Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana Lasera CD KSS213D

Tomeknet 01 Mar 2004 13:27 7362 25
  • #1 01 Mar 2004 13:27
    Tomeknet
    Poziom 1  

Chciałbym wymienić samodzielnie laser w wieży SONY.
    Czy powinienem o czymś wiedzieć (pamiętać). Może ktoś z was już to robił.
    Czy wymaga on regulacji, na płytce znajduje się potencjometr, do czego on służy i jak go ustawić.

Tomek:)

0 25
  • #2 01 Mar 2004 14:44
    HOUSTON
    Poziom 16  

Przede wszystkim jak juz wstawisz nowy laser to usun z niego zwore zabezpieczajaca (kropla cyny laczaca dwa pola lutownicze). Nowy laser nie reguluje sie, bo powinien byc ustawiony fabrycznie (chociaz sa tacy, co twierdza, ze sie reguluje :(). I odzaluj dodatkowe 2,50zl i wymien tez wiazke lasera (16pin 65mm).

0
  • #3 01 Mar 2004 23:36
    sdzyx
    Poziom 17  

bo to prawda ze sie reguluje ale tedy jesli wstawisz z inna literką...

0
  • #4 03 Mar 2004 07:34
    HOUSTON
    Poziom 16  

sdzyx - masz na mysli np. 213C za 213E lub 213B? Tomeknet - nie bierz przykladu z takiego podejscia do napraw. Wlasnie wczoraj zamontowalem 213c za e i jakos nic nie trzeba bylo regulowac, a moze to zbieg okolicznosci? To mam szczescie :)

0
  • #5 03 Mar 2004 20:30
    bart1984
    Poziom 16  

te literki sa to kolrjne generacje laserow troche pozmieniane ale raczej jest to samo i ja sie nie spodkalem zeby po zamianie trzeba bylo regulowac a instrukcje znajdziesz w wyszukiwarce pod chaslem KSS-213 lub KSS-240 bylo baaaardzo duzo postow (SZUKAJ JEST U GORY W MENU)

BarT

0
  • #6 05 Mar 2004 20:29
    sdzyx
    Poziom 17  

to chyba jakies dziwne ... jesli po wymianie na inna literke nie chodzi a dopiero po idealnym ust prka chodzi poprawnie, a na laserze o tej samej literce chodzi...bardzo ciekawe wypowiedzi macie...

0
  • #7 05 Mar 2004 20:35
    D1C1
    Poziom 23  

Witam. Panowie tym PR się nie kręci (ustawia to producent). Ja wstawiam tylko KSS-213C i nic nigdg nie kręciłem.

0
  • #8 05 Mar 2004 20:48
    wojtek12345
    Poziom 23  

Kiedyś w ramach testów zamieniałem KSS213 B,C,D,E,F w jednym odtwarzaczu. Wszystkie pracowały poprawnie bez potrzeby jakichkolwiek regulacji.

0
  • #9 07 Mar 2004 19:13
    sdzyx
    Poziom 17  

owszem nie zawsze jest potrzebna regulacja..ale fakt jest taki ze wiekszosc bynajmniej moich przypadkow wymagala tego..ps Dariusz jak to sie nie kreci? wloz wkretak w potencjometr i sprobuj :P

0
  • #10 07 Mar 2004 19:36
    D1C1
    Poziom 23  

p.s. sdzyx zwiększając moc emisji lasera zmniejszasz jego żywotność.

0
  • #11 10 Mar 2004 00:19
    mumin66
    Poziom 11  

faktycznie, usun tylko zworkę (cyna) i to wszystko. Wymiana lasera to dość prosta czynność, nic nie musisz mierzyć, regulować. Najlepiej wstawić dokładnie ten sam modec, a z kss213D jest dość popularny, tani i nie powineneś mieć kłopotów ze zdobyciem.
    www.impelshop.com
    www.poltronic.com.pl
    www.radiohobby.com.pl

0
  • #12 10 Mar 2004 00:31
    darek kanik
    Poziom 14  

jesze ja cos napisze jestem pod wrazeniem jak mozna krecic nowymi laserami!!!to po co je wymieniac wystarczy stare wyczyscic i jazda pr kiem ale tak sie nie robi z reguły nie poprawia sie po producencie i nie piszcie komus kto wymienia pierwszy raz laser lub drugi o podkrecaniu go bo mu zaraz klient z tym przyjdzie z powrotem pozdrawiam darek

