Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik ilości cykli. Skąd go wziąść, jak zrobić???

12 Wrz 2008 16:01 2001 14
  • Poziom 9  
    Witam, mam następujący problem:

Mam dozownik pneumatyczny który nalewa 100 ml maksymalnie:!:, a jest mi potrzebne 200ml, 300ml, oraz 600ml:idea:

Potrzebny jest mi sterownik z ustawieniem ilości cykli, a nie jestem w stanie czegoś takiego znaleźć. Może być wysterowywany sygnałami z czujników ( dwa czujniki 1-siłownik punkt 0, 2-siłownik punkt 1) lub ostatecznie czasami.
  • Poziom 17  
    Najprościej zrobić to na procku. Stosujesz po prostu liczenie impulsów których zakres wcześniej ustalasz za pomocą np przycisku.
  • Poziom 9  
    No tak powiedzmy, że rozumiem.
    A może jakieś dokładniesze wyjaśnienie, co, jak...
    Bo aż tak super sie nie znam.
  • Poziom 39  
    Nie zn7am procesu, ale widze to tak:
    Jeśli 1 dawka to przesunięcie siłownika z punktu A do B, to dajesz jakieś wejśce określające obecność pojemnika, i wyjście że odpowiednia ilość cieczy została nalana (żeby Ci nie ściągnęło pojemnika w trakcie nalewania).
    Załóżmy że siłownik ma (tak jak piszesz) dwa czujniki - w skrajnych położeniach. Ilość cykli programujesz np. za pomocą przycisków - więcej/mniej i wyświetlacz za pomocą wyświetlacza LED (ewentualnie dajesz przełącznik wielopozycyjny który koduje stany od 0 do 8 ).

Teraz jedna dawka cieczy to proces polegający na tym że:
    -sprawdzasz czy element do nalewania jest na swoim miejscu (masz do tego czujnik)
    -sprawdzacz czy siłownik jest w skrajnym położeniu A (wsunięty)
    -wysterowujesz elektrozawór od urządzenia nalewającego
    -czekasz aż siłownik dojdzie do skrajnego położenia B (wysunięty)
    - chowasz siłownik
    Można jeszcze zrobić obsługę błedów. Przykłady:
    - jeśli siłownik nie przejdzie z punktu A do B lub odwrotnie w określonym czasie.
    - jeśli w czasie nalewania sygnał obecności pojemnika zniknie.
    Błędy powodują zatrzymanie procesu nalewania i sygnalizacje błędu (chociażby migająca lampka).
    Żeby dawkowanie zwielokrotnić musisz mieć licznik odliczający od 0 do zadanej wartości dawek.
    Po jednej dawce dodajesz do licznika +1.
    Po zakończeniu nalewania (gdy licznik zliczy do zadanej wartości) wystawiasz 1 na wyjściu że określona ilość dawek została nalana i czekasz aż zniknie sygnał "obecność pojemnika". Gdy tak się stanie zerujesz licznik dawek i czekasz na następny pojemnik.

Proces nalewania możesz zrealizować na uP, PLC...
    Na czym Ci wygodniej :)
  • Poziom 11  
    Witam.
    Opisz bardziej swój obiekt. Konkretnie jak sterujesz dozownikiem. Jakie sygnały są potrzebne aby wykonać to jedno dozowanie.
    Druga ważna sprawa czy sterownik ma być kupny czy do własnego montażu.
    Jeśli kupny to do tego celu wystarczy najprostszy plc, np. easy moellera lub coś w podobie. Jeśli do własnego montażu to pewnie parę tanich cyfrowych scalaczków i jakiś zadajnik ilości - może obrotowy zadajnik hex - 16 kombinacji.
    Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Witam.
    Ongiś takie sterowniki wykonywałem w oparciu o liczniki CMOS zliczające w dół z wejściem równoległym gdzie wpisywana była ilość potrzebnych impulsów. Rytm dozowania ustalał multiwibrator gdzie można było ustawiać czas cyklu jak i czas przerwy między nimi. Wszystkie te parametry (ilość cykli, czas cyklu, czas między cyklami) ustawiało się przy pomocy nastawników cyfrowych. O takich:
    Sterownik ilości cykli. Skąd go wziąść, jak zrobić???
    W sumie dość prosta konstrukcja.
  • Poziom 9  
    Witam więc tak, temat został uprostszony czyli.
    szystko bedzie oparte na czasach.
    1. Ustawienie ilości cykli ( przycisk który wciskamy idzie od 1 do 0 przy czym zero to 10)
    2. Przycisk start
    3. Tłok idzie do przodu - Sygnał 24v dc idzie na zawór ( czas regulowany od 0,5 do 5 sekund)
    4. Tłok idzie do tyłu - brak sygnału 24 v dc ( czas regulowany od 0,5 sekundy do 5 sekund)
    5. Czas miedzy końcem sygnału a początkiem nasepnego cyklu od 0,1 sekundy do 1 sekundy.

Wszystko oparten na czasach.

Czasy mogą być reguowane elektronicznie a wyświetaczu bądź potencjometrami wlutowanymi na płytce.
  • Poziom 11  
    pytanie podstawowe na czym chcesz to zrobic na sterowniku jakims czy nie ?? chociaz ze wychodze z zalozenia ze na sterowniku bylo by ci najproscie i moglbys pare innych rzeczy dorzucic tak jak ktos napisal u gory komunikat o bledach
  • Poziom 9  
    Witam,
    Dokładnie na sterowniku, było by najprosciej ale nie naj taniej Koszty przekroczyły by jakieś 700 zł
    A nie ma potrzeby tam stosować sterownik, tylko może jakiś prosty układ czasowy jak opisałem wyżej, plus ten sterownik cykli.
  • Poziom 11  
    ja bym to w takim ukladzie zrobil na licznikach modulo do n i wykonal uklad ktory by pozwolil za zatrzymanie cyklu jesli ktorys z czujnikow kranicowych w danym czasie oczywiscie troszke krutszym niz czas zadany na liczniki potem ukladnik odliczajacy ilosc cykli ktore przeszly oraz programowanie wszystkiego
  • Poziom 9  
    Nie znam sie dobrze i poszukuję kogoś kto pomoże mi to zrobić, oraz nawiązać stałą współpracę.
  • Spec od Falowników
    Witam,

polecam polski sterownik NEED (www.need.com.pl kontakt: need(malpa)psa.pl)
    cena 270 zł netto + przełącznik i sprawa załatwiona

pozdrawiam
  • Poziom 9  
    a jak bedzie wyglądała sprawa z ilościami cykli, gdzie bedzie widać ile ma wykonać???
  • Poziom 11  
    ja tam wole mimo wszystko zrobic pewne rzeczy sam wiecej zabawy i mozna samemu dososowac do wlasnych potrzeb
  • Poziom 35  
    Kolego Peter W-wa, może należało by sprecyzować jakiś kierunek, bo puki co wiemy kto co by wolał ale nie wiemy jak Ty byś wolał mieć to zrobione. Gdybyś to sprecyzował to można by przejść do bardziej szczegółowych rozmów. I nie wiem czy mam iść na strych odszukiwać projekt mojego kiedyś wykonywanego sterownika ilości dawek. :?