Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ALAN 78 PLUS - E40 - nadaje tylko FM, Jak odblokować ??

luki2604 11 Sep 2008 22:46 12150 15
    luki2604
    Level 13  
    witam... czytałem już sporo na elektrodzie, widziałem sporo schematów, wiem już, że mam szukać zworek (...) , być może będę musiał zastosować jakieś dławiki/trafo...
    Ale główny problem to : model, który mam jest jakiś dziwny :) Na panelu ma inne oznaczenie przycisków , np. nie ma przełącznika AM/FM, zgłasza sie w FM ( jeszcze nie przerabiałem nic ), czy ktoś spotkał się z tym dokładnie modelem ?? Może mi ktoś pomóc, co dokładnie można z nim zrobić, jakie mody zastosować, żeby chodziło chociaż w 40CH "0" ?

PS: wiem, że powinienem podać jaki procek ma, ale nie mogę go teraz rozebrać, więc liczę na doświadczenie innych :) Chyba wszystkie ( dziwne ) modele E40 były na tym samym procku ?

Będę wdzięczny za pomoc, choćby w rozszyfrowaniu tych guzików n apanelu :) jak i pomysłami na odblokowanie.
    Pozdrawiam !
  • Helpful post
    audi99
    Level 16  
    Przestrajałem identyczny model, zworkologia ta sama co w Alanie 48+, trzeba wstawić trafo. Po zmianie ustawień procka AM/FM przełączamy przyciskiem LCR
    luki2604
    Level 13  
    :) kolego, domyślam się, że to na Twojego alana 77 czekam ? :D ... mogę liczyć na pomoc w przestrojeniu alana 78 ? Tzn. na wskazówki PRIV@ , jeśli będę miał problemy...
    PS: AM.FM na LCR działa automatycznie po zworkologii ? Nie trzeba nic zmieniać na PCB ?
    cytat innego kolegi z forum:
    "Ponieważ alan78+ którego przerabiam nie miał przełącznika AM/FM nalezalo rozlutowac zworke z napisem CENT i polaczyc ja z noga nr 30 procesora zeby uzyskac przelacznik AM/FM w miejscu LCR
    po tym zabiegu pozostaje uzdatnic nadawanie w AM"
  • Helpful post
    audi99
    Level 16  
    luki2604 wrote:
    kolego, domyślam się, że to na Twojego alana 77 czekam
    Dokładnie
    luki2604 wrote:
    PS: AM.FM na LCR działa automatycznie po zworkologii ? Nie trzeba nic zmieniać na PCB ?
    Ja nic nie zmieniałem ,ale radio trafiło do mnie trochę rozgrzebane więc może wcześniej ktoś zawalczył z tą zworką, ja wstawiłem tylko trafo od Alana 48+
    luki2604
    Level 13  
    Kolego, możesz udzielić mi jakiś wskazówek co do montażu trafo w tym 78+ ?? Tzn. czy trafo będzie pasowało od każdego innego radia ? Jakiś oznaczeń/parametrów szukać na tych trafo ? I odnośnie samego montażu na PCB- poprostu wlutować nóżkami w otwory czy dodawać/usuwać jakieś elementy, zwierać/rozwierać któreś? PS: moge poprostu zamontować trafo w 78+ wzorując się na "twoim" 77 ? :P Ta sama PCB ? umiejscowienie ? ...
  • Helpful post
    audi99
    Level 16  
    luki2604 wrote:
    Kolego, możesz udzielić mi jakiś wskazówek co do montażu trafo w tym 78+ ?? Tzn. czy trafo będzie pasowało od każdego innego radia ?
    Hmmm na pewno można coś dopasować,tym bardziej że na schemacie widzimy autotrafo a w rzeczywistości producent montuje zwykłe trafo z dwoma uzwojeniami tylko zwartymi ścieżką
    luki2604 wrote:
    I odnośnie samego montażu na PCB- poprostu wlutować nóżkami w otwory czy dodawać/usuwać jakieś elementy, zwierać/rozwierać któreś?
    Trzeba usunąć diodę d 201 i zworki w miejscu trafa o ile są wmontowane i wmontować trafo.
    luki2604 wrote:
    PS: moge poprostu zamontować trafo w 78+ wzorując się na "twoim" 77 ? Ta sama PCB ? umiejscowienie ?
    Tak to są te same płyty, inne są tylko panele. PS:Klikanie "pomógł" nie boli :spoko:
    luki2604
    Level 13  
    kolego, to jest to miejsce na schemacie, gdzie powinienem wylutować tą D201 i wlutować trafo ?? ( na schemacie w tym miejscu jest trafo, a u mnie będzie dioda ? ) ... Jedyne transformatory jakie widzę to jeden duży i jeden mały- oznaczony 3001363 ( który także widzę w innym radiu np. ręczniak 1103N YOSANa, czy Alan77 od Ciebie :) ), ale na schemacie to on chyba pełni rolę sterowaniem/zmianą prądu ?

