Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw do odbioru TVN analogowo z satelity

gohohgle 10 Wrz 2008 13:49 9517 30
  • #1 10 Wrz 2008 13:49
    gohohgle
    Poziom 9  

Witam Szanownych Elektrodowiczów,

Chciałbym założyć instalacje satelitarną do odbioru analogowego TVN. Podobno nie ma to przyszłości, ale czytam posty z ostatnich 2 lat w których jest to samo, że już za 2 miesiące, za pół roku będą wyłączać itd. Tylko, że u mnie w mieście to jedyny sposób odbioru TVN (temat płatnych platform odpada). W związku z tym mam parę pytań:

1. Jaki talerz kupić? (Rozmiar, rodzaj, itd.)
    2. Jaki konwerter kupić? Najlepiej żeby odbierał i cyfrowe i analogowe kanały. Dobrze, żeby można było odbierać z dwóch satelitów na raz (hot bird, astra). Nazywało się to chyba "zez", ale może jest coś innego teraz używane?
    3. Jaki kabel kupić, oczywiście pod kątem analogu patrząc?
    4. Jaki tuner? Analogowy, analogowo-cyfrowy? Z modulatorem czy bez? Słyszałem, że nie wszystkie analogowe modele działają z nowym transponderem TVNu? Co z tymi wyjściami LNB(?), jakie i ile ma ich być?

Pozdrawiam

0 29
  • #2 10 Wrz 2008 14:10
    zenon75
    Poziom 18  

AD1: talerz najlepiej 80-90 cm.Na mniejszym np.60 cm też będzie działać ale ze względu na analogowy przekaz będzie widać więcej "dropów"
    AD2:w tej chwili trochę trudno kupić konwerter inny niż Fullband.Jeżeli chcesz odbierać z Hotbirda i Astry to konwerter , którego potrzebujesz
    nazywa się monoblock.
    AD3:typowy kabel antenowy RG6U.
    AD4:do odbioru analogowego TVN potrzebujesz analogowego tunera.
    Z tym , że tuner musi obsługiwać rozszerzony zakres od 950do 2050 , lub lepiej do 2150.
    Nie wszystkie analogowe modele działają , a bierze się to stąd , że dzisiejszy konwerter nie wnikając w szczegóły "przesuwa" pasmo o 250Mhz.Obecne parametry TVN z Hotbirda 7A: 11 508 pol.V fonia 7.02-7.20 lub 6.65 . 1508+250=1758 ,stąd "zwykły" tuner o paśmie do 1750
    nie dałby rady o te 8Mhz.
    Wejście LNB wystarczy jedno.

0
  • #3 10 Wrz 2008 14:25
    Doominus
    Poziom 34  

1. Jaki talerz kupić? (Rozmiar, rodzaj, itd.)
    > średnica 90 cm
    2. Jaki konwerter kupić? Najlepiej żeby odbierał i cyfrowe i analogowe kanały. Dobrze, żeby można było odbierać z dwóch satelitów na raz (hot bird, astra).
    Nazywało się to chyba "zez", ale może jest coś innego teraz używane?
    Zez to 2 konwertery + disqc , używa się też monoblocka czyli połaczenie poprzedniego zestawu w jedną obudowę
    3. Jaki kabel kupić, oczywiście pod kątem analogu patrząc?
    >Jakiś lepszy (droższy)
    4. Jaki tuner? Analogowy, analogowo-cyfrowy? Z modulatorem czy bez? Słyszałem, że nie wszystkie analogowe modele działają z nowym transponderem TVNu? Co z tymi wyjściami LNB(?), jakie i ile ma ich być?

Modulator daje sygnał na zwykłe wejście antenowe , jesli tv nie ma euro albo czincz to szukaj dekodera z modulatorem.

Wyjście LNB to wyjście sygnału sat , raczej nie zwracaj uwagi bo jakbyś chciał mieć trugi dekoder to potrzebujesz konwertera twin.

0
  • #4 10 Wrz 2008 15:16
    pajo21
    Poziom 35  

Z tym monoblockiem lub zwykłym zezem na astrę przy użyciu disecqa to mogą być problemy.Mało tunerów analogowych obsługuje sygnał diseqc,jeżeli już to młodsze modele.

0
  • #6 10 Wrz 2008 17:34
    gohohgle
    Poziom 9  

Dziękuję za szybki odzew, mam jeszcze parę niejasności.

