Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silniczek przy potencjometrze

lukas.gon 09 Wrz 2008 23:19 2371 8
 • #1 09 Wrz 2008 23:19
  lukas.gon
  Poziom 9  

  Witam!

  Chciałem sobie troszkę zmodernizować starszy wzmacniacz unitry aby działał na pilocik więc wymontowałem układ sterujący ze starego telewizora (neptuna m 547) i zamontowałem w nim. Włączanie i wyłączanie działa teraz chciałbym aby można było podgłaszać go z pilota.
  Napięcie jakie daje płytka z telewizora przy podgłaszaniu to od 1V do 5,4 i rośnie o jedną dziesiątą podczas podgłaszania przez pilot.
  I teraz mam pytanie jak to wmontować we wzmaka? myśle nad wpasowaniu silniczka do potencjometru ale jak zrobić aby co jedną dziesiątą volta silniczek ryszał:/ Dodam ze ten potencjometr nie przesuwa się płynnie tylko ma "przeskoki"

  Może ktoś robił coś podobnego albo ma pomysł na to:)

  PS. myślałem jeszcze o pobawieniu się starym woltomierzem wskazówkowym ale on nie będzie miał siły aby poruszyć potencjometrem:/
  czy może można jakoś zmodernizować to:D?

  Z góry dziękuje za odpowiedzi!
  Pozdrawiam!

  0 8
 • #2 10 Wrz 2008 02:13
  korrus666
  Poziom 40  

  Słabo to widzę i raczej prosto się chyba nie da. Osobiście widzę dwie możliwości.
  1. Zastosowanie mikrokontrolera, który mierzy napięcie na wyjściu ze sterownika TV i silnikiem krokowym obraca potencjometrem o kąt zależny od tego napięcia. Rozwiązanie trudne i wymagające znajomości programowania mikrokontrolerów.
  2. Zastosowanie układu ze sprzężeniem zwrotnym. Układ działa w ten sposób że dąży do wyrównania napięcia. Do osi obrotu podłączasz oprócz potencjometru głośności jeszcze jeden potencjometr. do tego prosty układ na kilku tranzystorach i obraza silnikiem o kąt zależny os napięcia na wejściu. Jak znajdę gdzieś taki schemacik lub sobie przypomnę jak wyglądał to podrzucę.

  0
 • #4 10 Wrz 2008 12:35
  lukas.gon
  Poziom 9  

  korrus666 bardzo bym był ci wdzięczny jak byś znalazła schemacik z drugiej propozycji. Mniej więcej kapuje o co ci chodzi ale jak to zmajstrować to nie bardzo:/
  Z góry dzięki.

  0
 • #5 10 Wrz 2008 13:30
  h jaworski
  Specjalista AGD

  ja to widzę inaczej z reguły układy sterujące potencjometrami działają w ten sposób że na 1 nogę układu podajesz 5v to silnik obraca się w lewo a na inną to w prawo z racji że siła głosu to wartość napięcia (w zastosowanym programatorze ) to całkiem bym ją odrzucił i wykorzystał sygnał kanału do regulacji siły głosu np. przyciskam 9 kanał to potencjometr robi się głośniej a 0 to ciszej sam tak robiłem jak przerabiałem swojego radmora .
  można też odrzucić opcję potencjometra i wykorzystać jakiś układ np tda1524 a w tedy można regulować dodatkowo barwę i balans jak taką mozliwość na twój programator

  0
 • #6 10 Wrz 2008 14:48
  korrus666
  Poziom 40  

  Tu masz pdf'a ze schematem który możesz wykorzystać.
  Do con3 podłączasz silnik z przekładnią który ma obracać potencjometr głośności oraz potencjometr P1. Do 3 pinu con2 podłączasz to co wychodzi ze sterownika TV i oczywiście łączysz masy tych układów ze sobą. Przy regulacji musisz się trochę pobawić.
  W miejsce R1 i R2 najlepiej daj potencjometry. Po podłączeniu całego układu i ustawieniu minimalnej głośności musisz tak wyregulować jednym z nich aby uzyskać położenie zerowe.

  0
 • #7 10 Wrz 2008 15:24
  h jaworski
  Specjalista AGD

  tylko po co robić coś co już jest .
  widać że na płytce już jest układ sterujący to po co robić 2 ?.
  widać że 1 i 4 to piny sterujące wystarczy teraz po te piny podłączyć pod odpowiednie wyjścia z programatora (ewentualnie dopasować poziom sygnałów) i po robocie

  0
 • #8 10 Wrz 2008 23:43
  korrus666
  Poziom 40  

  Tylko nie wziąłeś pod uwagę że:
  1. Kolega nie ma potencjometru z silnikiem.
  2. Nie wszystkie potencjometry z silnikami mają sterownik i trzeba dorobić układ z mostkiem H na tranzystorach żeby obracać silnikiem w obie strony.
  3. Nie wiemy dokładnie jak układ sterujący działa i czy ma wyjścia których można użyć w opisany przez Ciebie sposób.

  0
 • #9 07 Wrz 2011 23:22
  lukas.gon
  Poziom 9  

  Zamykam stary temat

  0