Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

1N4148-Sensor

01 Mar 2004 19:57 2196 4
 • Poziom 11  
  Robie termometr cyfrowy i za czujnik robi dioda 1N4148. W jaki sposob ona mierzy temperature ?? Na jakiej zasadzie to dziala ??

  Za wszelka pomoc bardzo dziekuje !!
 • Poziom 11  
  Dioda z jednej strony jest zasilana żródłem prądowym / stały prąd płynie przez te diodę/ i jednoczesnie jakis wzmacniacz operacyjny mierzy napiecie na niej, które zmienia się w miarę liniowo w zalezności od temperatury. Te zmiany są bardzo małe dlatego musisz je wzmocnić przez jakiś scalak np 741.
 • Poziom 42  
  Termometry przez pomiar temperatury poprzez diode to już przeszłość. Takie termometry robiło sie 15 lat temu a dzisiaj mamy uklady scalone które bez elementów zewnetrznych (a także bez potrzeby jakiejkolwiek kalibracji czujnika) konwertują temperaaturę na napięcie. Takim ukladem jest np. LM35

  Na diodzie będziesz miał problem ze skalibrowaniem a także dużą niedokładność pomiaru a pomiar wykorzystuje fakt malenia napięcia przewodzenia diody ze wzrostem temperatury ok. -2,0... -2,3V/ na stopień Celcjusza.
 • Poziom 11  
  [quote="oj"]Termometry przez pomiar temperatury poprzez diode to już przeszłość. Takie termometry robiło się 15 lat temu a dzisiaj mamy uklady scalone które bez elementów zewnetrznych (a także bez potrzeby jakiejkolwiek kalibracji czujnika) konwertują temperaaturę na napięcie. Takim ukladem jest np. LM35

  Ten układ własnie to dioda zasilana zródłem prądowym ze scalakiem pomiarowym na wyjsciu
 • Poziom 24  
  Złącze P-N charakteryzuje ujemnywspółczynnik tempeaturowy , co daje efekt coraz mniejszego spadku napięcia wraz ze wzrostem temperatury ( najlepiej podepnij sobiediodę do multimetru w opcji bania złącz i ogrzej ją wpalcach )
  Jeśli teraz skompensujesz nawzmacniaczu operacyjnym napięcie dla temperatury 0 stopni napięcie ok 0,65V i ustalisz wzmocnienie wzmacniacza w taki spsób by zmiana temperatury o 1stopień odowiadała zmianie napięcia wyjściowego dokładnie np o 0,01 V uzyskasz bezpośredni pomiar temperatury na zakresie pomiarowym 2,000 V dla IClów 7106, ok?