Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie, mgła, lasery

bass98 13 Sie 2004 10:59 62294 338
  • #241 13 Sie 2004 10:59
    mąci
    Poziom 15  

Strobol działa :D
    Wymieniłem żarówkę i potencjometr i wszystko gra.Potencjometr wymieniłemdlatego bo był trochę nadpalony i nie miał tyle ile miał mieć!

A co do ostatniego postu to się zgadzm całkowicie,jestem tutaj niedługo a bardzo mi się podoba,chyba to jest najlepsza strona o takiej tematyce.
    Jest zaczepista!!! :wink:

• #242 13 Sie 2004 16:46
    McAron_12
    Poziom 11  

mąci napisał:
    Dzięki!
    Mam mały problem zbudowałem sobie coolstoboskop(chyba nawet jest na tej stronie).Nawet był on gdyby nie popewnym czasie coś się stało.Gdy pochodzi chwilkę zaczna migać nieregularnie z przerwami,wymieniłem transformatorek i znowu chodził! dobrze i znów mu coś się stało?Czy może to być wina tego że zastosowałem potencjometr 1Mohm? Pomóżcie mi!!

:roll: czyzbym mial podobny problem... :roll: moj stroboskop podobnie mruga chwile dobrze, jasno w rytm basu lub samoczynnie :) ale tylko chwile, a po chwili w zarniku tak sobie tylko psztyka... czasem mrygnie... :roll: i nie mam pojecia co moze dolegac :(

• #243 13 Sie 2004 23:08
    No name
    Poziom 21  

kondensatory moga byc juz wyschniete i raz zalapia a raz nie

• #244 16 Sie 2004 12:05
    mąci
    Poziom 15  

Myślę że to nie wina kondensatorów,bo próbowałem z różnymi i efekt był taki sam.Dopiero po wymianie żarówki na nową i potencjometru zadziałał dobrze.Więc spróbuj wymienić żarówe i może zadziała!

W cześniej na forum była pokazana fotka fajnego efektu dyskotekowego,chodzi mi o te zielone promienie.Jestem ciekawy czy można go uzyskać za pomocą światła żarówki i jak.Jestem tym bardzo zainteresowany.W jaki to najprostszy sposób można uzyskąć.Proszę o pomoc z góry dzięki!
    POZDRO!
    NARKA

• #246 16 Sie 2004 21:57
    amino
    Poziom 17  

mąci napisał:

W cześniej na forum była pokazana fotka fajnego efektu dyskotekowego,chodzi mi o te zielone promienie.Jestem ciekawy czy można go uzyskać za pomocą światła żarówki i jak.Jestem tym bardzo zainteresowany.W jaki to najprostszy sposób można uzyskąć.

Jeżeli chodzi o efekt przy moim opisie to jest on wykonany zielonym laserem 532nm/40mW i napewno nie da rady czegoś takiego wykonać światłem żarówki. :lol:

• #248 17 Sie 2004 16:22
    amino
    Poziom 17  

gretzky napisał:
    wiem że jest jeden efekt z wykorzystaniem dosć mocnej żarówki ok 600W który emituje efekty laserowe.

Powinno być "imituje", bo w żarówce nie następuje akcja laserowa, dlatego też nie można tego nazwać laserem.

• #249 18 Sie 2004 16:01
    mąci
    Poziom 15  

amino napisał:

Jeżeli chodzi o efekt przy moim opisie to jest on wykonany zielonym laserem 532nm/40mW i napewno nie da rady czegoś takiego wykonać światłem żarówki. :lol:

Chodzi mi o efekt przy opisie basa98.To nie można go wykonać za pomocą żarówki?A te efekty powyżej też są spoko.Może by ktoś mi przybliżył budowę i konstrukcje takich bajerów? :sm33: Zamierzam sobie coś zrobić,jakiś jeden efekt, ale mam mało szczegułów budowy tych efektów! NARA :sm32:

• #250 18 Sie 2004 18:45
    amino
    Poziom 17  

Poczytaj sobie poprzednie moje posty i posty kolegi VSS. Projektor do tych efektów opisaliśmy na forum Elektrody (Popelscan)

• #251 20 Sie 2004 01:23
    rokoko
    Poziom 20  

Ostatnio widzialem wytwornice mgly ale do oczek wodnych.... i o dziwo nie bylo tam zadnego plynu ani niczego takiego. Gosc z obslugi powiedzial, ze mgle wytwarzaja metalowe membrny, ktore drgaja z W.CZ. Bajer swietny... szkoda ze kosztuje prawie 800zl. Jak moznaby cos takiego samemu zbudowac?? Z zewnatrz wygladalo to tak, ze byly 3 metalowe membranki, ktore po zanurzeniu w wodzie wytwarzaly mgle i dodatkowo delikatnie "pluly woda". Przemyslcie ten temat.... DZIEKI

• #252 21 Sie 2004 14:46
    McAron_12
    Poziom 11  

hmm.. ostatnio bylem na dyskotece i uwaznie sie przyjzalem dzialaniu tamtego BIG stroboskopu... i tak mysle ze tam musi byc zastosowana jakas bateria kondensatorow skoro on praktycznie momentami caly czas swieci... jak idzie mocniejszy bass w malych odstepach czasu to strobol praktycznie nie gasnie... a chocby jaki kondesator tam nie byl to tak szybko napewno by sie nie naladowal... i w sumie takie cos mozna by bylo wykabinowac a najlepiej dorwac schemat jakiegos profesionalnego stroba dyskotekowego...

• #253 21 Sie 2004 16:39
    gretzky
    Poziom 21  

jest już chyba 3 schematy na elektrodze zwiazane ze stroboskopem od 1500-3000W wystarczy poszukać. Jeden z postów jest w dziale Efekty wizualne

• #254 22 Sie 2004 06:44
    MuNiO
    Poziom 26  

McAron_12 napisał:

zasilany prosto z sieci, brak bateri kondesatorow

• #255 25 Sie 2004 15:08
    mąci
    Poziom 15  

amino napisał:
    Poczytaj sobie poprzednie moje posty i posty kolegi VSS. Projektor do tych efektów opisaliśmy na forum Elektrody (Popelscan)

A taki efekt można tym uzyskać?

• #256 25 Sie 2004 17:51
    Ciaptak
    Poziom 14  

hmm a moze by tak tylko zrobic na filtrze do par 36??
    nakleic kilka lusterek.
    malych
    taka wklesla kula niby.
    dowalisz to do jakiegos silniczka, zeby sie poruszalo,
    i bedziesz mial takie promienie w powietrzu, raczej gorzej bedzie z zielonym laserem. bo ja nie wiem skad zalatwic

a taki efekt pewnie zrobisz......

• #257 26 Sie 2004 00:08
    adikbo
    Poziom 25  

Do problemu dymiarki można podejśc jeszcze w inny niecodzienny sposób: mianowicie wystarczy wrzucic suchy lód do pojemnika z wodą. Mgły będzie pod dostatkiem. Lepsze to niż nic. Polecam w sytuacjach awaryjnych (spalona wytwornica albo podobne). Metoda nieco chałupnicza ale zawsze coś jest.

• #258 26 Sie 2004 08:04
    Eru
    Poziom 13  

mąci napisał:
    amino napisał:

A taki efekt można tym uzyskać?

Oczywiscie:robisz poprzeczną linię lecz nie idealną, taka troche zfalowaną
    o ostrych kontach i masz taki efekt.

• #259 26 Sie 2004 23:31
    amino
    Poziom 17  

Łatwiej to zrobić w następujacy sposób: na oś silniczka przyklejasz lusterko pionowo (równolegle do osi). Podajesz na silnik zasilanie. Świecąc laserem w lusterko uzyskujesz linię poziomą (zależy jak masz w danej chwili ustawiony silnik). Aby uzyskac efekt kilkunastu lini poprostu taktujesz laser przebiegiem prostokątnym o zmiennej czestotliwości i wypełnieniu. To wszystko.

• #260 26 Sie 2004 23:36
    amino
    Poziom 17  

Skąd zdobyć zielony laser...? Kupić :) poszukaj na E-bay. Można także sprowadzić z zagranicy. niestey cena jest dość wysoka w obu przypadkach. Ten przy moim opisie to 40mW i kosztuje około 1000zł bez zasilacza.

• #261 27 Sie 2004 11:45
    mąci
    Poziom 15  

amino napisał:
    Łatwiej to zrobić w następujacy sposób: na oś silniczka przyklejasz lusterko pionowo (równolegle do osi). Podajesz na silnik zasilanie. Świecąc laserem w lusterko uzyskujesz linię poziomą (zależy jak masz w danej chwili ustawiony silnik). Aby uzyskac efekt kilkunastu lini poprostu taktujesz laser przebiegiem prostokątnym o zmiennej czestotliwości i wypełnieniu. To wszystko.

Tu na forum chyba ktoś pisał ze można swiatło lasera podać na szkło optyczne rozdzielające wiązkę lasera.Tylko jest jeden problem,jeżeli ja zastosuje laser (niekoniecznie zielony) to chyba nie będę miał możliwości zmiany barwy tych smug. Ja chciałbym to zrobić ale ze swiatłem żarówki, aby potem za pomoćą filtrów można było zmieniać kolory! :P Bo światła żarówki nie darady się rozczepić za pomocą tego szkła (tak przynajmniej mi sie zdaje, bo nigdy tego nie próbowałem) Jak ktoś będzie miał jakiś dobry pomysł to niech napisze!
    POZDRO!!! :D

• #262 27 Sie 2004 14:19
    amino
    Poziom 17  

Cytat:
    Tu na forum chyba ktoś pisał ze można swiatło lasera podać na szkło optyczne rozdzielające wiązkę lasera.Tylko jest jeden problem,jeżeli ja zastosuje laser (niekoniecznie zielony) to chyba nie będę miał możliwości zmiany barwy tych smug. Ja chciałbym to zrobić ale ze swiatłem żarówki, aby potem za pomoćą filtrów można było zmieniać kolory! :P Bo światła żarówki nie darady się rozczepić za pomocą tego szkła (tak przynajmniej mi się zdaje, bo nigdy tego nie próbowałem) Jak ktoś będzie miał jakiś dobry pomysł to niech napisze!
    POZDRO!!! :D

To szkło to siatka dyfrakcyjna. Koloru wiązki lasera nie da się zmienić poprzez barwne filtry.

• #263 27 Sie 2004 19:54
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

wypadąło by to jeszc esynchronizowac z silnikiem, bo promyki nie beda "stabilne"

• #264 27 Sie 2004 21:44
    amino
    Poziom 17  

bolek napisał:
    wypadąło by to jeszc esynchronizowac z silnikiem, bo promyki nie beda "stabilne"

Z synchronizacją nie ma problemu. Wystarczy zastosować jakiś enkoder na oś silnika albo poprostu hallotron. Można także zastosowac wiatraczek od PC'ta (musi mieć wyjście kontroli obrotów). To wszystko podpiąć pod np.: 89c2051 i jakiś prosty sofcik np. w Bascom'ie i jazda na maxa. Robiłem coś takiego i bardzo ładnie chodziło.

• #265 28 Sie 2004 15:09
    bolek

dodam jescze że na "zamówienie" nieco zmieniłem mój projekt z EdW, laser był sterowany z NE555- częstotliwosć i wypełnienie. Byłem miło zaskoczony. jak dla mnie to brak synchronizacji wywołał dodatkowe ciekawe efekty. wygladało to jakby po krawędziach figur "łaziły" węże. stabilnosć silników i generatora do modulacji lasera była na tyle dobra, że bez problemu można było z synchronizoać całoś i uzyskać efekt statyczny. Polecam zabawe. a jeśli ktoś chce TYLKO uzyskać efekt pokazany na fotce to sugeruje najprostrze rozwiazanie to udać sie na szrot i zdobyć silniczek do naświetlania wałka (drukarka, ksero)- jest tam wszystko, najczęsciej jako osobny moduł miesczący sie w dłoni. Od sterowania silnikiem do układów optycznych

dużo osób pisało by sie na DPSSy 532nm, ok 15mW za cene 400-500zł?- wszytsko wskazuje że za niedługo bede miał dostęp :) (jak by co to pisac na PW)

• #266 29 Sie 2004 01:33
    amino
    Poziom 17  

bolek napisał:
    dodam jescze że na "zamówienie" nieco zmieniłem mój projekt z EdW, laser był sterowany z NE555- częstotliwosć i wypełnienie. Byłem miło zaskoczony. jak dla mnie to brak synchronizacji wywołał dodatkowe ciekawe efekty. wygladało to jakby po krawędziach figur "łaziły" węże. stabilnosć silników i generatora do modulacji lasera była na tyle dobra, że bez problemu można było z synchronizoać całoś i uzyskać efekt statyczny. Polecam zabawe.

Artur(VSS)! Kiedy myśmy to robili.... stare dobre czasy... a ludzie myślą, że odkrycia robią .:)

• #267 29 Sie 2004 07:05
    bolek

a kiedy ja to robiłem?....
    i po co sie tak chwalić :)
    napisałem to, bo taka informacja na pewno się przyda niektórym osobą na tym forum, bo czytając niektóre pytania żal mi się robi...

• #268 02 Wrz 2004 17:33
    Wojas
    Poziom 13  

Widziałem taki schemat układu, który synchronizuje przerywanie wiązki lasera z obrotami silniczka od wentylatora komputerowago, heh to nawet chyba Bolka było :D Pozdrawiam!

• #269 05 Wrz 2004 18:47
    mąci
    Poziom 15  

Gdzie można dostać tą folię rosco do wykonania filtrów?Nara

• #270 08 Wrz 2004 20:02
    toadi
    Spec od akustyki

Folie rosco mozna kupic w kazdym sklepie ze sprzetem disco problem tylko ze nie ma za duzo takich sklepow . Tylko wlanie nie zawsze nazywa si to rosco po prostu popros o filtr do PAR 56 lub 64 (roznia sie wielkoscia i cena) he jeszcze inny tani sposon na kolorowa folie to folia wykorzystywana do bindowania cena 70gr/ark A4 tylko jest ona troche licha

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME