Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie uC - baterie Li-Ion, kilka pytań.

12 Wrz 2008 18:42 4172 13
 • Poziom 18  
  Witam.
  Pracuje ostatnio nad zasilaniem dla pewnego przenośnego urzadzenia opartym o uC.
  Aplikacja jest zasilana z 5V.
  Dotychczas zasilałem ją uzywając akumulatorków Ni-Cd (nie pamietam dokładnie symbolu), lecz zajmują one zbyt wiele miejsca. Postanowiłem je zastąpić czyms innym. Posiadam 2x akumulatorek Li-Ion 3.7v, od Nokii (BL-5C). I tu kilka pytań.

  1. Czy moge tego typu akumulatorki bezpiecznie łaczyć w szereg?
  (aku ma 3 wyprowadzenia, masa i 2x '+' (sprawdzane miernikiem) ).
  Do zasilania układu potrzebuje 5v, tak wiec szereg byłby najprostrzym
  rozwiązaniem.
  2. Poczytałem troche o ładowaniu tych ze aku. i dowiedziałem sie ze w warunkach domowych łatwiej jest sie nimi wysadzić niz je naładować :)
  Jednak, ładowanie dwóch aku osobno to nieco zmudna robota (wyjmowanie i ładowanie pojedynczo). czy mając do dyspozycji uC (ATmega32) i ładowarki 5v od Noki, mozna by zbudować ładowarke do tych aku? Oczywiście nie chce ich ładować w szeregu, tylko każde osobno, najpierw aku A, potem aku B.

  3. Czy mozna połaczyć akumulatory w szereg przy uzyciu tranzystora?
  Tzn. Chce by w układzie akumulatory były połaczone szeregowo, natomiast do ładowania - każde osobno. Dlatego 'wykombinowałem' ze mozna by pomiędzy akumulatory dać tranzystor/tyrystor sterując którym mozna by łatwo łaczyc aku w szereg i rozłączać.
  Bez sęsu było by przy tym rozdzielać je mechanicznie.

  Dodano po 50 [minuty]:


  Doczytałem sie ze te baterie trzeba ładowac napięciem 4.2v, pradem 0.1C, czyli ok 100mA na aku??

  Czy kiedy aku maja byc połaczone szeregowo, jest sens ładowac je równolegle?

  Ładowarka od Nokii ma dostarczac 5.7V 800mA, tak wiec czy po ustabilizowaniu napięcia na poziomie 4.2V prąd mógłbym ograniczać rezystorkiem, czy trzeba zastosować skomplikowane układy ładowania ?

  Doczytałem też sie że nie powinno sie rozładowac tego typu baterii ponizej 3v, granice chce ustalić na 3.1V po czym układ się wyłącza.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  A nie lepiej zasilanie jednym akumulatorkiem i przetwornicę step-up? Na pewno będziesz miał większą sprawność niż przy spadku na stabilizatorze. Odpada "cudowanie" z ładowaniem i inne problemy.

  Zanim zaczniesz eksperymentować z Li-Ion, to lepiej się dobrze przygotuj. Nie jestem taki pewien, czy akumulatory mają "2x +" i masę :) Jak sobie wyobrażasz ładowanie stałym prądem pod stałym napięciem - coś tu nie tak. Żeby naładować takie ogniwo to ustalasz prąd i mierzysz napięcie - jak wzrasta powyżej iluśtam, to musisz przerwać ładowanie, inaczej... zresztą sam wiesz :) Do tego przydaje się też monitorowanie temperatury - ogniwa powinny mieć wbudowane zabezpieczenia, ale jeśli to podróbki, to bym na to nie liczył.

  Pozdrawiam,
  Dr.Vee
 • Poziom 18  
  Co do ładowania sugerowałem sie tematem:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic586500.html

  Nikt tam nie wspominał o kontroli napiecia itp.
  Z innych tematów dowiedziałem sie też ze kontrola krzywej napiecia informuje o zakończeniu ładowania zbyt późno.

  Są to orginalne akumulatorki od Nokii 6230i.
  Własciwie wczoraj cos mi sie pomieszało przy pisaniu, aku ma trzy styki, na jednym mamy +, na pozostałych dwóch mase.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Doczytałem u źródeł, żeby wszystko było jasne...

  Ogniwa Li-Ion początkowo ładuje się stałym prądem, natomiast po osiągnięciu napięcia maksymalnego dla danego typu ogniwa (powiedzmy 4.2V) zmniejsza się prąd ładowania utrzymując napięcie na stałym poziomie. Po spadku prądu ładowania poniżej 3-7% prądu nominalnego ogniwa przerywa się ładowanie
  (źródło).

  Pozdrawiam,
  Dr.Vee
 • Poziom 28  
  dolacze sie do tematu bo mam dokladnie ten sam problem
  jak tam ladowarka tych bateri?
  A firma maxim nie produkuje jakis gotowych ukladow?
 • Poziom 33  
  Witam
  A nie prościej zasilić to z jednego ogniwa ?
  Jeśli dobrze zrozumiałem stosujesz Atmege32, zmień na wersję L i po kłopocie, jeśli musisz mieć 2 ogniwa to poszukaj czegoś co się nazywa balancer i będziesz mógł ładować ogniwa połączone szeregowo.
  Piotr
 • Poziom 28  
  no musze zasilac z 2 bo jest to do robota. Myslisz ze moge ladowac 2 baterie od nokii ladowarka modelarska (balancerem)
 • Poziom 33  
  Witam
  Jestem pewien że możesz, zważywszy że nie musisz ładować dużym prądem tak jak modelarze to konstrukcja balansera powinna być dość prosta, popularny jest balanser z jakiejś czeskiej strony, osobiście przy prądach koło 100mA dałbym podwójny wzmacniacz pracujący jako komparator, TL431 na źródło odniesienia i zwierał źródła opornikiem rzędu rzędu 33ohm, to powinno wystarczyć do wyrównania przy ładowaniu.
  Jeśli Twoja Atmega nie ma co robić :) to mierz poprostu napięcie na ogniwach i steruj kluczami podpinającymi opornik do konkretnego ogniwa.
  Piotr
 • Poziom 35  
  Rzeczywiście trochę nie trafiony ale na stronie bez problemu można znaleźć odpowiedni układ.
 • Poziom 22  
  Najprostsza ładowarka do li-ion: Link
  Działa bez zarzutu. Używam jej do ładowania akumulatorów z telefonów, jak pojedynczych i sparowanych ogniw typu 18650 wyjętych z baterii od laptopa.
  Po niewielkich przeróbkach można sterować ją za pomocą uC.
 • Poziom 26  
  Piszesz, że ogniwo ma (-) i 2 razy (+). Otóż jeden z tych +, to najprawdopodobniej podłączenie termistora. Przy szybkim ładowaniu ogniw Li-ION niezbędna jest kontrola temperatury, żeby nie wysadzić baterii na orbitę.
  Najlepiej weź gotowy układ scalony, z kontrolą prądu, temperatury i napięcia końcowego. Tak jest najbezpieczniej.
 • Poziom 18  
  Te baterie mają wbudowany układ PCM który zapobiega uszkodzeniu ogniwa. Zależy czy kolega chce zasilić sam uC czy coś jeszcze. Ja sam uC zasilam bezpośrednio z jednej baterii (mieści się w granicach dopuszczalnych napięć) a jeśli potrzebne inne napięcie ze względu na peryferia to stosuję mini przetwornicę np.: POLOLU-2115. A do ładowania można użyć TP4056 (są gotowe moduły). A jeśli mam używać same ogniwo to można również TP4056 ponieważ również są moduły z zabezpieczeniem które zastąpią PCM.