Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pionier u3 (u2 ?) - zaniki(fadingi) i inne problemy

09 Wrz 2008 16:21 4249 13
  • Poziom 10  
    Witam! Całkiem niedawno udało mi się przywrócić do życia Pioniera z 1956 r., który ostatnie kilkadziesiąt lat przeleżał na strychu. Wymieniłem cały przełącznik zakresów z cewkami obwodów wejściowych i oscylatora (z oryginalnych niewiele zostało), wstawiłem nowe, sprawdzone lampy, wymieniłem elektrolit przykręcony od góry do chassis. Sprawdziłem też ogólnie wszystkie połączenia, czy nie ma zwarć i czy wszystko się zgadza ze schematem, wyczyściłem podstawki lamp (kontaktem). Radio odbiera na wszystkich zakresach (oczywiście najlepiej wieczorem i w nocy), problem w tym, że na falach krótkich (tylko na krótkich) po złapaniu stacji głośność odbioru jest strasznie nierówna, niekiedy sygnał utrzymuje się na równym poziomie przez pół min. a potem stopniowo wycisza się i wzmacnia na przemian; równie dobrze może odbierać przez chwilę dobrze i nagle bardzo gwałtownie się wyciszyć, żeby później znów się pojawić (lub nie..) Czy to coś z automatyką przeciwzanikową ? (czy to to samo co ARW?)Czy jakiś detal z obwodu tej automatyki nie działa ? Tylko dlaczego np. na długich jest wszystko ok ? (Prog I odbiera bdb bez zaników) I jeszcze jedno pytanie: czy jeżeli skala nie zgadza się z odbieraną stacją, to czy zamiast strojenia heterodyny mogę po prostu poluzować śruby w bolcu kond. strojeniowego i ustawić wskaźnik skali w odpowiednie miejsce? Poniżej załączam schemat , który prawie zgadza się z moim Pionierem (prawie, bo jedyna różnica, to taka, że w moim radiu siódma noga UBL 21 łączy się z trzpieniem a szósta pozostaje wolna, na schemacie zaś - szósta łączy się z siódmą, ale to najbardziej pasujący schemat jaki udało mi się znaleźć) Proszę o pomoc, dodam jeszcze , że jestem początkujący i nie zrażajcie się jeżeli wyjadę z jakimś banalnym pytaniem.Z góry wielkie dzięki za ew. pomoc.
    pf
    Pionier u3 (u2 ?) - zaniki(fadingi) i inne problemy
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Na zakresie fal krótkich taki odbiór jest normalny. Co do zgodności fal na skali a w rzeczywistości to nie można stwierdzić bez obejrzenia odbiornika czy dostroić odbiornik do skali czy odwrotnie. Powinieneś tak zestroić odbiornik żeby na danym napisie na skali zgodnym ze stacją sygnał był najmocniejszy .

Dodano po 5 [minuty]:

Strojenie nie odbywa się o poluzowaniu śrub, tego nie ruszaj. Jeżeli jest to Pionier ze skalą poziomą to wystarczy wskazówkę na sznurku przesunąć w lewo lub prawo [dostosować do napisu na skali].
  • Pomocny post
    Specjalista-oldradio
    piotrfras napisał:
    Radio odbiera na wszystkich zakresach (oczywiście najlepiej wieczorem i w nocy), problem w tym, że na falach krótkich (tylko na krótkich) po złapaniu stacji głośność odbioru jest strasznie nierówna, niekiedy sygnał utrzymuje się na równym poziomie przez pół min. a potem stopniowo wycisza się i wzmacnia na przemian; równie dobrze może odbierać przez chwilę dobrze i nagle bardzo gwałtownie się wyciszyć, żeby później znów się pojawić (lub nie..)

Na falach krótkich to najzupełniej normalne, jest to jeden z powodów, dla których fale krótkie nigdy nie były powszechnie wykorzystywane w radiofonii.

piotrfras napisał:
    I jeszcze jedno pytanie: czy jeżeli skala nie zgadza się z odbieraną stacją, to czy zamiast strojenia heterodyny mogę po prostu poluzować śruby w bolcu kond. strojeniowego i ustawić wskaźnik skali w odpowiednie miejsce?

