Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

M-ster, czyli zegarek z budzikiem+sterownik muzyki

ostry_18 09 Wrz 2008 16:59 7193 16
  • M-ster, czyli zegarek z budzikiem+sterownik muzyki

Projekt z założenia miał być sterownikiem do muzyki (stąd nazwa: M-ster) odtwarzanej z komputera (przez IR) zamkniętym w obudowę po starym tunerze. Gdzieś w tzw. międzyczasie odnalazłem w szpargałach pasującą płytkę z wyświetlaczem LED i odbiornikiem TSOP i to skusiło mnie do dodania tegoż wyświetlacza. Potem powstał projekt RTC na słynnym układzie philipsa PCFxxxx, łącza z komputerem po RS232 i cyfrowego potencjometra na układzie DS1882. Po wytrawieniu pierwszej płytki, zanim zacząłem lutowanie, nastąpiła zmiana układu RTC na Maximowy DS1338 z wbudowanym kwarcem i musiałem przeprojektować i wytrawić nową. Druga wersja doczekała się fajnych podświetlanych switchów z tme oraz budzika.

Teraz opis poszczególnych modułów.
    obudowa:
    Jak już wspomniałem jest to obudowa po starym tunerze RTV, która wymagała gruntownej renowacji. Otrzymałem ją w opłakanym stanie - bez tylnej ściany, z pogiętą górą i porysowanym przodem. Tył wypełniłem kawałkami innej obudowy, zaszpachlowałem, posprayowałem. Przód też został pomalowany. Oryginalna płytka wyświetlacza była ułamana - musiałem ją więc uzupełnić pustym laminatem

serce układu
    Jest nim procesor atmega64. Program jest napisany w bascomie i zajmuje około 20% pamięci. Prócz procesora na płytce znajdują się
    MAX232, ICL7660, NE5532 (dwie sztuki, jedna ogranicza sygnał wejściowy, druga służy jako wtórnik na wyjściu słuchawek) oraz DS1882 (cyfrowy potencjometr) i DS1338 (RTC). Obydwa układy DSxxxx są sterowane po I2C. RTC jest podtrzymany baterią litową 3V (widoczna na zdjęciach). Plusem tego układu nad słynnym PCF jest to, że nie wymaga żadnych diód w układzie podtrzymania - ma po prostu dwa wejścia zasilania - główne i bateryjne. Gdy wyłączy się zasilanie dane są podtrzymane z baterii, która jest automatycznie załączana.

wyświetlacze i peryferia
    Zastosowałem standardowe wyświetlacze LED ze wspólną anodą. Prócz tego urządzenie wyposażone jest w zewnętrzny czujnik temperatury na 1wire oraz buzzer do budzika.

działanie
    Po podłączeniu do prądu na wyświetlaczu pojawia się obecna godzina. Przyciskając przyciski można na chwilę wyświetlić datę lub temperaturę, lub ewentualnie godzinę budzika albo zaprogramować czas budzenia. W tym trybie (power off) jasność wyświetlacza i guzika zasilanie jest dopasowana do jasności otoczenia - im ciemniej w pokoju tym ciemniejszy wyświetlacz. (zastosowano fotorezystor, przetwornik adc i jeden kanał PWM). Po przytrzymaniu zasilania urządzenie przechodzi w tryb power on, wyświetlacz świeci na maksa, potencjometr jest aktywny a guziki głośniej i ciszej stają się aktywne (i do tego są podświetlone na czerwono, gdy sa naciśnięte)

RS232

Łącze pozwana na zaprogramowanie czasu/budzika/daty programem pod windows. Przy przekompilowaniu programu mikroprocesora jest także możliwość sterowania muzyką poprzez łącze i dedykowany program pod Win zamiast po IR.

Całościowy schemat urządzenia w praktyce nie istnieje, mogę ewentualnie wspomóc, przerysowując z moich bazgrołów interesujący kogoś fragment.
    Podobnie jest ze źródłem. Chcąc uniknąć szydery z tysiąca niepotrzebnych zmiennych itp :) raczej jestem skłonny udostępnić fragmenty lub poszczególne algorytmy niż całość.

W dobre ręce oddam także za darmo dwa egzemplarze DS1882 i jeden DS1338 - na tej zasadzie to w linkowanym poście. Aha, przy okazji posiadam do sprzednania jeden, nieużywany Atmega64. Za 15 złotych.

Raczej proszę o powstrzymanie się od uwag o bascomie i tego czemu nie w Cpp - po prostu na 2 miesiące przed całkowicie nie związanymi z elektroniką studiami nie miałem ani chęci ani potrzeby uczyć się poważniejszych języków. Proszę również o konstruktywne komentarze, te, typu 'daje 8/10' będę raportował.

Stara płytka, jeszcze z RTC w obudowie DIL:

M-ster, czyli zegarek z budzikiem+sterownik muzykiM-ster, czyli zegarek z budzikiem+sterownik muzykiM-ster, czyli zegarek z budzikiem+sterownik muzykiM-ster, czyli zegarek z budzikiem+sterownik muzykiM-ster, czyli zegarek z budzikiem+sterownik muzyki

Fajne!
  • #2 09 Wrz 2008 19:10
    KYLUkylu
    Poziom 9  

Jak byś przeczytał to byś wiedział
    "jest to obudowa po starym tunerze RTV"

• #3 09 Wrz 2008 19:34
    andrzej34
    Poziom 16  

Ładnie to wyszło :), ja bym naklejone "etykietki" na przednim panelu w miejscach docinań "przygasił" ciemnym flamastrem.
    Pozdrawiam.

• #4 09 Wrz 2008 19:50
    ostry_18
    Poziom 24  

raczek3 napisał:
    skąd wziąłeś obudowę, można by jeszcze dodać radio FM.

obudowę dostałem, o ile dobrze pamiętam, w pudle 'złomu elektronicznego' o jednego z forumowych wyjadaczy.

marfet napisał:
    daje 8/10 raportuj:|

nic w tym śmiesznego. po prostu nie życzę sobie bezsensownego nabijania postów. w myśl zasady: ' gdy nie masz nic sensownego do napisania, nie pisz nic'

• #5 09 Wrz 2008 20:47
    mlody_elektronik
    Poziom 27  

całkiem zgrabnie wykonany gadżet ;) mógłbyś podać typ przycisków użytych w projekcie z TME?

Pozdrawiam.

• #6 09 Wrz 2008 23:02
    ostry_18
    Poziom 24  

KS01-BL-13

• #7 09 Wrz 2008 23:25
    OldSkull
    Poziom 27  

Ładnie, tylko co z tym sterownikiem muzyki, bo nic nie napisałeś? W jaki sposób to zorganizowałeś? Bo z opisu wynika, że to jest raczej nowocześniejszy zegarek ;)

• #8 09 Wrz 2008 23:33
    Rafal_Pisz
    Poziom 12  

Cytat:
    Bardzo fajny i pożyteczny projekt, skąd wziąłeś obudowę, można by jeszcze dodać radio FM. Ale i tak jest ok. 9/10.
    Pozdrawiam

Dokładnie jest to obudowa po analogowym tunerze satelitarnym Amstrad SRX501

A co do projektu to bardzo fajny, no i ciekawe wykorzystanie nie przydatnego już w zasadzie tunera.

• #9 10 Wrz 2008 09:26
    ostry_18
    Poziom 24  

OldSkull napisał:
    Bo z opisu wynika, że to jest raczej nowocześniejszy zegarek ;)

W pewnym sensie masz rację ;)

Cytat:
    Ładnie, tylko co z tym sterownikiem muzyki, bo nic nie napisałeś? W jaki sposób to zorganizowałeś?

