Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik podczerwieni SFH5110-36.

zonkog 12 Wrz 2008 00:37 3715 6
  • #1 12 Wrz 2008 00:37
    zonkog
    Poziom 9  

Witam.

Odbiornik podłączyłem zgodnie z aplikacją, wyjście podciągnąłem rezystorem ok 1k i sprawdzałem napięcie oraz prąd. Okazało się, że bez oświetlenia światłem podczerwonym na wyjściu jest napięcie 0,3 V, czyli stan niski (czyli tak jakbym go oswietlal):/ Prąd jest 100uA, więc nie pasuje do stanu niskiego ani wysokiego, gdyż w katalogu sfh5110 są podane wartości: dla "high" min. -0,5V | Iout = 10u; dla "low" max. 0,5V |Iout = 500u. Podobna sytuacja jest po zasłonięciu odbiornik ręką. Nic się wtedy nie zmienia...
    O co chodzi?

Pomocy!!!

0 6
  • #2 12 Wrz 2008 08:06
    mario06
    Poziom 15  

A nie ma tam przypadkiem:

Output voltage:
    Output “High” -> (Iq = 10 uA) -> VOUT_high minimum (VS – 0.5) V
    Output “Low” -> (Iq = 500 uA) -> VOUT_low maximum 0.5 V

Dodatkowo odbiornik będzie reagował jedynie na światło podczerwieni emitowane z określoną częstotliwością (dla SFH5110-36 jest to 36kHz). Z wypowiedzi rozumiem że oświetlasz światłem ciągłym.

0
  • #3 12 Wrz 2008 10:01
    Bogdan58
    Poziom 32  

Odbiornik oświetl pilotem np. od TV, potem parametry fali prostokątnej odczytaj oscyloskopem. Oczywiście odbiornik prawidłowo eliminuje stałe źródła światła i wykazuje znacznie mniejsze wzmocnienie dla innych niż podana katalogowo częstotliwość. Na zwykłym, wychyłowym mierniku napięcia da się sprawdzić, tylko orientacyjnie, czy odbiornik IR działa i w serwisie też wykorzystujemy ten pomiar, po oświetleniu pilotem.

Pozdrowienia.

0
  • #4 12 Wrz 2008 13:59
    zonkog
    Poziom 9  

mario06: Oswietlam swiatlem impulsowym ok 36khz.

Ale ja probowalem mierzyc napiecia zwyklym miernikiem, ale kolega Bogdan58 powiedzial, ze on sie raczej nie nadaje. Oscyloskopu jednak nie mam w domu :/

Ale zadam moze jeszcze takie pytanie. W datasheecie http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/infineon/1-sfh5110.pdf
    pomiedzy pinami 2 i 3 jest wpiety kondensator, pomiedzy pinem 3 a Vcc jest rezystor 100, a miedzy pinem 3 i 1 jest opor 10k. Jaka funkcje to wszystko spelnia i co trzeba napewno podpiac, a co mozna ominac...

I jeszcze jedno. Bogdan58 w jaki inny sposob mozna sprawdzic, czy ten odbiornik naprawde dziala i reaguje na swiatlo podczerwone? Oczywiscie nie biore pod uwage oscyloskopu. Jakas dioda czy cos? Moze jakis schemacik :)

Z gory thx

0
  • #5 12 Wrz 2008 16:19
    mario06
    Poziom 15  

Co do tego ciągłego oświetlania nie wiem jak jest z tym odbiornikiem SFH5110-36, ale w przypadku TSOP1736 jest zabezpieczenie przed ciągłym oświetlaniem odbiornika(jeśli dobrze rozumiem angielski :)), może w przypadku SFH5110-36 jest podobnie. Najlepiej zrobić jak to opisuje Bogdan58, wykorzystać pilot z f=36kHz i sprawdzić to przy pomocy miernika powinny widać niewielkie skoki napięcia(ja u siebie na TSOP1736 mogę zaobserwować chwilowy skok około 1V). Trochę martwi ten stan niski przy braku oświetlania, może jest zwarcie pomiędzy masą a wyjściem.

0
  • #6 12 Wrz 2008 17:28
    zonkog
    Poziom 9  

Dzieki chlopaki, cos zaczeło działac... :)

0
  • #7 25 Paź 2008 23:11
    jerzykiler
    Poziom 9  

witam. wczoraj zlozylem sfh5110-36 wedlug schematu z datasheeta i po nakierowaniu na niego pilotem napiecie zmienialo sie o ok. 1,2V. dzisiaj ponownie chcialem to zrobic, ale niestety uklad nie reaguje na wysylane z pilota impulsy. mozliwe jest, ze poczatkowo zle podlaczylem zasilanie(pominalem rezystor 100ohm). czy to oznacza, ze odbiornik padl i nic sie nie da zrobic? czy mozliwe w ogole, zebym uszkodzil ten uklad pomijajac ten reyzsotr? uzywalem napiecia 5V z usb. pozdrawiam.

0