Nie ma po co. Dzisiaj nadają zupełnie inne stacje w niż w latach 50-tych. Pokrywa się chyba tylko Warszawa I na falach długich. Stroić powinieneś na zakres przestrajania, tak, aby radio w naturze odbierało w tym samym zakresie co na skali, czyli gdy ma odbierać np. fale średnie w zakresie 200 - 500 metrów to w skrajnych położeniach kondensatora powinny być odbierane właśnie te wartości. Dopiero potem wyregulować położenie mechaniczne wskaźnika skali. Poprawne strojenie radia wymaga dostępu do generatora sygnałowego, gdy go nie masz a radio gra, to zostaw je jak jest, zapewne uda ci się tylko pogorszyć sytuację.
  • Poziom 10  
    Panowie ,dzięki wielkie za oświecenie, zapytam jeszcze tylko, czy ze średnimi to też jest normalne ? bo część stacji na średnich ma również straszne zaniki. I jeszcze jedna sprawa: zauważyłem, że na krótkich odbiera bardzo dobrze z uziemieniem i na długiej - ośmiometrowej antenie z izolowanego kabla o średnicy 1 mm, wysoko rozwieszonej pod sufitem, jeżeli zaś odłączę uziemienie w momencie złapania stacji pojawia się równolegle brumienie; z długimi znów jest zupełnie odwrotnie, tzn. najlepiej odbierają na krótkiej - dwumetrowej antenie rzuconej niedbale na podłogę a uziemienie zwykle nic nie daje lub pogarsza odbiór ... Czemu tak się dzieje ? czy to normalne ? pf
  • Poziom 26  
    Nadajnik fal długich jest bardzo mocny [Tak zarządziła władza PRL.] i przy długiej antenie następuje przesterowanie sygnału. natomiast nadajniki fal srednich mają słabe nadajniki stąd dłuższa antena. Odbiór fal srednich porównywalny do krótkich, nadają tam jeszcze jakieś niedobitki.

Dodano po 1 [minuty]:

Jest to normalne.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    piotrfras napisał:
    Panowie ,dzięki wielkie za oświecenie, zapytam jeszcze tylko, czy ze średnimi to też jest normalne ? bo część stacji na średnich ma również straszne zaniki.

Na falach średnich ten efekt zazwyczaj występuje mniej intensywnie, tzn. fluktuacje poziomu sygnału są wolniejsze. Jest kilka przyczyn tych zjawisk. To co odbieramy na falach krótkich i średnich to głównie dalekie stacje, których fala dobiega do anteny różnymi drogami. Często są to fale odbite od jonosfery, a stan tej nieustannie się zmienia. Jednocześnie może docierać słaba fala przyziemna, lub fala która przebyła jeszcze inną drogę (np. została wielokrotnie odbita). To wszystko powoduje opisane wcześniej efekty. Sytuację może poprawić lepsza antena, jak również uziemienie.
  • Specjalista-oldradio
    piotrfras napisał:
    Panowie ,dzięki wielkie za oświecenie, zapytam jeszcze tylko, czy ze średnimi to też jest normalne ? bo część stacji na średnich ma również straszne zaniki. I jeszcze jedna sprawa: zauważyłem, że na krótkich odbiera bardzo dobrze z uziemieniem i na długiej - ośmiometrowej antenie z izolowanego kabla o średnicy 1 mm, wysoko rozwieszonej pod sufitem, jeżeli zaś odłączę uziemienie w momencie złapania stacji pojawia się równolegle brumienie; z długimi znów jest zupełnie odwrotnie, tzn. najlepiej odbierają na krótkiej - dwumetrowej antenie rzuconej niedbale na podłogę a uziemienie zwykle nic nie daje lub pogarsza odbiór ... Czemu tak się dzieje ? czy to normalne ? pf

Wszystkie opisane przez ciebie efekty są normalne. Brumienie na silnej stacji (zwłaszcza lokalnej długofalowej) może pojawiać się z powodu modulowania sygnału w.cz. zaindukowanego w przewodach zasilających prądem sieci (50Hz) na nieliniowości diody prostownika. w celu uniknięcia tego efektu równolegle do diod[y] prostowniczej jest montowany kondensator kilka - kilkanaście nF. Spróbuj też zasilić radio z filtra tłumiącego wszelkie zakłócenia z sieci.
  • Poziom 31  
    aktyp napisał:
    Nadajnik fal długich jest bardzo mocny [Tak zarządziła władza PRL.] i przy długiej antenie następuje przesterowanie sygnału. natomiast nadajniki fal srednich mają słabe nadajniki stąd dłuższa antena. Odbiór fal srednich porównywalny do krótkich, nadają tam jeszcze jakieś niedobitki.

