Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Filtr powietrza HEPA

BardzoDostojny 11 Sep 2008 01:06 14680 22
    BardzoDostojny
    Level 10  
    Witam.
    Nie znam się za bardzo i może mi ktoś powie czy to będzie działać:

Tak na szybko narysowałem ponieważ:
    - urządzenie filtrujące kosztuje kilkaset zł.
    - prawie żadne urządzenie nie jest bezgłośne...
    - wymiana po roku filtrów to ok 150zł za filtr, zależnie od modelu.

W filtrze na rysunku jest zwykły filtr + filtr HEPA. Mozna 2x HEPA.
    Obudowa z czegokolwiek i 2 wiatraki.
    Co daje 15 centymetrowy sześcian filtrujący 99,97% powietrza za 40zł. Z kosztem eksploatacji zerowym oraz niesłyszalny.
    Do tego żarówka UV zabijająca jeśli coś żywego wpadnie.

Przykładowe filtry do odkurzaczy np. Zelmera. Zwykłe i HEPA są tanie bardzo.

http://www.mediapasaz.pl/filtry-do-odkurzaczy/zelmer-2000.html
    http://www.mediapasaz.pl/filtry-do-odkurzaczy/zelmer-15000032.html
    http://www.cp24.pl/index.php?OPT=one&ID_KARTOTEKA=39379

Pomijając okablowanie itp. Zbliży się to wydajnością do takiego drogiego ?
    I czy w ogóle ma szanse "działać" ?

Taki na szybko post pisany. Możliwe, że zły dział.

EDIT: Jednak 2 wiatraki z przodku jeśli już.

Greetz.
    Retron
    Level 19  
    Cześć,

Nie mam doświadczenia jeżeli chodzi o filtry dostępne w sklepach, ale kilka spostrzeżeń na temat Twojego pomysłu.
    1. Jaka jest wydajność tych wentylatorów?
    2. Jak ma się ona do układów handlowych?
    2.1. Hałas w urządzeniach handlowych może wynikać właśnie z tego, że mają one większą wydajność.
    3. Wg mnie poprawniejsze by było zastosowanie tylko jednego wentylatora na ssaniu. W twoim rozwiązaniu ciężko będzie zbalansować system i wewnątrz pojawią się problemy z przepływem.
    4. Jak szybko zabiją się te filtry i czy przypadkiem nie okaże się, że trzeba będzie wymieniać je dość często i w konsekwencji koszt wymian będzie taki sam.

To chyba tyle na teraz.
    Pozdrawiam.
    BardzoDostojny
    Level 10  
    1. Około 60-86m3/h maja wydajność 12cm wentylatory.
    2. Mają 120-170m3/h średnio.
    2.1 Tak. Ale niektóre mają opcję zmiany prędkości filtrowania i na najniższej tych cichych modeli jak w mailach dostałem: " Na najcichszym poziomie można zasnąć, ale to oczywiście zależy od tego jak bardzo to komu przeszkadza. Na najszybszym ja bym nie zasnął."
    3. Wpadłem na to samo przy wyłączeniu komputera.
    4. Filtr HEPA w odkurzaczu wymienia się raz na rok. Przy odkurzaniu zakurzonej podłogi dywanów itp. Więc myślę na takie domowe powietrze będzie porównywalnie tyle że na dłuższą metę.
    Nawet jakby trzeba było wymieniać raz na 6 miesięcy to koszt eksploatacji jest żaden właściwie.

Więc myślę, że to mogło by wypalić. I każdy mógłby sobie w domu w godzinę zrobić właściwie niesłyszalny filtr. Co prawda 2x wolniej może i jest przepływ ale może chodzić z powodzeniem cały czas i nie zjada 80W jak tamte smoki ( które chodzą 20 minut na godzinę więc to jeszcze bardziej zbliża myślę wydajność).

Zastanawia mnie jak bardzo filtr HEPA i te drugi wpłynie na przepływ. Ale chyba nie powinno byc źle.

Głównie cisza i koszt zrobienia mnie przekonał do tego.
    Jest sens w praktyce sprawdzić ? Czy może o czymś zapomniałem?

Może 2 wiatraki z przodku mały by większy sens ?

