Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analizator widma akustycznego

09 Wrz 2008 23:17 7177 9
  • Poziom 19  
    Jak przerobić ten układ
    mogę zbudować np.3 ale głównie o to chodzi żeby zrobić żeby jeden miernik pokazywał np. częstotliwość do niskich tonów 2 średnie tony i 3 wysokie tony
    Co muszę zmienić bo i tak chyba trzeba zbudować 3 takie układy dla każdego pasma osobno
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 16  
    Zrób 3 takie układy. Przed pierwszym zamontuj filtr dolnoprzepustowy do 300hz. Dla drugiego filtr środkowo przepustowy ok 1k a dla trzeciego górnoprzepustowy od ok 5-7k w górę. powinno być ok. chyba że masz kolorofon lub cos takiego i w miejsce żarówek wmontuj ten układ dopasowując napięcia wyjsciowe na żarówkach
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 31  
    Witam!

Tak jak Kolega wyżej napisał nie wystarczy tylko prostowanie sygnału. Musisz z widma akustycznego wydzielić określone częstotliwości (przy użyciu filtrów pasmowych - środkowoprzepustowych) i dopiero te sygnały prostować i podawać na wskaźniki. Więc nie chodzi Ci o wychyłowy wskaźnik mocy, ale o urządzenie, które się nazywa analizatorem widma akustycznego. Myślę, że od wskaźników wychyłowych lepsze będą wskaźniki na bargrafach ("słupki z diod LED"). W załączniku masz schemat ciekawego analizatora widma akustycznego 10 kanałowego, wykonanego przy użyciu popularnych układów scalonych (555, 4017, 4066, LM3915, TL084):

Pozdrawiam
    PS Powyższy układ robi takie bajery do wyboru jak: wyświetlanie "słupkowe", wyświetlanie "kreskowe", pamięć wartości maksymalnej, pamięć wartości chwilowej. Lepszej klasy sprzęty audio mają takie "coś" wbudowane na stałe.
  • Poziom 19  
    Może jakiś wykaz elementów do tego bo nie wszystkie są podane
  • Poziom 31  
    Witam!

Wszystko na schemacie jest dokładnie opisane. Masz nawet podane co robią poszczególne bloki. Schemat zamieściłem dla tego, że masz tam gotowe filtry pasmowe aktywne (tzw. żyratory - częstotliwości pasmowe filtrów są podane na schemacie), które możesz wykorzystać w swoim 3-kanałowym urządzeniu. Nie mniej, jeśli Ktoś będzie chciał skonstruować ten układ w całości, to dokładny opis zainteresowanym wyślę na e-maila (na "elce" nie mogę umieszczać całości tego opisu z wiadomych względów, opracowanie nie jest moje. Opis nie zawiera płytki PCB, a więc raczej nie dla początkujących). Info z prośbą o cały opis kierować do mnie na PW - nie pisać TEGO w temacie.

Pozdrawiam
    PS Jeśli chodzi o układy scalone to dla 10 kanałów potrzeba:

3 x TL084 (US 1, 2, 3 na schemacie)
    3 x CD4066 (US 4, 5, 6)
    1 x CD4017 (US 8 )
    1 x LM3915 (US 7)
    1 x NE555 (US 9)
    1 x 78L02 + 1 x ZTE2 (US10 z diodą stabilizacyjną ZTE2 - trudno dostępną - można zastąpić 78L02 + 3 x 1N4148, lub tylko 78L05, jeśli urządzenie nie będzie wykorzystywane jako przenośny przyrząd pomiarowy do badania głośników, kolumn i akustyki pomieszczeń, a będzie wbudowane na stałe do jakiegoś urządzenia audio. Zailanie urządzenia z baterii, akumulatorów, lub zasilacza 9-12V/200mA min.)

...i

100 LED 10 "słupków" po 10 LED (najlepsze będą mini-prostokątne LEDy, lub 10 szt. bargrafów LED 10-punktowych)

... no i trochę innych drobnych elementów (wszystko dokładnie opisane na schemacie).

:arrow: Vsad zmień tytuł tematu na: "Analizator widma akustycznego", to więcej zainteresowanych osób z tego skorzysta.

Przeszukaj również "elkę" pod kątem tematu: "analizator widma akustycznego" - jest tego trochę. ;-)
  • Poziom 19  
    Ciekawe ale oparty jest on na mikrofonie :cry:
    znalazłem ciekawy projekt ale robił ktoś go u nas na 28 słupkach ? Jak można liczyć takie filtry ?
  • Poziom 31  
    Witam!

Ten układ, który wkleiłem jest uniwersalny. Przełącznikiem S1 przełączasz żródło sygnału i zakres (pozycja S1/1 to mikrofon, a pozostałe to wejście z kabla ze zmianą zakresu - przecież na schemacie masz zaznaczone gniazda: do mikrofonu z dodatkowym przedwzmacniaczem US1a i gniazda z pominięciem tego przedwzmacniacza do kabla AUX IN). Podobny schemat analizatora tylko 8-kanałowego jest na elektrodzie (i trochę mniejsze możliwości oraz inne układy cyfrowe w multiplekserze przełączającym sygnały kanałowe).

Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Chodzi mi o liczenie takich filtrów jak sie je liczy ?
  • Poziom 31  
    Witam!

Liczenie i konstruowanie filtrów to jedno z podstawowych zagadnień techniki analogowej. Na pewno jest na ten temat sporo na "elektrodzie" i ogólnie w necie, a więc zakasać rękawy i do roboty - kłania się wyszukiwarka na "elce" i nie tylko (patrz również regulamin forum p.14).

Pozdrawiam