Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problemy z GeForce 6200/6600, zły Device ID po zmianie BIOSU

11 Wrz 2008 10:33 2363 5
 • Poziom 9  
  Witam, piszę trochę z rezygnacją, ponieważ nie mogę dojść przyczyny sytuacji w której się znalazłem. Mam nadzieję, że ktoś na tym forum będzie w stanie mi pomóc, albo przynajmniej powiedzieć mi dlaczego dzieje się jak się dzieje.

  1. Jak się to wszystko zaczęło

  Krótko i zwięźle, posiadam kartę graficzną GeForce 6200 na PCI-E, producent to Gigabyte, konkretnie ten model. Wiadomo, że w GeForce 6200 można odblokować 4 dodatkowe potoki(z tego co czytałem w internecie, tylko wersje 128bit, taką też posiadam). Postanowiłem odblokować je wgrywając do karty BIOS dla GeForce 6600, o identycznych parametrach(poza dodatkowymi 4 potokami i, jak można się doczytać na stronie Gigabyte, taktowaniem pamięci prędkością nie 500Mhz a 550Mhz). Wgrałem do swojego GeForce 6200 BIOS dla tego modelu GeForce 6600.

  ps. Proszę się przyjrzeć zdjęciom tych dwóch kart, czy tylko mnie się wydaje że same karty nie różnią się absolutnie niczym(budowa zewnętrzna, chłodzenie)?

  2. Rezultaty i... co tu właściwie nie działa?

  Z jednej strony wszystko działa, mianowicie, odblokowane są 4 dodatkowe potoki, taktowanie pamięci ustawione jest na 550Mhz, w takim razie, co jest nie tak? Prawda?

  Już śpieszę z odpowiedzą, otóż zastanawia mnie Device ID mojej karty po wgraniu nowego BIOSu, czyli GeForce Go 6600GT(kod karty w systemie heksadecymalnym, 0x0149). Przecież wgrywałem BIOS dla GeForce 6600(0x0141), nie zaś żadnego GeForce Go 6600GT.

  3. Dochodzenie własne i próby rozwiązania problemu

  Oto co próbowałem robić aby czegokolwiek się dowiedzieć. Jako, że na początku przestawiałem taktowanie pamięci w biosie na 500Mhz(na wszelki wypadek, jeśliby te dodatkowe 50Mhz miało uszkodzić kartę graficzną, zależało mi w końcu tylko na 4 dodatkowych potokach), korzystając z Wine(Linux) wziąłem pod uwagę, że może Wine coś namieszał i to dlatego. Wgrałem więc BIOS, nie ruszany NiBiTorem(edytor BIOSów NVidii) uruchamianym pod wine. Po prostu czysty, z taktowaniem pamięci 550Mhz. Swoją drogą na NV News, w oficjalnym poradniku dla użytkowników Linuksa mówią aby do edycji używać NiBiTora uruchamianego przy pomocy Wine, tak więc nie powinno być problemów, ale jednak, dla pewności poszedł ten czysty BIOS. To samo.

  Sprawdziłem w trybie szesnastkowym pod NiBiTor co pokazuje jako Device ID, pokazuje w porządku(tyle że NiBiTor nie pokazuje ...0141, a inaczej układa cyfry w wyświetlaniu heksadecymalnym), tak samo NVidia BIOS Modifier(ten program pokazuje normalnie, 0141). To znaczy, że BIOS wgrywam prawidłowy. Zrobiłem screena aby pokazać jak oba programy widzą wgrywany BIOS, znajdziecie go tutaj. Jest to BIOS w wersji F1(pierwszej, rev. 01), pobrany z mvktech.net(link do strony z tym BIOSem); ponieważ na stronie Gigabyte'a są jedynie wersje późniejsze, czyli F2 i F3.

  Następnie spróbowałem w BIOSie płyty głównej zaznaczyć aby przy następnym uruchomieniu zresetował sobie ustawienia slotów, bez zmian.

  ps. BIOSy flashuje za pomocą nvflash pod kontrolą systemu FreeDOS.

  4. Inne spostrzeżenia

  Ciekawe wydaje mi się natomiast, iż po wgraniu na kartę BIOSu dla 6600 w wersji F1, jestem w stanie zaktualizować go do F2, programem pobranym ze strony Gigabyte. Czyli jakby identyfikator jest w porządku, a jednocześnie nie jest.