Po wlutowaniu trafo i ustawieniu zworek, będę miał 4W w AM ? czy 1W ? Chcę mieć 4W :P
    Masz może schemat montażowy płytki ?? :)
    link do całego schematu, coby pod ręką był dla pomocnych :P
    http://www.cbtricks.com/radios/alan/alan78plus/graphics/Alan%2078p.pdf

PS: Może mi ktoś dokładnie wskazać na załączonych zdjęciach gdzie jest i jak wygląda układ KIA7217AP oraz omawiane trafo ? (ze schematu T201 ? ) Czyżby to ten duży z opisem "3000245" ??

• Helpful post
    audi99
    Level 16  
    luki2604 wrote:
    kolego, to jest to miejsce na schemacie, gdzie powinienem wylutować tą D201 i wlutować trafo ?? ( na schemacie w tym miejscu jest trafo, a u mnie będzie dioda ? ) ... Jedyne transformatory jakie widzę to jeden duży i jeden mały- oznaczony 3001363 ( który także widzę w innym radiu np. ręczniak 1103N YOSANa, czy Alan77 od Ciebie :) ), ale na schemacie to on chyba pełni rolę sterowaniem/zmianą prądu ?
    Diody nie musisz szukać bo nie jest wmontowana, z tego co widzę trafo modulacyjne masz zamontowane więc pozostaje tylko przezworkowanie. Najlepiej gdybyś podpatrzył ustawienie zworek w Alanie 77, przypominam że zworki są obok procesora
    luki2604
    Level 13  
    te zdjęcia to właśnie Alan77 :) Chodzi mi oto, żeby wiedzieć czego szukać :P
  • Helpful post
    audi99
    Level 16  
    Trzeba było zrobić fotkę 78 ALAN 78 PLUS - E40 - nadaje tylko FM, Jak odblokować ??
    luki2604
    Level 13  
    dzięki :) pewnie ze bym zrobił, ale nie mam teraz takiej możliwości :) Jesteśmy daleko od siebie :P
    luki2604
    Level 13  
    zamieszczam zdjęcia radyjka, jak widać, nie ma trafo, zworki ustawione na 1011 ( 40CH "5" FM ). Więc będę musiał zamontować trafo - aby to zrobić wystarczy tylko usunąć te łączenia w miejscu trafo czy coś jeszcze ? Zworki pewnie trzeba ustawić np.

0101 : 40CH-0kHz-all AM/FM [PL] lub 1100 : 400CH-0kHz-all AM/FM [PX]. i ustawić w trybie serwisowym na PX lub PL z LCD

Ale co to za kabelek, który idzie od procesora do wyświetlacza ???? Jakaś samoróbka chyba, tylko poco ?

proszę o spojrzenie na radyjko i podpowiedzi, czy nie zapomniałem o niczym ? ( do przeróbki na AM oczywiście )

PS:
    "Ponieważ alan78+ którego przerabiam nie miał przełącznika AM/FM nalezalo rozlutowac zworke z napisem CENT i polaczyc ja z noga nr 30 procesora zeby uzyskac przelacznik AM/FM w miejscu LCR " - któa nóżka to 30 ?? :/ I po której stronie napisu CENT jest zworka ? Ze schematu nic nie widzę...
  • Helpful post
    audi99
    Level 16  
    Ten kabelek to jak najbardziej oryginał,służy do wyświetlania ikonki M1
    luki2604
    Level 13  
    no ok, a ta 30 nóżka i zworka CENT ? szukam jakiegoś opisu tego procka, i nic nie znajduje...

Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

hm, opierając się na temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic781954.html ( cyt:"LC7232 to jest to samo co Maxon 2204446-A") oraz opisie procesora LC7232 : http://pdf.elenota.pl/pdf/Sanyo/lc7232.pdf lub http://www.semiconductor-sanyo.com/ds_e/EN5945.pdf stwierdzić można, że nóżka nr 30 i jej ścieżka przebiega obok napisu CENT. Sugerując się kolegą boober (cyt. "rozlutowac zworke z napisem CENT i polaczyc ja z noga nr 30" ) POWINIENEM ZLUTOWAĆ ZWORKĘ CENT ?? to zworka po lewej czt prawej ( patrząc na niżej zamieszczoną ilustrację ) ? :)
    PS: jeśli spróbuje zlutować tą zworkę po prawej w celu sprawdzenia, mogę uszkodzić radio ??
  • Helpful post
    audi99
    Level 16  
    Musisz rozlutować zworkę cent i połączyć dawa punkty najbliżej napisów CENT i AM/FM, przy okazji możesz przelutować obie zworki CH 9/19 wówczas EMG=kanał 19 Ale pamiętaj te procesory łatwo uszkodzić , wszelkie prace należy wykonywać przy odłączonym zasilaniu i po rozładowaniu kondensatorów

Proszę pliki graficzne zamieszczać poprzez funkcję "Dodaj zdjęcie".
    Zdjęcie przeniosłem na nasz serwer. /c2h5oh/
    luki2604
    Level 13  
    Hm, ok, przełącznik działa, ale - nadaje i odbiera w FM, odbiera w AM, natomiast jak nadaje w AM to brak modulacji :/ ... Swieci sie wskaźnik TX, skala kreskowa się zapala , a na drugim radiu odbiera ciszę...
    Czy to przez brak trafo ??