Dodano po 1 [minuty]:

Jest to normalne.

Nadajnik I programu na falach długich był mocny kiedyś, teraz ten obecny z Solca Kujawskiego to jakaś porażka, poza granicami Polski praktycznie niesłyszalny, a i w Polsce w dużych miastach ginie w zakłóceniach. A czy na średnich na pewno pozostały niedobitki ? Polecam stronę http://www.polskaam.radiopolska.pl/.
  • Poziom 34  
    Takie odbiorniki stroi się z anteną -zrobiona solidnie -i stabilną
    oraz stałą.Ma ona pojemnóść i indukcyjność własną -stąd stałe parametry anteny i ustalone radio stanowią zespół odbiorczy.
    Opłaca go się zestroić -zacząć od zestrojęnia fal długich .
    Są czynne normalnie cały dzień. A potem trzeba zobaczyć, które fale
    i w jakim czasie działają .Z fal średnich to -począwszy od 1500 kHz
    idąc w lewo trafić można na kilka fal -po 20-tej- nadających w ciekawych językach .
    Info można znalxc w GOOGLE.Teraz obejrzałem info KRIS8888-jest super.

Dla porządku powiem ,że antena zewnętrzna jest/moze mieć / -w zależnośći od sytucji -związek z wyładowaniami burzowymi -i wymaga instalacji uziomu ....itd.itp.
  • Poziom 31  
    KaW napisał:
    Takie odbiorniki stroi się z anteną -zrobiona solidnie -i stabilną
    Opłaca go się zestroić -zacząć od zestrojęnia fal długich .

Wszelkie poradniki i instrukcje zalecają rozpocząć strojenie odbiornika od zakresu fal średnich. Oczywiscie najlepiej z użyciem generatora sygnałowego lub wobulatora. Na "słuch" w ciagu dnia moze byc faktycznie trudno dobrze zestroić radio na średnich.
  • Admin Grupy Retro
    Najlepsze warunki do dalekosiężnego odbioru, jak i strojenia, występują między godziną 23. a 4. - dotyczy fal długich i średnich. Krótkie dobrze są łapane w dzień, aczkolwiek wszędobylskie impulsówki skutecznie je zakłócają. Dobre warunki występują wieczorem, między 18. a 20.
  • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    kris8888 napisał:
    Nadajnik I programu na falach długich był mocny kiedyś, teraz ten obecny z Solca Kujawskiego to jakaś porażka, poza granicami Polski praktycznie niesłyszalny, a i w Polsce w dużych miastach ginie w zakłóceniach. A czy na średnich na pewno pozostały niedobitki ? Polecam stronę http://www.polskaam.radiopolska.pl/.

To nie problem nadajnika ale anteny.
    Maszt w Gąbinie był anteną półfalową - cechuje ją promieniowanie przyziemne - tj rozkład pola elektromagnetycznego preferuje wypromieniowanie energii poziomo do powierzchni ziemi.

Maszty ćwierćfalowe i krótsze będą promienować tzw falą przestrzenną to jest mówiąc potocznie w górę - w kosmos ....

Ponieważ fale długie kiepsko się odbijają od jonosfery to o zasięgu stacji długofalowej decydują fale promieniowane przyziemnie.

Anteny w Solcu Kujawski są OK ale dla zakresu średniofalowego gdzie nocny zasie ulega znacznemu powiększeniu na skutek odbicia do jonosfery.

W przypadku fal długich - większość mocy nadajnika służy do emisji audycji w kosmos.

Nawet 4 krotnie wiesz moc nadajnika 1PR w zdecydowanym stopniu nie wpłynie na zasięg nadajnika. Rodzaj anteny - owszem. Wysoki masz jest drogi - ale jak widać nikomu nie przeszkadza emitowanie fali w kosmos zamiast przyziemnie - po kilku latach koszt budowy masztu zwróciłby się w mniejszej mocy zasilnia dla uzyskania identycznego pokrycia...

Wysokość masztu w Gąbinie nie była objawem megalomanii jak powszechnie głosili ignoranci któzy po 1990 roku dorwali się władzy (czyt. koryta).

