Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

vcr Panasonic F-55 - kłopot z głowicą

09 Wrz 2008 11:23 1773 4
  • Poziom 16  
    W moim F-55 głowica czasami zaczynała "wyć" jakby wpadała w wibracje. Obraz wtedy też się psuł. Po zdjęciu obudowy zauważyłem, że hałas dobiega z bębna głowicy a dokładnie z jej osi. Odkręciłem takie 3 śrubki typu torx (zaznaczone na zdjęciu)
    vcr Panasonic F-55 - kłopot z głowicą
    i zdjąłem ten okrągły "dekielek". Bęben wtedy "klapnął" i nie dał się kręcić. Pod "dekielkiem" było sucho - a po śladach widziałem, że powinno to być nasmarowane, bo kiedyś było. Niestety, po nasmarowaniu, założeniu dekielka i ponownym przykręceniu śrubeczek, jest dźwięk, nawet HiFi, ale zamiast obrazu - jeden śnieg. Próbowałem założyć bęben jeszcze wiele razy - nawet biorąc na wzór identyczny magnetowid i posługując się szczelinomierzem - z dokładnością do 0.05 mm - cały czas to samo. Szczelinomierzem najpierw zmierzyłem szczelinę pomiędzy częścią ruchomą i nieruchomą bębna (w dobrym magnetowidzie) potem starałem się jak najdokładniej odtworzyć wymiar w tym wadliwym. Niestety, bez powodzenia. Próby na różnych kasetach, nagrywanie, odtwarzanie. Materiał nagrany na wadliwym vcr jest tak samo sknocony przy odtwarzaniu na innym. Czyli nagrywanie też szwankuje. Oczywiście głowica była też czyszczona. Oglądana przez lupę nie jest uszkodzona - mówię o samych głowicach - a jak wygląda uszkodzona - wiem. Kiedyś dawno temu chciałem komuś "dokładnie" wyczyścić komuś głowicę i hm, potem trochę mnie to kosztowało :(
    Proszę o wskazówki, co to może być. I jeszcze pytanie - głowice mają już swoje lata i magnetowid w SP nie zawsze nagrywał dźwięk HiFi - czasami był bardzo "rwany". Czy w związku z tym wystarczy wymienić sam bęben z głowicami, czy też cały tzw drum - z napędem, hallotronem i innymi śmiesznymi urządzeniami. Bo w sumie kontakt z taśmą (zużycie) ma tylko powierzchnia części wirującej, więc to ona najbardziej się zużywa.
  • Poziom 18  
    Nawet jeżeli założyłbyś odwrotnie + zanieczyścił czytniki "coś" powinno być widoczne na obrazie.
    Jeżeli zdejmowałeś , jak piszesz -wielokrotnie to na lutach
    też chyba nie nawywijałeś.Spróbuj podstawić przedwzmacniacz z tego sprawnego.
  • Poziom 16  
    Ale co tam można odwrotnie założyć?
    I jeszcze jedno - po zdjęciu dekielka (będę już tak nazywał ten element trzymany trzema torxami) w osi na której całość sie kręci jest otworek o średnicy ok 0,5 mm - tak mi przyszło do głowy, czy tam np nie było jakiejś mini kuleczki, która spełnia role łożyska? Mogła mi gdzieś spaść i nawet bym nie zauważył - wielkość byłaby taka jak kulki z długopisu. Czy otworek jest po prostu "magazynem" na smar lub pozostałością po toczeniu?
    Poza tym wydaje mi się, że gdyby była to kwestia minimalnej niedokładności założenia, to dźwięku HiFi by nie było i powinno chyba odtworzyć nagrany już po operacji materiał.
  • Poziom 18  
    Tam niema kuleczek , a ustawienie dysku nigdy nie było krytyczne.Poprostu zakładałeś i dociągałeś śrubami.
    Dźwięk nie pochodzi z dysku , tylko z głowicy audio/control , chyba że to 6-ciogłowicowiec.
  • Poziom 16  
    Dźwięk pochodzi z dysku, bo to HiFi stereo :)
    Dlatego też dziwi mnie, że sound hula bez kłopotów, czyli głowica audio "trafia" w ścieżkę, a video ni ma.
    Nowy bęben można kupić za około 160 zł - ale tak czy owak jego TEŻ trzeba założyć prawidłowo. Więc zważywszy, ze to dość przyzwoity model, wymiana głowicy jest opłacalna, szczególnie, że trochę kaset mi zostało jeszcze :)
    Niniejszym, nadal proszę o pomoc.