  Próbowałem usuwać zawartość pamięci EEPROM i aktualizować programem Gigabyte'a na gołą kartę, wtedy nie chce aktualizować bo ma GPU mismatch, czy coś takiego, całkiem zrozumiałe. Natomiast po całkowitym usunięciu zawartości pamięci EEPROM w programie nvflash(w wersji 5.12, w nowszych nie widziałem opcji czyszczenia pamięci EEPROM; ale wgrywać BIOS dla 6600 próbowałem i nowszymi, też bez zmian, to jakby ktoś pytał), mówię o sytuacji gdy wyczyściłem pamięć EEPROM po wcześniejszym wgraniu tam BIOSu dla 6600. Z tego co pamiętam urządzenie dalej było widziane jako GeForce Go 6600GT(nvflash pokazywał "Adapter: NV43(149h) (10DE,0149,1458,3124)") i nie mogłem wgrać tam BIOSu dla GeForce 6600 poleceniem "nvflash.exe nazwa_biosu.rom", dopiero polecenie "siłowe", czyli "nvflash.exe -4 -5 -6 nazwa_biosu.rom" umożliwia wgranie biosu dla GeForce 6600.

  Inną ciekawą rzeczą jest to, że nie mam żadnego problemu po, siłowym, wgraniu biosu dla GeForce 6200(wcześniej zgranego z mojej karty), karta jest widziana jako GeForce 6200(0x014F).

  5. Podejrzenia

  Podejrzewam, że tak Gigabyte jak i mvktech.net dają BIOS dla GeForce Go 6600GT zamiast dla GeForce 6600. Tylko to też nie jest logiczne bo, np. ktoś by to już dawno zauważył(BIOS troche czasu już ma chyba). W ogóle brzmi to raczej śmiesznie dla mnie samego.

  Tak więc proszę o pomoc, a może ktoś na dokładnie taką kartę Gigabyte, mówię o 6600 i mógłby zrzucić z niej BIOS i umieścić w internecie?

  Z brakiem pomysłów czekam na mądre słowa które rozwieją wątpliwości, gdyż sam już nie wiem jak to ugryźć.
 • Poziom 16  
  Witam
  Sprawa jest jasna jak słońce , kolega podświetlił DEVICE: i nieopatrznie scrolem myszki zmienił device a co za tym idzie device ID: i zatwierdził zmiany.
  To samo można zrobić z Vendor:, proszę samemu sprawdzić.

  Problemy z GeForce 6200/6600, zły Device ID po zmianie BIOSU

  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Szczerze mówiąc odpowiedź jest, co najmniej dziwna. Z kilku względów, po pierwsze jeśli wpiszesz w polu "Device ID" 0149, to w miejscu "Device:" pojawi ci się "device id: 0149 (Unsupported)", toteż nie ma go domyślnie na liście.

  Po drugie, jest co prawda jakaś "Nvidia 6600 Go", ale znajduje się ona na drugim końcu listy, toteż musiałbym się, jak to określiłeś, nieźle "nieopatrznie" nakręcić tą rolką.

  Czekam na pomysły.
 • Poziom 16  
  Witam

  Zmieniłem i gdzie pisze device id: 0149 Unsupported.

  Problemy z GeForce 6200/6600, zły Device ID po zmianie BIOSU

  Tyle że ja używam najnowszego Nibitora 4.5a kolega 4.5 może tu jest problem, proszę sprawdzić ten nowszy.

  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  :arrow: homis

  Wpisz sobie 0149 i kliknij na Rescan BIOS (przycisk pod spodem).
  Będzie pisało, sprawdziłem z 4.5a

  Tak w ogóle, ty chcesz mi pomóc czy się troche pokłócić?
  Z tego co widzę to jak na razie tylko zaśmiecasz temat, moim zdaniem. Jakie znaczenie ma to o czym ty piszesz skoro pisałem, że na nieruszanym (nie otwieranym żadnymi programami) BIOSIE też mi zmieniało na 0149, a nie mogło zostać 0141 po wgraniu go na kartę. Proszę, nie zajmuj się nieistotnymi rzeczami; jeśli umiesz pomóc, pomóż, jeśli nie, nie śmieć.
 • Poziom 9  
  :arrow: homis

  Przepraszam, może trochę mnie poniosło, ale naprawdę nie chciałem aby ktoś kto miałby jakiś pomysł naczytał się po drodze postów o tym że zły program skoro mówiłem, że czysty bios, nie otwierany programem też wgrywałem.