Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nawijanie transformatora toroidalnego.

gilbert 09 Sep 2008 11:24 5727 5
 • #1
  gilbert
  Level 12  
  Witam, posiadam trafo toroidalne 2x24V. Chcę aby napięcie na wtórnym było większe, 2x35V. I tutaj pytanie, jak to poprawnie zrobić ? Czy przekrój drutu musi być taki sam czy może być trochę większy ?
 • Helpful post
  #2
  joozwa
  Level 31  
  Witaj
  Oblicz ilość zwojów, jaka w tym transformatorze przypada na 1V i dowiń proporcjonalnie więcej. Przekrój drutu może być nieco mniejszy, ale może być i identyczny, a nawet większy, chodzi o to, aby uzwojenie się zmieściło i żeby nie osiągnąć zbyt dużej gęstości prądu w uzwojeniu - najlepiej 3-4A/mm2 dla uzwojeń umieszczonych na wierzchu, choć w niektórych trafach jest więcej.
  Pozdrawiam
 • #3
  gilbert
  Level 12  
  Dzięki za odpowiedź. Jeszcze jedna sprawa, czy wyprowadzenia mogą "wychodzić" z przeciwnych stron(trafa) czy muszą być one jak najbliżej siebie ?(mam nadzieję że zrozumiałeś o co mi chodzi :)).
 • #4
  joozwa
  Level 31  
  W fabrycznie wykonywanych transformatorach wyprowadzenia blisko siebie to głównie kwestia estetyczna. Jeżeli nawijasz równo zwój przy zwoju i końcówki nie wyjdą Ci obok siebie, to nic nie powinno się złego stać. Bardziej zwróć uwagę na staranne izolowanie drutu zwłaszcza w miejscu dołączenia dodatkowych odcinków uzwojeń.
  Pozdrawiam
 • #5
  gilbert
  Level 12  
  Dzięki za pomoc. Jedno uzwojenie już gotowe. Mogłeś mnie ostrzec że nawijanie to zadanie dla wyjątkowo cierpliwych osób:D
 • #6
  User removed account
  User removed account