Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żyrandol z trzema żarówkami.

11 Wrz 2008 18:59 5189 15
  • Poziom 31  
    Witam.
    Zmieniłem ostatnio żyrandol w pokoju. Stary był na 3 żarówki.
    Miał 2 przewody niebieskie i jeden biały. Po podłączeniu wszystko było oki.
    Albo świeciła jedna , dwie lub 3 żarówki w zależności od potrzeb.
    W nowym są już 4 przewody:
    brązowy, niebieski,żołto-zielonkawy (w kostece), oraz zółto-zielonkawy wychodzący z dolnej części korpusa żyrandola.
    Chce go podłączyc tak, żeby świeciły 1 , 2 lub 3 żarówki.
    W obecniej chwili świecą się albo 3 albo żadna. Wykorzytałem wszystkie konmbinacje tej kostce(na 3 przewody) przy żyrandolu. Niebieski podłączyłenm na środku, z lewj brązowy, a z prawej żolto-zielonkawy.
    W przycisku sa 2 klawisze, z tyłu na 2 górnych śrubkach nie ma prądu -one są na jednej wysokości , a na dole jeden, w ktorym jest prąd.
    Jak mam podlączyc ten żyrandol żeby działało.
    Ten żyrandol jestfirmy ALFA model 747.
    Dziękuje za pomoc.
  • Poziom 37  
    Obawiam się, że nie ma akiej możliwości. Żóło-zielony to kolor przewodu ochronnego. Podłączony do obudowy lampy. Pozostają 2 kabelki, które zaświecą wszystkie lampki.
  • Poziom 36  
    Czy ów przewód żółto-zielonkawy w kostce to ten sam żółto-zielonkawy wychodzący z korpusu?
  • Poziom 31  
    Koelgo Lutek49 w sumie są 4 przewody:

1(lewy)- brązowy
    2(środkowy)- niebieski
    3(prawy)-żółtozielonkawy
    4 też żółto-zielonkawy wychodzi z dołu tego kurpus,który zakrywa kostkę(jest podłączony do śrbuki) i jest osobnym przewodem.
  • Poziom 33  
    000andrzej napisał:
    Obawiam się, że nie ma akiej możliwości. Żóło-zielony to kolor przewodu ochronnego. Podłączony do obudowy lampy. Pozostają 2 kabelki, które zaświecą wszystkie lampki.

Też tak uważam , pozostaje Ci wymiana żyrandola na inny lub zmiana połączeń i dołożenie jeszcze jednego przewodu wewnątrz żyrandola .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 36  
    Jeśli są 3 oddzielne przewody to raczej obawiam się, że jest błąd w połączeniu wykonanym w fabryce. Trochę jest dziwne, że taki żyrandol nie ma możliwości pracować (świecić) zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami.
    Jeśli masz przyrząd pomiarowy (omomierz - kontrola obwodu) to po wykręceniu żarówek możesz sprawdzić jak wykonano połączenia wewnętrzne (jeśli takiego nie masz - to wystarczy bateria, żarówka i przewody).
    Ponieważ do kostki doprowadzone są 3 pojedyncze przewody to gdzieś musi być wykonane połączenie a skoro je wykonano to można się do niego dostać, poszukaj tego miejsca i tam właśnie popełniono błąd w montażu.
  • Poziom 13  
    entermen napisał:
    Koelgo Lutek49 w sumie są 4 przewody:

1(lewy)- brązowy
    2(środkowy)- niebieski
    3(prawy)-żółtozielonkawy
    4 też żółto-zielonkawy wychodzi z dołu tego kurpus,który zakrywa kostkę(jest podłączony do śrbuki) i jest osobnym przewodem.

najprawdopodobniej jest tak:

1 brązowy jako L1
    2 niebieski jako N
    3 żółto - zielonkawy jako L2
    4 żółto - zielonkawy (podłączony do śrubki) jako uziemienie.
  • Poziom 36  
    Przecież autor postu napisał, że wyczerpał wszystkie możliwe połączenia (kombinacje) dotyczące kostki.
  • Poziom 37  
    Można to przerobić, jednak nie polecam nie wprawionemu elekrykowi z uwagi na bezpieczeństwo.
    Co do żółto-zielonego wystarczy sprawdzić, czy jest podłączony do obudowy i wszystko wiadomo.
  • Poziom 31  
    Podczas moich eksperymentów podłączyłem sam ten zielono-żółty przewód z korpusu żyrandola do środka kostki to wybiło korki.
    Jak podłaczyłem go z tym zielonym-żółtym z kostki i wpiąłem na środku korki to też wybiło korki.

Dodano po 11 [minuty]:

Mój żyrandol wygląda podobnie.
    Tam gdzie ten czarny prostokąt to jest nie podłączone u mnie.
  • Poziom 39  
    Kolega bawi się niebezpiecznie i może odczuć skutki. Po pierwsze zupełny brak informacji o instalacji i zabezpieczeniach. A wygląda, że mamy do czynienia z RCD. Na zdjęciu nie ma żadnego środkowego przyłącza a mowa o podłączaniu. Nie dowiedzieliśmy się, czy przewody żółto-zielone w żyrandolu są ze sobą połączone (galwanicznie). Oczywiście jest możliwość dostosowania, ale nie zalecałbym osobom mało zorientowanym, ponieważ grozi to następstwami w wyniku złego zrozumienia. I jeszcze jedno. Przyłacze (kostka) na zdjęciu jednoznacznie sugeruje, że mamy czynienia z możliwością jednoczesnego załączania wszystkich żarówek.
  • Poziom 31  
    Moja kostka ma 3 wejścia.
    Dokładnie to wszytsko opisałem na początku.
    Sprzedawca tego żyrandola przy sprzedaży twierdził, że da się podpiąć ten żyrandol tak jak mówię., czyli 1,2 lub 3 żarówki.
  • Poziom 13  
    weź normalnie miernik i sprawdź testerem zwarć który kabelek jest od czego najważniejsze zobacz czy ten zółto-ziel co wchodzi do rurki czy ma połączenie z całą obudową żyrandola tak samo sprawdź pozostałe czy to tylko L i N czy np dwie fazy a ten zółto-ziel robi za 0
  • Poziom 37  
    jak zmierzysz to potwierdź nam, że wszyskie oprawki w żarówkach są podłączone równolegle do jednego kabla. Jak ci mówimy, że się nie da bez przeróbki kabli - to się nie da.
  • Poziom 17  
    Kolego!

moja zasada jest taka, jak nie wiem jak jest podłączone a niebardzo wiem albo mi sie nie chce albo połączenia mi nie pasuję, albo żyrandol jest połączony że możńa wyłączyć wszystki albo zadne to poprostu znajdz połączenia żarówek w żyrandolu albo sobie przeciągnij z oprawek sam przewód, połącz w kombinacje jek chcesz i będize po kłopocie. jak zainstalujesz sobie 2 włączniki podwójne na ścianie, a masz możliwośc wciągnięcia dodatkowych przewodów w ścianie to bedizesz miał możliwość włączania każdej zarówki osobno. kombinacji jest tyle na ile pozwala konstrukcja żyrandola, instalacja jak również Twoje możliwości.

Pozdrawiam i powodzenia