Jeżeli głośnik 200 watowy zasilisz 200 watami z wzmacniacza a jego parametr zwany EFEKTYWNOŚĆ lub CZUŁOŚĆ (różnie to zwą) będzie wynosił 93dB i porównasz do tego głośnik do którego dostarczysz moc 400 watów a jego efektywność bedzie wynosić 90dB to poziom głośnośći będzie teoretycznie jednakowy...mimo użycia 2 razy większej mocy.
Zdecydowanie tak . Ale uczulam różne firmy , różnie podają parametr efektywności ( z całą pewnością trzeba wziąć pod lupę wynalazki typu "PEYING" ) jedni podają tę efektywność przy 1W w odległości 1 m inni dla 2,83 V i tak w koło Macieju . Coś takiego się robi jak z mocą PMPO niby 1000W a gra jakby niecałe 20.
Głośnik firmowy (minimum Lanzar) takim bym ufał odnośnie parametrów inne to coś a'la ... loteria .
Powodzenia .
Zgadzam się w 100% z kolegą Sylwek. Dodam jeszcze parę dodatkowych aspektów tej loterii. Zasadniczo efektywność podawana przez producenta-obojętnie czy z wata czy z 2,83v jest średnią z charakterystyki z częstotliwości użytecznej danego przetwornika. Dodatkowo pomiaru dokonuję się często w olbrzymiej (200-300l) obudowie zamkniętej. Oznacza to wszystko, że parametr ten niewiele nam mówi gdy chcemy zbudować niskoschodzącego suba. Możemy wtedy tylko orientacyjnie przyjąć, że skoro średni spl jest wysoki to i głośnik będzie się ładnie zachowywał w danej aplikacji (do tego potrzeba by było jeszcze następnych parametrów). Podsumowując-podawana efektywność ma inne znaczenie gdy jest podawana dla zestawu szerokopasmowego i inaczej powinniśmy na nią patrzeć kupując "goły" subwoofer. Przykład sub o spl 92dB 1W/1m nigdy nie zachowa go na tym poziomie np. przy częstotliwości 30Hz