Dodano po 22 [minuty]:

stołek_-92 napisał:
    Najlepsze warunki do dalekosiężnego odbioru, jak i strojenia, występują między godziną 23. a 4. - dotyczy fal długich i średnich. Krótkie dobrze są łapane w dzień, aczkolwiek wszędobylskie impulsówki skutecznie je zakłócają. Dobre warunki występują wieczorem, między 18. a 20.

To nie impulsówki sa problemem. Największy śmietnik generują linie telefoniczne z powodu wprowadzenie sygnałów ADSL:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons...cy_plan.svg/340px-ADSL_frequency_plan.svg.png

Aby ADSL miało jakiś zasięg więc moc nadajnika w modenie jest spora.
    upload (mnie więcej pasmo podobne do ISDN) - to nadajnik w modemie użytkownika - moc stosunkowo nieduża. Pasmo download - to modem operatora - moc spora aby 1MHz dotarł do abonenta przez długie przewody telefoniczne.

Na drugim miejsce są BTS'y telefonii komórkowej - nikt sie tam nie bawi w fitrowanie napięcia zasilającego stopnie wyjściowe nadajników.
  • Poziom 31  
    studisat napisał:

Na drugim miejsce są BTS'y telefonii komórkowej - nikt sie tam nie bawi w fitrowanie napięcia zasilającego stopnie wyjściowe nadajników.

Tu się akurat mylisz, ponieważ zarówno zasilacze jak i profesjonalne siłownie prądu stałego zasilające stacje bazowe są tak skonstruowane, że żadne zakłócenia nie maja prawa przedostać się do i z sieci zasilającej. Znam dokładnie schemat modułów zasilających stacji bazowych jednego z producentów i uwierz mi, ze filtry przeciwzakłoceniowe nie wyglądają tam tak jak w zwykłym zasilaczu ATX od komputera:-).

Odnosnie zakłoceń od modemów ADSL o których piszesz to nie wiem, bo się na tym nie znam, ale cos w tym musi być, bo jak mój sąsiad włączy u siebie komputer z modemem telefonicznym ADSL to praktycznie nic na zakresie AM nie mogę już odebrać. Nie wiem tylko czy bardziej to wina jego komputera czy modemu. Mój włączony komputer jednak tak nie zakłóca.
  • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    kris8888 napisał:

Tu się akurat mylisz, ponieważ zarówno zasilacze jak i profesjonalne siłownie prądu stałego zasilające stacje bazowe są tak skonstruowane, że żadne zakłócenia nie maja prawa przedostać się do i z sieci zasilającej. Znam dokładnie schemat modułów zasilających stacji bazowych jednego z producentów i uwierz mi, ze filtry przeciwzakłoceniowe nie wyglądają tam tak jak w zwykłym zasilaczu ATX od komputera:-).

Ależ nie chodzi o przeodstawanie się zakłocen do sieci. Zakłócenia z
    zasilaczy przedostają się do anteny - a dokładniej przez obwody zasilania stopni wyjściowych mocy. To już przerabiali inni bardziej mądrzejsi ode mnie spece wyjadacze krótkofalowcy. Namierzali źródła zakłóceń i jakoś dziwnym trafem były to BTS'y....

Jednego z producentów OK - a operatorzy tną na kosztach.

Zresztą co tu mówić o BTS komórkowej telefonii. Niektóre nadajniki FM mają źle wyfiltrowane napięcie zasilania stopnia mocy - emitują nośną zmodulowaną zarówno FM sygnałem użytecznym jak i AM przydźwiękiem sieci. Nie przejmują się tym bowiem ogranicznik w odbiorniku usunie tę modulację AM.

/
    kris8888 napisał:

Odnosnie zakłoceń od modemów ADSL o których piszesz to nie wiem, bo się na tym nie znam...

A co tu się znać - masz podany podział pasma częstotliwości. Do tego długie przewody świetnie pełniące rolę anteny

Sam szukałem miejsca zakłóceń na AM w mieszkaniu. wierz mi że przewody energetyczne były daleko w tyle za liniami telefonicznymi (ADSL i ISDN), drugie miejsce to kineskop telewizora czy monitora komputerowego. Daleko w tyle przewody energetyczne. Komputery bardziej zakłócały UKF i zakres krótkofalowy niż fale średnie i długie.
    Szczególnie 100MHz jest uczulone na śmieci od komputera.
    Wyłączenie dwóch komputerów w niezauważalnym stopniu wpłynęło na poziom zakłóceń na zakresach fal średnich i długich - w niższym niż wyłączenie telewizora czy monitora komputerowego.