0
  • #13 10 Mar 2004 11:57
    pajc86
    Poziom 1  

ten potencjometr jest ustawiony na oscyloskopie i niewolno go ruszac

0
  • #14 10 Mar 2004 13:04
    Zbynia
    Poziom 31  

czasem trzeba wyregulować bo nie odczyta płyty
    odległość lasera od płyty jest tak mała że promień dotrze nawet jak będzie ledwo widzialny więc zwiększanie jego mocy nie ma sensu
    tym się reguluje skupienie soczewki
    co do liter przy oznaczeniach to nie chodzi o kolejne generacje (hehe) tylko o ich złącza i sygnały - nie zawsze można podmienić tym bardziej gdy b masz na wtyki z przewodami a c na taśme..........

pajc86 - gdybym nie ruszał peerką to bym w wieży nie słuchał cd od 5 lat............poprawka srednio co 2 lata bo słabo skupia i jakoś działa amoc mu nie spada.........
    wylutowałem nawet tą peerkę w jednym sprzęcie bo się rozleciała - efekt był taki że laser świecił ale soczewka się nie ruszyła..........

0
  • #15 10 Mar 2004 14:04
    HOUSTON
    Poziom 16  

[quote="Zbynia"]co do liter przy oznaczeniach to nie chodzi o kolejne generacje (hehe) tylko o ich złącza i sygnały - nie zawsze można podmienić tym bardziej gdy b masz na wtyki z przewodami a c na taśme...quote]
    mówimy o KSS213, a Ty o jakim laserze? któryś z nich ma inne gniazdo? a pisząc o regulacji lasera chyba nie masz na myśli nowego? może jest na tym forum ktoś z serwisu SONY i się wypowie na ten temat, bo widzę, że zabierają tu głos "fachowcy" od regulacji nowych laserów :)

0
  • #16 10 Mar 2004 15:23
    wojtek12345
    Poziom 23  

Gdyby przyjrzeć się schematowi czytnika KSS213 widać, że potencjometr włączony jest w układzie kontroli prądu lasera, i służy do regulacji tego prądu. Regulacja ostrości to zupełnie inna bajka. Fakt, że czasami delikatna korekcja prądu umożliwia jeszcze długie funkcjonowanie czytnika, wcale nie świadczy o tym, że trzeba nim kręcić, i zależy od konkretnego przypadku.

0
  • #17 10 Mar 2004 15:47
    Dr.Zepsuj
    Poziom 20  

witam
    ale tu gorąco
    oczywiscie ze mozna podmieniac lasery z roznymi literkami na koncu, nie zdarzyly mi sie kiedykolwiek klopoty. jesli po wlozeniu nowego beda problemy to trzeba szukac ich gdzie indziej - w kss213 np czesto powstają luzy na silniku co krecu plytą, jak sie rusza talerzykiem to czyc delikatne stuki. jak czuc to zalac oske kropla super glue a potem olejem i krecic do upadlego az klej wyschnie i sie wyrobi tuleja. Taki lekki luz i zaden laser nie pomoze. spotykalem sie tez z wyschnietymi elektrolitami i to byl powod awarii.

0
  • #18 10 Mar 2004 16:25
    Mietek Woźniak
    Poziom 17  

[quote="Zbynia"] z tego co wiem to wiązkę skupia ta soczewka na elektromagnesie i jej połozenie reguluje proc a nie pr-ka.

0
  • #19 10 Mar 2004 16:27
    robert klimowski
    Poziom 21  

szanowni koledzy peerek służy do regulacji mocy lasera i można sobie nim podjechać do właściwej mocy (jeśli laser jest zajechany), ale wyłącznie przy pomocy miernika mocy lasera.zwracam rónież uwagę na konieczność przesmarowania wałka posuwu pickupa. pomysł z kasowaniem luzu przy pomocy super glue jest głupi,lepiej wymienić motor

0
  • #20 10 Mar 2004 16:56
    HOUSTON
    Poziom 16  

widzę, że ktoś mnie jednak popiera :) mam ndzieję, że Tomeknet posłucha tej części forumowiczów i nie będzie "zabijał" sprzętu :)

0
  • #22 17 Mar 2004 14:42
    kreton
    Poziom 10  

Po wstawieniu nowego lasera niczego nie reguluj!!! Narazisz się tylko na niepotrzebne straty! Perk jest ustawiony fabrycznie za pomocą oscyloskopu.

