Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modelarstwo - schemat oswietlenia

redin 10 Wrz 2008 22:36 4457 7
  • #1 10 Wrz 2008 22:36
    redin
    Poziom 2  

Witam :)
    Na forum juz jestem od pewnego czasu, chodze do tech. elektronicznego 2 klasa.

jestem modelarzem RC
    zajmuje sie modelarstwem redukcyjnym a mianowicie samochody terenowe.
    Posiadam model ford f350 i aparature 6 kanałową 2.4ghz SPEKTRUM

chciałbym zrobic mu swiatla lecz zapalane z poziomu aparatury
    teraz pytanie jak to zrobic ? są gotowe moduły do kupienia aczkolwiek kosztują troszke ... a światla włączane przełącznikiem to nie to :)
    docelowo fajnie by bylo jakby funkcjonowało mniej wiecej tak:
    http://www.youtube.com/watch?v=ZB493LAQY5Q&feature=related

na światła cofania mam pomysł żeby podłączyc diody bezposrednio do silnika i gdy regulator bedzie dawał napiecie odwrotne (jazda do tylu) to diody beda wtedy zasilane z niego:)

0 7
  • Mitronik
  • #2 10 Wrz 2008 23:35
    Rob
    Poziom 18  

Zabaweczka z linku bardzo fajna.
    Jak to zrobić?
    Musiałbyś zobaczyć ile miałbyś do wykorzystania kanałów sterowania w aparaturze RC. Wtedy zastanowić się jakimi kombinacjami co uruchamiać. Np jeden kanał służył by do zapalania świateł przednich. Z tym że np krótki impuls zapala światła mijania, podwójny krótki impuls zmienia z mijania na drogowe, długi gasi, a potrójny włącza lampki górne i zmienia sposób ich świecenia.
    Wtedy dać jakiś mikrokontroler, odpowiednio połączyć wejścia i wyjścia no i odpowiednio go zaprogramować.

0
  • Mitronik
  • #3 11 Wrz 2008 01:07
    oj
    Poziom 42  

A odbiornik to jaki masz AR6000 ?, ile kanałów masz wykorzystanych.

Ale to i tak nie jest proste podłączenie czegokolwiek; dane są kodowane i przesyłane cyfrowo do serw.

0
  • #4 11 Wrz 2008 23:48
    redin
    Poziom 2  

6 kanałów
    1 skret
    2 gaz/hamulec/tyl
    3 wyciągarka
    4,5,6 wolny

niemam pojecia jak to zrobic ;/
    mysle czy by poprostu nie wstawic serwa które by operowało jakims przełącznikiem

0
  • #5 12 Wrz 2008 02:44
    misiupan
    Poziom 35  

Witam, kolega myśli o czymś takim ? http://rcshop.pl/image_func.php?img=gfx/fc18e...7c769cff49762a3b4fee.jpg〈=pl&prod_id=32

Wielofunkcyjny moduł, który można zastosować w każdym modelu R/C ciągnika siodłowego Tamiya.
    Moduł jest regulatorem dla silnika.
    Naśladuje uruchamianie i prace silnika, odgłosy hamowania, drganie samochodu.
    Posiada pełne oświetlenie ciągnika: światła mijania, przeciwmgielne, kierunkowskazy i światła stopu.
    Po podłączeniu modułu naczepy - steruje jej oświetleniem.
    Współpracuje z 4-kanałową aparaturą sterującą.

to jest opcja do ciężarówki i kosztuje jedyne 1950zł ,to jeżeli chodzi o profesjonalny sprzęt .
    Moja propozycja :
    kierunkowskazy -dwa przełączniki zamontowane przy serwie skrętu , do tego migające diody przód i tył .
    Światło cofania -podłączone odpowiednio pod silnik
    Światło pozycyjne tylne i światło przednie - najprościej użyć malutkiego serwa i odpowiedniego przełącznika - tylko krzyżak serwa nie może się cofnąć do pierwotnego położenia , więc warto użyć odpowiedniego kanału w aparaturce i odpowiedniego drążka w radyjku , przyszedł mi do głowy też taki pomysł ,że do ośki serwa zamontować potencjometr i w pewnym zakresie można by regulować jasność świecenia (led ).

PS. zamiast włączników można zastosować elastyczny drut - podobny jak antenka w autku .

oj napisał:
    A odbiornik to jaki masz AR6000 ?, ile kanałów masz wykorzystanych.

Ale to i tak nie jest proste podłączenie czegokolwiek; dane są kodowane i przesyłane cyfrowo do serw.

Możesz nieco rozwinąć wypowiedź ? , bo mi się cały czas wydawało że ,,zakodowany'' sygnał odbierany przez odbiornik gdzie jest ,,dekodowany'' to steruje odpowiednim wyjściem , a same wyjścia to po prostu sygnał PWM i serwo jak mi się wydaje właśnie tak jest sterowane , proszę o wyjaśnienie.

0
  • #6 12 Wrz 2008 13:57
    redin
    Poziom 2  

dokladnie oto mi chodzi :) ale kierunki to chyba sobie odpuszcze takie gdyż przy naszej jezdzie w terenie bedzie to wygladalo smiesznie gdy co sec jakis kierunek bedzie migal

0
  • #8 23 Lis 2009 08:48
    Mlotek77
    Poziom 1  

Kilka ciekawych rozwiązań oświetlenia modeli RC możesz znaleźć w tym sklepie, a jak zapytasz ich to może i schemat dostaniesz by samemu wykonać .

Sklep modelarski RC Karambol.pl

pozdrawiam

Regulamin p.13 => kosz.
    /prezeswal/.

0