tego co widzę w opisach dla tej płyty, to na tej płycie nie ma zintegrowanego kontrolera SATA.
    A te dwa moduły to:
    {A} 376.bin -> FastTrak 376 v1.00.0.21 - Promise Technology
    {B} 378.bin -> FastTrak 378 v1.00.1.34 - Promise Technology

Na Twoim miejscu, pozbyłbym się modułu > [A] 376.bin - (opcja /PCI release),
    , a następnie w to miejsce wprowadził moduł VIA VT6421A czyli 6421V431.rom

0
  • #12 17 Lis 2008 10:18
    mateuszciupka
    Poziom 13  

:arrow: Dziękuje bardzo za pomoc koledze gsm_virus ;)
    Tak to oryginalny bios mojej płyty głównej
    Mam jeszcze pytanie skąd kolega ma taką tajemną wiedzę o modułach zapisanych w biosie, gdzie można takową znaleźć (internet, książki)?
    Szukałem na google ale nic ciekawego nie znalazłem (za bardzo nie wiedziałem czego szukać).
    Jeszcze raz dzięki

0
  • #13 18 Lis 2008 23:33
    gsm_virus

mateuszciupka napisał:
    skąd kolega ma taką tajemną wiedzę o modułach zapisanych w biosie
    Te informacje nie są tajne, tajemne i są zawarte w BIOS-ie. A co do zasobów mojej wiedzy, to na początku pomoc pochodziła od: wujka Google i cioci Yahoo. Szukanie dokumentacji itp. Następnie metodą prób i błędów przeprowadzałem na swoim komputerze dane modyfikacje, znajdywałem różnej maści programy - narzędzia ... uczyłem się na własnych błędach.
    A żeby nie robić "off topic" to mogę Tobie podpowiedzieć że każdy moduł da się wyodrębnić (extract) - również warty przypomnienia jest archiwizer LHA. Przeglądać zasoby możesz w dowolnym Hex edytorze.

PS. Do pozyskanej wiedzy najlepiej dochodzić samemu, bo "Jak się nie wywrócisz, to się nie nauczysz".

0
  • #14 25 Lis 2008 17:30
    vincent55
    Poziom 11  

witam
    Tez mam problem z brakiem miejsca w biosie płyty abit kd7. Bios kd7_ec.bin, jest to zgrany bios. Nie mam pojęcia czy mogę coś tu usunąć. Bardzo proszę o pomoc.
    Zamieszczam obrazek z informacjami podawanymi przez CBROM.

CBROM V2.07 (C)Award Software 2000 All Rights Reserved.

******** moibios.bin BIOS component ********

================================================================================
    0. System BIOS 20000h(128.00K) 13A9Dh(78.65K) KD7_EC.BIN
    1. XGROUP CODE 0BA90h(46.64K) 08284h(32.63K) awardext.rom
    2. CPU micro code 02800h(10.00K) 0169Bh(5.65K) CPUCODE.BIN
    3. ACPI table 03E63h(15.60K) 01754h(5.83K) ACPITBL.BIN
    4. EPA pattern 00642h(1.56K) 0022Bh(0.54K) AWARDEPA.BIN
    5. YGROUP ROM 043C0h(16.94K) 02CFFh(11.25K) awardeyt.rom
    6. GROUP ROM[ 0] 042E0h(16.72K) 01F25h(7.79K) _EN_CODE.BIN
    7. PCI driver[A] 0C000h(48.00K) 07225h(28.54K) bios372.234
    8. PCI driver[B] 0D800h(54.00K) 08353h(32.83K) 8233lan.bin

Total compress code space = 34000h(208.00K)
    Total compressed code size = 32ED7h(203.71K)
    Remain compress code space = 01129h(4.29K)

------------------+--------------------+--------------------+-------------------
    SLOT1 02 1632 | SLOT1 C6 0612 | SLOT1 C6 0616 | SLOT1 D2 0619