Ciekawe jak sprawdzę przepływ powietrza takiej konstrukcji... :o

Greetz.
    Retron
    Level 19  
    Hej,

Dwa z przodu nie. Dwa z tyłu tak - będą ssały czyste powietrze :)
    Jeśli chcesz zastosować filtr z odkurzacza, to pojawia sie pytanie, czy proponowany przez Ciebie wentylator będzie w stanie "przepchać" powietrze przez ten filtr. Spręż dmuchawy w odkurzaczu jest znaaacznie wyższy niż takiego wentylatora.
    Chyba najlepszym wyjściem jest zrobiebnie testu.

Cooyon.
    BardzoDostojny
    Level 10  
    Z tym przepływem przez filtry może być właśnie problem.
    Chyba dlatego zwykłe urządzenia są "głośne".

Pozostaje mi sprawdzić w praktyce.
    Chyba, że ktoś może wie.
    User removed account
    User removed account  
    BardzoDostojny
    Level 10  
    jacekhfx wrote:
    Są filtry Hepa i filtry "hepa". Jakie zastosowanie i do czego ?

Do filtrowania powietrza jak to w filtrach domowych, alergia itp.
    Mówiąc "Hepa i filtry "hepa"" masz na myśli ich żywotność ? bo nie bardzo rozumiem.
    Hepa 10 85%, 11 95%, 12 99,5%,13 99,95%.
    Zależnie co się kupi.
    User removed account
    User removed account  
    me_super
    Level 29  
    Seven3P wrote:
    jacekhfx wrote:
    Są filtry Hepa i filtry "hepa". Jakie zastosowanie i do czego ?

Do filtrowania powietrza jak to w filtrach domowych, alergia itp.
    Mówiąc "Hepa i filtry "hepa"" masz na myśli ich żywotność ? bo nie bardzo rozumiem.
    Hepa 10 85%, 11 95%, 12 99,5%,13 99,95%.
    Zależnie co się kupi.

To co jest w odkurzaczach nie ma nic wspólnego z hepa, to taki chłyt
    BardzoDostojny
    Level 10  
    me_super wrote:

http://www.zelmer.pl/odkurzacze/odkurzacze-kl...-syrius/art97,odkurzacz-syrius-1600-0-hq.html

Że te odkurzacze nie działają tak jak mówią ?
    Że badania kliniczne są kupione i cały opis i opinie uzytkowników na całym świecie jest "chłytem"?

Do końca życia by się przecież nie wypłacili gdyby to wszystko było nieprawdą...
    Chyba, że gdzieś mały druczek pominąłem.

Dodano po 6 [minuty]:

jacekhfx wrote:
    Mogę Ci oddać za koszty przesyłki przenośny filtr do samochodu. Zasilany z 12 V. Praktycznie nie był używany , jedynie w domu przez kilka dni. Twoje zadanie to wyszukać element filtracyjny na przyszłość. Później zrobię fotkę to się zorientujesz jak to wygląda. Tam jest prawdziwy filtr Hepa nie taki z AGD. Filtr ma dwie prędkości jest w miarę cichy , w kształcie grubego walca.

Dzięki za zainteresowanie. Napisze do Ciebie.
    Widzę też filtry HEPA agd nie mają dobrego zdania.

Mogę gdzieś info o tym dostać ?
    User removed account
    User removed account  
    BardzoDostojny
    Level 10  
    Prawdopodobnie oszczędziłeś mi wiele czasu i pomyłek.

Już napisałem do Ciebie.
    Dzięki za pomoc.
    BardzoDostojny
    Level 10  
    jacekhfx wrote:

Jak się wczytasz w opis to filtr hepa ma 1,2 m2 powierzchni. Jak się ma taki z agd ?

Chętnie bym odpowiedział na to pytanie. Ale po ostatnich postach moja wiedza na temat HEPA okazała się jednak niedoskonała ;)
    me_super
    Level 29  
    Seven3P wrote:
    me_super wrote:

http://www.zelmer.pl/odkurzacze/odkurzacze-kl...-syrius/art97,odkurzacz-syrius-1600-0-hq.html

Że te odkurzacze nie działają tak jak mówią ?

Nie rozmawiamy o tym jak działają odkurzacze.

Seven3P wrote:

Że badania kliniczne są kupione i cały opis i opinie uzytkowników na całym świecie jest "chłytem"?

Nie wiem o jakich badaniach klinicznych piszesz, ale na w/w stronie nie ma żadnych informacji o nich. Tak samo nie wiedzę żadnych opinii sprzętu Zelmer od użytkowników z całego świata.

Seven3P wrote:

Do końca życia by się przecież nie wypłacili gdyby to wszystko było nieprawdą...

