Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Delikatne buczenie w kolumnach jaka przyczyna może być ?

WK1800 12 Sep 2008 21:00 8481 43
 • #32
  EBC41
  Level 28  
  adambyw wrote:
  Przełącznik lift ground w diboxie przełącza się na ucho. Jak brumi to się go przełącza. nie ma zasady kiedy.


  No ale w moim wypadku to w zasadzie nie ma czego słuchać. Jak końcówka jest podłączona bez uziemienia to musi być włączony żeby była wspólna masa.
 • #33
  djmisiek27
  Level 12  
  Tu tylko chodzi o uziemienie ;|
 • #34
  adambyw
  Moderator of Acoustics
  prezes_3lo - właśnie niekoniecznie. Są przypadki gdzie odłączenie masy pomoże. Z tym że przy braku uziemienia wzmacniacza dotknięcie obudowy może spowodować brumienie lub porażenie prądem (tzn może połaskotać). Problem bardzo popularny we wzmacniaczach gitarowych.
  A często wadliwa konstrukcja wzmacniacza powoduje brumienie. taki sprzęt tak ma i tyle.
 • #35
  William Bonawentura
  Level 32  
  prezes_3lo wrote:
  Czyli jak rozumiem w przypadku gdy końcówka jest podłączona bez zerowania to pętla masy robi mi się tak??

  Bolec uziemienia w kablu od konsolety -> Kabel żo od gniazdka do rozdzielni -> zerowanie -> PEN (czyli uziemienie i zero w jednym) do zakrystii -> Masa powermiksera RDUCH -> Pin 1 gniazda cannon -> Kabel łączący mikser i końcówke -> Masa miksera ->...............

  Tylko w takim razie dlaczego jak pin 1 w separatorze mam podłączony to działa a jak jest podniesiony to pętla masy włącza zabezpieczenie?? A gdy powermikser jest podłączony do gniazda z zerowaniem to masa musi być podniesiona czyli tak jak przyzwyczaiłem się korzystać z Di-Boxa. Mógłbyś mi to wytłumaczyć?


  W instalacji z różnicówką nie może być gniazdka z zerowaniem. Widocznie to w zakrystii zostało pominięte przy remoncie. Po spięciu obu bolców przez kable i mikser następuje połączenie N i PE, czyli upływ i różnicówka powinna zadziałać. Nawet jeśli gniazdko w zakrystii jest podłączone przed różnicówką to na jego bolcu (PEN) występuje napięcie względem PE na antresoli - spadek wywołany obciążeniem od wzmacniacza. W tym wypadku faktycznie di-box pasywny z odłączeniem masy jest najlepszym wyjściem
 • #36
  EBC41
  Level 28  
  Ale u nas w kościele nie ma nigdzie różnicówki. Rozdzielnia jest zrobiona na zwykłych "topikowych automatach". Tylko nie rozumiem gdzie miałby być nawet upływ? Przecież przez kabel audio z konsolety to powermiksera nie płynie zasilanie...
 • #37
  adambyw
  Moderator of Acoustics
  William - w instalacji z zabezpieczeniem różnicowoprądowym gniazdko z bolcem to podstawa! I spięcie bolca gniazdka z różnicówką i kabla z poza obwodu nie ma prawa spowodować zadziałania zabezpieczenia. Kabel PE idzie bez żadnych zabezpieczeń do ziemi. a kabel PE idzie bez zabezpieczenia do ziemi, i tylko kabel L i N idzie przez zabezpieczenie.
  Taki offtopic
 • #38
  William Bonawentura
  Level 32  
  Styk ochronny w zakrystii ma "zerowanie", czyli jest połączony z przewodem N. Potencjał tego punktu, względem ziemi, nie jest zerowy - jest tam zawsze jakieś małe napięcie. Na antresoli z kolei gniazdko ma pewnie uziemienie. Jeśli spinasz kablami mikser ze wzmacniaczem to łączysz ich ekranem te dwa punkty. A skoro łączy się dwa punkty o różnych potencjałach to płynie prąd.
 • #39
  WK1800
  Level 13  
  Wielkie dzięki wszystkim za tak duże forum i liczne wypowiedzi. Myślę że nie tylko mnie ale i innym kolegom mających ten problem one pomągą.
  Moim problemem buczenia okazała się instalacja elektryczna konkretnie gniazdko / kilku kolegów o tym opisało na forum /. W sali gdzie robimy próby delikatnie buczy w kolumnach. Natomiast gdy powermixer Ldm podłączyłem do kolumn w lokalu gdzie gramy do gniazdka okazało się że jest wszystko ok i nie słychać buczenia w kolumnach , wszystko jest ok .
  Powermixer ładnie chodzi. Pozdrawiam .
 • #40
  EBC41
  Level 28  
  William Bonawentura wrote:
  Potencjał tego punktu, względem ziemi, nie jest zerowy - jest tam zawsze jakieś małe napięcie.


  A z kąd się to napięcie tam bierze? Czyli jak sądzę albo z obu stron musi być zerowanie, albo z żadnej (ew. uziemienie)
 • #41
  Marcin Grabarz
  Level 24  
  To napięcie bierze się z tąd, że przez przewód N płynie prąd i powoduje odkładanie się napięcia na przewodzie (w koncu przewód ma jakiś tam opór nieduzy)
 • #43
  białas881
  Level 11  
  Twoje brumienie w kolumnach jak to opisałeś zapewne jest kwestią wyrególowania prądu stałego . Miałem podobny problem z Mx6 LDM . Na układzie końcówki mocy powinien znajdowac sie potencjometr do tej że regulacji . Przynajmniej w mx6 był. Pozdro . Napisz czy pomogło .