C:\BIOS\bios>

0
  • #15 25 Lis 2008 18:06
    Kolobos
    Spec od komputerów

Rozumiem, ze chcesz dodac nowy bios do kontrolera HPT 37x? Jezeli tak to usun wczesniej stary bios: 7. PCI driver[A] 0C000h(48.00K) 07225h(28.54K) bios372.234

0
  • #16 26 Lis 2008 00:20
    vincent55
    Poziom 11  

Sukces, ale taki bardziej połowiczny. Usunąłem PCI driver[A] wg. Twojej sugestii i dało się dołożyć bios kontrolera. Komputer wystartował mogłem wejść w ustawienia biosu kontrolera do którego mam wpiętą Barracudę 7200.11 ale nie jest to dysk z systemem. System mam na IDE. Niestety nie mogłem podnieść XP. Próby ustawienie staru w biosie płyty i kontrolera nic nie dały. Mogłem uruchomić system tylko po wyjęciu tego "super" kontrolera ze slotu PCI. Po wymianie biosu płyty na poprzedni mogę dalej prosić o pomoc :).

0
  • #17 26 Lis 2008 00:45
    Kolobos
    Spec od komputerów

Ten kontroler ide to jak zgaduje HPT72x, ktorego modul usunales tak? W takim wypadku nic poradzisz. W tym biosie nie ma juz miejsca i bez usuwa innych modulow nie da sie dodac biosu tego kontrolera.

Masz do wyboru usunac bios kontrolera ide:
    lub karte sieciowa:

Czy po ustawieniu w biosie bootowania na scsi komputer nie probuje startowac z kontrolera VT6421A ?

0
  • #18 26 Lis 2008 10:59
    Koyaanisqatsi
    Poziom 1  

Witam,

Płyta Gigabyte GA-7n400. Podobny problem z dodaniem modułu kontrolera i brakiem miejsca w biosie(7n400.bin have not enough space for adding ROM). Listing z cbrom182:

******** 7n400.bin BIOS component ********
    No. Item-Name Original Size Compressed Size Original-File-Name
    ==============================================
    0.System BIOS (128.00K) (76.11K) 7n400.BIN
    1.XGROUP CODE (54.52K) (37.22K) awardext.rom
    2.ACPI table (17.04K) (17.04K) ACPITBL.BIN
    3.EPA LOGO (5.64K) (0.76K) AwardBmp.bmp
    4.YGROUP ROM (25.19K) (16.41K) awardeyf.rom
    5.GROUP ROM [0] (22.84K) (9.40K) _EN_CODE.BIN
    6.PCI ROM [A] (52.00K) (31.41K) rtk_pxe.211
    7.OEM1 CODE (37.86K) (3.16K) BSMICODE.ROM
    8.OEM4 CODE (24.87) (12.21K) FINER.BIN
    9.OEM0 Code (7.79K) (5.88K) SBF.BIN

Total compress code space = (208.00K)
    Total compressed code size = (198.63K)
    Remain compress code space = (9.37K)

Proszę o wskazówkę który moduł można usunąć bez większych zmian w funkcjonalności płyty(zależy mi na zachowaniu kontrolera IDE).

0
  • #19 26 Lis 2008 11:50
    Kolobos
    Spec od komputerów

Ta plyta nie ma kontrolera ide, ktory ma wlasny bios, wiec to Cie nie dotyczy. Jedyne co u Ciebie mozna wyrzucic to bootrom karty sieciowej 6.PCI ROM [A] (52.00K) (31.41K) rtk_pxe.211, wtedy wystarczy miejsca na bios kontrolera. Karta sieciowa powinna dzialac bez bootromu ale sam tego nie testowalem.

0
  • #20 26 Lis 2008 12:44
    vincent55
    Poziom 11  

Kolobos napisał:
    Ten kontroler ide to jak zgaduje HPT72x, ktorego modul usunales tak? W takim wypadku nic poradzisz. W tym biosie nie ma juz miejsca i bez usuwa innych modulow nie da sie dodac biosu tego kontrolera.