Nie ukrywam, że instalacja ta jest robiona z przyszłością, dla późniejszego cyfrowego odbioru FTA, dopytuje więc:
    1. Jedynym wyjściem odbioru na 2 satelity będzie więc monoblock?
    2. Wyczytałem gdzieś, że kabel antenowy do analogu ma być jak najlepszy ale widzę, że zwykły RG6U polecany.
    3. Jak połączyć cyfrowy tuner FTA, który byłby jakoś połączony z analogowym, więc prosiłbym o rozwinięcie tematu konwerterów twin i wyjść LNB?

0
  • #7 10 Wrz 2008 21:01
    LeDy
    Poziom 43  

zenon75 napisał:

AD3:typowy kabel antenowy RG6U.
    Od biedy można . Lepiej , przyszłościowo , dać przewód bardziej SAT np. WDXpek lub lepszy. RG- ok. 0.8 zł. WDX - ok. 1,6zł. Cena mówi o jakości.

0
  • #8 10 Wrz 2008 23:27
    Doominus
    Poziom 34  

gohohgle napisał:

3. Jak połączyć cyfrowy tuner FTA, który byłby jakoś połączony z analogowym, więc prosiłbym o rozwinięcie tematu konwerterów twin i wyjść LNB?

2 konwertery twin + disqc lub monoblock twin. Trzeba też będzie niezależnie od rozwiązania puścić dwa kable.

0
  • #9 11 Wrz 2008 01:16
    gohohgle
    Poziom 9  

Ale chodzi o to, że ja chcę jeden kabel tylko puścić. Chce tego monobloka założyć. Najwyżej będę kabel między tunerami przełączał. Można tak? Czy ten monoblok jest tylko na analogowy sygnał albo na cyfrowy odzielnie?

0
  • #10 11 Wrz 2008 03:28
    tomarex
    Poziom 24  

Witam.
    Może być jeden kabel i pojedynczy monoblok. Tylko poszukaj analoga z DiSEqC (zawsze jest takie logo na przednim panelu tunera analog.).
    Wtedy będziesz odbierał też z Astry ok 40 kanałów.
    Bez DiSEqC tylko z Hot-Bird.
    Rozwiązaniem jest też dokupienie generatora DiSEqC, ale to sie nie opłaca cenowo.
    Większość tunerów cyfrowych posiada tzw przelotkę konwerterową. Najczęściej nie ma konfliktów przy łączeniu w szereg. Wtedy można cyfrowym zmieniać satelity, a odbierać na analogu bez DiSEqC.
    A na kablu nie oszczędzaj. CTF113, Triset113, DG113.

0
  • #11 11 Wrz 2008 08:23
    Doominus
    Poziom 34  

gohohgle napisał:
    Ale chodzi o to, że ja chcę jeden kabel tylko puścić. Chce tego monobloka założyć. Najwyżej będę kabel między tunerami przełączał. Można tak? Czy ten monoblok jest tylko na analogowy sygnał albo na cyfrowy odzielnie?

Masz 2 TV pod jednym jesyt analog pod drugim cyfrowy ?
    Czy masz tylko jeden TV ; jeśli tak to potrzebujesz tylko tunera cyfrowego z mozliwością obsługi kart abonenckich (to tak na przyszłość ale chyba tylko dla C+ , do n i polsatu trzeba mieć ich dekoder)

0
  • #12 11 Wrz 2008 14:58
    gohohgle
    Poziom 9  

Mam 1 tv do którego chce podłączyć tuner analogowy żeby oglądać TVN, a w przyszłości dołączyć cyfrowy. Nie chce platform cyfrowych, tylko FTA analogowo + cyfrowo (przyszłość).

Czyli rozwiązaniem jest, jeśli dobrze rozumiem: pojedynczy monoblock (będzie odbierał i analog i cyfrę), dobry kabel oraz tuner analogowy z DiSEqC? W przyszłości jak będę miał cyfrowy tuner FTA, to podłączam go w szereg z analogiem i poprzez tzw przelotkę konwerterową oglądam cyfrowe i analogowe kanały bez problemu?

0
  • #13 11 Wrz 2008 15:34
    darekace
    Poziom 15  

Monoblocka potrzebujesz jesli chcesz ogladac Astre i HB.
    Jesli chcesz ogladac tylko z HB to mozesz kupic singla. Wtedy nawet DiseqC w analogu nie jest do niczego potrzebny. Tylko ze na HB w analogu sa juz 3 kanaly, w tym na szczescie TVN.

DiseqC w tunerze analogowym potrzebujezsz jesli chcesz ogladac z dwoch satelit.

Pozniej jak kupisz tuner cyfrowy, to podlaczysz go do konwertera. W tunerze cyfrowym bedziesz mial LNB OUT i wtedy do tego wyjscia podlaczysz analog. Jedynie trzeba pamiatac, ze aby wlaczyc jeden tuner, drugi trzeba wylaczyc.

TVN w analogu dosyc slaba ma jakosc. Dlatego wazne zeby miec minimum 80cm i bardzo dobre kable.

0
  • #14 11 Wrz 2008 16:45
    Doominus
    Poziom 34  

gohohgle napisał:
    to podłączam go w szereg z analogiem i poprzez tzw przelotkę konwerterową oglądam cyfrowe i analogowe kanały bez problemu?

Po co ? Jak będziesz miał cyfrowy to pozbędziesz się analoga. Nie wiem czy od razu nie lepiej jest kupić jakąś dobrą cyfrówkę.

0
  • #15 11 Wrz 2008 17:53
    zenon75
    Poziom 18  

Panowie koledzy temat postu to :Zestaw do odbioru TVN ANALOGOWO z satelity.To że pan kol.gohogle ma moim zdaniem trochę sprzeczne marzenia nie uwalnia nas od doradzania przedewszystkim w pierwotnym temacie , a wszystkie pomysły z gatunku "jak facetowi umilić życie na przyszłość" są tylko mile widzianym dodatkiem?
    Na dzień dzisiejszy tuner analogowy z obsługą DiSEqC.Kropka.Na przyszłość -ceny konwerterów i tunerów (głównie używanych) są tak niskie , że nasz kolega nie będzie miał najmniejszych kłopotów z zakupem. Kłopot ma teraz!

0
  • #16 11 Wrz 2008 18:18
    energo
    Poziom 13  

Zgadzam się z przedmówcą ;-)
    ja na początek proponuje ( później na "cyfre" zmieniasz tylko tuner)
    jakiś taki tuner analogowy ( w komisie ok 30-50 zł)
    przewód zwykły "koncentryk" 75 ohm
    talerz (czasza) ja polecałbym 90 cm ( czym większy talerz tym lepszy sygnał)
    konwerter jakiś uniwersalny w sklepach ok 35-60zł ( o jak najmniejszym tłumieniu)

0
  • #17 11 Wrz 2008 19:07
    ansat
    Poziom 25  

Kolega energo co to jest konwenter " o jak najmniejszym
    tłumieniu ".Dlaczego piszesz takie GŁUPOTY.

0
  • #18 11 Wrz 2008 21:47
    darekace
    Poziom 15  

Tuner analogowy kupuje sie tylko dla TVN. W wielu miejscach w Polsce nie ma TVN naziemnego. Zreszta to powod dla ktorego TVN nie wylacza jako jedyny sygnalu analogowego z HB. Niektorzy sugeruja ze @gohohgle nie stac na cyfrowy :) , ale przeciez dobry tuner cyfrowy to wydatek nie wiecej jak 250zl. Ja swego czasu tez zakupilem analoga, choc maialem bardzo dobry tuner cyfrowy. Narazie TVN mam na cyfrowym, ale lada dzien CP skonczy "promocje" i wtedy wlacze analoga.

Na Allegro analoga z Diseqc mozna dostac juz za 20zl z kosztami przesylki. Jeszcze tylko doradze, ze koniecznie szukac tunera z pilotem.

meloch napisał:
    Dajcie sobie spokój z zestawami analogowymi - niedługo mają wyłączyć nadawany analogowo TVN.

Skad masz takie informacje, moze znasz jakas date? Pytales w TVN? Juz kilka lat ludzie pisza to co ty, a TVN jak byl tak i jest. Jesli ktos nie ma naziemnego TVN to naprawde warto kupic stary tuner za 20zl.

0
  • #19 12 Wrz 2008 08:51
    meloch
    Poziom 29  

Dajcie sobie spokój z zestawami analogowymi - niedługo mają wyłączyć nadawany analogowo TVN.

0
  • #20 12 Wrz 2008 16:58
    energo
    Poziom 13  

Cytat:
    Kolega energo co to jest konwenter " o jak najmniejszym
    tłumieniu ".Dlaczego piszesz takie GŁUPOTY.

Fakt przyznaje się do błędu konwerter a nie konwenter ale o tłumieniu sygnału w konwerterze (już poprawnie) kolega chyba coś niecoś słyszał ...

0
  • #21 12 Wrz 2008 17:07
    pajo21
    Poziom 35  

NIe ma czegoś takiego jak tłumienie sygnału w konwerterze.
    Konwerter ma co najwyżej parametr zwany współczynnikiem szumów i im ten parametr jest mniejszy tym lepiej.Tylko że to co podają niektórzy producenci można między bajki włożyć.

0
  • #22 15 Wrz 2008 15:07
    michcio
    Specjalista elektryk

Ostatnio była konferencja "n" i podali, że analogowy TVN zostanie w bardzo krótkim czasie wyłączony.

0
  • #23 15 Wrz 2008 18:36
    gohohgle
    Poziom 9  

Może jakieś bliższe info o tej konferencji, jakaś stronka, czy kolejna plotka?

0
  • #24 15 Wrz 2008 18:43
    Doominus
    Poziom 34  

Nic oficjalnego niema.
    Jakby jednak co w tv sat lub w kurierze sat powinni coś napisać.

0
  • #25 16 Wrz 2008 15:19
    michcio
    Specjalista elektryk

Właśnie przetoczyło się to w artykule na Sat kurierze o konferencji n.

0
  • #26 22 Wrz 2008 13:57
    gohohgle
    Poziom 9  

Czy tuner analogowy bez obsługi diseqc będzie działał z pojedynczym Monoblockiem?

0
  • #27 22 Wrz 2008 14:32
    michcio
    Specjalista elektryk

Teoretycznie to powinien, jeśli satelita z którego będziemy chcieli odbierać analog będzie na konwerterze nr 1, ale praktycznie to nie musi...

0
  • #28 22 Wrz 2008 16:57
    Doominus
    Poziom 34  

gohohgle napisał:
    Czy tuner analogowy bez obsługi diseqc będzie działał z pojedynczym Monoblockiem?

Nie rozumie zasadności zakupu Monoblocka w tym celu.
    Przestaw po prostu antenę na astre.

0
  • #29 23 Wrz 2008 00:56
    gohohgle
    Poziom 9  

Chodzi o to, że jak kupie cyfrowy dekoder, żeby się już nie bawić w montowanie nowego konwertera. Chodzi mi tylko o łapanie jednej stacji na HB dla analoga.

0
  • #30 23 Wrz 2008 08:21
    darekace
    Poziom 15  

To kup juz teraz tuner cyfrowy. Wtedy analog nie musi miec DiseqC, choc takie uzywanie bedzie mniej wygodne. Do monoblocka podlaczysz cyfrowy a do tunera cyfrowego (LNB OUT) podlaczysz analog. Kazdy cyfrowy ma DiseqC i to nim bedziesz zmienial Astre na HB (lub odwrotnie). Jak se zmienisz na HB wtedy wylaczysz cyfrowy tuner i wlaczysz analog. Poprostu jesli wylaczysz cyftowy na kanale z HB to na analogu obejrzysz HB, jesli cyfrowy wylaczysz na Astrze to analog tez bedzie na Astrze.

Jesli bys mial analoga z DiseqC to wtedy przed jego wlaczeniem nie musialbys zmieniac Astry na HB w tunerze cyfrowym.

Jesli podlaczysz analoga bez DiseqC do monoblocka, to moze on odbierac z Astry. U mnie monoblock jako port 1 ma Astre wlasnie. Poniewaz nie bedziesz mial jeszcze tunera cyfrowego z DiseqC (ktorym bys ewentualnie zmienil satelite) , wiec okaze sie ze tylko Astry obejrzysz. Tak przypuszczam, bo nie sprawdzalem.

Trzy rozwiazania, ktore przychodza mi do glowy to: 1. Zakup analoga z DiseqC + monoblock (najlepsze rozwiazanie), 2.zakup analoga bez DiseqC + zwykly pojedynczy konwerter 3.zakup analoga bez DiseqC+ cyfrowego z DiseqC + monoblocka (wtedy zmienialbys satelity tak jak napisalem wyzej)

0
  Szukaj w 5mln produktów