Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmocnienie prądu przez tranzystor

10 Wrz 2008 19:11 20755 10
  • Poziom 28  
    Witam. Z okolicznościami jako ze mi skasowano temat :( załozyłem nowy :).Gdzie jest wzmocnienie i jak działa i jakie warunki trzeba spełnić żeby tranzystor wzmacniał? Prosił bym też o schemat jak to ma wyglądać. Czytałem już artykuły a Elportal-u ale tam jest jezyk nie zrozumiały dla mnie. Z góry dziękuję

P.S. Prośba do moderatorów: Jak ktos nie umie i szuka pomocy na forum to nie kasujcie tematów. Nie wszyscy są geniuszami z elektroniki. Moze wy wiecie wszystko ale my początkujący nie. Więc prosze nie usuwajcie naszych tematów :)
  • Computer Controls
  • Poziom 28  
    acha czyli czym większy prąd na bazie tym większy przepływ pomiędzy kolektor-emiter? Acha ale co z wzmocnieniem? Jak to wzmacnia? Moze symulacja ?
  • Computer Controls
  • Specjalista elektronik
    Wzmocnienie definiujemy jako stosunek prądu kolektora do bazy
    β=Ic/Ib

Ale sam tranzystor niczego nie wzmacnia on tylko otwiera drogę dla tego dużego prądu kolektora.
    Zobacz na ten rysunek
    Mały prąd bazy otwiera tą klapkę i umożliwia przepływ prądu od kolektora do emitera. (oczywiści ten prąd pobierany jest z zasilacza, zbiornika wody)
    I zwróć uwagę ze jak wpuścimy "mało" prądu bazy to klapka się lekko otworzy i będzie płyną w mare mały prąd kolektora.
    I czym większy prąd bazy tym bardziej otworzy się klapka (tranzystor) i tym większy prąd kolektora.
    Jak widać sam tranzystor niczego nie wzmacnia on steruje tylko przepływem prądu miedzy kolektorem a emiterem.
    Czym większy prąd bazy tym tranzystor bardziej otwarty i płynie większy prąd kolektora. I dla obserwatora z zewnątrz wygląda to tak jakby to tranzystor wzmacniał prąd bazy. I dlatego mówimy o wzmocnieniu prądowym. Jako stosunek prądu kolektora do prądy bazy.
    Bo przecież można tak dobrać te "klapki" by np. przepływ 1mA w obwodzę bazy powodował takie otwarcie klapki (tranzystora) by w prąd płynący od kolektora do emitera wynosił 100mA. I w tedy mówimy o wzmocnieniu prądowym 100.
    http://www.dzikie.net/index.php?art=podstawy_elektroniki&ap=4&cpage=1
    Jasne to już jest ?
  • Poziom 28  
    No już jasne a co z układem darlingtona ? On potwójnie wzmacnia czy co ?

P.S Mam jeszcze pytanie. Czy da sie zrobić na tym tranzystorze ze z baterii 1,5 V moge zasilić diodę zeby swieciła jaśniej niż jak normalnie podłącze do 1,5 V ?
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Co do układu darlingtonia to zobacz tu
    Skoro pierwszy tranzystor wzmacnia 100 razy to prąd bazy drugiego wyniesie 1mA. A skoro drygi wzmacnia tez 100 razy to prąd korektora wyniesie 100mA
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3343519#3343519.

A co do LED z 1.5V to można ale sam tranzystor nie wystarczy. Potrzeba elementu gromadzącego energię np. cewkę
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=107510#107510
  • Poziom 28  
    daj schemat i wytłumacz mi to proszę :)
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Generalnie to zasada działania tranzystora jest taka, że kieruje przepływem prądu (niektórym wzmocnienie kojarzy się z tym, że jak damy na kolektor 5 V to na emiterze będzie 15 V :)). Dla przykładu jeżeli na bazie tranzystora będzie płynął prąd 1ma to jeżeli tranzystor ma wzmocnienie o wartości 100 (nie jest to wartość stała) to prąd jaki będzie płynął przez złącze kolektor emiter wyniesie 100ma. W dwóch słowach zasady działania tranzystora Ci nie wyjaśnimy. Musisz wykazać trochę inicjatywy i sam poczytać choć może wydawać się to nudne. Skorzystaj z elportalu oraz z elportal.pl/ea tam znajdziesz dużo na ten temat.
  • Poziom 28  
    już zrozumiałem. Dziękuję :)