Masz do wyboru usunac bios kontrolera ide:
    lub karte sieciowa:

Czy po ustawieniu w biosie bootowania na scsi komputer nie probuje startowac z kontrolera VT6421A ?

Niestety też nie startuje. Nawet wpięcie taśmy z dyskiem systemowym do kontrolera pod IDE nic nie dało. Nawet nie startował z dyskietki :(. Trochę miałem strachu, że nie będę mógł powrócić do starego biosu. I tak jak pisałem wcześniej komputer z przerobionym biosem ruszył po wyjęciu kontrolera i wpięciu taśmy pod IDE na płycie. Jak to się stało skoro usunąłem:
    może to nie był kontroler IDE?

0
  • #21 26 Lis 2008 12:54
    Kolobos
    Spec od komputerów

:arrow: vincent55
    Twoja plyta ma 2 zwykle porty IDE i dwa dodatkowe porty IDE obslugiwane przez kontroler HPT, ktory masz zintegrowany na plycie i to wlasnie od niego bios zostal usuniety: bios372.234. Dyski i napedy podlaczone do zwykle kontrolera IDE powinny dzialac dalej bez problemu.

0
  • #22 26 Lis 2008 13:40
    vincent55
    Poziom 11  

Teraz rozumiem dlaczego jednak wystartował. Tylko nie wiem dlaczego nie chciał startować z dysku IDE na płycie i podłączonym kontrolerem nawet jak na nim nie było żadnego dysku. Może to kwestia priorytetu, zamiana pozycji [A] z [B] np.?

0
  • #23 26 Lis 2008 13:52
    Kolobos
    Spec od komputerów

Czy po wgraniu biosu zresetowales cmos i sprawdziles poprawnosc ustawien? W szczegolnosci kolejnosc bootowania ustawiona w biosie?

0
  • #24 26 Lis 2008 14:32
    vincent55
    Poziom 11  

Cmos nie resetowałem ale zmieniałem kolejność bootowania. Nawet ustawienie start z dyskietki nic nie dało.
    Dałbym nawet sobie spokój, ale system przy każdym starcie odkrywa na nowo moją Barracude jako zwykły dysk nie SCSI i straszy, że nie zainstalował go prawidłowo.
    Po zaznaczeniu opcji "nie monituj ponownie" sytuacja się powtarza. Dostęp do dysku jest ok.
    Sterownik kontrolera to:
    VIA smartx raid kontroller(VT6421).
    Na innym sterowniku np.:
    VIA kontroller SCSi RAID (VT6421)
    dysk w menadżerze jest widoczny jako SCSI ale windows go nie widzi i nie mam do niego dostępu - chyba nie przyporządkowuje mu liter napęd (dysk ma trzy partycje).
    Przy automatycznym wybieraniu sterownika do kontrolera system z uporem maniaka przypisuje mu VIA VT3249 co kończy się ponownym restartem i nie możliwością podniesienia systemu.
    Muszę wtedy usunąć fizycznie dysk i odinstalować sterownik.

0
  • #25 06 Gru 2008 14:35
    sarna
    Poziom 24  

Witam, czy da sie flashować starsze biosy?? Mam płyte Shuttle HOT-649/661 która robiła za komputer do ściągania z torrenta (oczywiście linuxów i innego legalnego oprogramowania) postanowiłem wsadzić tam dysk na sate a że wpadł mi ten kontroler via w ręce to zabrałem sie za przeróbkę BIOSa. Przerobiłem go ale gdy chciałem załadować to komp przeszedł do idle, nic nie robił ale nie był zwieszony. awdflash mówił że mam czekać, pomyslałem że już po płycie ale płyta odpaliła po resecie.