Generalnie jest tak, że z tyłu, do górnego złącza 9pin podłączam zewnętrzny czujnik temperatury i nadajnik IR. Po naciśnięciu każdego z trzech przycisków zaraz pod zegarkiem wysyłany jest kod RC5 - raczej dowolny, tak aby nie kolidować z wieżą ani z telewizorem. Kod jest interpretowany przez pracującego girdera - który steruje foobarem.
    Jest tez druga opcja, uruchamiana przez zmianę jednego bita w kodzie :) To w razie, gdyby urządzenie miało stać niedaleko komputera kiedyś (właściwie to zostało zaprojektowane już do nowego mieszkanka, i do końca nie wiem jak się tam urządzę). Po naciskaniu tych trzech przycisków M-ster wysyła jakieśtam symbole ASCII po RS232. W trayu siedzi program, który na bieżąco je odczytuje i róenież steruje programem muzycznym.

• #10 10 Wrz 2008 12:21
    parafka
    Poziom 20  

Cytat:
    W trayu siedzi program, który na bieżąco je odczytuje i róenież steruje programem muzycznym.

A co to za sofcik, sam pisałeś?

• #11 10 Wrz 2008 15:10
    plyszczarz86
    Poziom 10  

piszesz, ze sterujesz foobarem przez girdera. Do winampa są gotowe procedury tylko zaprogramować klawisze, a jak to jest z foobarem? ja steruje tak, ze na foobarze ustawiłem nietypowe skróty klawiszowe (zeby sie zabezpieczyć przed przypadkowym sterowaniem muzyką) i takie same kombinacje klawiszy podałem girderowi. Troche to okrężną drogą robione, ale działa. A jak ty komunikujesz girdera z foobarem?

• #12 10 Wrz 2008 15:23
    ostry_18
    Poziom 24  

parafka napisał:
    A co to za sofcik, sam pisałeś?

tak, sam

plyszczarz86 napisał:
    piszesz, ze sterujesz foobarem przez girdera. Do winampa są gotowe procedury tylko zaprogramować klawisze, a jak to jest z foobarem? ja steruje tak, ze (...) Troche to okrężną drogą robione, ale działa. A jak ty komunikujesz girdera z foobarem?

dokładnie tak samo jak ty. myślę że do foo też by się coś znalazło w stylu tych procedur winampa, ale raz, że nie miałem ochoty na poszukiwania, a dwa, że girder i tak u mnie działa bo steruje ponadto także zwykłym pilotem. takie 2 w 1 :)

• #13 10 Wrz 2008 16:39
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

nie chcialbym byc szczegolnie zlosliwy, ale to nie 'sterownik muzyki' tylko 'pilot'. nie czepiam sie [; po prostu precyzuje [;

4\/3!!

• #14 10 Wrz 2008 18:08
    parafka
    Poziom 20  

Czy ktoś widział w sieci połączenie Foobara z LCD graf.?
    Jakim softem to zczepić?

• #15 14 Wrz 2008 15:08
    vinetu_
    Poziom 12  

Jeśli możesz podziel się fragmentem obsługującym RS232.
    Dokładnie chodzi mi o program który siedzi w Tray i czeka na sygnał.

• #16 14 Wrz 2008 21:02
    ostry_18
    Poziom 24  

vinetu_ napisał:
    Dokładnie chodzi mi o program który siedzi w Tray i czeka na sygnał.

działa to tak:
    po naciśnięciu odpowiedniego przycisku bascom wysyła jakiś znak ASCII - praktycznie dowolny. Natomiast po stronie delphi "siedzi" działający timer, który co 100 ms wywołuje procedurę. Sprawdza ona otrzymany z portu COM znak - jeśli jest on równy z góry założonemu - wykonywana jest procedura - w moim przypadku emulacja naciśnięcia skrótu klawiszowego. Jeśli miałbyś jakieś pytania odnośnie fragmentów kodu - to napisz dokładnie które - wyślę na PW. Ostatecznie mogę Ci też wysłać całe źródło.

• #17 15 Wrz 2008 08:56
    vinetu_
    Poziom 12  

Miałem nadzieję że napisałeś program w C.
    W Delphi sprawa rozwiązuje się do kilku komponentów.

Tak na marginesie, możesz pomyśleć o władowaniu do środka flaków z radyjek po 4zł.
    Obsłużenie by nie było trudne bo przeważnie są tam dwa guziki i potencjometr głośności.
    Reszta to kwestia wyobraźni ;]