Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sprzężenie na zasilaniu - wołanei o pomoc.

moshica 11 Wrz 2008 08:27 921 4
  • #1 11 Wrz 2008 08:27
    moshica
    Poziom 12  

Witam

Mam problem po wykonaniu dodatkowego zasilacza do Radia pracującego z zegarem LCD. Rzecz w tym, że całe urządzenie Radio z zegarem pracuje, będąc zasilane z sieci 220V, ale tylko zasilając radio, natomiast aby pracował zegar LCD potrzebne są 2 baterie 2x1,5V AA(takie udziwnienie chińskie). Baterie bardzo szybko "schodzą", tj. w ciągu miesiąca. Teraz tak, wykonałem zasilacz na układzie LM317, który zasila zegar LCD, w miejsce baterii. Problemem jest chyba to, że tak jak na przedstawionym schemacie zasilam radio i zasilacz LM317 z tego samego trafo. Dzieje się rzecz nie fajna, robi się przydźwięk i buczenie. Natomiast, jeśli dam zasilanie na LM317 z osobnego trafa, tego problemu nie ma. Wychodzi na to że radio z zegarem jest jakoś połączone razem i tworzy się pętla. Nie na rękę mi jest pakować drugie trafo do obudowy radia, skoro 1 wspólne mogłoby być.
    Jeszcze jedna rzecz, wystarczy że jest tylko przylutowany (-) z zasilacza LM317, to pracuje jednocześnie i zegar i radio bez wyłącznika idącego z trafa, ale niestety z przydźwiękiem i bez możliwości wyłączania radia. Tak samo jak przylutuje (+) to nic nie zmienia.

Teraz powstaje pytanie co zrobić, aby 1 trafo zasilało i radio a LM317 zasilał zegar ?
    Proszę o "proste " odpowiedzi, elektroniką nie zajmuje się od lat, sam nic nie wymyślę, jedynie zrobię jakiś gotowy układ.

link do skanu odręcznego : https://obrazki.elektroda.pl/51_1221113254.jpg

objaśnienia :
    R/Clock - radio z zegarem LCD w 1 obudowie
    BAT 2 xAA - zasilanie bateriami AA (fabryczne)
    Z - zasilacz wykonany na LM317 dający 3 V
    TR - transformator

0 4
  • #2 11 Wrz 2008 10:03
    Quarz
    Poziom 43  

Tak - równolegle - nie wolno łączyć przewodów od transformatora które zasilają mostki prostownicze (dwa; jeden do LM317 i drugi w odbiorniku) a ujemne szyny tych mostków są potem ze sobą połączone - ale czy na pewno bezpośrednio?
    Stąd ten przydźwięk sieciowy i inne "sensacje"... :cry: ... przecież już sam sobie odpowiedziałeś:

moshica napisał:
    Natomiast, jeśli dam zasilanie na LM317 z osobnego trafa, tego problemu nie ma.

Natomiast układy elektroniczne, to nie "układy pobożnych życzeń" i jak nie można to nie można i nic to, iż:
    Cytat:
    Nie na rękę mi jest pakować drugie trafo do obudowy radia, skoro 1 wspólne mogłoby być.
    Jak widzisz nie może być... :!: :idea:

0
  • #3 11 Wrz 2008 10:30
    moshica
    Poziom 12  

Wnioskuję z Twojej wypowiedzi, że tylko dodatkowy np. 10V transformator, jako drugi. Trochę bez sensu. Wydaje mi się, że można jakoś separację zrobić, ale jak ?
    Chcę wykorzystać 1 transformator :cry:

[]

0
  • #4 11 Wrz 2008 10:37
    Quarz
    Poziom 43  

moshica napisał:
    Wnioskuję z Twojej wypowiedzi, że tylko dodatkowe np. 10V trafo, jako drugie. Trochę bez sensu, wydaje mi się ze można jakoś seperację zrobić, ale jak ?
    chcę wykorzystać 1 trafo :cry:
    Com napisał, napisałem... :!: :idea:
    Natomiast jeśli się Tobie wydaje, iż się wydaje, to kombinuj sobie, ale sam a nie szukaj pomocy na forum... :cry:
    Nie podałeś tu ideowego schematu, nie wiadomo dokładnie jak jest tam podłączone zasilanie (bateryjne) do zegara.
    Dalej; nie wiadomo jak obwód tego zegara podłączony jest do radioodbiornika - a chyba jest skoro nim steruje.
    Jasnowidzem nie jestem, "magicznej kuli" nie posiadam... :D ... więc chyba zbyt wiele wymagasz od społeczności tego Forum... :cry:

0
  • #5 11 Wrz 2008 10:46
    moshica
    Poziom 12  

Quarz, nie ma sensu się rzucać, nie piszę pretensjonalnie, i się nie obrażam. Miałem raczej wyobrażenie, że istnieje jakiś prosty sposób na odseperowanie takiego układu, nowym układem przykładowo. Jako że to chińszczyzna, nie mam pojęcia w jaki sposób radio z zegarem jest połączone. Wiem, że zbyt mało szczegółów podałem, ale więcej nie jestem w stanie ustalić.

0