0
  • #26 06 Gru 2008 14:50
    gsm_virus

sarna napisał:
    Przerobiłem go ale gdy chciałem załadować to komp przeszedł do idle, nic nie robił ale nie był zwieszony. awdflash mówił że mam czekać
    Czytałeś
    gsm_virus napisał:
    To forum, jak również i ja jako użytkownik nie ponoszę jakiejkolwiek odpowiedzialności za szkody spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem, błędami oprogramowania, brakiem wiedzy technicznej lub innych zdarzeń losowych powstałych w czasie dokonywanych zmian.
    Wgraj ponownie swój BIOS ze zrobionej wcześniej "kopii zapasowej" (mam nadzieję że zrobiłeś takową).
    Podeślij plik BIOS na forum (dodaj w załączniku), zobaczy się co da się zrobić.

0
  • #27 06 Gru 2008 22:43
    sarna
    Poziom 24  

gsm_virus napisał:
    sarna napisał:
    Przerobiłem go ale gdy chciałem załadować to komp przeszedł do idle, nic nie robił ale nie był zwieszony. awdflash mówił że mam czekać
    Czytałeś
    gsm_virus napisał:
    Wgraj ponownie swój BIOS ze zrobionej wcześniej "kopii zapasowej" (mam nadzieję że zrobiłeś takową).
    Podeślij plik BIOS na forum (dodaj w załączniku), zobaczy się co da się zrobić.

Tak czytałem, i nie mam do nikogo o nic żalu. Płyta ma stary bios gdyż nic sie nie zflashowało więc działa.BIOS.bin to stary bios ściągnięty z płyty. BIOS2.bin to ten zmodyfikowany

0
  • #28 22 Gru 2008 18:54
    Sanio2005
    Poziom 10  

Witam - proszę o pomoc mam ten sam problem, a posiadam płytę solteka 75frv -tu bios ma rozszerzenie .rom i co teraz?

C:\Documents and Settings\Tomek\Pulpit\artura\płyta główna\różne ver.biosu\75frv
    -ver 1.4>cbrom 75frv14.rom /d
    cbrom V1.82 [04/11/07] (C)Phoenix Technologies 2001-2007

******** 75frv14.rom BIOS component ********

0. System BIOS 2D9CF9E0h(747326.10000h(64.00K) ĘŽ┴ýĘű!śXšŐ↑íłäňPÔŁepęŽŕ
    Ë«¨łżr╗Š4¤_1↑Ě৊ô

Total compress code space = 30000h(192.00K)
    Total compressed code size = 10000h(64.00K)
    Remain compress code space = 20000h(128.00K)

W załączeniu bios w/w

0
  • #29 22 Gru 2008 19:00
    gsm_virus

Do kolegi Sanio2005 ; Wiesz że podobne "krzaczki" przy próbie modyfikacji cbrom-em, oznaczają błąd.
    A poza tym to płyta Soltek 75FRV ma BIOS AMI a nie Award :!:
    Więc proszę zastosować tą poradę w j.angielskim -> http://save-privacy.de/tut/VT6410.html
    Co do nawy pliku .ROM jak i .BIN , to są to nazy zamienne i możesz zmienić rozszerzenie pliku na jakie sobie tam życzysz.

Do kolegi sarna ; Czym wyciągałeś ten BIOS? Jakim programem się posłużyłeś?
    Poza tym zobacz jakie są dokładne oznaczenia na płycie głównej, bo można znaleźć oryginalny (może i nowszy) BIOS do niej tu przykład Shuttle Hot-661 v1 , v 2 i v3
    Bo w/w dwa pliki, które umieściłeś w swoim poprzednim poście, są dość dziwne (nie chcę mówić "uszkodzone" :D ).
    Mógł byś dla próby użyć UniFlash-a i znowu podać nowy plik zapisany dzięki Uniflash. Prosił bym o to.

0
  • #30 22 Gru 2008 19:46
    Sanio2005
    Poziom 10  

Mam problem z ściągnięciem biosu z płyty ponieważ nie mam jej w domu. w/w bios + te w załączniku ściągałem ze stronki ale czy były to ze strony producenta to nie pamiętam - mam tylko na dysku nagrane dwie ver do tej płyty to może ta druga będzie ok -jeśli nie to postaram się na jutro wszystko załatwić.

0
    Załączniki: