Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampy elektronowe- vttc problem

09 Wrz 2008 18:56 4899 8
  • Poziom 26  
    Witam mam 3 lampy i chciałbym się dowiedzieć co to za lampy, Są one ze starego TV, więcej informacji nie mam- kolega mi je dostarczył. Jedną lampę chyba odszyfrowałem z fotografii jest to PCL805 ale nie jestem pewien (ta środkowa) . Zamieszczam zdjęcia:

Ta osobna na zdjęciu ma takie wyprowadzenie u góry, nie licząc go ma 9 pinów- wyprowadzeń. Pewnie jest jako dioda prostownicza a może nie, nie jestem pewien. Lampa na zdjęciu rodzinnym ma 10 wyprowadzeń. Każda z nich ma średnicę ok. 20mm, dwie lampki od lewej strony mają po ok. 7 cm wysokości od czubka do miejsca gdzie wychodzą piny czy są wyprowadzenia. Ta z wyprowadzeniem u góry ma ok. 77-78mm Z tych lamp chciałbym wykonać VTTC ( Vacum tube tesla coil) Lampowa cewka tesli coś przypominającego http://www.portalnaukowy.edu.pl/teslalamp.htm Proszę o pomoc.

Jeszce raz proszę o pomoc .
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Witam.
    Ten typ lampy co podałeś to jest wzmacniacz mocy inaczej PCL 85.
    Jakbyś podał resztę oznaczeń lamp, to bym ci podał co to jest.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    lampa 10 nóżkowa to PFL200 /pentoda+ pentoda mocy/
    środkowa to pcl805 /trioda+ pentoda mocy/
    lampa z wyprowadzeniem u góry to PY88 /dioda WN/
    wszystkie mają prąd żarzenia 300mA.
    Produkowane przez POLAM
  • Poziom 26  
    I to jest odpowiedź :P Prąd żarzenia 300mA tylko ?! a jakie napięcie ? chodzi mi głównie o tę duopentodę. Na razie wpadłem na taki pomysł:

No dobrze vttc zbuduję na tej podwójnej pentodzie, jaki ma być prąd żarzenia i jakie napięcie ? Jakie napięcie możemy podać na tą lampę ? Obmyśliłem to w ten sposób ale patrząc na to wydaje mi się że lampka nie wytrzyma tego więc chyba powinienem zamiast robić 2X może wszystko równolegle połączyć ? tzn:

Pierwsza opcja:
    i druga, lampa jest niby małej mocy...

Więc jeżeli 2 pentody się różnią to nie zadziała żaden ze schematów ?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    A w pierwszym układzie po co zdublowałeś powielacz? Nie potrzeba. I lepiej zrób tak jak zaproponowałeś na drugim schemacie. Zresztą: http://www.stevehv.4hv.org/VTTCfaq.htm Jak znasz angielski to tu masz wszystko ładnie wytłumaczone. Co do siatki ekranującej, widziałem że łączą je bezpośrednio do sterującej, fakt to były lampy mocy, ale chyba nie będzie problemu i z tymi Twoimi lampami. Tylko jak mówię, w FAQ wszystko sobie policz według tamtych wzorów (nie obejdzie się bez datasheetu lampy elektronowe).

EDIT: Sprawdziłem dane tych lampek - zapomnij o nich, do VTTC się nie nadają kompletnie.
  • Poziom 26  
    szukam dalej lamp :P
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Kolego, lampa PFL 200 ma napięcie żarzenia 17V przy prądzie 300mA. Posiadam katalog lamp wydany w 1971r, gdzie są wszystkie charakterystyki tej lampy. Niestety, nie bardzo potrafię wkleić skany, ale jeśli ktoś jest zainteresowany, to prześlę na priva. Oczywiście w katalogu są również inne lampy stosowane w technice odbiorczej lat 70-tych.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    slu_1982 napisał:
    szukam dalej lamp :P
    To szukaj, a u mnie Ci ich wiela typów różnych... :D ... pytaj... :idea: