Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Medion FID 2130

12 Sep 2008 15:38 4890 16
  • Level 15  
    Witam. Posiadam laptopa Medion FID 2130 :
    procesor: Mobile Pentium 4 3,2GHz
    płyta gł.: ATI SB200
    grafika: ATI Mobility Radeon 9000/9100 IGP
    RAM: 2GB

Laptop denerwujące wady/usterki i mam nadzieję, że ktoś mi pomoże w ich rozwiązaniu.
    1. Nie uruchamia się system - można wejść do Bios'u, zmienić ustawienia, ale nic poza tym - czarny ekran i koniec :( Czasem zdarzy się cud i system rusza, ale po wielokrotnym restarcie.
    2. Zacina się (o ile uda się go uruchomić) - jeżeli operuję myszką to co jakiś czas system "staje" i muszę poruszyć touchpadem (analogicznie gdy korzystam z touchpada) dopiero system rusza
    3. Grzeje się - wiem, ze Medion'y ogólnie mają wysokie temperatury, ale przedstawię to tak:
    -uruchamiam laptopa, włączam everest, jakąś grę, po 30 min sprawdzam temperaturę - +/- 40st, wyłączam laptopa
    -po wieeelu próbach wreszcie udaje mi się ponownie odpalić lapa, everest, ta sama gra, 30 min i temp. 60st (raz było nawet 70) :(

Prosiłbym o rady jak się z tymi dolegliwościami uporać.
  • Level 16  
    Mam Mediona FID 2140 i ztego co widzę Mediony to ogółem jedno wielkie g*wno..

1. Też tak miałem - odesłałem do serwisu, nie wiem co zrobili, ale teraz zdarza się to dość rzadko.
    2. Musisz wyłączyć hyperthreading :roll:
    3. Mi dołożyli w serwisie dodatkowe chłodzenie (możliwe że grzanie się ma jakiś związek z pkt 1), ale i tak jest nieprzyjemnie gorący
  • Level 15  
    orson-pl serwis póki co odpuszczę, spróbuję z hyperthreading'iem.

stas256 wrote:
    Update BIOS'u może pomóc.

pewnie tak, ale nigdzie nie mogę znaleźć nowszego niż mam (z 2003 r)
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    *Pszczolek* wrote:
    ... ale nigdzie nie mogę znaleźć nowszego niż mam (z 2003 r)
    Najłatwiej na stronie producenta, spójrz tu jest BIOS v. 1.0f - 26.04.2004, jednak aktualizacji dokonujesz na własną odpowiedzialność (w razie jak by coś poszło "nie tak").
    Poza tym żeby sprawdzić czy są dostępne sterowniki oraz ich aktualizacje wystarczy wejść na Link -> medion.de i pod nazwą "Oder benutzen Sie die Volltexsuche" (w polu poniżej) wpisać model Twojego laptopa FID 2130.
  • Level 15  
    Stronę Mediona odwiedziłem już dawno i niestety stery tam umieszczone w niczym nie pomogły. Obecnie grafikę obsługują mi catalysty 6.5 zmodyfikowane programem Mobility Modder.NET. Spróbuję zmienić BIOS
    gsm_virus dzięki za linka, ale niestety nie mogę ściągnąć tego pliku (błąd na stronie?)
    *Pszczolek* wrote:
    gsm_virus dzięki za linka, ale niestety nie mogę ściągnąć tego pliku (błąd na stronie?)
    Link w poscie wyżej poprawiłem, poza tym mogłeś sam go znaleźć za pomocą linka do medion.de , który również jest w tamtym poście.
    Przed aktualizacją, przeczytaj to -> BIOS - info. auto-translacja
  • Level 15  
    Niestety nie mogę zaktualizować BIOS'a. Po tym jak włączę laptopa ładuje się bios dalej zero reakcji. Czarny ekran, wentylatory pracują i na tym koniec. Nie bootuje ani windy, ani nie odpala z cd czy też usb. W kompie pierwotnie zamontowane były 2 kości RAM'u po 256MB, potem zmieniłem je na 2x1GB (nowe, dokładnie dobrane)...
    *Pszczolek* wrote:
    Nie bootuje ani windy, ani nie odpala z cd czy też usb. W kompie pierwotnie zamontowane były 2 kości RAM'u po 256MB, potem zmieniłem je na 2x1GB (nowe, dokładnie dobrane)...
    A ta zmiana RAMu na większej pojemności, to była robiona jak laptop jeszcze "normalnie" się zachowywał?
  • Level 15  
    Tak. I później też wszystko było ok. Nic więcej nie było zmieniane a laptop zaczął się "zachowywać" tak jak wyżej opisałem :|
    W wcześniejszych postach również piszesz że chcesz się wstrzymać z erwisem - masz na ten laptop gwarancję?
    Jeżeli masz, to nie wiem jak będzie wyglądać naprawa w ramach gwarancji, bo przecież samodzielnie dokonałeś naruszenia integralności całego sprzętu, bo wymieniłeś pamięci RAM, i serwis może obciążyć Ciebie ewentualnymi kosztami naprawy.