0
  • #23 19 Mar 2004 15:37
    Fonon
    Poziom 11  

Drodzy Koledzy!
    Spór jaki toczycie jest dobry ponieważ dyskusja może doprowadzić w końcu do poprawnego rozwiązania.
    Faktem jest, potencjometr na głowicy laserowej służy do regulacji pradu diody laserowej. Ten prąd ustala producent i jest to prąd optymalny, przekroczenie jego wartości skraca żywotność lasera. Przy wymianie lasera czasami trzeba dokonać regulacji ale nie tym potencjometrem!!!
    Mając płytę CD z nagranymi błędami typu FOCUS i TRACKING oraz oscyloskop przeprowadzamamy (jeśli trzeba) korektę warunków pracy układów Tracking i Focus. Do tego służą potencjometry umieszczone w układzie elektroniki oznaczone opisem Tracking Offset, tracking Gain, Focus Gain.

0
  • #24 19 Mar 2004 23:24
    Zbynia
    Poziom 31  

hehehe
    houston mówię o odmianach tego lasera i spotkałem się z modelami na taśmę i na wtyki z przewodami...........
    co do regulacji prądu to kto wytłumaczy mi przesadzone podkręcenie objawiające się stukaniem soczewki o płytę???na pewno moc lasera tego nie powoduje to jedno - a drugie obniżcie o pół milimetra talerzyk i zobaczcie czy zadziała - po regulacji peerką zadziała napewno.............
    nie piszcie głupot bo jakoś tak robię od kliku lat i te kilkadziesiąt czytników działa i czyta bez problemu czy to komputerowe cdromy,nagrywarki,dvd czy też stacjonarne cd i dvd.............
    może se ktoś pomyśli że paplam głupoty ale od kilku lat u mnie się to prawdza w 100% więc nie czytam waszych głupkowatych wyczytanych z książek wypowiedzi - zważcie że wszystko się zmienia i taki artykuł może stracił waqżność 5 lat temu...............
    dłubanie przy cd to moje małe hobby i najważniejszą rzeczą jaką zauważyłem to to że kręcąc peerką powoduje się mniejsze lub większe wychylanie soczewki...............przez co łatwiej dobrze ustawić laser............
    jeśli jest inaczej to może ktoś to wyjaśni bo ja nie zauważyłem osłabienia lub wzmocnienia jego emisji..............

0
  • #25 21 Mar 2004 14:44
    Fonon
    Poziom 11  

Zbynia, oczywiście zgadzam się z tym że podkręcając moc lasera jesteśmy w stanie posłuchać sobie naszego CD troszkę dłużej. Ale peerek umieszczony na głowicy CD z pewnością nie służy do regulacji wychylenia soczewki. Nasze rozważania nie dotyczą kwestii kręcić czy nie sławetnym peerkiem, jeżeli to jest sprzęt Twój czy też zaprzyjaźninego kolegi (koleżanki) to owszem podkręcaj, ale jeżeli ma to być naprawa profesjonalna i komercyjna to wybacz ale takie działania są swego rodzaju partactwem.

0
  • #26 22 Mar 2004 10:08
    HOUSTON
    Poziom 16  

Zbynia - co Cię tak rozbawiło? Ja się nie śmieję z tego co Ty piszesz. To co piszę nie jest wypowiedzią wyczytaną z książek tylko ponad 10-letnim doświadczeniem w naprawie sprzętu. Dodam, że pomimo "przewalenia" potężnej ilości sprzętu nie spotkałem KSS213 z gniazdami innymi niż na taśmę. Może nie trafiłem na takie urządzenia jak Ty. I nie piszę, żeby w ogóle nie ruszać PR na laserze, aby przedłużyć jego działanie. Chodzi mi o nie kręcenie tym PR na nowym fabrycznie laserze. Na takim przeznaczonym na straty kręć sobie do bólu. Ale nie nazywaj takiego, jak to delikatnie nazwał Fonon - swojego rodzaju partactwa - profesjonalną naprawą.

0