Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet radiowy dla miejscowości od podstaw.

Jarek68 10 Wrz 2008 22:55 5128 8
  • #1 10 Wrz 2008 22:55
    Jarek68
    Poziom 20  

Witam. Chciałbym założyć radiowy internet dla małej miejscowości. Zabudowa raczej domki jedno rodzinne :-) Około 3000 mieszkańców. Internet chciałbym udostępniać za darmo :-) Ludzie raczej nie zamożni, okolica raczej trochę wiejska. Oczywiście jest parę przedsiębiorców. Nadajnik chciałbym utrzymywać z reklam, sponsorów i może jakiś dotacji (czy można dostać jakieś pieniądze na to i skąd). Interesuje mnie wszystkie zagadnienia począwszy od łącza które będzie zasilać cały nadajnik (jakie, skąd wziąć i jakie parametry). Po przez zagadnienia budowlane (przepisy, wymogi, zezwolenia, itp.). Zagadnienia prawne z tym związane. Sprzęt (anteny, maszty, sprzęt sieciowy, itp. Jakie i o jakich parametrach). I jaki sprzęt po stronie odbiorców. Może ktoś już cos takiego zaczynał i podzielił by się wiedzą :-) Pozdrawiam wszystkich i dziękuje za każdą radę :-)

0 8
  • #2 10 Wrz 2008 23:06
    PiotrZabek
    Poziom 13  

Dawniej była możliwość dotacji z Unii Europejskiej. Przedstawiało sie projekt do urzędu miasta z kolei oni chyba przesyłali to gdzieś wyżej tam projekt był rozpatrywany. Jeżeli był pozytywny wynik rozpatrzenia projektu to wtedy dostawało sie z uni troche pieniedzy około 10 tysięcy złotych lub inna kwota w zależności od ceny wykonania tego projektu. Jeśli chodzi o sponsorów to szukaj w internecie lub okolicznych firmach które chciałyby sie bardziej rozgłosić.

0
  • #3 15 Wrz 2008 15:07
    pudryssek
    Poziom 21  

Witam, z tego co kiedyś słyszałem to na taką akcje unia dawała kupę kasy. Jeśli faktycznie zrobisz darmowy dostęp w celu rozwoju okolicy to na bank dostaniesz kasę z UE tylko musisz złożyć odpowiednie papiery.

0
  • #4 15 Wrz 2008 20:34
    Jarek68
    Poziom 20  

Witam. Gdzie szukać takiej informacji? Może jakieś wskazówki :-))) Tak to ma być darmowy dostęp. Tak żeby mogli z tego korzystać uczniowie i wiele osób co kasy mało mają nawet na życie. I wszyscy co potrzebują skorzystać z internetu :-)

0
  • #5 20 Wrz 2008 12:04
    Scofield27
    Poziom 9  

Sam pomysł w porządku. Ale jest pewien problem. Twoja wiedza i umiejętności. Nie otrzymasz ani centa, bazując na samym "chcę udostępnić ludziom internet". Potrzebujesz profesjonalnego projektu całej sieci, kosztorysów, umów o sponsoring. Kolejną kwestią są odbiorcy. Mówisz o ludziach którym ledwie starcza na życie. Pytanie sponsorów będzie proste:jakie korzyści będą płynąć dla nich z ubogiej wsi? No i co ze sprzętem komputerowym dla tych ludzi? Mieć pomysł, to tylko 1/3 sukcesu...

0
  • #6 20 Wrz 2008 16:56
    piterus99
    Poziom 43  

Pomyśl też o tych, którzy już udostepniają tam Internet - mogą sie wkurzyć, jak ludzie masowo beda odchodzić. Ale policzmy.

3000 mieszkańców - 1000 domów. Liczymy, że połowa z nich ma peceta(w rzeczywistości pewnie więcej) - 500 userów.

Sieci z 500 userami to łącze ok 8/8 mbit symetrycznie. Przy koszcie około 150zł za mbps(od TKTelekom, GTS, czy coś, TP weźmie więcej) to jest 1200 zł. Koszt oczywiście przy tym, jak sam odbierzesz łącze. Konieczna więc radiolinia na 5Ghz. Utrzymanie dachów(dachów, tyle userów to około 20 "dachów", które musisz jakoś i za coś utrzymywać.
    Rozumiem, że abonenci mają się sami podłączać - OK, sprzęt na bazy. Do każdej bazy dosył na 5Ghz, rozsył na 2.4. Na każdej 3-4 jakieś sektorki po 12dB, co byś sie sam nie zakłócał, jako AP mikrotik. Koszt bazy - 1000zł.
    Słowem - 20000 za bazy, 1200/mc za łącze, nie policzyłem jeszcze serwerowni, gdzie musisz mieć dość dobry serwerek przycinający P2P, dzielący pasmo, w3cache, ftp czy inne bajerki. Prąd, koszty, koszty, rezerwowy sprzęt.

Najpierw kalkulujemy, potem pytamy. Takich pomysłów dziennie to ja mam z 5. Po za tym jak wyobrażasz sobie reklamy? Zamiast strony? Dorzucone do gadu?

Jakbym był ISP na Twoim terenie, to bym sie wk... i doniósł do US, że sie nie rozliczasz z podatku od darowizny czy do UKE, że przeginasz z mocą czy cokolwiek.
    Bez netu można żyć, więc powinien pozostać płatny, hotspoty tylko w jakiś większych miejscach z pozostawionym spokojnym www i mailem i wyciętą resztą, żeby sobie na PDA czy ipodzie luknąć na onet. A nie korzystać normalnie z netu.

Lepiej zrób tak, żebyś odsprzedawał ten internet-zaczynasz od jednej bazy i DSL 4mbps. Jak będziesz dobry, ludzie sami przyjdą.

0
  • #7 21 Wrz 2008 23:45
    Jarek68
    Poziom 20  

Witam. Na naszym terenie nie ma dostępu radiowego do internetu jeśli jest to z TP i to sporadycznie. Ja myślałem raczej o jednym nadajniku typy maszt wysokości 30 metrów lub większy i na tym anteny. Wiem że taka radiówka może mieć spory zasięg jak się na nadajniku da dobre anteny a po stronie odbiorcy parabolę albo coś podobnego. Tak odbiorcy muszą we własnym zakresie kombinować sprzęt. Wiem że na jakieś 15 – 20 kompów jeden jest podłączony do internetu :-( Kompy nie raz ludzie dostają od znajomych którzy wymieniają sprzęt na nowy lub odkupują za niedużą kasę :-) Reklamy rozwiązałbym tak że, przy połączeniu z nadajnikiem wyświetlała by się strona coś w stylu logowania. Tam by były reklamy i po jakimś czasie 5 – 10 sekundach (podaje dla przykładu) by pokazywał się przycisk do połączenia z internetem. Myślałem żeby też ludzie nie blokowali kanałów na przykład włączając kompa i zostawiając go z aktywnym połączeniem na pół dnia. To żeby takie połączenie było przerywane co jakiś czas 2 – 3 godziny. I wtedy trzeba by było znowu obejrzeć okienko z reklamami i ponownie się połączyć. Co o tym myślicie?

0
  • #8 22 Wrz 2008 14:30
    piterus99
    Poziom 43  

Zacznijmy od tego - znasz sie na tym co chcesz zrobic? Znasz sie na czyms takim jak zasieg uzyteczny WiFi? Ze bedziesz zaklocal? Ze na jednego AP nie da rady wepchac wiecej jak 25 komputerow ? Nie da rady tak zrobic tak jak Ty mowisz zeby dobrze dzialalo, chyba ze Ciebie interesuje "zeby to jakos dzialalo".

Wychodzi na to, ze nastawiam sie na nie. Zastanawiam sie po prostu, gdzie zysk tu dla Ciebie. Charytatywnie to mozna dzieciom w domu dziecka pomagac(chociazby uczac ich informatyki;]), a latanie z antenami po dachach i sluzenie jako pomoc techniczna(bo jak zrobisz strone i dasz telefon, to bedziesz miec telefony pokroju "Jaki sprzet mam kupic, czy moglby mi Pan pozyczyc na testy,etc") nie jest raczej wypoczynkiem. Przemyśl to.

3000 mieszkańców i bez kabli od TP? Nie wierze...

BTWL rozwiazanie takie jakie prezentujesz z logowaniem jest mozliwe, lecz kazdy user dostawalby swoj login i haslo, swoje IP, itd. Zobacz jak to jest realizowane w RESMANie.
    Wlasnie - to jest dobry przyklad, na ktorym powinienes sie wzorowac - duzo komorek MAŁEJ mocy(a nie 30m maszt siejący... wpizdu i dalej).. do których łączą sie ludzie majacy blisko...

0