Co do aktualnego "przywrócenia do działania" w/w laptopa, to muszę Cię poinformować że nie posiadam takowego, ale ja zaczął bym od tego:
    - wejść w ustawienia BIOS, sprawdzić czy dysk twardy (HDD) jest w ogóle wykrywany, jeżeli tak to jak jest ustawiona kolejność boot'owania (zatwierdzić ewentualne zmiany) i sprawdzić czy odpala.
    - odłączyć główną baterię na około 5 minut, po ponownym podłączeniu i ustawienia właściwej daty w BIOSie, sprawdzić czy procedura POST (Power On Self Test) załącza się i zaczyna wykrywać ( i testować) swoje podzespoły laptopa.
    - wyjąć jedną za kości RAM i odpalić tylko z jedną (później z drugą kością RAM)
    - sprawdź czy może przypadkiem nie używałeś kombinacji klawiszy Fn + F3 i może obraz jest ukazywany na zewnętrzny, dołączany monitor.
    - włącz laptopa i dokładnie go "osłuchaj" , wiatraki pracują , czy słychać załączenie i pracę dysku twardego (dioda świeci?), ewentualnie włóż boot'owalny CD do napędu... i słuchaj dokładnie, sądzę ze około 5 - 10 minut na jedno uruchomienie wystarczy.
    - ewentualne klikania po klawiszach od F1 do F12 jako akt desperacji, bo F2 to wejście do ustawień BIOS.
  • Level 15  
    OK, wyżej wymienione czynności wykonałem i niestety dalej to samo :(
    Udało mi się zrobić upgrade BIOS'a, ale to też nic nie pomogło... chyba po prostu dostaję nauczkę za kupno bez wcześniejszego zapoznania się z opiniami o produkcie ... ew. ten laptop ma duszę, bo uruchamia się kiedy chce ;)
  • Level 11  
    jak włączyłem HT to miałem taki widok osobno dla każdego wątku ale po jakimś czasie zaczynał się zacinać i musiałem wyłączyć! nie wiem czy to wina sterowników czy kiepski procesor? próbowałeś zainstalować inny system niż Win XP?
    czy wiesz jak przestawić pamięć żeby działała na 400MHz a nie na 200MHz
  • Level 18  
    Polecam- jeżeli laptop nie jest na gwarancji- zdemontować wentylator z radiatorem - dobrze wyczyścić wentylator i radiator- usunąć resztki pasty z radiatora spirytusem- nie skrobać niczym- wyjąć procesor z gniazda- również usunąć dokładnie pastę z niego spirytusem- ponownie włożyć procesor, nałożyć nową pastę przewodzącą i dobrze go docisnąć- również pomagając sobie ręką a nie tylko " wajchą ", zamontować radiator z wentylatorem. Powinno pomóc, to samo zjawisko występuje często na płytach Fujitsu Siemens - nie wiem kto ich producentem- / Uniwil, Clevo?/
    ale podstawki pod procesor są kiepskiej jakości i po jakimś czasie źle przewodzą
  • Level 11  
    niedawno czyściłem i nawet nie było zabrudzone obawiam się że to nie wina grzania tylko sterowników
    chociaż laptop generalnie mocno się grzeje i często i na długo włącza wentylator nie wiem czy można tym gdzieś sterować?
  • Level 18  
    Mimo wszystko jeszcze raz rozebrałbym chłodzenie procesora i dobrze wcisnął procesor- tak jak napisałem- przy jego ponownym zamykaniu w podstawce mocno go docisnąć palcem i pchnąć w kierunku zamykania wraz z dźwignią zamykającej procesor. Słabo wciśnięty procesor powoduje jego mocne grzanie i wyłączanie. Pisze o tym dlatego, że miałem ten sam problem po zamykaniu procesora w podstawce samą dźwignia, procesor grzał się mocno, wyłączał się laptop po pewnym czasie - 30 min- 15 min, czasem nawet nie chciał wystartować.
  • Level 25  
    Pisze tego posta z Mediona Mim2120 i moge tylko powiedziec ze laptop jest naprawe swietny. Jest calkowicie bezglosny, grzeje sie slabo i tylko raczej kiedy naprawde w cos dlugo gramy ze znajomymi(jakies calonocne diablo, ot taka przypadlosc z mlodosci :-)) Oryginalnie siedzial tu Celeron i faktycznie troche mielil i pracowal, po wymianie na Pentium Mobile laptop zachowuje sie jak za dotknieciem zaczarowanej rozdzki :-)
    Polecam dokladnie obejrzenie procka i chlodzenia i dobra paste i jesli to nie pomoze to rozejrzec sie za innym prockiem. Nie musi przeciez to byc Pentium 4 - 3.2 z HT. 1.73 Mobile bedzie tak samo dobry.