Za dużo amerykańskich filmów oglądasz. ;) Mogą napisać co chcą, bo ja widać na Twoim przykładzie, ludzie łykną wszystko.

Seven3P wrote:

Chyba, że gdzieś mały druczek pominąłem.

Filtry HEPA umieszcza się na samym końcu, wyłapują najdrobniejsze zanieczyszczenia wielkości rzędu 0,1um (0,1 mikrometra, 100 nanometrów). Taki filtr błyskawicznie zapcha się w odkurzaczu. Potrzebne są wielostopniowe filtry (najpierw G4 a potem F7 lub F9), w worku foliowym do odkurzacza nie znajdziesz kilku warstw filtrów. Dodatkowo hepa, to także gwarancja że każdy egzemplarz będzie spełniał normy, i to nie tylko dzianina ale także rama i połączenie ich.
    BardzoDostojny
    Level 10  
    me_super wrote:

Nie rozmawiamy o tym jak działają odkurzacze.

Ale rozmawiamy o tym czy filtrują.
    Tutaj jest pokazane jak to działa:
    http://www.electrolux.pl/node81.aspx?categoryid=6746&benefitid=1836

Worek powstrzymuje 99,95%. Pierwszy filtr hepa 13 przed silnikiem to samo. Drugi filtr hepa 13 to samo.

me_super wrote:

Nie wiem o jakich badaniach klinicznych piszesz, ale na w/w stronie nie ma żadnych informacji o nich. Tak samo nie wiedzę żadnych opinii sprzętu Zelmer od użytkowników z całego świata.

Tutaj są przykładowo badania kliniczne:

http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&ct=r...E0_tLMZWlBuXXTebw&sig2=5cjZ109mmC9JA8Y36PTDNA

W skrócie mogę powiedzieć, że stężenie alergenów podczas pracy odkurzacza jest mniejsze niż normalnie. Więc to co piszą na stronach jest prawdą i filtry w odkurzaczach rzeczywiście działają.

Jest tam cała masa testów efektywności odkurzania jak i filtrowania.
    I to wykonywana na starym typie odkurzacza ze słabymi filtrami HEPA.

A tutaj różne opinie ludzi: http://www.skapiec.pl/site/cat/304/comp/86563_komentarze/#dodaj_opinie_link

me_super wrote:

Za dużo amerykańskich filmów oglądasz. ;) Mogą napisać co chcą, bo ja widać na Twoim przykładzie, ludzie łykną wszystko.

W reklamach mogą oszukiwać. Ale nie mogą kłamać ponieważ skończyło by się to wygranym procesem.

me_super wrote:

Filtry HEPA umieszcza się na samym końcu, wyłapują najdrobniejsze zanieczyszczenia wielkości rzędu 0,1um (0,1 mikrometra, 100 nanometrów). Taki filtr błyskawicznie zapcha się w odkurzaczu. Potrzebne są wielostopniowe filtry (najpierw G4 a potem F7 lub F9), w worku foliowym do odkurzacza nie znajdziesz kilku warstw filtrów. Dodatkowo hepa, to także gwarancja że każdy egzemplarz będzie spełniał normy, i to nie tylko dzianina ale także rama i połączenie ich.

Może mówisz o starych odkurzaczach z jednym filtrem hepa 10 i bawełnianym workiem ?

A odkurzacz zapycha się zależnie jak się go używa. Czy ktoś ma boisko dywanów z psami do odkurzania czy dywanik.
    Średnio HEPA z dobrymi workami na rok starczy.

Przynajmniej tak piszą, ja dopiero za kilka miesięcy stanę się mała statystyką ;)

Serdeczności
    Vein
    Level 22  
    jaki jest koszt maty wielkości 1,5x2m ?
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    BardzoDostojny
    Level 10  
    Dzięki jacekhfx !

Paczka doszła, filtr działa świetnie!
    Na podstawie filtra mogę powiedzieć, że jesteś brunetem, masz białego kota i nie pal tyle bo się wykończysz ;D

Na najwolniejszych obrotach nawet cichy. Zmieniłem zasilaczem z 12V na 8V to zawsze coś działa i można spać. Max głośnością jak wentylator, ale znośne.
    Ciekawe ile pociągnie max zasilacz jak tak volty obciąłem...

Thx raz jeszcze.
    User removed account
    User removed account  
    wero_nika
    Level 2  
    Czy te fitry HEPA naprawdę działają tak dobrze, jak mówią? Np w odniesieniu do alergików? Ktoś ma doświadczenie?